TV programa
 

Horoskopai
 
SEKITE MUS Registruotiems varototojams
Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISKULTŪRAISTORIJALŽ REKOMENDUOJAEKONOMIKASPORTAS
Šeima ir sveikataPrie kavosŽmonėsGimtasis kraštasMokslas ir švietimasTrasaKelionėsKonkursaiNamų pasaulisGamtaAugintiniai
EKONOMIKA

Lietuvos kvapas - įnoringa prekė

2011 10 19 12:30

Malonioms smulkmenoms ir dovanėlėms lietuviams pinigų nelieka, turistų minios į Lietuvą neplūsta, tad nėra kam šluoti nuo lentynų vietinių suvenyrų, net skirtų įsimintinoms progoms.

Lietuvos suvenyrų pardavėjai nesulaukė rinkos pakilimo, džiuginančio kitų verslo šakų atstovus. Ir nors lietuviškų suvenyrų eksportuotojai ar jų didmenininkai teigia, kad tai - pelningas verslas, smulkieji verslininkai, t. y. tie, kurie malonias smulkmenas parduoda Lietuvoje laukiamiems turistams ir vietos gyventojams, prisipažįsta, kad net šiemet, kai šalies miestuose vyko Europos vyrų krepšinio čempionatas, pinigėlių ne visiems nubyrėjo. Dalis suvenyrų pardavėjų stengiasi bent išlaikyti prekybos vietą, o žiemą gyvena iš vasaros santaupų.

Edita Kozyrovičiūtė-Mejuvienė, individualios įmonės, valdančios aštuonias lino ir gintaro gaminių parduotuves, savininkė pasakojo, kad pastaruosius trejus metus vos išgyvenanti. "Stengiamės išsaugoti darbo ir prekybos vietas. Daugiausia pajamų gauname iš mažmeninės prekybos Lietuvoje, eksporto beveik atsisakėme. Sąžiningai sakau - mes žiemą neišgyvenam. "Maitinamės" iš vasaros santaupų", - neslėpė verslininkė.

Kadaise buvusius labai populiarius suvenyrus ir dovanas - gintaru dekoruotus tekstilės gaminius iš lino - siuvančios įmonės savininkė pasakojo, kad laikai pasikeitė. Anksčiau jie gausiai eksportavo savo produkciją į Skandinavijos šalis, Čekiją, Austriją, Ispaniją, Italiją. "Dabar jau nebevežame. Jie patys turi lininių gaminių, be to, mūsiškiai brangesni už jų pačių pasigamintus. Skandinavai lino atsiveža iš Kinijos. Mes lininius audinius vežamės iš Baltarusijos. Lietuvoje metras lino kainuoja 15-16 litų, o Baltarusijoje - 6-8 litus", - teigė ji.

Tačiau verslininkė džiaugiasi, kad turi būrį nuolatinių klientų: ir lietuvių, ir užsieniečių. Jie jau 12 metų Vilniaus senamiestyje įsikūrusioje parduotuvėje perka linines užuolaidas, lovatieses, patalynę, servetėles, pirčiai skirtus gaminius. Vis dėlto turistų pasigendama. "Parduotuvė nėra nuostolinga, bet nėra ir labai pelninga. Turistų pas mus mažai. Jei mums duotų turistų tiek, kiek yra kitose šalyse, net nežinau, kaip gerai mes gyventume. Prieš 10 metų Amerikos lietuviai atvažiuodavo ir pirkdavo viską, kas jiems primintų Lietuvą, o dabar nieko niekam nereikia. Turistams dabar irgi nieko nereikia, tik vaikšto ir žvalgosi. Be to, konkurencija nuolat didėja", - guodėsi įmonės savininkė.

Žiemai - žiemos prekės

Lengviau laikosi tie, kurie randa būdų sumažinti gaminių savikainą. Suvenyrų ruošinius iš Olandijos importuojanti ir jų suvenyrus Panevėžyje gaminanti UAB "Epigone" daugiausia pelno gauna iš brangesnių, nors smulkių gaminių - suvenyrinių magnetukų, raktų pakabukų, rašiklių.

Bendrovės direktorius Ernestas Paulauskas pasakojo, kad pagrindines pajamas įmonė gauna Lietuvoje iš didmeninio suvenyrų pardavimo parduotuvėms ir didiesiems prekybos tinklams visoje Lietuvoje - Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Druskininkuose.

"Teminius krepšinio čempionato suvenyrus pardavėm sėkmingai, esame tuo patenkinti", - neslėpė verslininkas. Jis sakė, kad didelę reikšmę šiam verslui turi ir metų laikas, tad sezoniškumo problemą sprendžia žiemos prekėmis. "Turime kepurių, pirštinių", - aiškino jis. Nors "Epigone" apie 40-50 proc. savo gaminių eksportuoja į Latviją, E.Paulauskas tikino, kad verslas ir be eksporto nežlugtų. "Išgyvenimas priklauso nuo prekių asortimento. Mes siūlome vieną didžiausių prekių asortimentų, taigi iš apyvartos galime išgyventi. Tačiau jeigu kokia nors įmonė gamina vos keletą gaminių ir juos parduoda tik Lietuvoje, jai tikrai sunku", - dėstė jis.

Kita E.Paulauskui priklausanti įmonė "Suvena", gaminanti keramikos suvenyrus nuo 1992 metų, užsakymų turi 4 mėnesiams į priekį. Apie 60 proc. keramikos gaminių panevėžiečio įmonė eksportuoja į Latviją, Estiją, Ispaniją, Norvegiją, Vokietiją. Labai paklausūs užsienyje keraminiai magnetukai su šalių simbolika.

Olga Malaškevičienė, UAB "Maxima LT" atstovė spaudai, taip pat pabrėžė, kad lietuviški suvenyrai yra sezoninė prekė. Ji pasakojo, kad šiame tinkle prekyba suvenyrais ypač suaktyvėja per krepšinio rungtynes, lietuviški motyvai susipina su krepšiniu. "Krepšinio čempionato metu suvenyrai su Lietuvos ir krepšinio atributais buvo tiesiog šluote šluojami. Kai kurių jų pardavimas išaugo 5-10 kartų", - teigė ji.

Didmena pelninga

Gintariniais suvenyrais didmena prekiaujančios UAB "Amber Tree" savininkas Raimondas Mankevičius didžiuojasi, kad jo verslas pelningas. Tačiau ir jis pripažino - jeigu suvenyrais prekiautų tik Lietuvoje, neišgyventų. Dabar čia parduoda tik 20 proc. produkcijos. Geriausiai gintarinių gaminių prekyba sekasi Latvijoje, į ją eksportuojame apie 40 proc. suvenyrų, į Estiją - 20 proc., o į Lenkiją ir Kaliningradą - po 10 procentų. Pastaruoju metu perkamiausi yra buitiniai magnetukai, tvirtinami kad ir ant šaldytuvo.

"Mes savo parduotuvių neturime. Tiekiame gintarinius suvenyrus parduotuvėms, juos perka Lietuvos paštas, AB "Spauda", turime banko užsakymų", - optimistiškai apie suvenyrų didmeninę prekybą kalbėjo R.Mankevičius.

"Baltmer Group" direktorius Robertas Godliauskas sakė, kad įmonė daugiausia dirba su nuolatiniais partneriais - reklamos agentūromis. Jo suvenyrų verslas, kurio pagrindas - nebrangūs kiniški gaminiai, nei traukiasi, nei auga. Jis perka kiniškas prekes, nes jų kaina geriausia, o populiariausia iš jų - USB atmintinės. Jo partneriai - reklamos agentūros - daugiausia šių suvenyrų parduoda valstybinėms įmonėms.

Kaune veikiančios UAB "Fixus Lt", kuri gamina suvenyrus su nuotraukomis, pardavimų vadybininkė Sonata Mažeikienė pasakojo, kad jeigu reikėtų išgyventi iš Kaune veikiančios vienintelės parduotuvės prekybos, būtų sudėtinga. "Juk šis verslas sezoninis, kaip ir turizmas. Todėl gelbėja didmeninė prekyba. Populiariausius suvenyrus - puodelius ir magnetus su miestų ir Lietuvos vaizdais tiekiame Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Druskininkų suvenyrų parduotuvėms", - sakė ji.

Nugali maža kaina

EtnoLietuva.com svetainės įkūrėja ir savininkė Viktorija Baužienė teigė neturinti užsieniečiams skirtos suvenyrų parduotuvės, bet turi savą pranašumą - jie geba pasiūlyti perpus pigesnius analogiškus suvenyrus, skirtus Lietuvos rinkai. "Reikia ieškoti rinkoje savo nišos. Mums pasisekė, mes ją atradom - į mus kreipiasi solidžios verslo įmonės verslo dovanų, suvenyrų partneriams. Būtent įmonių užsakymai ir suneša pagrindines pajamas. Rašikliai, raktų laikikliai, vizitinių kortelių dėklai, taurelės - gaminiai, paklausūs ir vasarą, ir žiemą, ypač prieš Kalėdas", - vardijo ji.

V.Baužienė džiaugėsi, kad ieškodami ko nors įdomesnio vis daugiau žmonių atranda jos įkurtą interneto svetainę, ji per savaitę pritraukia ne mažiau kaip 10 suvenyrų pirkėjų.

UAB "Terra LT-International" direktorės pavaduotoja Jelena Siomina sakė, kad nuo šios vasaros Vilniaus prekybos centre "Ozas" veikiančiame korėjietiško maisto restorane pradėjo prekiauti iš Korėjos vežamais nacionaliniais korėjietiškais suvenyrais. "Pas mus užsuka Azijos ir kitų užsienio šalių delegacijos pavalgyti, tad nusprendėme čia ir suvenyrais prekiauti. Iš vietinių gyventojų egzotiškais suvenyrais labiausiai domisi ir perka vidutinio amžiaus moterys, turinčios originalų skonį. Jos renkasi korėjietiškas vėduokles, rankų darbo papuošalų dėžutes. Dar didesnio dėmesio tikimės per Kalėdas ir Naujuosius metus", - atviravo J.Siomina.

Ji pasakojo, kad čia mažų kainų nesivaikoma, mat korėjiečių suvenyrai - rankų darbo, itin kokybiški ir pagaminti su meile. Tai ir dekoruoti keraminiai puodeliai, vėduoklės, tušinukai, pagaliukai, dėžutės, vizitinių kortelių dėkliukai. Korėjiečių suvenyrus taip pat ketinama siūlyti įsigyti internetu.

Prisiminimui - už 10 litų

Danguolė Kamarauskaitė, Vilniaus turizmo informacijos centro ir konferencijų biuro Lankytojų aptarnavimo skyriaus vadovė pastebėjo, kad ir į Vilniaus geležinkelio stotyje veikiantį biurą, ir į kitus padalinius užsukantys informacijos ieškantys užsieniečiai ilgai nedvejodami perka smulkesnius suvenyrus, kainuojančius iki 10 litų. "Populiariausia prekė yra atvirukai, ant kurių jie rašo linkėjimus savo artimiesiems, magnetukai su įvairiais vaizdais, antsiuvai, raktinės. Beje, viena populiariausių prekių - baltos ir rudos spalvų buteliukas su aplinkai skirtu kvapu. Suvenyras taip ir vadinasi - "Lietuvos kvapas". Juos dažnai perka dovanų lietuviams, gyvenantiems užsienyje. Taip pat populiarūs tokio paties kvapo žvakučių komplektai", - pasakojo D.Kamarauskaitė. Šias lietuviško kvapo prekes tiekiančios bendrovės "Kvapo kodas" duomenimis, nuo praėjusių metų gruodžio išplatinta antra 1000 vnt. buteliukų "Lietuvos kvapas" partija.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
AugintiniaiEkonomikaFutbolasGamtaĮkainiai
Gimtasis kraštasIstorijaJurgos virtuvėKelionėsInfoblokai
KomentaraiKonkursaiKovos menaiKrepšinisReklaminiai priedai
KultūraLengvoji atletikaLietuvaLŽ rekomenduojaPrenumerata
Mokslas ir švietimasNamų pasaulisPasaulisPrie kavosKontaktai
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2016 UAB "Lietuvos žinios"