TV programa
 

Horoskopai
 
SEKITE MUS Registruotiems varototojams
Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISKULTŪRAISTORIJALŽ REKOMENDUOJAEKONOMIKASPORTAS
Šeima ir sveikataPrie kavosŽmonėsGimtasis kraštasMokslas ir švietimasTrasaKelionėsKonkursaiNamų pasaulisGamtaAugintiniai
EKONOMIKA

Malkos pabrango dvigubai

2007 07 28 0:00
Nuotrauka: © Lietuvos žinios

Malkų pardavėjai prognozuoja, kad po metų kitų lietuviai namus kūrens šiaudais. Manoma, kad mediena taps nebeįperkama, o ilgainiui jos ir visai nebeliks.

Kubinis metras malkų šiuo metu kainuoja nuo 50 iki 70 litų. Už 7-8 kubinius metrus rąstų (tiek jų telpa į seną krovininį automobilį), prašoma 500 litų. Malkų pardavėjai ragina pirkti kuo skubiau, nes pasibaigus javapjūtei kaimo žmonės esą suskubs ruoštis žiemai, tad kuro kaina neva turėtų šoktelėti.

Prekiautojai primena, kad šiemet, palyginti su praėjusiais metais, malkų kaina jau pašoko bemaž dvigubai. Prieš metus už pigiausių malkų kubinį metrą buvo prašoma 30 litų.

Sovietmečio mūriukui apkūrenti - 2000 litų

Laikraštyje pasiskelbęs, tačiau prisistatyti nepanoręs malkų pardavėjas LŽ pateikė išsamią statistiką apie parduodamas malkas. Pasak jo, kubinis metras trečiarūšėmis vadinamų drebulių malkų šiuo metu kainuoja 50 litų. Kadangi šios malkos nekaitrios, sovietmečiu statytam neapšiltintam standartiniam keturių kambarių namukui (tokių namų šiuo metu daugiausia ir miestuose, ir buvusiose kolūkių gyvenvietėse) šildyti per žiemą reikėtų 35-40 kubinių metrų malkų.

Tad malkomis besišildantys sovietmečio mūriukuose gyvenantys žmonės turėtų pamąstyti, kur rasti bent 2000 litų malkoms įsigyti, kad žiemą netektų šalti.

Vadinamoms pilims (triaukščiams ir didesniems namams) šildyti gali tekti pakloti ir 7000 litų. Mažuose medinukuose gyvenančioms šeimoms šildyti savąjį būstą malkomis per žiemą turėtų užtekti 1000-1200 litų. Apie 1500-2000 litų turėtų kainuoti šiuolaikinės statybos namų šildymas.

Porą tūkstančių kainuoja vien rąstai. Juos teks supjauti, o trinkas suskaldyti. Pašnekovas teigė, jog samdyti tokiam darbui kaimo žmonės jį atliktų už tris-keturis alaus "bambalius". Mieste už malkų pjovimą ir skaldymą gali tekti pakloti daugiau nei 100 litų.

Rekomenduoja pirmarūšes malkas

Antrai rūšiai priskiriamų juodalksnių malkų kubinis metras šiuo metu kainuoja 55 litus, pirmos kategorijos uosinių ir ąžuolinių malkų kub. metro kaina - 66 litai.

LŽ pašnekovas atkreipė dėmesį, kad ąžuolų bei uosių malkos gerokai kaitresnės už beržines ar drebulines, tad per žiemą jų suvartojama mažiau. Todėl nesvarbu, ar renkiesi trečios, ar pirmos rūšies malkas, kūrenimo kaina ta pati. "Tačiau su trečiarūšėmis malkomis žmonės turi daugiau vargo - jų tenka daugiau pirkti, tad ir pjauti, ir skaldyti, ir net į krosnį kišti reikia daugiau", - teigė malkų pardavėjas.

Pasak jo, 500 litų kainuoja 7-8 kubiniai metrai rąstų, pakrautų į automobilį. Toks pats trinkomis supjautų rąstų kiekis kainuoja 670-700 litų. Už skaldytų malkų prikrautą automobilį prašoma 720-750 litų.

Rudeniop malkos brangs

Į klausimą, kodėl taip sparčiai didėja malkų kainos, jų pardavėjas atsakė, jog medienos kainas Lietuvoje pradėjo diktuoti Vakarų Europa ir net Amerika.

"Visą medieną dabar labai noriai perka užsieniečiai. Ir perka ne tik medieną, bet ir jos atliekas, pavyzdžiui, presuotas medžio drožles, kitas atliekas, reikalingas baldų pramonei. Palyginti su europinėmis kainomis, už Lietuvoje išaugintą mišką mokama suma yra menka. Tačiau užsieniečių siūloma kaina yra nepalyginamai didesnė už tą, kurią galime mokėti mes, pirkdami malkas. Todėl malkų kainos taip sparčiai ir auga", - teigė medienos kainų žinovas.

Jis užtikrino, kad nesuskubusieji malkų įsigyti vasarą, rudenį už jų kubinį metrą mokės nebe 70, bet 80 litų ir daugiau.

Pjuvenos ir drožlės privatininkams neparduodamos

LŽ kalbinti analogiško kuro - medžio drožlių bei pjuvenų tiekėjai teigė dirbantys arba užsienio rinkai, arba įmonėms, jų gaminamą kurą perkančiomis itin dideliais kiekiais.

"Su privačiais klientais mums neapsimoka turėti reikalų. Todėl, kad pjuvenas bei drožles iš mūsų perka komunaliniai ūkiai, šilumą tiekiantys daugybei pastatų, terliotis su pavieniais klientais mums nėra prasmės", - sakė pjuvenomis bei drožlėmis prekiaujančios Panevėžio rajono įmonės "Litkirta" direktorius Algimantas Kisielius.

"Litkirtos" vadovas teigė, kad jo vadovaujama įmonė analogišką kurą gamina iš išpjautų pakelių krūmynų, lentpjūvių, medienos įmonių atliekų.

"Esame miškų sanitarai - kuru paverčiame tai, kas lieka iškirtus mišką ir išgabenus gerą medieną. Ar pastebėjote, kad miškuose nebėra medžių - vien kirtimai? Kelerius metus mes tuose kirtimuose dar pasidarbuosime, kad galėtume pagaminti kuro, o jau paskui žmonėms teks namus šildyti šiaudais, durpėmis ar dar kuo nors", - liūdnai prognozavo A.Kisielius.

Anot jo, kokybiškų skiedrų kubinis metras kainuoja 48 litus. Kiek šio kuro reikėtų namui šildyti, įmonės vadovas negalėjo pasakyti - mažais kiekiais skiedros nepardavinėjamos. A.Kisielius patikino, kad jo produkcija susidomėjo užsieniečiai. ad tikėtina, kad lietuviams pjuvenų ir skiedrų jis nebetieks. Parduodančiųjų anglis, durpes ar kitokį kurą LŽ rasti nepavyko.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
AugintiniaiEkonomikaFutbolasGamtaĮkainiai
Gimtasis kraštasIstorijaJurgos virtuvėKelionėsInfoblokai
KomentaraiKonkursaiKovos menaiKrepšinisReklaminiai priedai
KultūraLengvoji atletikaLietuvaLŽ rekomenduojaPrenumerata
Mokslas ir švietimasNamų pasaulisPasaulisPrie kavosKontaktai
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2016 UAB "Lietuvos žinios"