TV programa
 

Horoskopai
 
SEKITE MUS Registruotiems varototojams
Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISKULTŪRAISTORIJALŽ REKOMENDUOJAEKONOMIKASPORTAS
Šeima ir sveikataPrie kavosŽmonėsGimtasis kraštasMokslas ir švietimasTrasaKelionėsKonkursaiNamų pasaulisGamtaAugintiniai
EKONOMIKA

Prieš rugsėjį vaikai tėvų pinigines pusto ir dėl įgeidžių

2006 08 16 0:00
Savo atžalas į mokyklą išleidžiantiems tėvams tenka plačiai atverti pinigines.
LŽ archyvo nuotr.

Ruošdami vaikus į mokyklą tėvai skundžiasi kasmet didėjančiomis išlaidomis. Prekybininkai tikina, jog dėl ištuštėjusių piniginių kalti ir patys tėvai, tenkinantys atžalų užgaidas turėti madingą daiktą.

Artėjant rugsėjui dalį šeimos biudžeto skirti mokymosi reikmėms prisieina visų moksleivių tėvams, tačiau labiausiai suplonėja pirmokų tėvų piniginės. Pirmą kartą į mokyklą keliaujančiam žmogučiui vienu kartu tenka parūpinti visas mokymo priemones. Tačiau Raminta Stanaitytė-Česnulienė, "Rimi Lietuvos" atstovė ryšiams su visuomene, suskaičiavo, jog mokyklai reikalingų kanceliarinių prekių krepšelį galima įsigyti ir už 50 litų.

"Tiesa, jei moksleiviui dar reikia pirkti naują kuprinę, batus, drabužius, sportinę aprangą, daugybę pratybų sąsiuvinių ir knygų, krepšelis gerokai padidėja", - kalbėjo vieno didžiausių šalies mažmeninės prekybos tinklų atstovė.

Kainų įvairovė

Prekybos tinklų duomenimis, nuo praėjusių metų mokyklinių prekių kainos nesikeitė: nei brango, nei pigo. Tačiau ryškėja brangesnių ir kokybiškesnių prekių poreikis.

"Tėvai sako, kad kiekvienais metais ruošiant moksleivį į mokyklą prireikia vis didesnių išlaidų. Veikiausiai dėl to, kad kasmet perkama vis daugiau ir brangesnių prekių, nes pirkėjai renkasi pasaulyje žinomų gamintojų produkciją. Neretai tėvai perka žaismingesnes, tačiau brangesnes prekes. Labai populiarūs sąsiuviniai spalvotais viršeliais, nors jie gerokai brangesni už paprastus", - sako mažmeninės prekybos lyderio "VP Market" atstovė Viktorija Jakubauskaitė.

Nusipirkti įprastą sąsiuvinį galima už 0,15 lito, o štai sąsiuvinis įmantresniais viršeliais kainuoja apie 5 litus. "Rimi Lietuvos" atstovės teigimu, prekybos centruose iš kiekvienos prekių kategorijos galima išsirinkti pigesnių prekių. Trintukų esti ir po 0,1 lito, ir po 3,80 lito, rašiklių - po 0,20 lito ir po 6 litus, žirklių kaina svyruoja nuo 0,5 iki 6,5 lito, flomasterių - 0,7-34,7 lito, pieštukų - 0,7-11 litų, aplankų - 0,5-4 litų, akvarelės - nuo 1 lito iki 4. Mados vėjų nepaisantys tėvai kuprinę savo moksleiviui gali nupirkti už 8 litus, užuot dešimteriopai didesnę sumą pakloję už jo pamėgtais personažais išmargintą.

Stanaitytė-Česnulienė svarstė, kad kasmet didėjančias tėvų išlaidas ruošiant vaikus į mokyklą lemia kelios priežastys. "Tai ir didėjantys vaikų poreikiai, ir kasmet vis ilgesni privalomų mokymo priemonių sąrašai, pateikiami mokykloje. Dar labiau tėveliai dejuoja po rugsėjo pirmosios, nes tuo metu daugelis jau būna prisipirkę mokymo priemonių, neįtrauktų į jokius sąrašus. Kita vertus, trūksta kai kurių būtinųjų, tad apsipirkti tenka dar kartą", - sakė pašnekovė.

Vadovėlių kainos nesikeičia

Šiemet nei kanceliarinės prekės, nei mokslui skirta literatūra nepabrango. "Lietuvių kalbos vadovėlių kaina nuo praėjusių metų pakilo 0,5 proc. ir dabar jie kainuoja 19,5 lito. Panašiai kainuoja visi vadovėliai. Tačiau po kurio laiko jų kainos veikiausiai kils, nes brangsta popierius, elektra, kvalifikuota darbo jėga. Be to, mažėja vaikų, todėl leidžiamas mažesnis vadovėlių tiražas ir dėl to pakyla vieno leidinio savikaina", - sakė Arvydas Andrijauskas, leidyklos "Alma littera" direktorius ir leidyklos "Šviesa" valdybos pirmininkas.

Pagal esamą tvarką 1-10 klasių moksleiviai vadovėlius privalo gauti mokykloje, tačiau, Andrijausko teigimu, 5 proc. visų parduodamų vadovėlių įsigyja tėvai, kad vaikas galėtų mokytis namie. O štai 11-12 klasių moksleivių tėvai ne vieną vadovėlį privalo pirkti patys.

"Apskaičiuoti, kiek tam reikia atsidėti lėšų, nesunku: kiekvienam dėstomam dalykui reikia bent vieno vadovėlio, o jis kainuoja apie 19,5 lito. Tiesa, mokantis užsienio kalbos išlaidos gali būti ir didesnės, nes paprastai į šio dalyko vadovėlių komplektą įeina kelios knygos", - kalbėjo Andrijauskas. Jo teigimu, šiais metais brangiau neteks mokėti ir už pratybų sąsiuvinius. Jų vidutinė kaina ir toliau suksis apie 4 litus.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
AugintiniaiEkonomikaFutbolasGamtaĮkainiai
Gimtasis kraštasIstorijaJurgos virtuvėKelionėsInfoblokai
KomentaraiKonkursaiKovos menaiKrepšinisReklaminiai priedai
KultūraLengvoji atletikaLietuvaLŽ rekomenduojaPrenumerata
Mokslas ir švietimasNamų pasaulisPasaulisPrie kavosKontaktai
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2016 UAB "Lietuvos žinios"