Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATA
TRASAŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA
EKONOMIKA

Renovacija etapais – aštrių pojūčių mėgėjams

2015 02 06 6:00
Būtų geriausia visą šildymo sistemą pakeisti iš karto, o ne po gabaliuką, tačiau visam projektui iš karto nėra lėšų. LŽ archyvo nuotrauka

Daugiabučių modernizavimo projektai kartais įgyvendinami etapais. Pavyzdžiui, būtų geriausia visą namo šildymo sistemą pakeisti iš karto, o ne modernizuoti ją dalimis. Tačiau visam projektui iš karto nėra lėšų. O toks darbų dalijimas butų savininkams nepadeda sutaupyti ir gresia papildomais buitiniais nepatogumais.

Renovacijos įkaitais tapo etapais atnaujinamo namo Druskininkuose, Ateities gatvėje, pirmo aukšto butų gyventojai.

Pirmiausia buvo atnaujintas namo šilumos mazgas. Tada, kaip LŽ pasakojo buto pirmame aukšte gyventojai, juos pradėjo kankinti toks nuolatinis varginantis triukšmas, sklindantis iš šildymo sistemos, kad nors iš namų bėk. Kaukiantis garsas tuo stipresnis, kuo žemesnė lauko oro temperatūra. O visiška neviltis žmones apima porą valandų po vidurnakčio - kai aplink tylu, iš rūsio sklindantis garsas atima ramybę ir neleidžia užmigti. Tai trunka jau ne vieną mėnesį. Šilumos punktas įrengtas vidurinės laiptinės rūsyje, bet įkyriausias triukšmas girdėti kraštiniuose namo butuose, esančiuose virš patalpos, kurioje yra įrengti balansiniai ventiliai.

Neapsikentę vieno buto savininkai ėmė rašyti skundus ir projekto užsakovui, ir rangovui, ir įvairioms žinyboms, tarp jų - ir renovacijos programą koordinuojančiai Būsto energijos taupymo agentūrai (BETA). Šios atstovė Eglė Pliuskuvienė LŽ pasakojo, kad reaguodami į skundą BETA Projektų įgyvendinimo kokybės priežiūros skyriaus specialistas Vasilijus Lachadinovas kartu su šio skyriaus Alytaus regiono specialiste Rasa Bazarauskiene 2015 metų sausio 27 dieną inicijavo skubų susirinkimą, į kurį buvo pakviesti Druskininkų savivaldybės atstovai, namo bendrijos pirmininkas ir gyventojai, rangovo, atlikusio šildymo sistemos atnaujinimo darbus, atstovai.

Rangovo atstovai specialiu prietaisu išmatavo garsą ir įsitikino, kad name triukšmo ribiniai dydžiai (32 dBA) dienos metu neviršija leidžiamų normų. Didžiausi leidžiami triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose pastatuose (miegamieji kambariai) naktį nuo 22 iki 6 val. ryto - 35 decibelai. Tiesa, Druskininkų kurortui nustatyti griežtesni triukšmo apribojimai – iki 30 decibelų. Tad triukšmo normos, kaip nustatyta, buvo šiek tiek viršijamos. Tačiau naktį triukšmas nematuotas. Taigi, žmonės jokios pagalbos nesulaukė ir toliau kenčia.

Kaip LŽ teigė triukšmo trikdomo buto savininkas Alvydas J., specialistų grupė atvyko tada, kai oro temperatūra lauke buvo 3 laipsniai šilumos, todėl ir šildymo įrenginiai dirbo ne taip intensyviai kaip orui atvėsus.

LŽ duomenimis, Druskininkuose panašiais nepatogumais skundžiasi ne vieno renovuojamo ir jau modernizuoto namo gyventojai. Išvarginti ir nusivylę žmonės nežino, kur ieškoti pagalbos ir kaip gintis.

Triukšmo matavimas nebūtinai padėtų

Norėdami savo pretenzijas pagrįsti gyventojai pirmiausia turi kreiptis į akredituotą laboratoriją, kad atliktų triukšmo tyrimus.

Vilniaus UAB Akustinių tyrimų centras – viena iš tokių laboratorijų. Ji specializuojasi tirti inžinerinių sistemų akustinę aplinką. Bendrovės vadovė Laura Nariūnienė LŽ tvirtino, jog pagal griežtą metodiką matuoti triukšmo lygį reikia įrangai veikiant ir ją sustabdžius bent pusvalandžiui, kad būtų galima palyginti. „Jei tokiam laikui įmanoma sustabdyti namo šildymo įrenginius, mūsų specialistai savo darbą gali atlikti bet kuriuo paros metu, tačiau darbo po 22 val. įkainiai būtų didesni“, – sakė bendrovės vadovė. Įskaitant kelionės išlaidas, ši paslauga užsakovams kainuotų 140–150 eurų (apie 500 litų). Druskininkiečiams tyrimai atsieitų pigiau, jei juos užsakytų Nacionalinės visuomenės sveikatos tyrimo laboratorijos Alytaus filiale arba kreiptųsi į Druskininkų sveikatos centrą.

Nustačius higienos normas viršijantį triukšmą, už tyrimus sumoka jo kaltininkas. „Normų viršijimas bent vienu decibelu reiškia, kad yra pažeidimas, kurio priežastį privalu pašalinti“, – aiškino L. Nariūnienė. Kai normų pažeidimo nenustatoma, už tyrimus moka pats užsakovas. Laboratorijos vadovė LŽ tvirtino, jog akredituotų įmonių išvados visada yra atliekamos pagal griežtus reikalavimus ir yra pripažįstamos visų institucijų, įskaitant ir teismus.

Pasak L. Nariūnienės, didesnė problema, kad triukšmo lygis gali neviršyti normų, tačiau tai gali būti žmogaus klausai nepakenčiamo dažnio garsai. Šį parametrą garso matavimų prietaisai fiksuoja ir jis gali būti nurodomas užsakovui pateikiamame akte, tačiau nuo 2007 metų neliko garso dažnių higienos normų, todėl matavimai neturi juridinės galios. Vadinasi, žmogaus gyvenimo kokybė dėl gyvenamoje patalpoje sklindančio silpno ultragarso ar infragarso gali būti prasta, tačiau jei erzinantis garsas neviršys leidžiamo stiprumo, nebus pagrindo skųstis.

Išbalansuota įranga

Inžinerinių paslaugų UAB „Vilšansta“ su aprašomu Druskininkų atveju nieko bendra neturi. LŽ paprašytas pabūti ekspertu, šios bendrovės vadovas Robertas Krupauskas, išgirdęs istoriją, atsakė: „Jokio stebuklo. Triukšmą gali sukelti arba siurbliai, arba vamzdynas, arba reguliuojamoji armatūra – pavyzdžiui, balansiniai ventiliai.“ Pasak šiluminės įrangos specialisto, norint išlaikyti normalų triukšmo lygį, neretai užtenka nueiti į šilumos punktą ir šilumokaičio slėgio režimą pakeisti į dinaminį. „Dabar beveik visi siurbliai turi dažnio keitiklius, du slėgio režimus, todėl užtenka pasukti rankenėlę ir nustatyti tokį slėgį, kokio reikia. Nustačius mažesnį slėgį, mažiau bus ir triukšmo“, – aiškino jis.

Išgirdęs, jog į atnaujintą šilumos punktą penkiaaukščiame name buvo investuota 120 tūkst. litų (apie 35 tūkst. eurų), specialistas svarstė, kad veikiausiai pagrindinis triukšmo šaltinis ir bus balansiniai ventiliai. Anot jo, jeigu įrengiami namui per daug galingi siurbliai, ir jie veikia visu pajėgumu, išbalansuota įranga kelia triukšmą. "Prieš paleidžiant įrangą, reikia gerai viską apskaičiuoti ir optimaliai suderinti. Šilumos įranga gali būti per silpna, o šilumos punktas jai per stiprus", – komentavo specialistas. Jo nuomone, tokių problemų priežastis yra paprasta: renovacijos projekto generalinis rangovas dažnai visą dėmesį ir lėšas skiria langams keisti ir fasadui šiltinti, o subrangovui santechnikui menkai kas telieka ir tenka "spausti".

Rangovui tenka pripažinti

Namo Druskininkuose modernizavimo rangovės UAB „Alvista“ generalinis direktorius Kęstutis Kuzmickas iš pradžių LŽ neigė galimą problemą namo šilumos punkte: „Tiek specialistų ten buvo, visokių nuomonių, bet niekas nieko nepastebėjo.“ Vėliau jis vis dėlto pripažino, kad gyventojų nepasitenkinimas gali turėti pagrindo - "nebūna statybų be dulkių".

„Problema buvo siurblys, kuris tam namui netiko. Pakeitėme. Lyg ir buvo garsas išnykęs, bet dabar vėl atsirado. Kiek žinau, jau baigtas tam namui projektuoti naujas šilumos mazgas, tada, matyt, vėl teks ieškoti rangovo mazgui įrengti“, – nusprendė neslėpti bendrovės vadovas ir prisiminė patyręs panašų atvejį Alytuje. Tąsyk užtekę pakeisti siurblius ir problemos nelikę.

Didžiausia bėda, anot jo, kad minimas namas yra renovuojamas etapais. „Šilumos mazgas atnaujintas, o vamzdynas kol kas liko senas, radiatorių sekcijų butuose irgi nevienodai – viename metras, kitame – pusantro. Sistema išbalansuota. Šnekėjau su buto (kenčiančio triukšmą - aut.) savininkais. Ką, sakau, mes dabar galime padaryti, – pasiguodė „Alvistos“ vadovas ir užtikrino: – Praeis tie du likę šildymo mėnesiai ir viskas bus sudėliota. Kai bus visi įrenginiai sudėti, suderinti, visa sistema subalansuota, dings ir pašalinis garsas.“

Pasak jo, būtų geriausia visą namo šildymo sistemą keisti iš karto, o ne dalimis, tačiau visam projektui iš karto nėra lėšų.

Namo Druskininkuose projektą planuojama užbaigti vasarą, priduoti komisijai dar neprasidėjus kitam šildymo sezonui, tačiau K. Kuzmickas užtikrino, kad gyventojai dėl to neturėtų nerimauti – bendrovės specialistai dalyvaus paleidžiant įrangą prasidėjus šildymo sezonui. Dėl darbų kokybės garantija penkeriems metams – jei būtų aptikta defektų, viskas būsią taisoma.

Aktyviausiai renovacijos procese dalyvaujančios savivaldybės

SavivaldybėSuderinti investiciniai planaiIš jų gyventojų iniciatyvaPritarta finansavimuiPradėti rangos darbaiUžbaigta iki 2015 m. vasario
Vilnius358155175788
Kaunas2871581598116
Klaipėda1781481296623
Druskininkai148058237
Jonavos r.101447272
Mažeikių r.97019120
Ignalinos r.882807541
Marijampolė88634150
Panevėžys802733267
Palanga79534183
Iš viso Lietuvoje34047051688989184

Šaltinis: BETA

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"