TV programa
 

Horoskopai
 
SEKITE MUS Registruotiems varototojams
Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISKULTŪRAISTORIJALŽ REKOMENDUOJAEKONOMIKASPORTAS
Šeima ir sveikataPrie kavosŽmonėsGimtasis kraštasMokslas ir švietimasTrasaKelionėsKonkursaiNamų pasaulisGamtaAugintiniai
EKONOMIKA

Vadovėliams - vis didesnės sumos

2008 08 09 0:00
Pratybų sąsiuviniai šiemet brango iki 30 procentų.
LŽ archyvo nuotrauka

Prieš naujus mokslo metus mokinių tėvai palengvina savo piniginių turinį dėl mokyklinių prekių. Leidyklų atstovai prabyla apie neišvengiamą pratybų sąsiuvinių ir vadovėlių brangimą.

Jau tampa įprasta kiekvieno naujo sezono pradžioje girdėti apie pabrangusias prekes ir paslaugas. Ne išimtis rugpjūčio mėnesį prasidėjusios mokyklinių prekių mugės. Netruko pasklisti žinia apie smarkiai pabrangusius mokyklinius leidinius ir kitas moksleiviams reikalingas prekes. Tačiau gamintojai patikslina, kad brango ne visos mokyklinės prekės.

Perka daugiau.

UAB "Mokyklinė knyga" vadovas Vaidotas Puzas LŽ patvirtino, kad mokykliniai vadovėliai, pratybos, atlasai ir kitos mokymosi priemonės pabrango nevienodai. Vienų leidinių kaina pakilo net iki 30 proc., kitų - vos keliais centais, tad vidutiniškai, pasak jo, minėtos prekės brango 10 procentų.

Pernai pirmos klasės pratybos "Pupa", kainavusios 5,90 lito, šiais metais brango net iki 8 litų, pradinukų matematikos pratybų kainos pašoko nuo 4,95 lito iki 6 litų, pratybos "Raktas" ir "Gilė" pernai kainavo 8,90 lito, šiemet kainuoja jau 11 litų, muzikos pratybos prieš metus kainavo 6,90 lito, o šiemet - 9 litus.

Dažniausiai moksleivių tėvai pratybų sąsiuvinius ir vadovėlius renkasi ne patys, o perka pagal mokyklų įteiktą sąrašą.

Jurgita Rasimavičienė, sostinės Filaretų pradinės mokyklos mokytoja LŽ sakė, kad pratybų sąsiuvinių moksleiviams reikia pirkti kiekvienais metais. Pavyzdžiui, antrokams lietuvių kalbai galima rinktis arba "Pupos", arba "Šaltinėlio" linijos pratybas. Tokių sąsiuvinių reikia visiems pagrindiniams dalykams. Vienam pradinę klasę lankančiam vaikui visų pratybų sąsiuviniai pernai kainavo apie 70-80 litų. Pirmos klasės mokinių tėvams šiais metais pratybų sąsiuvinių komplektas atsieis ne mažiau kaip 80 litų.

"Mokyklos bibliotekoje mokiniai gali skaityti, mokytis iš žinynų, žodynų ar kitų papildomų mokymosi priemonių. Jų pirkti tikrai nebūtina - tai priklauso nuo tėvų noro ir finansinių galimybių", - tikino pradinių klasių mokytoja.

Šimtinės už vadovėlius

Aukštesnių klasių moksleiviams reikia pirkti ir kai kuriuos vadovėlius, o kiekvieno kaina - keliasdešimt litų. "Dešimtos klasės mokiniams tenka pirkti vadovėlius, kai jie pereina mokytis į kitą mokyklą, kur vadovėliai jiems būna neužsakyti, o iš buvusios mokyklos su savimi jų nepasiima. Dar pasitaiko, kad visiems nupirkti neužtenka lėšų. Taip pat savomis lėšomis vaikai perka užsienio kalbų vadovėlius. Dabar mokiniai mokosi po kelias užsienio kalbas. Vienos užsienio kalbos vadovėlis ir pratybos kainuoja apie 60 litų. Taigi už dviejų užsienio kalbų mokymosi priemones reikės sumokėti apie 120 litų. Dešimtos klasės mokinių rekomenduojamų pratybų rinkinys kainuoja apie 80 litų, taip pat daug perkama žodynų, žinynų ir kitos papildomos literatūros", - skaičiavo, kiek kainuoja papildomų mokyklinių prekių krepšelis V.Puzas.

Knygyno vadovas skaičiuoja, kad, palyginti su ankstesniais metais, papildomos mokymosi literatūros paklausa gerokai padidėjo. Dažniausiai perkama papildomos literatūros lietuvių kalbai, matematikai, o vyresnėse klasėse - visa mokymosi medžiaga, skirta pasiruošti egzaminams.

Kainos dar kils

Pasak leidyklos "Šviesa" direktoriaus Arūno Butkaus, mokyklos savarankiškai pasirenka vadovėlius iš Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtinto galiojančių vadovėlių sąrašo, kuriame šiais metais yra beveik 50-ies leidyklų vadovėlių.

Jis pasakoja, kad nustatydama kainas leidykla yra priklausoma nuo daugelio išorinių veiksnių. "Pirmiausiai leidybai, kaip ir visoms kitoms verslo sritims, įtaką daro infliacija, dėl kurios susiduriame su nuolat augančiais leidybiniais kaštais: kyla autoriniai atlyginimai, brangsta kuras, didėja patalpų šildymo bei nuomos kainos. Planuojame, kad šiais metais vadovėlių kainos kils apie 10 procentų, - sakė A.Butkus. - Kiek lėšų šiems pirkiniams skiriama, sunku pasakyti, nes vieni tėvai perka tik pačias būtiniausias prekes - tai, ką mokytojai mokiniams rekomenduoja įsigyti ir tiesiogiai naudoti pamokose, kiti papildomai investuoja į vaikų ugdymą ir įsigyja įvairių žodynų, žinynų, enciklopedijų, kurie yra patrauklūs vaikams ir didina motyvaciją sužinoti daugiau. Ši literatūra aktyviai perkama ne tik "Mokyklinėje mugėje", bet ir visus mokslo metus. Pastebime, kad tokios literatūros paklausa kiekvienais metais vis auga."

Sprendžia mokyklos

Kaip žinoma, pradinių ir pagrindinių klasių mokiniai vadovėliais naudojasi nemokamai. Besimokantys aukštesnėse klasėse ir pagal pagrindinio profesinio ugdymo programas mokiniai aprūpinami vadovėliais iš dalies, įvertinus tėvų, globėjų ir mokinių socialinę padėtį. Individualiomis mokymosi priemonėmis: pratybų sąsiuviniais, rašymo priemonėmis, skaičiuotuvais ir kt. mokinius turi aprūpinti tėvai ar globėjai.

Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, nuo 2008 metų rugsėjo 1 dienos mokinio krepšelį sudaro 3 tūkst. 59 litai. Vienam mokiniui vadovėliams skirta mažiau nei 70 litų, mokymo priemonėms - apie 14 litų. Šių metų naujovė ta, kad lėšas vadovėliams ir mokymo priemonėms mokyklos gali sujungti, jei 83 litų reikia skirti vien vadovėliams.

Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėja Loreta Žadeikaitė LŽ sakė, kad pratybų sąsiuviniai yra neprivalomi, kaip ir vadovėliai - jie reikalingi kaip pagalbos priemonė mokinio savarankiškam mokymuisi.

"Pratybas perkant reikia labai pamatuoti. Tėvai skundžiasi, kad nuperka sąsiuvinį už 13 litų, o vaikai jo beveik nepanaudoja. Tad jei mokytojas žino, kad tokio pratybų sąsiuvinio mokiniui neprireiks - nereikia ir siūlyti jo pirkti", - aiškino L.Žadeikaitė.

Faktai

Mokyklos vadovas mokyklos tarybos pritarimu tvirtina reikalingų vadovėlių ir mokymo priemonių sąrašus, nustato pratybų sąsiuvinių įsigijimo lėšas ir būdus. Mokyklos pačios sudaro sutartis su leidyklomis ir organizuoja vadovėlių bei pagalbinių mokymosi leidinių pirkimą. Šiuo metu mokyklos gali pasirinkti ir užsisakyti vadovėlius iš 1403 galimų įsigyti vadovėlių sąrašo.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
AugintiniaiEkonomikaFutbolasGamtaĮkainiai
Gimtasis kraštasIstorijaJurgos virtuvėKelionėsInfoblokai
KomentaraiKonkursaiKovos menaiKrepšinisReklaminiai priedai
KultūraLengvoji atletikaLietuvaLŽ rekomenduojaPrenumerata
Mokslas ir švietimasNamų pasaulisPasaulisPrie kavosKontaktai
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2016 UAB "Lietuvos žinios"