2012-ieji: dvylika sporto spektaklių

2012 12 29 7:15
S.Williams paliks ryškų pėdsaką teniso istorijoje. / Reuters/Scanpix nuotrauka

Šie metai sporto pasauliui įsimintini. Be dviejų grandiozinių renginių - Londono olimpinių žaidynių ir Europos futbolo čempionato - mūsų atmintyje išliks dar bent dešimt įvykių.

"Lietuvos žinios" siūlo prisiminti įstabiausius besibaigiančių metų sporto akcentus.

Ilgiausias finalas

Sausio 29 d. atvirosiose Australijos teniso pirmenybėse Melburne įvyko ilgiausias vyrų vienetų varžybų finalas per visą "Didžiojo kirčio" varžybų istoriją. Po 5 val. 53 min. trukusios dvikovos Novakas Džokovičius 5:7, 6:4, 6:2, 6:7, 7:5 šventė pergalę prieš ispaną Rafaelį Nadalį. Serbas laimėjo trečiąjį Australijos čempionatą karjeroje. "Esi vienas geriausių tenisininkų per visą istoriją. Norėčiau sužaisti daugiau tokių partijų, ypač - finale", - po alinančios kovos varžovą liaupsino N.Džokovičius.

Varinės kulkos

Vasario 12 d. pasibaigusiame Afrikos futbolo čempionate sensacingai triumfavo Zambijos rinktinė. Prancūzo Herve Renardo treniruojama "Varinės kulkos" (Zambijos rinktinės pravardė dėl šalyje klestinčios vario pramonės) rinktinė tuo metu žemyno reitinge buvo tik 16-a. Įsimintiname čempionato finale Pusiaujo Gvinėjoje Zambija po 11 m baudinių serijos 8:7 (pagrindinis laikas - 0:0) nugalėjo Dramblio Kaulo Krantą.

Regbio desertas

Kovo 17 d. baigėsi uždarasis regbio Šešių nacijų taurės turnyras, kasmet šešias savaites varantis iš proto šio sporto fanatikus. Šiame turnyre kaskart kaunasi šešios pajėgiausios žemyno rinktinės - Airijos, Anglijos, Italijos, Prancūzijos, Škotijos ir Velso. 118-ąjį turnyrą laimėjo Velso rinktinė, lemiamose rungtynėse Kardife, stebint 73 tūkst. žiūrovų, 16:9 ji įveikė Prancūziją. Šešių nacijų taurės varžybų lankomumas įspūdingas - šiemet kiekvieną turnyro kovą vidutiniškai stebėjo 68 995 žiūrovai.

Golfo karalius

Solidusis golfo pasaulis balandį sveikino naująjį karalių. Amerikietis Bubba Watsonas pirmą kartą laimėjo elitinį "Masters" golfo turnyrą Augustoje (JAV). 34 metų 191 cm ūgio B.Watsono smūgis itin galingas - kamuoliukas gali lėkti 312 km/h greičiu ir nuskrieti 320 metrų.

"Chelsea" triumfas

Gegužės 19 d. Europos klubinį futbolo sezoną vainikavo UEFA Čempionų lygos finalas Miunchene. Susitiko vietos "Bayern" ir Londono "Chelsea". Šeimininkai pirmavo po Thomaso Mullerio įvarčio (83 min.), bet "Chelsea" paskutinėmis minutėmis išlygino rezultatą po Didier Drogba smūgio. Gynybinį futbolą propagavusi "Chelsea" komanda po 11 m baudinių serijos triumfavo 4:3. Vasarį Londono klubo treneriu tapęs italas Roberto Di Matteo jau lapkritį buvo atleistas dėl suprastėjusių rezultatų.

EURO 2012

Pasaulio dėmesį prikaustė Lenkijoje ir Ukrainoje vykęs Europos futbolo čempionatas. Atidarymo rungtynėse birželio 8-ąją Varšuvoje susitiko Lenkijos ir Graikijos ekipos (1:1). Po trijų savaičių finale Kijeve Ispanija 4:0 nugalėjo Italiją. Tai - didžiausia persvara Europos čempionatų finalų istorijoje. Ispanijos rinktinė tapo pirmąja pasaulyje, laimėjusia tris didžiausius turnyrus iš eilės - 2008-ųjų ir 2012-ųjų Europos bei 2010-ųjų pasaulio čempionatus. Čempionų vartininkas Ikeras Casillasas šį laikotarpį pavadino laimingiausiu savo karjeroje.

Dviračiai ir dopingas

Liepos mėnesį vykusias prestižines, tačiau skandalų niekaip neišvengiančias "Tour de France" dviračių lenktynes pirmą kartą laimėjo 32-ejų britas Bradley Wigginsas. Tuo metu buvo įsibėgėjęs skandalas dėl dopingą vartojusio septyniskart šių lenktynių nugalėtojo amerikiečio Lance'o Armstrongo. Jam grėsė diskvalifikacija visam gyvenimui, o "Tour de France" prestižui buvo suduotas skaudus smūgis. B.Wigginsas žurnalistams kantriai kartojo, kad savo pergalę pasiekė be draudžiamų preparatų pagalbos. "Niekada nevartojau dopingo, nes nenoriu prarasti brangiausių dalykų - reputacijos, šeimos, uždarbio, namų ir titulų", - tikino B.Wigginsas.

Olimpinis rugpjūtis

Pirmąją rugpjūčio dalį mūsų kraują kaitino Londono olimpinės žaidynės, prasidėjusios liepos 28-ąją ir trukusios 16 dienų. Lietuviai ilgai nepamirš 15-metės Rūtos Meilutytės auksinio starto 100 m plaukimo krūtine varžybose. Pasaulis žavėjosi ir amerikiečių plaukiku Michaelu Phelpsu, jo olimpinių trofėjų kolekcijoje jau 18 aukso medalių. Antroje olimpiadoje iš eilės tris aukso medalius laimėjo greičiausias planetos žmogus Jamaikos sprinteris Usainas Boltas. Daugiau nei dvi savaites 10,5 tūkst. sportininkų 26 sporto šakose kovojo dėl 302 medalių komplektų. Geriausiai pasirodė JAV atletai, jie laimėjo 46 aukso, 29 sidabro ir 29 bronzos medalius.

Nepailstanti Serena

Rugsėjo 9 d. Niujorke laimėjusi atvirąsias JAV teniso pirmenybes amerikietė Serena Williams įrodė esanti viena geriausių pastarojo dešimtmečio tenisininkių. Tai buvo jau 15-as jos "Didžiojo kirčio" trofėjus vienetų varžybose. Pagal šį rodiklį 31 metų Serena nusileidžia tik vokietei Steffi Graf (22 titulai) bei amerikietėms Chris Evert ir Martinai Navratilovai (po 18). Pirmąjį "Didžiojo kirčio" serijos turnyrą S.Williams laimėjo 1999 metais irgi Niujorke. Šiemet ten blykstelėjo ir škotas Andy Murray'us, jis tapo pirmuoju Didžiosios Britanijos tenisininku nuo 1936-ųjų, kai britas Fredas Perry triumfavo paskutiniame, aštuntajame, per savo karjerą "Didžiojo kirčio" turnyre.

NHL lokautas

Stipriausios planetos ledo ritulio lygos NHL gyvenimą po aštuonerių metų pertraukos vėl sustingdė lokautas. Spalio 11-ąją, kai turėjo prasidėti sezonas, NHL gyvenimas sustingo. Vis mažėja vilčių, kad sezonas bus išgelbėtas. Lokauto priežastis - NHL vadovų ir žaidėjų asociacijos (NHLPA) nesutarimai dėl naujos kolektyvinės darbo sutarties. Lyga žaidėjams nori skirti 47 proc. nuo bendro pelno, kuris praėjusį sezoną siekė per 3 mlrd. JAV dolerių. O žaidėjai reikalauja bent 53 procentų. Kol derybos įstrigusios, kai kurie NHL žaidėjai persikėlė žaisti į Žemyninę ledo ritulio lygą (KHL).

Nepralenkiamas vokietis

Lapkričio 25 d. 25-erių vokietis Sebastianas Vettelis trečią kartą iš eilės tapo "Formulės-1" automobilių lenktynių pasaulio čempionu. "Red Bull-Renault" bolidą vairuojantis S.Vettelis per 20 etapų surinko 281 tašką ir trimis aplenkė ispaną Fernando Alonso ("Ferrari"). Pasak specialistų, pastarasis turėjo techniškai prasčiau subalansuotą automobilį. F.Alonso ilgai pirmavo - sezono viduryje jo pranašumas prieš persekiotojus siekė 40 taškų. Tačiau keturios pergalės iš eilės rudenį S.Vetteliui buvo lemtingos - jis vėl tapo lyderiu.

Nutraukė dominavimą

Paskutinį metų mėnesį vienu svarbiausių sporto įvykiu tapo Europos moterų rankinio čempionatas, turėjęs rimtų organizacinių problemų. Teisė rengti pirmenybes buvo patikėta Olandijai. Bet birželį Olandijos rankinio federacija po nesutarimų su Europos federacija šios teisės atsisakė. Išgelbėti turnyrą sutiko Serbija, metų pradžioje rengusi šios sporto šakos vyrų žemyno pirmenybes. Serbijoje triumfavo Juodkalnijos rankininkės, finale 34:31 nukarūnavusios pastarųjų keturių čempionatų laureates norveges.

Tuo pat metu Stambule vykusiame pasaulio plaukimo trumpajame (25 m) baseine čempionate olimpinė čempionė R.Meilutytė iškovojo du aukso (50 ir 100 m plaukimo krūtine) ir vieną sidabro (100 m kompleksiniu būdu) medalius.