Afrikoje futbolą nustelbė riaušės

2015 02 07 6:00
Įsiutę Pusiaujo Gvinėjos sirgaliai vandens butelius mėtė net į savo futbolininkus. Reuters/Scanpix nuotrauka

Pusiaujo Gvinėjoje vykstančiame Afrikos futbolo čempionate šeimininkų rinktinės gerbėjai per pusfinalio rungtynes stadioną pavertė kovos lauku.

Riaušės kilo per pusfinalio dvikovą Malabo mieste, kur Pusiaujo Gvinėjos rinktinė 0:3 neprilygo Ganai. Nepatenkinti rungtynių eiga ir neva prastu teisėjų darbu, žiūrovai sugebėjo pusei valandos nutraukti rungtynes.

Butelių ir akmenų kruša

Neramumai stadione prasidėjo jau po pirmo kėlinio, Ganos komandai pirmaujant 2:0. Į drabužinę einančius šios ekipos futbolininkus policininkams teko saugoti nuo skriejančių iš tribūnų įvairių daiktų krušos.

Emocijų katilas sprogo 82 minutę, kai rezultatas jau buvo 3:0 ir dvikovos nugalėtojas nekėlė abejonių. Tuomet Pusiaujo Gvinėjos komandos gerbėjai puolė apie 500 varžovų rinktinės gerbėjų. Į svečius lėkė įvairiausi daiktai - plastikiniai vandens buteliai, akmenys, tribūnų kėdės, netgi veidrodžio šukės. Gelbėdamiesi žiūrovai iš Ganos įsiveržė į aikštę ir susispietė už vartų.

Negausios policijos pajėgos nesėkmingai bandė sutramdyti įtūžusią minią. Tvarkadriai panaudojo ašarines dujas. Į orą buvo pakeltas net sraigtasparnis, taip tikintis įbauginti riaušių kurstytojus.

"Stadionas priminė karo lauką. Mums labai pasisekė, kad išvengėme mirčių, nors keli mūsiškiai labai nukentėjo", - sakė Ganos futbolo asociacijos prezidentas Kwesi Nyantakyi. Apsaugos darbuotojų pastangas suvaldyti minią jis pavadino šnipštu.

Dar prieš pirmenybes buvo akcentuojama, kad varžybų organizatoriai neturi tiek apsaugos darbuotojų, kiek reikia. Todėl Pusiaujo Gvinėja pasisamdė kelis šimtus pareigūnų iš Angolos.

"Tokio lygio varžybose privalo budėti gausios policijos ir kariuomenės pajėgos. Bet stadione nebuvo nė 50 policininkų. Pareigūnai iš Angolos nebuvo susipažinę su aplinka ir atrodė sutrikę", - piktinosi K. Nyantakyi.

Neramumai Malabo stadione truko 34 minutes. Kai riaušės buvo suvaldytos, teisėjai pratęsė rungtynes. Bet rezultatas nepakito - Ganos futbolininkai nugalėjo rezultatu 3:0.

"Liūdna dėl to, kas įvyko stadione. Nesu regėjęs nieko panašaus, todėl noriu atsiprašyti už savo tautiečius", - sakė Pusiaujo Gvinėjos rinktinės kapitonas Emilio Nsue.

Po rungtynių šeimininkų sirgaliai dar ilgai siautėjo mieste, o Ganos rinktinės gerbėjai saugumo sumetimais kelioms valandoms buvo palikti tribūnose. Šį incidentą tirs Afrikos futbolo konfederacija (CAF), o varžybų organizatoriams gresia bauda.

Pusfinalyje nugalėjusi Ganos rinktinė sekmadienį finale dėl Afrikos čempionų titulo varžysis su Dramblio Kaulo Kranto futbolininkais.

Norėjo nulinčiuoti teisėją

Tai ne pirmas šių metų Afrikos čempionate nutikęs incidentas. Ketvirtfinalio rungtynėse tarp Pusiaujo Gvinėjos ir Tuniso rinktinių "sužibėjo" teisėjas iš Mauricijaus Rajindraparsadas Seechurnas.

Tuniso komandai pirmaujant 1:0, paskutinę rungtynių minutę į šios komandos vartus R. Seechurnas skyrė daug aistrų sukėlusį 11 m baudinį. Taip Pusiaujo Gvinėja išlygino rezultatą, o per pratęsimą įmušė dar vieną įvartį ir išplėšė pergalę 2:1.

CAF pripažino, kad R. Seechurnas padarė didžiulę klaidą ir diskvalifikavo šį teisėją 6 mėnesiams.

Tačiau tai nenuslopino Tuniso rinktinės atstovų įsiūčio. Jie CAF apkaltino korupcija ir palankumu šeimininkų komandai. Be to, apsaugos darbuotojams teko ginti R. Seechurną nuo įsiutusių Tuniso futbolininkų.

Už šį išsišokimą Tuniso futbolo federacijai (FTF) skirta 50 tūkst. dolerių bauda. Taip pat CAF pareikalavo iš FTF pagrįsti savo įtarimus ir kaltinimus korupcija arba viešai atsiprašyti, grasindama diskvalifikuoti tunisiečius iš 2017 metų Afrikos čempionato.

Afrikos taurės pusfinalis

Kongo DR - Dramblio Kaulo Krantas 1:3 (1:2). D. Mbokani (24 iš 11 m); Y. Toure (20), Gervinho (41), W. Kanonas (68).

Gana - Pusiaujo Gvinėja 3:0 (2:0). J. Ayew (42 iš 11 m), W. Mubarakas (45), A. Ayew (75).