Atsisveikinimui - efektinga futbolininkų pergalė

2007 11 19 0:00
Komandos draugai M. Savėną (Nr.7) sveikina su pirmuoju įvarčiu į ukrainiečių vartus.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Lietuviai nuleido ukrainiečius ant žemės. Šalies futbolo rinktinė per savo paskutinį 2008 metų Europos čempionato atrankos mačą namie su ištikimiausiais aistruoliais atsisveikino efektinga pergale - šeštadienį Kaune Ukrainos reprezentantai įveikti 2:0.

Ukrainos rinktinę pavyko nugalėti po 13 metų pertraukos. Pergalę lėmė pasiaukojamas žaidimas ir meistriški Manto Savėno (41 min.) bei komandos kapitono Tomo Danilevičiaus (67 min.) smūgiai. Visų laikų rezultatyviausiu rinktinės žaidėju tapęs T.Danilevičius įmušė savo 13-ą įvartį.

Šiandien Lietuvos futbolininkai užsakomuoju reisu iš Vilniaus išskrenda į Gruziją, kur trečiadienį baigs "Euro-2008" atrankos ciklą. Po pergalės prieš ukrainiečius atsirado galimybė pakovoti dėl ketvirtosios vietos grupėje.

Pranoko varžovus taktiškai

Arogantiškasis Ukrainos rinktinės strategas Olegas Blochinas prieš varžybas kalbėjo, kad į Lietuvą atvyko pergalės, o mačą pralaimėjus tvirtino, jog rezultatas nelogiškas. O.Blochinas nenorėjo pripažinti fakto - akivaizdžiai pralaimėtos taktinės kovos.

Dėl traumų ir diskvalifikacijos Lietuvos rinktinės treneriai neturėjo septynių žaidėjų. Iš esmės teko naujai formuoti saugų grandį. Tik išsigydęs raktikaulio traumą, bet į rinktinę neatsisakęs atvykti Marius Stankevičius žaidė dešinio saugo pozicijoje, nors dažniausiai jis rungtyniauja gynybos krašte. Maskvos "Spartak" gynėjui Ignui Dedurai skirta atraminio saugo pozicija. Per oficialias rinktinės rungtynes debiutavo Tadas Papečkys, bet jau 17-ą minutę jis pasitempė kojos raumenį ir tęsti varžybų nebegalėjo. T.Papečkį kairiojo saugo vietoje pakeitė patyręs Igoris Morinas.

Pagal numatytą strategiją saugams pasikeisdami padėdavo puolėjai Tomas Danilevičius ir Edgaras Jankauskas, iš kurio ukrainiečiams dažniausiai pavykdavo atimti kamuolį tik pažeidus taisykles.

Signalas lietuvių atakoms

Rungtynes abi komandos pradėjo atsargiai - žvalgytuvėmis. Pirmąją realią progą įmušti įvartį susikūrė varžovai. 29-ą minutę po Ruslano Rotanio smūgio iš baudos aikštelės vidurio kamuolys atsimušė į virpstą.

Tai Lietuvos futbolininkams tapo lyg savotišku signalu imtis aktyvesnių veiksmų. 37-ą minutę E.Jankauskas įsiveržė į baudos aikštelę, bet gynėjas paskutiniu momentu spėjo išmušti kamuolį jam iš po kojų. Po minutės labai pavojingai kamuolį į baudos aikštelę skersavo M.Stankevičius.

41-ą minutę mūsų šalies komanda išsiveržė į priekį. I.Morinas iš kairio krašto pavojingai perdavė kamuolį į baudos aikštelės vidurį. Dmitrijus Čigrinskis jį atmušė prieš M.Savėną, kuris šaltakraujiškai gudriu smūgiu nepaliko jokių vilčių ukrainiečių vartininkui Aleksandrui Šovkovskiui. Bandydamas gelbėti komandą nuo įvarčio A.Šovkovskis patyrė čiurnos traumą - jį teko keisti Andrejui Piatovui.

Paskutinę pirmojo kėlinio minutę po klastingo Londono "Chelsea" klubo puolėjo Andrejaus Ševčenkos smūgio į tolimąjį vartų kampą komandą nuo įvarčio gelbėjo patikimai žaidžiantis Lietuvos rinktinės vartininkas Žydrūnas Karčemarskas.

Reto grožio įvartis

Nuo pirmųjų antro kėlinio minučių ukrainiečiai atakavo didelėmis pajėgomis, bet prie vartų negalėjo sukurti nieko pavojingo. Ukrainiečių atakos klimpo gerai organizuotoje mūsiškių gynyboje. Komandą į priekį bandė vesti ukrainiečių kapitonas A.Ševčenka, bet Lietuvos gynėjai prieš jį laimėdavo daugumą dvikovų. Ukrainiečiai nuolatos atsidurdavo nuošalėje, dėl to rodydami nepasitenkinimą teisėjų sprendimais.

Lietuvos rinktinė neatsitraukė į aklą gynybą, nes buvo organizuojami staigūs išpuoliai.

67-ą minutę M.Stankevičius tiksliu perdavimu priekyje surado T.Danilevičių. Rinktinės kapitonas pastebėjęs, jog A.Piatovas kiek per toli išėjo iš vartų, efektingai virš jo pasiuntė kamuolį į viršutinį vartų kampą - 2:0.

70-ą minutę pavojingai smūgiavo Artiomas Milevskis, bet kitą grėsmingą situaciją ukrainiečiai sukūrė tik per kompensuotą teisėjo laiką. Įsiveržęs į baudos aikštelę A.Ševčenka sukirto kamuolį į virpstą.

Nuostoliai ir sugrįžimai

Arūnas Klimavičius ir T.Danilevičius šiame Europos pirmenybių atrankos cikle buvo įspėti antrą kartą, todėl jie negalės žaisti paskutinių rungtynių su gruzinais. Tačiau diskvalifikacija baigėsi Sauliui Mikoliūnui, o geros sportinės formos esantis Audrius Kšanavičius bei Aurimas Kučys su ukrainiečiais negalėjo žaisti dėl dviejų geltonųjų kortelių.

Dėl įtemptos politinės situacijos Gruzijoje trečiadienio rungtynių likimas buvo neaiškus, bet šioje šalyje nepaprastoji padėtis jau atšaukta. Gruzijos futbolo federacija UEFA mūsų šalies federaciją oficialiai informavo, kad Lietuvos delegacijai saugumas bus garantuotas.

Birželio 2-ąją Kaune Lietuvos futbolininkai prieš gruzinus laimėjo 1:0. Įvartį 78-ą min. įmušė S.Mikoliūnas.

Trenerių komentarai

Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Algimantas LIUBINSKAS:

"Labai norėjome laimėti ir tikėjome pergale. Varžovas buvo labai stiprus, nors ukrainiečiai meistriškumu šiek tiek nusileidžia Italijai ar Prancūzijai. Prieš dvikovą kilo daug problemų. Trūko atraminio saugo, neturėjome krašto saugų. Pavyko rasti priešnuodžių prieš ukrainiečių žaidimą, o mūsų futbolininkai kovojo pasiaukojamai. Ukrainiečių treneris mūsų pergalę pavadino nepelnyta? Mes, Lietuvos rinktinės treneriai, manome kitaip. Bet gal tuomet mums reikėtų prisiminti apmaudžias nesėkmes žaidžiant su prancūzams ar škotais?"

Ukrainos rinktinės vyriausiasis treneris Olegas BLOCHINAS:

"Komandos žaidėjams jokių priekaištų nebeturiu. Rezultatas yra gal kiek nelogiškas, tačiau futbolas - nelogiškas žaidimas. Tokioje aikštėje klaidų neišvengsi."