Australijos futbolas užkariavo Aziją

2015 02 03 6:00
Australijos rinktinės senbuvis Timas Cahillas pergale džiaugėsi su savo atžalomis. Reuters/Scanpix nuotrauka

Ne veltui sakoma, kad sporte namų sienos padeda. Sidnėjuje 77 tūkst. žiūrovų stebėjo Australijos futbolo rinktinės triumfą Azijos čempionate.

Varžybų finale australai kovėsi su Pietų Korėjos rinktine ir įveikė ją po pratęsimo rezultatu 2:1.

Drausminga gynyba pasižymintys korėjiečiai iki finalo per penkias dvikovas nepraleido įvarčių, bet australai rado būdų, kaip "atrakinti" jų vartus. Paskutinę pirmo kėlinio minutę Massimo Luongo tolimas smūgis leido šeimininkams atsidurti priekyje. Kai Australija rengėsi švęsti pergalę, per teisėjo pridėtą laiką Son Heung-minas išlygino rezultatą ir išplėšė pratęsimą. Vis dėlto lemiamas tapo Jameso Troisi tikslus smūgis 105 minutę.

Šia pergale Australijos rinktinė perrašė Azijos futbolo istoriją. Į Azijos futbolo konfederaciją 2006 metais įstoję australai šio regiono nugalėtojais tapo pirmą kartą.

"Paskutinę rungtynių minutę praleistas išlyginamasis įvartis buvo rimtas psichologinis išbandymas komandai. Jautėme širdgėlą. Tačiau vyrai susikaupė ir sugebėjo išplėšti pergalę. Tai viena didingiausių akimirkų Australijos sporto istorijoje, - džiaugėsi čempionų treneris Ange Postecoglou. - Dabar turime ambicingesnių tikslų. Sieksime nutraukti Europos ir Pietų Amerikos rinktinių viešpatavimą pasaulio čempionatuose."

Prieš šias Azijos pirmenybes Australijos rinktinė FIFA reitinge buvo tik 100-oji, 9 pozicijomis žemiau už Lietuvą. Tačiau po triumfo australai reitinge šoktelės į viršų.

Niekas nesiginčija, kad Azijos čempionai triumfavo pelnytai. Juos į priekį tempė ne tik Europos klubuose rungtyniaujantys futbolininkai. Per visą turnyrą solidžiai atrodė Australijos A lygoje žaidžiantys Matthew Spiranovičius ir Markas Miliganas. Emociniu lyderiu buvo JAV rungtyniaujantis Timas Cahillas. Jis triumfu džiaugėsi bene labiausiai. 35 metų veteranui tai yra didžiausia karjeros pergalė. Tad po rungtynių T. Cahillas aikštėje šventė su keturiais savo vaikais.

Naudingiausiu čempionato žaidėju buvo išrinktas M. Luongo. Apie šį 22 metų saugą iš Anglijos trečiosios lygos "Swindon Town" komandos prieš pirmenybes žinojo nedaug kas.

"M. Luongo yra labai perspektyvus. Suteikiau jam galimybę, ir ją vaikinas čiupo abiem rankomis", - sakė A. Postecoglou.

Tuo metu Pietų Korėjos rinktinę persekioja apmaudžios nesėkmės. Ši komanda žaidė aštuoniuose pasaulio čempionatuose iš eilės, tačiau Azijos pirmenybių negali laimėti nuo 1960-ųjų, kai triumfavo savo sostinėje Seule.

Pietų Korėjos ekipą treniruojantis vokietis Uli Stielike po finalo kalbėjo: "Taurės neiškovojome, bet nusipelnėme būti čempionais. Teisingiausia būtų finale skelbti lygiąsias ir nugalėtojų taure pakaitomis leisti džiaugtis abiem komandoms. Suprantu, kad tai neįmanom. Tačiau Pietų Korėja gali didžiuotis savo futbolininkų kovingumu."

Azijos pirmenybėse trečioji vieta atiteko JAE rinktinei. Ji rungtynėse dėl bronzos medalių 3:2 įveikė Irako komandą.

Kitas Azijos futbolo čempionatas vyks 2019-ųjų sausį. Jį surengti pretenduoja JAE ir Iranas.