Bilietų į Braziliją mažėja

2013 09 12 6:00
D.Matulevičius (dešinėje): "Galėjau įmušti keturis įvarčius, o pelniau tik vieną. Trūko sėkmės ir meistriškumo." AFP/Scanpix nuotraukos

2014 metų pasaulio futbolo čempionato atrankos kovos artėja prie pabaigos. Europos zonos atrankos varžybose paaiškėjo pirmosios rinktinės, dalyvausiančios planetos pirmenybėse Brazilijoje - Italija ir Olandija.

Lietuvos rinktinė viltis pakovoti dėl bilieto į Braziliją prarado jau seniai. Antradienį lietuviai Marijampolėje 2:0 nugalėjo Lichtenšteino rinktinę ir susigrąžino 4-ąją vietą atrankos G grupėje.

"Šiose rungtynėse buvo svarbu žaisti kantriai ir drausmingai. Žaidėjams liepiau neskubėti, kontroliuoti kamuolį ir priversti varžovus daug judėti. Pirmame kėlinyje tai pavyko gerai ir pelnėme du įvarčius. Tuomet nusprendėme šiek tiek atsitraukti, privilioti varžovus ir taip susidaryti erdvės puolime. Bet Lichtenšteino komanda nenorėjo atsiverti. Jie neturi kūrybingų žaidėjų, nors kažką bandė regzti, tačiau nieko nepavyko. Rungtynėms einant į pabaigą patys ėmėmės iniciatyvos ir sukūrėme progų, tik jomis nepasinaudojome", - po užtikrintos pergalės kalbėjo rinktinės treneris Csaba Laszlo.

Įvarčius Lietuvos komandai pelnė Deivydas Matulevičius (18 min.) ir Tadas Kijanskas (40 min.). D.Matulevičius pasižymėjo jau trečiose rinktinės rungtynėse iš eilės. Jis galėjo įmušti ir daugiau, tačiau nepasinaudojo keliomis puikiomis progomis.

"Galėjau įmušti keturis įvarčius, o pelniau tik vieną. Trūko sėkmės ir meistriškumo. Dar turiu kur tobulėti", - prisipažino 24 metų puolėjas, žaidžiantis Rumunijos klube Tirgu Žiu "Pandurii".

Bosniai - padėties šeimininkai

G grupėje realiausia pretendente iškovoti tiesioginį kelialapį į pasaulio čempionatą išlieka Bosnijos ir Hercegovinos rinktinė. Bosniai kartu su graikais turi po 19 taškų, bet pranoksta varžovus ir pagal bendrą, ir pagal tarpusavio rungtynių įvarčių santykį.

Bosnija ir Hercegovina prieš kelias dienas namie 0:1 pralaimėjo Slovakijai, o antradienį išvykoje, Žilinoje, pasiekė revanšą 2:1. Lengva nebuvo - Marekas Hamšikas išvedė slovakus į priekį pirmo kėlinio pabaigoje. Bet antrame kėlinyje svečiai atsakė tiksliais Ermino Bičakčičiaus (70 min.) ir Izeto Hajrovičiaus (78 min.) smūgiais.

"Su slovakais turėjome daug problemų, bet laimėjome pelnytai ir sėkmingai tęsiame kelionę link tikslo", - pergale džiaugėsi Bosnijos ir Hercegovinos rinktinės treneris Safetas Sušičius. Bosniams pakanka laimėti paskutines dvejas rungtynes ir jie keliaus į Braziliją. Varžovai laukia ne iš stipriųjų - Lichtenšteinas ir Lietuva.

Tuo metu Graikijos rinktinė liko ištikima savo pragmatiškam ir konservatyviam žaidimo stiliui, bei Pirėjuje 1:0 palaužė Latvijos komandą. Pergalingą įvartį pelnė Dimitris Salpingidis (58 min.). Nors graikai per 8 rungtynes surinko 19 taškų, iš viso įmušė tik 9 įvarčius, 5 iš 6 pergalių iškovojo vieno įvarčio persvara.

Pergalės džiaugsmu italas G.Chiellini dalinasi su komandos draugu G.Buffonu.

Treneris išpirko kaltę

Italijos ir Olandijos rinktinės jau gali planuoti kitą vasarą Brazilijoje. Europos vicečempionai italai užsitikrino B grupės nugalėtojų vardą, kai Turine 2:1 nugalėjo Čekijos rinktinę. Liboras Kožakas išvedė čekus į priekį pirmame kėlinyje. Bet italai puikiai sužaidė antro kėlinio pradžią - 52 minutę smūgiu galva rezultatą išlygino Giorgio Chiellini, dar po dviejų minučių 11 m baudinį realizavo Mario Balotelli.

Po šios nesėkmės Čekijos komanda prarado šansus patekti į pasaulio čempionatą ir tuo nusivylęs treneris Michalas Bilekas pareiškė, kad pasitraukia iš savo pareigų. O pasaulio čempionatas be Italijos rinktinės neįsivaizduoajams - italai nepraleido nė vienų pirmenybių nuo 1962 metų.

Triumfo nuotaikos vyravo ir Olandijoje. Olandai tapo nebepavejami D grupės komandoms po kuklios pergalės 2:0 išvykoje prieš Andoros rinktinę. Abu įvarčius "oranžiniams" antrame kėlinyje pelnė Robinas van Persie.

Šia sėkme garsusis Olandijos rinktinės treneris Louisas van Gaalas savotiškai išpirko kaltę dėl prieš daugiau nei dešimtmetį patirto fiasko. Tada L.van Gaalo treniruoti olandai nesugebėjo patekti į 2002 metų pasaulio čempionatą, nors komandoje rungtyniavo tokios žvaigždės, kaip Patrickas Kluivertas, Edgaras Davidsas, Clarence'as Seedorfas, Ruudas van Nistelrooy'us ar Edwinas van der Saras. Ta nesėkmė sudavė smūgį ir L.van Gaalo karjerai - anksčiau su Amsterdamo "Ajax" ir "Barcelona" klubais dirbęs specialistas pasitraukė į provinciją ir tapo "AZ Alkmaar" treneriu.

Vis dėlto, L.van Gaalas įrodė nesąs prastas treneris, kai su "AZ Alkmaar" 2009 metais sensacingai laimėjo Olandijos čempionatą, po to su Miuncheno "Bayern" triumfavo Vokietijoje. Kai pernai Olandija Europos čempionate pralaimėjo visas trejas rungtynes ir treneris Bertas van Marwijkas buvo atleistas, stoti prie "Oranje" vairo vėl pasiūlyta L.van Gaalui.

"Subūriau jauną komandą. Brazilijoje mes norime iškovoti taurę. Trenerio karjeroje toks šansas galbūt būna vieną kartą. Nes treniruoti rinktinę pasaulio čempionate yra kažkas išskirtinio", - sakė L.van Gaalas.

Be Italijos ir Olandijos, teisę žaisti pasaulio čempionate jau užsitikrino Japonija, Australija, Iranas, Pietų Korėja, JAV, Kosta Rika, Argentina ir turnyro šeimininkė Brazilija.

STATISTIKA

A GRUPĖ

Makedonija - Škotija 1:2 (0:0), Velsas - Serbija 0:3 (0:2).

Turnyro lentelė

(rungtynės, pergalės, lygiosios, pralaimėjimai, įvarčių santykis, taškai)