Čempionatas prasidėjo audringai

2012 06 11 8:30

Europos futbolo čempionatas Lenkijoje ir Ukrainoje prasidėjo  spalvingai. Buvo visko - ir kvapą gniaužiančių rungtynių, ir nykių dvikovų, ir net aistruolių muštynių.

Specialiai LŽ, Varšuva - Kijevas

Savaitgalį startavusi futbolo fiesta EURO 2012 įsibėgėja: šiandien D grupės rungtynėmis Donecke (Anglija - Prancūzija) ir Kijeve (Ukraina - Švedija) baigsis pirmasis turas.

Šeimininkų drama

Europos pirmenybės prasidėjo Lenkijos ir Graikijos rinktinių akistata Varšuvoje. Futbolą dievinantys lenkų aistruoliai pasistengė stadione sukurti išskirtinę atmosferą. Iš 56 tūkst. žiūrovų bemaž 50 tūkst. buvo raudonai-balta atributika pasidabinę šeimininkų gerbėjai. Kartais jie vienu balsu taip užtraukdavo savo skanduotes, kad nejučia per kūną nubėgdavo šiurpuliukai.

Lenkijos futbolininkai stengėsi nenuvilti savo gerbėjų ir užgriuvo graikus atakų lavina. Pastarųjų gynyba sutrūko jau 17 minutę, kai tiksliu smūgiu galva pasižymėjo Dortmundo "Borussia" lyderis Robertas Lewandowskis. Pirmo kėlinio pabaigoje iš aikštės buvo pašalintas graikų gynėjas Sokratis Papastathopoulos, ir visi koziriai arsidūrė šeimininkų rankose.

Bet Graikijos rinktinę treniruojantis portugalas Fernando Santosas po pertraukos į aikštę metė Salonikų PAOK puolėją Dimitrį Salpigidį ir šis sudarkė visus varžovų planus. Jis jau 51 minutę išlygino rezultatą. O 69 minutę "uždirbo" 11 m baudinį ir raudonąją kortelę lenkų vartininkui Wojciechui Szczesny. Graikijos rinktinės atsarginiai futbolininkai ėmė šokinėti iš laimės, o F.Santosas skubėjo juos raminti - dar nieko nepasiekta. Trenerio nuojauta pasitvirtino - į vartus stojęs Przemyslawas Tytonas atrėmė Giorgos Karagounio smūgį ir Varšuvos "Narodowy" stadione sukėlė masinę euforiją. Lenkų aistruoliai netrukus atsistoję sugiedojo nacionalinį himną, įkvėpdami komandą kovoti, bet rezultatas nepakito - 1:1.

"Mes buvome gerai pasirengę, tačiau didelis spaudimas ir stresas jaunai komandai padarė įtaką - kai kuriuos žaidėjus tai paralyžiavo. O graikai neturėjo ko prarasti", - pažymėjo Lenkijos rinktinės treneris Franciszekas Smuda.

Vis dėlto tokia susitikimo baigtis lenkų per daug nenuvylė. Po atidarymo rungtynių Gegužės 3-iosios alėja, jungusi stadioną ir aistruolių zoną, buvo uždaryta ir paversta tik pėsčiųjų zona. Joje šeimininkai toliau smaginosi traukdami dainas ir maukdami alų, nes patekti į sausakimšus miesto barus buvo beveik neįmanoma.

"Pasižymėjo" aistruoliai

Kitos A grupės rungtynės baigėsi stebėtinai lengva Rusijos rinktinės pergale prieš Čekiją - 4:1. Europos čempionatuose retai pasitaiko toks meistriškumo skirtumas tarp komandų, tačiau rusai Vroclave dominavo nuo pirmos iki paskutinės susitikimo minutės.

Dominavo ir jų gerbėjai. Iš pradžių atvykę į Vroclavą ir gavę į kaulus nuo iš seno jiems priešiškų vietinių ultrų, rusai pyktį nutarė išlieti ant apsaugos. UEFA incidento plačiau nekomentuoja, tačiau internetą jau apskriejo vaizdai, kaip rusų chuliganai be gailesčio talžo gerokai mažesnes lenkų apsaugos pajėgas.

Čempionato drausmės komitetas sprendimą dėl šio incidento priims birželio 13 dieną. Bet iki tol gali nutikti daugiau neramumų. Birželio 12-ąją Varšuvoje susitiks Rusija ir Lenkija. Šios rinktinės turi aršiausias ir gausiausias aistruolių pajėgas, niekada nevengiančias smogti viena kitai.

"Mirtininkų" kovos

Po burtų traukimo ceremonijos "mirtininkų" kompanija pramintoje B grupėje kovos prasidėjo ne pagal visų iš anksto kurtą scenarijų. Apie čempionų titulą kalbantiems olandams Charkove kibirą ledinio vandens ant galvų išliejo danai, įveikdami oranžinius varžovus 1:0. Visų rungtynių metu olandai turėjo iniciatyvą, bet ja nepasinaudojo. Danai triumfavo po Michaelio Krohno-Dehli įvarčio. 24 minutę Aurelijaus Skarbaliaus auklėtinis iš Kopenhagos "Brondby" klubo šaltakraujiškai suklaidino kelis varžovus ir nukreipė kamuolį į vartus.

Parklupdęs olandus Danijos rinktinės treneris Mortenas Olsenas neslėpė džiaugsmo: "Didžiuojuosi. Tai buvo fantastiškos rungtynės, mes neišsigandome ir išdrįsome žaisti futbolą su Olandijos rinktine."

Kitas B grupės susitikimas tarp Vokietijos ir Portugalijos komandų Lvove žadėjo gražų futbolo spektaklį, bet atakuojančio futbolo tikėjęsi žiūrovai liko nuvilti. Ramus ir atsargus futbolas, pragmatiškos abiejų komandų atakos vedė nulinių lygiųjų link. Bet 72 minutę Vokietijos rinktinės puolėjas Mario Gomezas rado spragą varžovų gynyboje ir tiksliu smūgiu galva pelnė pergalingą įvartį - 1:0.

"Nė viena komanda neleido varžovams laisvai atakuoti, tačiau taktiškai mes sužaidėme puikiai ir tuo labai džiaugiuosi",  - sakė Vokietijos rinktinės treneris Joachimas Lowas.

Nuprausė Kijevą

Šiandien į EURO 2012 kovas įsilies ir kita pirmenybių šeimininkė Ukrainos rinktinė. Kijevo Olimpiniame stadione ukrainiečiai 21.45 val. stos prieš švedus.

Vakar šalia stadiono dar virė paskutiniai kosmetiniai darbai: buvo baigiami montuoti žiūrovų patikros punktai, įrengiamos kilnojamos televizijos stotys. Greta esančias nebaigtų statybviečių aikšteles šeimininkai paslėpė po didžiuliais brezentais su čempionato simbolika.

Sekmadienį oras Kijeve buvo labai permainingas. Rytą miestą alino tropinė kaitra, o per pietus staiga apsiniaukė ir kilo audra. Per pusvalandį prilijo tiek, kad žemutinė miesto dalis dėl prastos drenažo sistemos ėmė tiesiog skęsti. Vanduo didžiule srove veržėsi į požemines perėjas, metro kanalus, gatvėse geso vandens stichijai paklusę automobiliai.

Tačiau ilgai netrukus vėl išlindo kaitri saulė. Atkutęs Kijevas vėl  ėmė šurmuliuoti, su jauduliu laukdamas pirmųjų rungtynių. Olimpinio stadiono apylinkėse paslaugios ukrainietės dalijo skrajutes su pasiūlymu įsigyti pažintinės kelionės po miestą paketą. Jo kaina - 31 euras. Pasiūlymai buvo dalijami ir švedų kalba. Tai apdairus Ukrainos verslininkų žingsnis. Mat tikimasi, kad šiandien pažiūrėti saviškių rungtynių su Ukraina suplūs bent 9 tūkst. švedų aistruolių. Vėliau panašiu būdu tikriausiai bus "medžiojami" ir kitų D grupės komandų gerbėjai - anglai ir prancūzai.

Itin daug švedų vakar migravo po netoli stadiono esančią Nepriklausomybės aikštę. Joje galima išvysti didžiausią pasaulyje laikrodį, pagamintą iš gėlių. Ukrainiečiai supynė puikią ekspoziciją, vaizduojančią laikrodį kartu su čempionato talismanais Slaveku ir Slavko. Šiam kūriniui panaudota net 50 tūkst. gėlių. Prie šio stebuklo svečiai iš Skandinavijos būriais plūdo fotografuotis.

Kiti švedai pamėgo sirgalių zoną. Kijevas jiems tapo antraisiais namais - Švedijos rinktinės čia žais visas trejas grupės rungtynes. Tuo metu ukrainiečiai rungtyniauti su anglais ir prancūzais vėliau vyks į Donecką.

STATISTIKA

A GRUPĖ

Lenkija - Graikija 1:1 (1:0).

Varšuva, 56 070 žiūrovų. Teisėjas - C.V.Carbalho (Ispanija). Įvarčiai - R.Lewandowskis (17); D.Salpigidis (51).

Pašalinimai - S.Papastathopoulos (Graikija, 44 min.), W.Szczesny (Lenkija, 69 min.).

Rusija - Čekija 4:1 (2:0).

Vroclavas, 40 803 žiūrovai. Teisėjas - Howardas Webbas (Anglija). Įvarčiai - Alanas Dzagojevas (15, 79), Romanas Širokovas (24), Romanas Pavliučenka (82); Vaclavas Pilaras (52).

B GRUPĖ

Olandija - Danija 0:1 (0:1).

Charkovas, 35 923 žiūrovai. Teisėjas - D.Skomina (Slovėnija). Įvartis - Michaelis-Krohnas Dehli (24).

Vokietija - Portugalija 1:0 (0:0).

Lvovas, 32 990 žiūrovų. Teisėjas - Stephane Lannoy (Prancūzija). Įvartis - Mario Gomezas (72).

C GRUPĖ

Ispanija - Italija 1:1 (0:0).

Gdanskas. 41 960 žiūrovų. Teisėjas - Viktoras Kassai (Vengrija). Įvarčiai - Cescas Fabregasas (64); Antonio Di Natale (61).