Dievo palytėta velniška Argentinos pergalė

2014 04 26 6:00
Pasaulio taurė - "nenaudėlio" D.Maradonos rankose. fifa.com nuotraukos

1978-aisiais Argentinos futbolininkai laimėjo namie surengtą pasaulio čempionatą. Kito triumfo argentiniečiams neilgai teko laukti - auksu pažymėtos ir 1986-ųjų pirmenybės Meksikoje.

13-ojo čempionato rengėja Meksika tapo pirma valstybe, kurioje planetos futbolo pirmenybės vyko du kartus. Prie Meksikos saulės ir kaitros geriausiai prisitaikė Argentinos rinktinė. 1986-aisiais nestandartinių futbolo terminų žodynas pasipildė posakiais "Dievo ranka" ir "meksikietiška banga".

Šiame čempionate ir vėl keistas varžybų formatas. FIFA pagaliau liovėsi eksperimentuoti ir nusprendė, kad po grupės varžybų etapo iš karto turi vykti atkrintamosios varžybos. Jau nuo aštuntfinalio kiekvienos rungtynės buvo gyvybiškai svarbios.

Futbolo aistra

Teisę organizuoti 1986 metų pasaulio čempionatą gavo Kolumbija. Tačiau šaliai grimztant į ekonomikos krizę strigo pasirengimo čempionatui darbai. Po eilinio FIFA inspektorių vizito 1982 metais Kolumbija iškėlė baltą vėliavą ir prisipažino, kad dėl sunkmečio nesugebės surengti pasaulio čempionato.

Kadangi 13-asis čempionatas priklausė Amerikos regionui, Kolumbijai patikėto vaidmens panoro imtis JAV, Kanada ir Meksika. FIFA nariai pasirinko Meksiką, kuri tokį turnyrą organizavo 1970 metais. Meksikiečiai taip pat susidūrė su sunkumais - 1985 metų rudenį šalį supurtė keli žemės drebėjimai netoli sostinės Meksiko. Žuvo apie 10 tūkst. žmonių. Padaryta 3 mlrd. dolerių žala, tačiau meksikiečių troškimas surengti futbolo fiestą buvo didesnis už gamtos kataklizmus. 1986-uosius Jungtinės Tautos paskelbė Taikos metais, todėl meksikiečiai šiam čempionatui sugalvojo šūkį "Futbolas taikai".

Kiekvienas pirmenybių rungtynes Meksikos stadionuose vidutiniškai stebėjo 46 tūkst. žiūrovų. Lankomumo rodiklius kėlė Meksiko stadionas "Azteca", kuriame tilpo net 115 tūkst. aistruolių. Ten pirmą kartą ir kilo "meksikietiška banga" (kai bangą imituojantys žiūrovai atsistoja keldami rankas ir vėl atsisėda).

Per finalą L.Matthausas (dešinėje) akylai saugojo D.Maradoną.

Žaidimas virto mokslu

1986-ųjų čempionate debiutavo Kanados, Danijos ir Irako rinktinės. Vengrijos komanda paskutinį kartą žaidė pasaulio čempionate - senomis futbolo tradicijomis garsėjantys vengrai vėliau nebegrįžo į elitą.

Grupės varžybų nepajėgė įveikti Portugalijos rinktinė. Kiti favoritai žygiavo tvirtai. Meksikos futbolininkus per grupės rungtynes stadione "Azteca" vidutiniškai palaikė 109,5 tūkst. aistruolių. Šeimininkams tai išaugino sparnus: jie 2:1 įveikė Belgiją, 1:0 - Iraką, 1:1 sužaidė su Paragvajumi. Aštuntfinalyje rekordinė 114,5 tūkst. sirgalių parama padėjo 2:0 įveikti Bulgariją.

Stebino Danijos rinktinė: įveikė visus varžovus "mirtininkų" grupėje - 6:1 nuo jos kliuvo Urugvajui, 2:0 - Vakarų Vokietijai, 1:0 - Škotijai. Pakiliai pradėję aštuntfinalio rungtynes su ispanais danai pasižymėjo pirmieji, bet vis dėlto pralaimėjo 1:5.

Nelauktai anksti pasirodymą baigė čempionės titulą gynusi Italijos rinktinė. Kaip ir prieš ketverius metus Ispanijoje, italai Meksikoje startavo vangiai. Lygiosios 1:1 su Bulgarija ir Argentina bei sunki pergalė 3:2 prieš Pietų Korėją atvėrė jai girgždančias duris į aštuntfinalį. Tačiau "Mėlynoji" komanda, skirtingai nei 1982-aisiais, neįsibėgėjo. Aštuntfinalyje čempionai 0:2 pralaimėjo prancūzams ir iškeliavo namo.

Po šios nesėkmės atsistatydino 11 metų italus treniravęs Enzo Bearzotas. "Darbas rinktinėje man buvo lyg pašaukimas, vėliau tapęs profesija. Futbolas per dešimtmetį pasikeitė. Dėl galingų rėmėjų įtakos pinigai tapo svarbiausi. Futbolininkai ėmė mąstyti kaip verslininkai, jie pamiršo lojalumą savo klubams. Anksčiau futbolas buvo tik žaidimas, dabar jis tapo mokslu", - pasitraukdamas teigė E.Bearzotas.

B.Robsonas: "Tai buvo ne Dievo, o nenaudėlio ranka. Dievas taip niekada nepasielgtų."

Dievo ranka

Meksikos aistruolių liūdesiui, ketvirtfinalio rungtynės jų rinktinei buvo paskutinės. Ten meksikiečiai kovojo su vokiečiais. Dvikova vyko ne "Aztecos", o beveik triskart mažesnėje Monterėjaus "Universitario" arenoje (ten tilpo 41 tūkst. žiūrovų). Tad ir triukšmo buvo mažiau. Meksikiečiai atsilaikė per abu kėlinius ir per pratęsimą (0:0), bet 11 m baudinių seriją vokiečiams pralaimėjo 1:4.

Baudiniai mušti dar dviejuose ketvirtfinalio mačuose. Prancūzija 4:3 pranoko Braziliją (pagrindinis laikas ir pratęsimas - 1:1), o Belgija 5:4 (1:1) - Ispaniją.

Dramatiška futbolo klasika virto Argentinos ir Anglijos rungtynės. Po dviejų Diego Maradonos įvarčių argentiniečiai laimėjo 2:1. Apie šias rungtynes kalbama iki šiol.

1982 metais vykęs Argentinos ir Anglijos karinis konfliktas dėl Folklando Salų šias valstybes ilgam supriešino. Po rungtynių D.Maradona ištarė: "Nors kalbėjome, kad futbolas neturi būti siejamas su šiuo karu, vis tiek galvojome apie anglų nužudytus mūsų karius. Jie krito lyg maži paukšteliai. Ši pergalė buvo mūsų revanšas."

D.Maradona pelnė abu Argentinos įvarčius. Ir dar kokius...

51 minutę anglas Steve'as Hodge'as mėgino numušti kamuolį toliau nuo savų vartų, bet jam nepavyko. Kamuolys nuskriejo vartininkui Peteriui Shiltonui. Staiga prišokęs 165 cm ūgio D.Maradona ore įveikė 20 cm aukštesnį vartininką ir nukreipė kamuolį į vartus. Regis, krito nuostabus įvartis, bet vaizdo kartojimai parodė, kad D.Maradona kamuolį į vartus pasiuntė ranka. Anglų futbolininkai smarkiai protestavo, tačiau teisėjas iš Tuniso Ali Bin Nasseras įvartį įskaitė.

"Laukiau, kol komandos draugai pribėgs pasveikinti. Jie neskubėjo, vis dairėsi į teisėją. Šaukiau - nagi, apkabinkite mane", - apie skandalingą įvartį kalbėjo D.Maradona. Vos pasibaigus rungtynėms jis neneigė, kad įvartį įmušė sukčiaudamas. "Įvartis susidėjo iš dviejų elementų. Tai buvo truputį mano galvos ir šiek tiek Dievo rankos indėlis", - juokėsi D.Maradona.

"Tai buvo ne Dievo, o nenaudėlio ranka. Viešpats taip niekada nepasielgtų", - replikavo Anglijos rinktinės treneris Bobby Robsonas.

Kol anglai stengėsi atsigauti po tokio akibrokšto, D.Maradona įmušė dar sykį. 55 minutę jis spurtavo per pusę aikštės, suklaidino penkis varžovus, galiausiai paguldė vartininką P.Shiltoną ir smūgiavo - 2:0. Šis D.Maradonos spektakliukas FIFA svetainės lankytojų balsavimu 2002 metais pripažintas XX amžiaus įvarčiu. "Noriu padėkoti kilniai sužaidusiems varžovams. Kita komanda tikriausiai nedelsdama būtų mane pargriovusi ant žemės, o anglai pasielgė oriai", - pasakojo D.Maradona.

1986-aisiais anglai dar stengėsi gelbėtis. Legendinis Gary Linekeris sušvelnino rezultatą 81 minutę, tačiau per likusį laiką jo komanda nieko nebenuveikė.

Dėl įtemptų dvišalių politinių santykių šis ketvirtfinalis abiem komandoms buvo daugiau nei žaidimas. Tuo metu karjerą jau baigęs Argentinos futbolininkas Roberto Perfumo nepraleido progos pasidžiaugti saviškių sėkme: "Nugalėti Angliją mums reiškė viską. Tai buvo pagrindinis tikslas. Pasaulio taurė tebuvo antraeilis uždavinys."

Vokiečių veiduose - kartus pralaimėto finalo kartėlis.

D.Maradona ir dešimt kitų

Pusfinalyje argentiniečiai 2:0 įveikė Belgijos komandą, o Vakarų Vokietija tokiu pat rezultatu pranoko Europos čempionę Prancūziją. Rungtynėse dėl trečiosios vietos prancūzai 4:2 buvo pranašesni už belgus.

1986-ųjų birželio 29-osios vidurdienį "Aztecos" aikštėje dėl pasaulio taurės susikovė Argentinos ir Vakarų Vokietijos rinktinės. Kadangi argentiniečiai, pasak R.Perfumo, pagrindinį tikslą - pergalę prieš anglus - jau buvo pasiekę, trenerio Carloso Bilardo auklėtiniai ketvirtfinalyje nusikratė sunkios psichologinės naštos ir kitose rungtynėse jau mėgavosi žaidimu.

Vokiečiai daugiausia dėmesio finale skyrė D.Maradonai. Jį saugojo Lotharas Matthausas. Miuncheno "Bayern" gynybos šulas su užduotimi susidorojo, bet Argentinos rinktinėje žaidė dar dešimt futbolininkų...

23 minutę po tolimo perdavimo Jose Luisas Brownas aplenkė vartininką Haraldą Schumacherį ir galva pelnė įvartį. 56 minutę kontratakos metu rezultatą padvigubino Jorge Valdano. Vokiečiai nepasidavė. 74 minutę Karlas-Heinzas Rummenigge po kampinio įmušė įvartį. 81 minutę analogiškoje situacijoje pasižymėjo Rudi Volleris - 2:2.

Ir tuomet vokiečiai padarė esminę klaidą. Manydami, kad pats metas pribaigti sutrikusius argentiniečius, jie nurūko mušti trečio įvarčio. Rinktinę treniruojantis garsusis Franzas Beckenbaueris nesugebėjo sustabdyti tokios pasiutpolkės ir buvo skaudžiai nubaustas. Vokiečiams praradus kamuolį, D.Maradona tolimu perdavimu priekyje surado Jorgę Burruchagą. Šis iššoko vienas prieš vartininką H.Schumacherį ir pelnė lemiamą įvartį - 3:2.

Nors D.Maradona finale įvarčio nepelnė, Argentinos rinktinės triumfas 1986-aisiais buvo neįsivaizduojamas be "Napoli" klubo 10-ojo numerio. Meksikoje jis pelnė 5 įvarčius ir atliko net 14 rezultatyvių perdavimų. "Pusiau Dievas, pusiau velnias", - apie turnyro didvyrį rašė prancūzų "L'Equipe".

"Dėkoju Dievui, kad Diego gimė Argentinoje, o ne kitoje šalyje", - po saldaus triumfo Meksike ištarė čempionų treneris C.Bilardo.

Trenerio karjerą tik pradėjęs 41 metų F.Beckenbaueris Meksikoje nurijo karčią piliulę. Jis kruopščiai išanalizavo klaidas ir parengė revanšo planą...

1986-ŲJŲ FINALAS

Argentina - Vakarų Vokietija 3:2 (1:0).

Meksiko "Azteca" stadionas, 114 600 žiūrovų. Teisėjas - R.A.Filho (Brazilija). Įvarčiai - J.L.Brownas (23), J.Valdano (56), J.Burruchaga (84); K.H.Rummenigge (74), R.Volleris (81).

Argentina: N.Pumpido, J.L.Brownas, J.Cuciuffo, O.Ruggeri, S.Batista, R.Giusti, J.Burruchaga (90' M.Trobbiani), H.Enrique, J.Olarticoechea, D.Maradona, J.Valdano.

Vakarų Vokietija: H.Schumacheris, D.Jakobsas, K.Forsteris, H.P.Briegelis, T.Bertholdas, A.Brehme, N.Ederis, L.Matthausas, F.Magathas (62' D.Hoenessas), K.H.Rummenigge, K.Alofsas (46' R.Volleris).

Tęsinys - kitą šeštadienį. Pradžia - vasario 1 d. numeryje.