E grupė: olandų ir japonų šėlsmas

2010 06 15 0:00
Japonai ant rankų nešiojo jiems pergalę lėmusį K.Hondą.
AFP/Scanpix nuotraukos

Vakar, ketvirtąją pasaulio futbolo čempionato dieną, į kovą stojo E grupės komandos. Pirmosiose rungtynėse pergales šventė Olandijos ir Japonijos futbolininkai.

Europietiškame mūšyje Olandija ne be fortūnos pagalbos 2:0 palaužė Daniją. Berto van Marwijko treniruojami olandai tarptautinėse rungtynėse iškovojo jau 20-ąją pergalę iš eilės. Kitose E grupės rungtynėse tris taškus į savo sąskaitą įsirašė japonai, po atkaklios kovos 1:0 palaužę Kamerūno rinktinę.

100-osios rungtynės.

Rungtynes su Danijos rinktine olandai pradėjo labai aktyviai ir pabandė pelnyti ankstyvą įvartį. Tačiau danai atrėmė pirmuosius varžovų bandymus ir numalšino jų ryžtą. Olandai dominavo aikštėje pirmą kėlinį, tačiau įveikti danų gynybos nesugebėjo.

Antro kėlinio pradžia privertė griebtis už galvų Danijos futbolo sirgalius. Simonas Poulsenas, galva mėgindamas numušti kamuolį kita kryptimi, pataikė juo į komandos draugo Danielio Aggerio nugarą. Danų nelaimei, kamuolys atšoko tiesiai į vartus - 1:0. Olandai toliau dominavo aikštėje, bet savo pranašumą įtvirtino tik dvikovos pabaigoje. 85 minutę po Eljero Elios smūgio kamuolys atsimušė į virpstą ir atšoko į aikštę. Kol danų gynėjas Simonas Kjaeras stabtelėjo, Dirkas Kuytas pirmas suskubo prie kamuolio ir nukreipė jį į vartus - 2:0.

35 metų gynėjui Giovanni van Bronckhorstui šios rungtynės buvo 100-osios vilkint Olandijos rinktinės marškinėlius. Tiek kartų savo šaliai yra atstovavę tik trys olandai - Edwinas van der Saras, Frankas de Boeras ir Phillipas Cocu.

Lemtinga klaida

Japonijos rinktinės treneris Takeshi Okada prieš pasaulio čempionatą pareiškė, kad jo auklėtiniams keliamas tikslas patekti į pusfinalį. Vakar japonai žengė nedidelį žingsnį šio tikslo link, jie 1:0 įveikė Kamerūną.

Abi rinktinės rungtynes pradėjo atsargiai. Aktyvesni buvo Azijos atstovai, tačiau afrikiečiai kruopščiai gynėsi iki 39 minutės. Tuomet Kamerūno gynėjai be priežiūros paliko Deivido Šembero komandos draugą Maskvos CSKA klube Keisuke Hondą. Po Daisuke Matsui perdavimo K.Honda iš arti nukreipė kamuolį į Hamidou Souleymanou ginamus vartus.

Po įvarčio japonai sąmoningai atidavė varžovams iniciatyvą, o patys patikimai gynėsi. Tiesa, pavojus jų vartams buvo kilęs, kai 86 minutę po Achiles Emanos tolimo smūgio kamuolys atsimušė į skersinį.

Triukšmo neuždraus

Pirmosiomis čempionato dienomis didžiulio dėmesio susilaukė afrikiečių mėgstamos ir stadionuose naudojamos vuvuzelos - plastikinės dūdos. Jomis žiūrovai sukelia specifinį triukšmą, primenantį dramblių skleidžiamus garsus. Tai labai piktina žaidėjus, nes jie dėl tokio triukšmo aikštėje negali susikalbėti. Piktina ir žiūrovus iš Europos. Pastarieji įsitikinę, kad vuvuzelos gadina stadione tvyrančią futbolo atmosferą, neleidžia klausytis įprastų sirgalių dainų ir himnų.

Todėl pasigirdo raginimų sirgaliams uždrausti įsinešti šias dūdas į stadioną. Tačiau vakar Tarptautinė futbolo asociacijų federacija (FIFA) pranešė, kad vuvuzelos nebus uždraustos.

"Vuvuzelos liks ir nebus uždraustos, - patikino pasaulio čempionato organizacinio komiteto atstovas Richas Mkhondo. - Žmonės mėgsta šias dūdas visame pasaulyje, o nepatenkintųjų yra labai nedaug."

FIFA prezidentas Seppas Blatteris taip pat stojo į organizatorių pusę, pareikšdamas, kad vuvuzelos yra neatsiejama Pietų Afrikos futbolo dalis.

"Tai yra PAR kultūros dalis. Prašome savo svečių gerbti mūsų kultūrą ir suprasti, kad tai yra būdas mūsų džiaugsmui reikšti", - pridūrė R.Mkhondo.

Vuvuzelą prieš septynerius metus PAR mieste Keiptaune pagamino Neilas van Schalkwykas. Per šį laikotarpį dūdos sparčiai išpopuliarėjo. Europoje ir Afrikos žemyne vuvuzelų iš viso parduota už 6,45 mln. JAV dolerių (per 18 mln. litų).

Olandija - Danija 2:0 (0:0). Johanesburgas, 83 465 žiūrovai. Teisėjas - S.Lannoy (Prancūzija). Įvarčiai - Simonas Poulsenas (46 į savo vartus), Dirkas Kuytas (85).

Įspėjimai - Nigelas de Jongas, Robinas van Persie (Olandija), Simonas Kjaeras (Danija).

Japonija - Kamerūnas 1:0 (1:0). Bliumfontenas, 30 620 žiūrovų. Teisėjas - O.Benquerenca (Portugalija). Įvartis - Keisuke Honda (39).

Įspėjimai - Yuki Abe (Japonija), Nicolas Nkoulou (Kamerūnas).