"Euro 2008": istorinė futbolininkų pergalė

2007 06 04 0:00
Pirmasis Sauliaus Mikoliūno įvartis Lietuvos rinktinėje lėmė mūsų komandos pergalę prieš gruzinus.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Įspūdingas Sauliaus Mikoliūno įvartis nulėmė istorinę Lietuvos futbolo rinktinės pergalę 1:0 prieš Gruzijos reprezentantus. Tai buvo 2008 metų Europos čempionato atrankos mačas. Per oficialias varžybas lietuviai gruzinus įveikė pirmą kartą.

Per šešerias žaistas rungtynes surinkę 7 taškus Lietuvos futbolininkai "Euro 2008" atrankos turnyro B grupėje aplenkę gruzinus, pakilo į penktąją vietą. Trečiadienį Kaune laukia kova su pasaulio čempionais italais, šeštadienį 2:1 laimėjusiais Farerų salose. Pernykštį rugsėjį Lietuvos ir Italijos rungtynės Neapolyje baigėsi 1:1.

Planuotas keitimas

Kulminacine tapo 78-oji rungtynių minutė. 62 minutę aikštėje pasirodęs Saulius Mikoliūnas po greitos atakos gavo kamuolį varžovų baudos aikštelės krašte. Klaidinančiu judesiu "paguldęs" Čempionų lygos nugalėtojo "Milan" klubo gynėją Kahą Kaladzę Saulius galingu smūgiu pasiuntė kamuolį į viršutinį vartų kampą. Tai buvo pirmasis šio 23 metų krašto saugo įmuštas įvartis rinktinėje, kuriai S.Mikoliūnas atstovavo 18 kartą.

"Galėčiau sakyti, jog pavyko atspėti dėl keitimo, nes aikštėje pasirodęs žaidėjas įmušė pergalingą įvartį. Šis keitimas buvo planuotas - buvome nutarę, kad S.Mikoliūnas aikštėje pasirodys antrą kėlinį", - po varžybų atvirai kalbėjo Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Algimantas Liubinskas.

S.Mikoliūnas pakeitė vyriausią rinktinės futbolininką 32 metų Igorį Moriną, pirmą kėlinį žaidusį aktyviai, o 32 minutę ypač įsiminusį dėl įspūdingo prasiveržimo vos ne per visą aikštę. Kairiuoju kraštu I.Morinas prasiveržė pro tris varžovus ir tiksliai perdavė kamuolį į baudos aikštelę Mariui Stankevičiui, bet šio stiprų smūgį į "devyniukę" spėjo atremti vartininkas Georgijus Lomaja.

Rungtynių pradžia priklausė gruzinams. Bet pirmą realią progą įmušti įvartį turėjo mūsų šalies komanda - Manto Savėno smūgį iš baudos aikštelės vidurio krisdamas spėjo blokuoti varžovų kapitonas K.Kaladzė. 28 minutę po tolimo Aleksandro Jašvilio smūgio Žydrūnas Karčemarskas ne itin sėkmingai atmušė kamuolį, ir šis nuo jo rankų atsitrenkė į virpstą.

Audringa mačo pabaiga

Antrą kėlinį ilgą laiką teritorinė persvara priklausė varžovams, bet grėsmingų situacijų prie vartų svečiams sukurti nepavyko. Patikimai žaidė mūsų komandos gynėjai. Pirmo kėlinio pabaigoje Tomui Žvirgždauskui į tą pačią vietą buvo stipriai sumušta koja, kaip ir per neseniai vykusias Švedijos čempionato rungtynes. Bet vidurio gynėjas, žaidęs poroje su taip pat pasiaukojančiai kovojusiu Andriumi Skerla, aikštės nepaliko. Rinktinės kapitonas Tomas Danilevičius irgi žaidė neišsigydęs traumos.

Nuo kėlinio vidurio Lietuvos futbolininkai pradėjo atsakyti vis pavojingesniais išpuoliais. Po S.Mikoliūno įvarčio K.Kaladzė iš gynybos perėjo į puolimą. Gruzinų gynyba pakriko, todėl šeimininkai po kontratakų galėjo padidinti rezultatą. Gruzinų vartininkas 86 minutę komandą nuo įvarčio gelbėjo po Mindaugo Kalono smūgio. Tačiau per savo paskutinį šturmą - teisėjo pridėtas penkias minutes - gruzinai vos neatėmė iš lietuvių pergalės. Baudos aikštelėje kamuolys pataikė į gynėjo Gedimino Paulausko ranką, bet arbitras iš Šveicarijos Claudio Circhetta parodė, kad šis lietuvio veiksmas nebuvo tyčinis. Tuoj po Otaro Martsvaladzės smūgio kamuolys prašvilpė visai šalia virpsto.

Per ketvirtą kompensuoto laiko minutę už laiko vilkinimą geltonoji kortelė parodyta Ž.Karčemarskui. Lietuvos rinktinės pagrindinis vartų sargas per šį atrankos ciklą įspėtas antrą kartą, todėl turės praleisti trečiadienio mačą su italais. Ž.Karčemarską pakeis Paulius Grybauskas iš Rumunijos "Otelul" klubo, kovą labai sėkmingai gynęs rinktinės vartus Ukrainoje.

Įgyvendintas planas

"Tai buvo lygių varžovų rungtynės, per kurias įgyvendinome savo žaidimo planą. Pasirinkome pragmatiško futbolo taktiką, nes gruzinai yra pajėgūs ir techniški varžovai. Šio vakaro futbolo grožis buvo kova. Gal šiandien mums kiek ir pasisekė, bet juk vieną kartą turėjo taip nutikti - kiek gali nesisekti", - kalbėjo A.Liubinskas.

Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris užsiminė, kad prieš varžybas kalbėta, jog virš jo galvos "skraidė juodi varnai". A.Liubinskas dar kartą pabrėžė, kad į rinktinę neužkirstas kelias nė vienam futbolininkui, norinčiam atstovauti savo šaliai.

Gruzijos rinktinę treniruojantis Vokietijos specialistas Klausas Toppmolleris Lietuvos komandą apibūdino kaip labai gerai organizuotą ir žaidžiančią atletišką futbolą. "Žaisti su Lietuvos komanda tikrai sunku. Tikėjomės sunkios kovos, bet varžybos galėjo baigtis kitaip, jei į šeimininkų vartus būtų skirtas 11 metrų baudinys", - dėstė K.Toppmolleris, kuriam už kiekvienus metus darbo Gruzijos futbolo federacija yra įsipareigojusi mokėti daugiau kaip milijoną eurų.