"Euro 2008": lietuvius pražudė slaptas italų ginklas

2007 06 08 0:00
Mantas Savėnas kovoja su abu įvarčius pelniusiu Fabio Quagliarella.
Nuotrauka: © Lietuvos žinios

Stebuklas nepasikartojo. Lietuvos futbolo rinktinė Europos čempionato atrankos mačą pasaulio čempionams italams Kaune pralaimėjo 0:2. Užvakar savo pirmuosius du įvarčius Italijos rinktinėje įmušė 24 metų Fabio Quagliarella, nacionalinei komandai atstovavęs tik trečią kartą. Pernykštės šių komandų rungtynės Neapolyje baigėsi 1:1.

Po pergalingų rungtynių su gruzinais Lietuvos komandos starto sudėtyje įvyko du keitimai. Vienas buvo priverstinis. Antrą įspėjimą "Euro 2008" per atrankos ciklą gavęs pagrindinis rinktinės vartų sargas Žydrūnas Karčemarskas mačą su italais turėjo praleisti. Jį pakeitė Paulius Grybauskas. Puolimo grandyje treneriai vietoj fiziškai stipraus Ričardo Beniušio pasirinko nediduką vikruolį Mindaugą Kaloną.

Šiurkšti gynėjo klaida

Italų treneris Roberto Donadoni per praėjusio savaitgalio rungtynes Farerų salose leido pailsėti Gianlucai Zambrottai ir Massimo Ambrosini, kurie specialiai rengėsi kovai su lietuviais. Atvykus Italijos rinktinės autobusui į stadioną pirmas į drabužinę nuskubėjo puolėjas Filippo Inzaghi, kurio du įvarčiai Čempionų lygos finale lėmė "Milan" klubo triumfą. Bet paaiškėjo, jog trečiadienį mūsų šalies futbolininkams didžiausia grėsmė buvo ne jis ir ne kitos italų žvaigždės, o futbolininkas sunkiai ištariama pavarde - Fabio Quagliarella.

Per pirmą žaidimo pusvalandį Lietuvos komanda nei žaidimo organizacija, nei per individualias dvikovas iš esmės niekuo nenusileido pasaulio čempionams. 32 minutę šiurkščiai suklydo kairysis gynėjas Gediminas Paulauskas, bandęs perimti F.Quaglliarellai pasiųstą kamuolį, bet pro jį prašokęs. Gavęs laisvę Genujos "Sampdorios" klubo puolėjas (atstovaudamas šiam klubui "Serie A" čempionate jis įmušė 13 įvarčių) galingu smūgiu iš 25 metrų pasiuntė kamuolį į vartus.

"Buvau užstotas futbolininkų. Nemačiau smūgio momento, todėl ne laiku reagavau į skriejantį kamuolį", - situaciją komentavo vartininkas P.Grybauskas.

Keisti teisėjo sprendimai

Praleistas įvartis tapo signalu lietuvių atakoms. 35 minutę perėmęs kamuolį rinktinės kapitonas Tomas Danilevičius veržėsi vienas prieš vartininką, bet jį neleistinai du kartus stabdė Andrea Pirlo. Italų žaidimo dirigentui parodyta geltonoji kortelė, bet tai buvo menka bausmė. Tokia ir italų nuomonė. Vakar laikraštis "Gazzetta dello Sport" parašė, kad į italų vartus privalėjo būti skirtas 11 metrų baudinys. Teisėjo iš Olandijos sprendimas pavadintas senamadišku - jis fiksavo pražangą epizodo pradžioje, nors T.Danilevičius ištrūko iš varžovo, o tuomet A.Pirlo lietuvį už marškinėlių stvėrė jau baudos aikštelėje.

Italų žurnalistams abejonių sukėlė dar vienas teisėjo sprendimas, kai 40 minutę į baudos aikštelę įsiveržusį Marių Stankevičių akivaizdžiai pargriovė G.Zambrotta, bet olandas pražangos nefiksavo.

43 minutę Lietuvos rinktinė susikūrė idealią progą įvarčiui. Po staigios kombinacijos M.Kalonas atsidūrė vienas prieš Gianluigį Buffoną, bet smūgiavo tiesiai į vartininką, o pakartotinu smūgiu iš aštraus kampo nesugebėjo pasiųsti kamuolio į laisvą vartų kamputį.

Už neišnaudotą progą laukė bausmė. Paskutinę pirmojo kėlinio minutę F.Quagliarella dar kartą suklaidino G.Paulauską ir dar vienu įspūdingu smūgiu padidino rezultatą.

Per pertrauką G.Paulauskas buvo pakeistas. Buvo pergrupuota gynybos grandis. Kairiojo gynėjo poziciją užėmė per pirmąjį kėlinį dešiniajame gynybos krašte žaidęs Arūnas Klimavičius, į jo vietą iš dešiniojo saugo pozicijos atitrauktas M.Stankevičius.

Lietuvos komanda bandė pakreipti rungtynių eigą, tačiau italai kontroliavo situaciją ir, gavę erdvės kontratakoms, surengė keletą grėsmingų išpuolių. Lietuvos rinktinė gavo teisę į kelis baudos smūgius, bet abu sykius kamuolys skriejo virš vartų. 76 minutę gana pavojingai galva į vartus smūgiavo puolėjas Tadas Labukas.

Europos čempionato atrankos turnyre paskelbta vasaros pertrauka. Lietuvos komanda kitas "Euro 2008" atrankos turnyro B grupės varžybas žais rugsėjo 8 dieną Škotijoje, o po keturių dienų lauks mačas namie su Farerų salų futbolininkais.

Trenerių komentarai

Algimantas LIUBINSKAS, Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris

Žaidžiant su pasaulio čempionais, neišnaudojus puikių progų ir šiurkščiai klystant gynyboje, sunku tikėtis teigiamo rezultato. Kai vienas gynėjas prašoka pro kamuolį, griūva visa gynybos sistema. Nors, jei Mindaugas Kalonas būtų įmušęs, gal viskas būtų pakrypę kitaip. Daug abejonių sukėlė ir keli teisėjo sprendimai. Olandas už paskutinės vilties pražangą prieš Tomą Danilevičių iš aikštės galėjo pašalinti Andreą Pirlo. Vis dėlto reikia pripažinti, jog pritrūkome meistriškumo. Varžovai įmušė du fantastiškus "smingančius" įvarčius. Žaidėme su pasaulio čempionais - jie buvo stipresni, nors mūsų futbolininkai iki pat finalinio švilpuko bandė pakeisti rungtynių eigą. Kodėl jau pirmajame kėlinyje pakeitėme Igorį Moriną? Jis nežaidė prastai, bet po praleisto įvarčio reikėjo aštrinti komandos žaidimą.

Roberto DONADONI, Italijos rinktinės vyriausiasis treneris

Esu labai patenkintas rezultatu ir komandos žaidimu. Man patiko, kad po ilgo sezono mūsų futbolininkai visas rungtynes žaidė susitelkę, taktiškai, drausmingai. Po mačo Farerų salose sulaukėme daug kritikos, bet nemanau, kad ten mūsų futbolininkai rungtyniavo prastai. Tačiau su lietuviais, demonstruojančiais kokybišką futbolą, žaista dar geriau. Noriu išskirti Fabio Quagliarellą. Jis labai technišku smūgiu įmušė pirmąjį įvartį. Mačo pradžioje šis žaidėjas kiek jaudinosi, tačiau vėliau rado savo vietą aikštėje ir rungtyniavo labai sėkmingai.

Specialistų vertinimas

Virginijus LIUBŠYS (Panevėžio "Ekrano" direktorius):

"Pirmas kėlinys buvo geras. Jei ne keli abejotini teisėjo sprendimai (tai pripažįsta ir Italijos spauda), kai už dvi svečių pražangas buvo galima skirti vienuolikos metrų baudinį, rezultatas galėjo būti ir kitoks. Iš puikios padėties neįmušė Mindaugas Kalonas - tokiomis progomis būtina pasinaudoti. O netrukus italai mūsų komandą dar labiau paveikė psichologiškai - pelnė kitą įvartį. Per antrą kėlinį pasaulio čempionai atsitraukė, stengėsi kontratakuoti. Bet ir tuomet mūsiškiai turėjo progų - Tomas Danilevičius uždelsė smūgiuoti, Tado Labuko smūgis... Trečiadienį italai laimėjo pelnytai."

Kęstutis LATOŽA ("Vilniaus" treneris):

"Laimėjo stipresni. Prieš rungtynes norėjau, kad mūsiškiai pasiektų lygiąsias. Italų įvarčiai buvo gražūs. Be abejo, jei M.Kalonas būtų nepaleidęs savo šanso ir įmušęs įvartį, svarstyklės

būtų pakrypusios kitaip. Po pirmojo rato lygiųjų Neapolyje Italijos futbolininkai jau rimčiau vertino lietuvius. Mūsų vyrai stengėsi, bet jų galimybės ne tokios didelės, kad galėtų įveikti pasaulio čempionus. Be abejo, atspaudą mūsiškiams paliko ir sunkios rungtynės su gruzinais."

Arminas NARBEKOVAS (Vilniaus "Žalgirio" treneris):

"Tik reikėjo mūsiškiams šiek tiek neatidžiau sužaisti, ir italai iškart nubaudė. Gerai, kad Lietuvos futbolininkai nenuleido rankų - puikią progą pasižymėti turėjo M.Kalonas. Tačiau žaidžiant futbolą galioja taisyklė - neįmuši tu, įmuša varžovas. Lietuviai žaidė pagal galimybes, todėl nereikia daryti tragedijos - pralaimėta ne kaimo komandai, o pasaulio čempionams."