Europiečiai pademonstravo galią

2013 06 18 6:00
34-erių A.Pirlo žaidžia lyg būtų dešimčia metų jaunesnis. Reuters/Scanpix nuotraukos

FIFA Konfederacijų taurės turnyrą stipriausios Europos rinktinės pradėjo pergalėmis prieš varžovus iš Amerikos žemyno.

Per pirmąsias rungtynes pasaulio ir Europos čempionė Ispanija 2:1 įveikė Urugvajų, o Europos vicečempionė Italija tokiu pačiu rezultatu pranoko Meksiką. Nugalėtojų persvara minimali, bet ji neatspindi europiečių turėto pranašumo aikštėje.

Veteranas tebežiba

Teiginys, kad Italijos rinktinė žaidžia gynybinį futbolą, seniai tapo mitu. Užvakar italai visas rungtynes rėmė meksikiečius prie jų vartų. Italijos rinktinės žaidimas priminė praėjusio sezono Miuncheno "Bayern" - didelė sparta, nuolatinis spaudimas ir kamuolio kontrolė.

Legendiniame Rio de Žaneiro stadione "Maracana" vykusiose rungtynėse vėl spindėjo 34 metų saugas Andrea Pirlo, žaidžiantis 100-ąsias rungtynes nacionalinėje rinktinėje. Šią sukaktį italas paminėjo nuostabiu įvarčiu 27 minutę, atlikdamas baudos smūgį. Po efektingo įvarčio "Maracana" skandavo Pirlo pavardę. Rio publika anksčiau taip šlovindavo savo futbolo dievus Garrinchą, Pele, Zico ir Romario.

"Neturiu žodžių A.Pirlo apibūdinti. Jis yra pavyzdys kiekvienam futbolininkui", - savo komandos veteranu žavėjosi Italijos rinktinės treneris Cesare Prandelli.

Bet persvara italai mėgavosi neilgai. 34 minutę gynėjas Andrea Barzagli prarado budrumą, varžovas Giovanni Dos Santosas perėmė iš jo kamuolį, ir italas nuvertė meksikietį baudos aikštelėje. 11 m baudinį realizavo Javieras Hernandezas - 1:1.

Klaida gynyboje nesutrikdė Europos vicečempionų pusiausvyros. Jie ir toliau dominavo aikštėje, o pergalingą įvartį likus žaisti 12 minučių pelnė aktyvusis Mario Balotelli. Emanuele Giaccherini kulnu perdavė kamuolį M.Balotelli ir šis atletiško sudėjimo puolėjas besigrumdamas su dviem gynėjais nukreipė kamuolį į vartus. Po įvarčio M.Balotelli nusimetė marškinėlius, tokiu būdu nebe pirmą kartą užsidirbdamas geltonąją kortelę. Tai suerzino trenerį C.Prandelli: "Jis privalo nustoti demonstruoti savo raumenis. Taip prisirenka beprasmiškų kortelių."

Bet M.Balotelli yra M.Balotelli. Jo pareiškimai seniai juokina futbolo pasaulį, o šį savo poelgį juodaodis italas paaiškino taip: "Nežinojau, kad už tai taisyklės numato kortelę. Daugiau to nedarysiu."

Pralaimėjimas Meksikos rinktinę įstūmė į keblią situaciją. Trečiadienį ji susikaus su Brazilija, dar vienas pralaimėjimas užkirstų kelią į pusfinalį.

"Šiose rungtynėse mūsų planas buvo laukti, ką darys italai. Norėjome išlaukti savojo momento ir suradę erdvių - pulti. Mes nežaidėme gynybinio futbolo. Jei leidi varžovams valdyti kamuolį, tai nėra gynyba. Vis dėlto rungtynių baigtį nusprendė individualiai labai pajėgūs italų žaidėjai", - apie nepavykusį planą kalbėjo meksikiečių treneris Jose Manuelis de la Tore.

E.Cavani (kariėje) ir kiti urugvajiečiai buvo bejėgiai prieš ispanų "tiki-taka" žaidimą.

Urugvajus rūke

Dar didesnį meistriškumo skirtumą išvydome Ispanijos ir Urugvajaus rinktinių dvikovoje Resifėje. Ispanai kamuolį kontroliavo net 71 proc. viso žaidimo laiko, į vartus smūgiavo 16 kartų (varžovai - 4). Resifės "Pernambuco" stadiono publika rungtynių pradžioje turėjo aiškų nusistatymą - ispanai buvo nušvilpti, o urugvajiečiai pasitikti plojimais. Bet aistruolių nuomonė greitai pasikeitė ir gražiai žaidusiems ispanams jie taip pat negailėjo ovacijų.

Buvęs Airijos rinktinės žaidėjas Markas Lawrensonas apie ispanų dominavimą pasakė taip: "Tai tas pats, kas mėginti žaisti rūke. Tiesiog nieko negali padaryti. Ispanų perdavimai ir priimami sprendimai aikštėje per daug geri, kad būtų galima ką nors priešpriešinti."

Ispanijos atakų škvalas Urugvajaus vartininką Fernando Muslerą užgriuvo greitai. Pasaulio čempionai per pirmąsias 10 minučių kamuolį valdė net 92 proc. laiko. Pirmasis įvartis krito 20 minutę. Pedro smūgiuotas kamuolys atsimušė į Diego Lugano koją ir pakeitęs skriejimo kryptį atsidūrė vartuose. 32 minutę rezultatą padvigubino Roberto Soldado. Ispanai ir antrame kėlinyje beveik nesiskyrė su kamuoliu, nors į vartus smūgiuodavo rečiau.

Mažytė viltis Urugvajui nušvito 88 minutę, kai Luisas Suarezas baudos smūgiu įmušė puikų įvartį į Ikero Casillaso vartus. Tačiau, užuot šturmavę pasaulio čempionų vartus, urugvajiečiai paskutines minutes praleido vaikydamiesi varžovus ir bergždžiai mėgindami iš jų atimti kamuolį.

Čempionų treneris Vicente del Bosque po rungtynių liko patenkintas žaidimu: "Beveik viską darėme gerai - gerai gynėmės, gerai perimdavome kamuolį ir neleidome jiems nieko sukurti."

Urugvajaus rinktinę treniruojantis Oscaras Tabarezas pažymėjo: jei ne L.Suarezo įvartis, įpūtęs šiek tiek optimizmo, komandos pasirodymą būtų galima vadinti katastrofišku.

"Sunku kelti varžovams grėsmę, kai žaidi be kamuolio. Ispanai vis dar geriausi pasaulyje", - tvirtino L.Suarezas. Toks dominuojantis ispanų žaidimas anksčiau pramintas "tiki-taka", tai reiškia trumpus perdavimus ir greitą judėjimą.

Protestų banga

Futbolo čempionų festivalis Brazilijoje įsibėgėja, bet ne visi patenkinti šiuo reginiu - šalyje nesiliauja protesto bangos. Mitinguotojai reiškia pasipiktinimą, kad vyriausybė skiria milžiniškas lėšas kitų metų pasaulio čempionatui. Prieš Italijos ir Meksikos susitikimą greta "Maracana" stadiono buvo surengta protesto akcija.

Analogiški neramumai kilo ir šeštadienį prieš Brazilijos ir Japonijos dvikovą Brazilijos mieste. Tuomet policija prieš maištininkus panaudojo gumines kulkas ir ašarines dujas. Per riaušes buvo sužeista 30 žmonių, 22 suimti.

Žmonės savo požiūrį išreiškia ir stadione. Konfederacijų taurės turnyro atidarymo ceremonijoje kalbą sakantys FIFA prezidentas Seppas Blatteris ir Brazilijos prezidentė Dilma Rousseff buvo nušvilpti. Ypač daug neigiamos reakcijos sulaukė S.Blatterio viešas raginimas komandoms kovoti pagal garbingo žaidimo principą. Mat S.Blatterio vadovaujamą FIFA organizaciją jau daug metų lydi korupcijos skandalai.

STATISTIKA

A GRUPĖ

Meksika - Italija 1:2 (1:1).

Rio de Žaneiras, 73 123 žiūrovai. Teisėjas - Enrique Ossesas (Čilė). Įvarčiai - Javieras Hernandezas (34 iš 11 m); Andrea Pirlo (27), Mario Balotelli (78).

(pergalės, lygiosios, pralaimėjimai, įvarčių santykis, taškai)

1. Brazilija1003:03
2. Italija1002:13
3. Meksika0011:20
4. Japonija0010:30

B GRUPĖ

Ispanija - Urugvajus 2:1 (2:0).

Resifė, 41 705 žiūrovai. Teisėjas - Yuichi Nishimura (Japonija). Įvarčiai - Pedro (20), Roberto Soldado (32); Luisas Suarezas (88).

Taitis - Nigerija 1:6 (0:3).

Belo Horizontė, 20 187 žiūrovai. Teisėjas - Joelis Aguilaras (Salvadoras). Įvarčiai - Jonathanas Tehau (54); Uwa Echiejile (5, 80), Nnamdi Oduamadi (10, 26, 76), Jonathanas Tehau (69 į savo vartus).