Futbolininkai pasiklydo nesėkmių labirinte

2013 09 09 6:00
Lietuvos futbolininkas D.Matulevičius (centre) džiaugiasi įvarčiu. LETA-ELTA nuotrauka

Lietuvos futbolo rinktinė tęsia nesėkmių seriją ir savo gerbėjus varo į neviltį, toliau risdamasi žemyn.

Savaitgalį nacionalinė futbolo rinktinė pasaulio čempionato atrankos varžybose Rygoje 1:2 pralaimėjo latviams. Po šios nesėkmės lietuviai nusmuko į priešpaskutinę, 5-ąją, G grupės vietą.

„Esu nusivylęs, nes tikėjausi, kad įmanoma iškovoti bent lygiąsias. Belieka žvelgti į priekį“, – sakė Lietuvos komandą treniruojantis vengras Csaba Laszlo, paskutiniu metu dažnai priverstas ieškoti pasiteisinimų.

Saugas Arvydas Novikovas kalbėjo paprasčiau: „Mums trūko susikaupimo. Galėjome praleisti ir daugiau įvarčių. Reikia žaisti geriau.“

Senbuvių klaidos

Šiose rungtynėse lietuviai buvo numatę atsitraukti bei stebėti, ką jiems pasiūlys varžovai ir tik po to ieškoti kelių link jų vartų. Tokia taktika veikė neilgai. 20 minutę Latvijos komanda pelnė įvartį. Po kampinio Nauris Bulvitis akimirka aplenkė netinkamą poziciją užsiėmusį mūsiškių vartininką Žydrūną Karčemarską ir galva pelnė įvartį. Beje, dabar Rygos „Skonto“ rungtyniaujantis 26-erių N.Bulvitis 2008 metais žaidė „Šiaulių“ klube.

Po praleisto įvarčio Marius Stankevičius tolimu smūgiu sudrebino varžovų vartų konstrukciją, bet vėliau lietuvių kapitonas pasirodė iš blogosios pusės. 42 minutę jis savoje baudos aikštelėje prarado kamuolį ir ši klaida po akimirkos virto antruoju latvių įvarčiu – pasižymėjo Arturas Zjuzinis.

„Pirmąsias 15 minučių žaidėme taip, kaip ir reikia rungtyniauti su Latvija. Po to nesupratau, kaip praleidome pirmąjį įvartį, jis buvo iš niekur. Nenoriu kaltinti vartininko, tačiau tai buvo rimta jo klaida. Antrą praleistą įvartį taip pat lėmė individuali klaida“, – žaidėjams priekaištavo C.Laszlo.

Po tokio šalto dušo Lietuvos rinktinė atkuto labai greitai. Jau 44 minutę po Mindaugo Kalono pakelto kampinio Deivydas Matulevičius iš arti nukreipė kamuolį į vartus.

Antrame kėlinyje lietuviai stengėsi daugiau atakuoti, tačiau taip gynyboje atsivėrė spragos. Latvijos komanda tuo naudojosi ir kontratakavo pavojingai. Bent tris kartus komandą nuo įvarčio gelbėjo Ž.Karčemarskas, o 82 minutę Vladislavas Gabovas ir pats nesuprato, kaip nesugebėjo pelnyti įvarčio. Kai jis gavo kamuolį, iki vartų buvo likę 5 metrai, o aplinkui nė vieno gynėjo. Bet latvis įsigudrino šauti virš skersinio.

Lietuviams buvo pavykę pelnyti įvartį, bet 72 minutę Deividas Česnauskis tą padarė būdamas nuošalėje. „Po šio neįskaityto įvarčio, kuris žvelgiant iš mano pozicijos buvo teisingas, sutrikome. Prašiau komandos žaisti trumpais perdavimais. Nesuprantu, kodėl Tomas Mikuckis ėmė siųsti tolimus ilgus perdavimus į priekį nežinia kam“, – pyko C.Laszlo.

Treneris – pozityvus

Dvikova Rygoje buvo oficialus debiutas naujajam Latvijos rinktinės treneriui, buvusiam futbolininkui 37 metų Marianui Pahariui.

„Nusipelnėme pergalės, ne žaidėme pranašiau. Neleidome lietuviams susikurti pavojingų progų. Buvo atkarpų, kai jie perimdavo iniciatyvą ir kontroliuodavo situaciją, tačiau progų įvarčiams pelnyti jie neturėjo. Tuo metu mes ne kartą galėjome pelnyti įvartį ir rezultatas būtų dar didesnis“, – kalbėjo M.Paharis.

Įdomu tai, kad Latvijos ekipos strategas spaudos konferencijoje mintis dėstė rusų kalba. Nors nacionalinėje rinktinėje per 11 metų sužaidė 75 rungtynes, M.Paharis, regis, taip ir neišmoko latviškai. Ankstesnis Latvijos rinktinės treneris Aleksandras Starkovas su žurnalistais taip pat bendraudavo tik rusų kalba. Užpernai latvius šokiravo rinktinės žaidėjo Artiomo Rudnevo poelgis. Latviškai šio žaidėjo pavardė rašoma Rudnevs. Rungtyniaudamas Poznanės „Lech“ klube, Rudnevs pareikalavo, kad jo pavardė būtų surusinta ir ant marškinėlių būtų rašoma Rudnev. Vėliau persikėlęs į vokiečių „Hamburg“, žaidėjas grįžo prie gimtosios Rudnevs pavardės.

O lietuviai sprendžia savo problemas. Po pralaimėjimo Rygoje M.Stankevičius neslėpė apmaudo ir nevyniojo žodžių į vatą: „Apmaudu, kad mano klaida lėmė antrą praleistą įvartį. Deja, futbole klaidų pasitaiko. Labiau gaila, kad tai jau eilinės mūsų pralaimėtos rungtynės. Tai labiausiai piktina. Nebegalime laimėti, nebėra pozityvių emocijų, kurios leistų bandyti kažko siekti. Atrodo, kad mūsų kortų namelis byra...“

Bet treneriui atrodo kitaip. „Noriu pasakyti, kad iki šiol rezultatai atrankos turnyre nebuvo prasti“, – pareiškė C.Laszlo.

Statistika negailestinga – per 15 oficialių ir draugiškų rungtynių vengro vadovaujami lietuviai nugalėjo tik kartą. Paskutinį sykį pergale mūsiškiai džiaugėsi beveik prieš metus, kai pernai spalį išvykoje 2:0 nugalėjo Lichtenšteiną. Būtent su Lichtenšteinu rytoj Marijampolėje Lietuvos rinktinė žais kitas pasaulio čempionato atrankos rungtynes. Neįveikus tokio varžovo, bet kokie pasiteisinimai būtų beprasmiški.

STATISTIKA

Latvija – Lietuva 2:1 (2:1).

Ryga, 7306 žiūrovai. Teisėjas – Sebastienas Delferiere (Belgija). Įvarčiai – Nauris Bulvitis (20), Arturas Zjuzinis (42); Deivydas Matulevičius (44).

Lietuva: Ž.Karčemarskas, S.Mikoliūnas (73' E.Razulis), T.Kijanskas, T.Mikuckis, M.Stankevičius, A.Novikovas (50' D.Česnauskis), M.Panka, G.Vičius, D.Šernas, M.Kalonas (86' E.Česnauskis), D.Matulevičius.

Bosnija ir Hercegovina – Slovakija 0:1 (0:0).

Zenica, 15 000 žiūrovų. V.Pečovsky (77).

Lichtenšteinas – Graikija 0:1 (0:0).

Vaducas, 2 680 žiūrovų. K.Mitroglou (72).