LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATATRASA
ŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA

Futbolo diena - be lietuvių

2013 02 08 8:29
Burkina Faso žaidėjo J.Pitroipos (sėdi) reakcija į skandalingą teisėjo S.Jedidi (kairėje) sprendimą./Reuters/Scanpix nuotrauka

Nacionalinės futbolo rinktinės visame pasaulyje užvakar žaidė draugiškas tarpvalstybines rungtynes, o Afrikos čempionate paaiškėjo finalo dalyviai.

Deja, didžioji futbolo diena buvo be lietuvių. Mūsiškiai nepasinaudojo teise sužaisti draugiškas rungtynes prieš artėjančias pasaulio čempionato atrankos kovas. Šią dieną lietuviai išnaudojo treniruočių pobūdžio dvikovai Marijampolės manieže tarp rezervinės B ir jaunimo U-21 rinktinių. Pranašesnė buvo B rinktinė, jaunimą įveikusi rezultatu 2:1. Du įvarčius pelnė Arsenijus Buinickis, vieną - Aurimas Vertelis. Jaunimo gretose pasižymėjo Arnas Ribokas. Visi futbolininkai žaidžia Panevėžio "Ekrane".

Įžvelgė naudą

Vakar susitikęs su žurnalistais, nacionalinės rinktinės treneris vengras Csaba Laszlo tikino, kad tokia treniruotė komandai buvo naudinga.

"Galėjome Turkijoje susitikti su Liuksemburgu, Ispanijoje su Rumunija ar vykti į Venesuelą, bet vargu ar tai būtų davę naudos. Kai kurie žaidėjai pakeitė klubus todėl jiems reikia leisti adaptuotis prie naujos aplinkos. Nutarėme netrukdyti jų ir surinkome jaunimą", - dėstė strategas.

C.Laszlo pasidžiaugė stovykla Marijampolėje, bet pripažino, kad ji nebuvo visavertė. "Dauguma šių vaikinų tik pasirengimo sezonui etape ir nėra geros sportinės formos. Tai buvo matyti aikštėje. Antras kėlinys buvo siaubingas, buvau priverstas jį sutrumpinti iki 30 minučių, nes žaidėjai atrodė pavargę", - sakė jis.

Lietuvių treneris tvirtino, kad mūsiškiai jau netrukus žais draugiškas rungtynes su solidžiais varžovais, o ne treniruosis tarpusavyje. "Deramės su dviem Vakarų Europos valstybėmis, kurių pavadinimų nenoriu minėti. Privalome žaisti tokiose šalyse kaip Vokietija, Šveicarija ar Belgija. Būtų įdomiau ir žaidėjams, ir rėmėjams", - aiškino jis.

Kitas pasaulio čempionato atrankos rungtynes lietuviai žais kovo 22 dieną svečiuose su Slovakijos rinktine. Būsimieji varžovai trečiadienį išvykoje išmėgino jėgas su belgais ir pralaimėjo jiems 1:2. Belgai jau 10 minutę pirmavo po Edeno Hazardo įvarčio. Slovakams pavyko išlyginti rezultatą 87 minutę - pasižymėjo talentingas 20 metų žaidėjas Richardas Laslikas. Tačiau vos po minutės belgams pranašumą sugrąžino Nicolas Lombaertsas. Šioje dvikovoje kojos raumenį pasitempė slovakų lyderis Robertas Vittekas, bet komandos treneris Stanislavas Griga teigė, kad žaidėjas iki dvikovos su Lietuva pasveiks.

Kūrė istoriją

Iš daugybės visame pasaulyje žaistų draugiškų rungtynių didžiausią susidomėjimą kėlė Londone vykusi klasikinė Anglijos ir Brazilijos rinktinių dvikova. Namie žaidžantys anglai triumfavo 2:1, jie įveikė brazilus po 23 metų pertraukos. Pergalingą įvartį nugalėtojams pelnė 21 metų Jackas Wilshere'as, nacionalinėje komandoje žaidęs tik septintąsias rungtynes.

Pralaimėję brazilai turėjo guosti savo žvaigždę Ronaldinho. Šiam 32 metų žaidėjui mačas Londone buvo didis. Ankstesnis Brazilijos rinktinės treneris Mano Menezesas Ronaldinho dažniausiai ignoravo ir per pastaruosius trejus metus į rinktinę jį kvietė vos 7 kartus. Bet atleistą M.Menezesą pakeitęs Luizas Felipe Scolari sugrąžino Ronaldinho į rikiuotę.

"Man nesvarbu, ką mano kiti. Rinktinėje privalo žaisti geriausieji. O Ronaldinho toks ir yra", - į kritikus ranka numojo L.F.Scolari.

Dvikovos su anglais pradžioje, rezultatui esant 0:0, brazilai įgijo teisę mušti 11 m baudinį ir realizuoti jį patikėjo Ronaldinho, rinktinėje žaidžiančiam 100-ąsias rungtynes. Bet Ronaldinho susimovė - jo smūgį atrėmė Joe Hartas.

Istoriją perrašė ir Vokietijos rinktinė. Solidžiai žaidę vokiečiai Paryžiuje 2:1 palaužė prancūzus. Tai buvo pirma susivienijusios Vokietijos futbolininkų pergalė prieš Prancūziją. Anksčiau prancūzus nugalėdavo tik buvusi VFR rinktinė.

Vokiečiai pirmą įvartį praleido kiek kurioziškai. Paskutinę pirmo kėlinio minutę įvartį galva įmušė žemiausias aikštėje esantis žaidėjas Mathieu Valbuena. Vos 167 cm ūgio prancūzas pergudravo du vokiečių gynybos bokštus - 191 cm Matsą Hummelsą bei 198 cm Perą Mertesackerį ir galva pasiuntė kamuolį į vartus. Bet antrame kėlinyje Thomaso Mullerio (51 min.) ir Sami Khediros (74 min.) įvarčiai lėmė Vokietijos pergalę.

Afrikos aistros

PAR vykstančiame Afrikos futbolo čempionate sekmadienį dėl nugalėtojų titulo susigrums Nigerijos ir Burkina Faso rinktinės. Pusfinalyje Nigerija lengvai 4:1 nugalėjo Malio rinktinę. Burkina Fasas tik po baudinių serijos palaužė Ganą. Ši dvikova sukėlė milžinišką emocijų bangą.

Teisėjas iš Tuniso Slimas Jedidi taip šiurkščiai klydo, kad pagrįstai suabejota jo kompetencija. S.Jedidi jau 13 minutę į Burkina Faso vartus skyrė labai abejotiną 11 m baudinį, ir po Wakaso Mubarako smūgio Gana ėmė pirmauti. Antrame kėlinyje Burkina Fasas išlygino rezultatą, tad komandoms teko žaisti pratęsimą. Visų rungtynių metu nuolat klydęs S.Jedidi šokiravo 117 minutę. Į baudos aikštelę įsiveržusį Burkina Faso žaidėją Jonathaną Pitroipą varžovai parvertė ant žemės. Burkina Faso atsarginiai žaidėjai ėmė džiaugtis, manydami, jog į varžovų vartus bus skirtas baudinys. Tačiau teisėjas parodė geltonąją kortelę J.Pitroipai už vaidybą! Kadangi tai buvo antras įspėjimas, J.Pitroipa buvo išvarytas iš aikštės. Vis dėlto teisybė triumfavo. Žiūrovų karštai palaikoma Burkina Faso komanda atsilaikė, o po 11 m baudinių serijos ji triumfavo 3:2.

"Tai skandalas. Niekada nemačiau šitaip dirbančio teisėjo tokio lygio rungtynėse", - šiurpo Burkiną Fasą treniruojantis belgas Paulas Puitas. Jis žada įteikti protestą FIFA ir siekti, kad būtų panaikinta raudonoji kortelė J.Pitroipai ir žaidėjas galėtų žaisti finale.

STATISTIKA

AFRIKOS ČEMPIONATAS

Malis - Nigerija 1:4 (0:3). Durbanas, 54 000 žiūrovų. Cheickas Diarra (75); Uwa Echiejile (25), Brownas Ideye (30), Emmanuelis Emenike (44), Ahmedas Musa (60).

Burkina Fasas - Gana 1:1 (0:1). Nelspruitas, 30 000 žiūrovų. Aristide Bance (60); Wakaso Mubarakas (13 iš 11 m).

DRAUGIŠKOS RUNGTYNĖS

Anglija - Brazilija 2:1, Prancūzija - Vokietija 1:2, Olandija - Italija 1:1, Ispanija - Urugvajus 3:1, Švedija - Argentina 2:3, Slovėnija - Bosnija ir Hercegovina 0:3, Graikija - Šveicarija 0:0, Belgija - Slovakija 2:1, Azerbaidžanas - Lichtenšteinas 1:0, Japonija - Latvija 3:0, Škotija - Estija 1:0,

Pietų Korėja - Kroatija 0:4, Kipras - Serbija 1:3, Vengrija - Baltarusija 1:1, Ukraina - Norvegija 2:0, Albanija - Gruzija 1:2, Izraelis - Suomija 2:1, Turkija - Čekija 0:2, Malta - Šiaurės Airija 0:0, Makedonija - Danija 3:0, Islandija - Rusija 0:2, Airija - Lenkija 2:0, Rumunija - Australija 3:2, Velsas - Austrija 2:1, Portugalija - Ekvadoras 2:3.