Futbolo klasika praskaidrino žiemą

2011 02 11 0:00
Vokietijos futbolo talentas 18-metis M.Goetze (baltais marškinėliais) jau dabar ryžtingai grumiasi su galingais varžovais.

Žiemai slenkant į pabaigą trečiadienį futbolo gerbėjai visame pasaulyje mėgavosi nacionalinių rinktinių draugiškomis rungtynėmis.

Tarptautinių varžybų dieną - vasario 9-ąją - visame pasaulyje sužaistos 36 draugiškos rungtynės. Kai kurios dvikovos tapo gardžiu kąsniu futbolo gurmanams. Klasika virtę Prancūzijos-Brazilijos, Vokietijos-Italijos ar Argentinos-Portugalijos mačai papuoštų net svarbiausias pasaulio čempionatų varžybas.

Prancūzai išsilaižė žaizdas

Prancūzijos rinktinė nugalėjo brazilus 1998 metų pasaulio čempionato finale, tą patį padarė 2006-ųjų pirmenybių ketvirtfinalyje. Penkiskart pasaulio čempionų komandą prancūzai 1:0 įveikė ir užvakar per draugiškas rungtynes Paryžiuje. Įdomu, kad "Mėlynieji" ("Les Bleus" - Prancūzijos rinktinės sinonimas) Pietų Amerikos žemyno rinktinėms nepralaimi jau nuo 1992 metų.

Rungtynių pradžioje aikštėje dominavo brazilai, tačiau situacija pasikeitė pirmo kėlinio pabaigoje, kai už šiurkščią pražangą iš aikštės buvo pašalintas Brazilijos gynėjas Hernandesas. 54 minutę prancūzus į priekį išvedė Karimas Benzema, ir šeimininkai išsaugojo pranašumą iki pat mačo pabaigos.

Naujasis Brazilijos rinktinės treneris Mano Menezesas per šią dvikovą išbandė nemažai naujų futbolininkų. Aikštėje pasirodė tik trys 2010 metų pasaulio čempionato dalyviai - Julio Cesaras, Dani Alvesas ir Robinho. "Būtų paprasta pakviesti Kaką ar Ronaldinho. Tačiau mes mąstome apie ateitį. Norime tinkamai pasirengti 2014 metais Brazilijoje vyksiančiam pasaulio čempionatui, atrinkti geriausius žaidėjus. Rungtynės išvykoje, stebint miniai žiūrovų, suteikia daug patirties ir stiprina komandos dvasią", - aiškino M.Menezesas.

Prancūzus treniruojantis Laurent'as Blancas tvirtino, kad net ir turint kiekybinį pranašumą pergalė prieš brazilus yra didelis laimėjimas. 1998 metų pasaulio čempionas L.Blancas Prancūzijoje labai populiarus. Praėjusią vasarą jis pakeitė aštriai kritikuotą rinktinės strategą Raymondą Domenechą. Šį trenerį per rungtynes dažnai nušvilpdavo net savi žiūrovai, o "Mėlynųjų" rezultatai jam vadovaujant tik prastėjo. Tiesa, darbo pradžia L.Blancui buvo sunki - pirmąsias Europos čempionato atrankos rungtynes su Baltarusijos komanda prancūzai pralaimėjo. Bet vėliau įsibėgėjo, laimėjo tris atrankos dvikovas paeiliui, lapkritį per draugišką susitikimą 2:1 įveikė Anglijos, o dabar - Brazilijos futbolininkus. "Pergalės prieš anglus ir brazilus taškų Europos čempionato atrankos varžybose mums nepridės, tačiau suteiks daugiau pasitikėjimo savo jėgomis", - pažymėjo L.Blancas.

Italų užkeikimas

Dortmunde 80 tūkst. žiūrovų stebėjo didžiulį ažiotažą kėlusias Vokietijos ir Italijos rinktinių rungtynes - jos baigėsi lygiosiomis 1:1. "Revanšas atidedamas", - liūdnai konstatavo populiariausias Vokietijos sporto leidinys "Sport Bild". 2006-aisiais tame pačiame Dortmunde abi komandos kovojo pasaulio čempionato pusfinalyje. Po pratęsimo 2:0 triumfavo italai, vėliau finale jie paklupdė ir prancūzus. Užvakar vokiečiai degė ryžtu atsirevanšuoti ir buvo arti tikslo. Jie pirmavo, kai Miroslavas Klose 16 minutę pelnė įvartį, tačiau iki rungtynių pabaigos likus 9 minutėms Giuseppe Rossi išlygino rezultatą.

"Futbolas yra žaidimas, kurį žaidžia visas pasaulis, bet visada laimi vokiečiai", - kadaise ironizavo legendinis Anglijos futbolininkas Gary Linekeris. Jis turėjo omenyje vokiečių laimėjimus tarptautinėje arenoje. Futbolo nacija save vadinančios šalies rinktinė net 7 kartus kovojo pasaulio čempionatų ir 6 sykius - Europos čempionatų finaluose.

Tačiau vokiečiai ne visada laimi. Italijos rinktinė jiems yra tarsi užkeikimas - nugalėti italų vokiečiai nesugeba nuo 1995 metų. "Norint įveikti Italijos komandą, reikia visas rungtynes žaisti itin sparčiu tempu. Mes to nesugebėjome padaryti, todėl rezultatu negalime džiaugtis", - teigė Vokietijos rinktinės treneris Joachimas Loewas.

"Tikiu, kad ateityje dar nugalėsime italus", - vylėsi saugas Bastianas Schweinsteigeris.

Per antrą rungtynių su italais kėlinį vokiečių ekipoje žaidė Dortmundo klubo "Borussia" saugas Mario Goetze. Vaikinui tik 18 metų, bet pastaruoju metu jis reguliariai sulaukia J.Loewo kvietimų į rinktinę. M.Goetze pranašaujama įspūdinga karjera. Vokietijos futbolo sąjungos techninis direktorius Mathiasas Sammeris apie šį futbolininką praėjusią vasarą sakė: "Tai vienas geriausių talentų, su kuriais mums yra tekę dirbti."

Ispanai atkuto

Šveicarijos mieste Ženevoje varžėsi Argentinos ir Portugalijos rinktinės. Visų akys krypo į dviejų priešininkų - klubo "Barcelona" atstovo argentiniečio Lionelio Messi ir Madrido "Real" žaidėjo portugalo Cristiano Ronaldo - mikrodvikovą. Abu futbolininkai pelnė po įvartį, tačiau pasibaigus rungtynėms švytėjo tik L.Messi - jo tikslus smūgis iš 11 m baudinio paskutinę susitikimo minutę lėmė Argentinos rinktinės pergalę - 2:1. "Tai nebuvo rungtynės tarp "Real" ir "Barcelonos" ar tarp C.Ronaldo ir manęs. Nelyginkite mūsų ir nesvarstykite, kuris geresnis. Mes tiesiog stengiamės dėl savo komandų", - piktinosi susidomėjimu L.Messi.

Pasaulio čempionų ispanų gerbėjai užvakar lengviau atsikvėpė. Per dvikovą Madride Ispanijos rinktinė 1:0 įveikė Kolumbijos ekipą ir parodė, kad čempionų forma gera. Ispanai per du pastaruosius draugiškus mačus pasirodė beviltiškai: 1:4 pralaimėjo Argentinai ir 0:4 - Portugalijai. Tiesa, pergalingą įvartį Davidas Silva užvakar įmušė tik 84 minutę. "Šį kartą pamačiau kitokį žaidėjų požiūrį ir nusiteikimą nei per dvikovą su portugalais. Ir dėl to esu laimingas", - pareiškė pasaulio čempionų treneris Vicente del Bosque.

Lietuviai - tik žiūrovai

Trečiadienį futbolo stadionuose buvo užfiksuota ir sensacijų. Nykštukinis Liuksemburgas pasiekė vieną didžiausių pergalių savo futbolo istorijoje - 2:1 įveikė praėjusio pasaulio čempionato dalyvę Slovakiją. Šveicarijos rinktinė neįmušė net dviejų 11 m baudinių ir nesugebėjo įveikti Maltos (0:0). Rusai viešėjo JAE sostinėje Abu Dabyje ir čia susitiko su Irano komanda. Po Mohammado Rezos įvarčio 90 minutę sensacingą pergalę 1:0 šventė iraniečiai.

Prie netikėtumų priskiriami ir Lietuvos kaimynių rezultatai. Antalijoje latviai 2:1 nugalėjo senomis futbolo tradicijomis garsėjančią Bolivijos rinktinę iš Pietų Amerikos. Kitame Turkijos kurorte Beleke estai sužaidė lygiosiomis - 2:2 - su 1990 metų pasaulio čempiono vokiečio Lotharo Mattheuso treniruojama Bulgarijos ekipa.

Lietuviai draugiškų rungtynių trečiadienį nežaidė. Nacionalinės komandos treneris Raimondas Žutautas per treniruočių pobūdžio mačą su jaunimo ekipa tik išbandė į rinktinę pretenduojančius futbolininkus.