Gynybos ir pragmatizmo triumfas Italijoje

2014 05 03 6:00

Keturioliktąjį pasaulio futbolo čempionatą 1990 metais surengė Italija. Šios valstybės futbolininkai iki tol jau tris kartus buvo tapę planetos čempionais.

Tai buvo antrosios planetos pirmenybės Italijoje. Kaip ir 1934-aisiais, "Mėlynoji komanda" tikėjosi triumfo savo gerbėjų akivaizdoje. Pritrūko labai nedaug.

1990-ųjų čempionatas pagerino televizijų reitingus. Turnyrą stebėjo 26,7 mlrd. žiūrovų, tačiau jie tikriausiai nebuvo patenkinti tuo, ką išvydo. Tai buvo nerezultatyviausias čempionatas (vid. 2,21 įvarčio per rungtynes), jis pasižymėjo šiurkštumu - per 52 rungtynes parodyta net 16 raudonųjų kortelių. Italijoje komandos žaidė pragmatišką nuobodų futbolą, dažnai tempdamos laiką. Po šio čempionato FIFA įvedė naują taisyklę - po komandos draugo perdavimo vartininkui uždrausta kamuolį liesti rankomis. Tuomet futbolas tapo greitesnis.

Sukčius baudė skaudžiai

Balsavimo dėl teisės rengti 1990 metų pasaulio čempionatą finaliniame etape Italija šešių balsų persvara (11:5) įveikė SSRS (prieš tai buvo atmestos Anglijos ir Graikijos paraiškos). Kadangi balsavimas vyko 1984 metais, manyta, jog SSRS nesėkmę lėmė politinis sprendimas boikotuoti Los Andželo olimpines žaidynes.

Šiose pirmenybėse debiutavo Kosta Rikos, Airijos, JAE rinktinės, o atrankos barjero neįveikė Prancūzija, Portugalija ir tuo laikmečiu stipri Lenkijos rinktinė.

Dviem rinktinėms atrankos varžybos baigėsi skandalais. 1988 metais Šiaurės ir Centrinės Amerikos jaunimo iki 20 metų čempionate Gvatemaloje Meksikos futbolininkai iškovojo sidabro medalius. Tačiau netrukus žurnalistai išsiaiškino, jog Meksikos rinktinėje žaidė net keturi futbolininkai, kuriems buvo per 20 metų. FIFA atsakas buvo griežtas - ji dvejiems metams diskvalifikavo visas Meksikos rinktines iš tarptautinių varžybų. Taip meksikiečiai prarado galimybę žaisti 1990 metų pasaulio čempionate.

Dar šlykščiau pasielgė Čilės rinktinė ir jos vartininkas Roberto Rojasas. Per lemiamas pasaulio čempionato atrankos rungtynes čiliečiams Rio de Žaneire buvo būtina nugalėti brazilus. Tai atrodė sunkiai įmanoma užduotis, tad R.Rojasas su bendrininkais sumąstė beprotišką planą. Antrame kėlinyje, Brazilijos komandai pirmaujant 1:0, greta Čilės vartininko nukrito iš tribūnų sviestas fejerverkas. R.Rojsas krito susiėmęs už veido, jo veidas paplūdo krauju. Teisėjai nutraukė rungtynes ir atrodė, kad Čilei bus įskaityta techninė pergalė.

Bet netrukus paaiškėjo, kad tai buvo R.Rojaso suplanuota klasta - prieš rungtynes savo pirštinėse jis įtaisė skustuvus, kuriais ir susižalojo veidą. Tokį planą jis sukurpė su komandos treneriu Orlando Aravena bei gydytoju Danieliu Rodriguezu. Šie pasirūpino ir fejerverku. Apgavikus FIFA nubaudė skaudžiai - trijulę diskvalifikavo visam gyvenimui, o Čilės rinktinę pašalino ne tik iš 1990-ųjų, bet ir iš 1994-ųjų pasaulio čempionato atrankos varžybų.

Kamerūniečiai su R.Milla priešakyje nustebino pasaulį. /AFP/Scanpix nuotrauka

Nesutramdomi liūtai

Čempionato rengėja Italija stadionų renovacijai ir statybai skyrė 935 mln. dolerių. Pagal dabartinį valiutos kursą tai būtų beveik 3,5 mlrd. dolerių.

1990-ųjų čempionatas virto uždaro futbolo triumfu, o geležinės gynybos madas diktavo Italijos futbolininkai. Grupės etape šeimininkai 1:0 įveikė austrus ir amerikiečius, 2:0 - Čekoslovakijos atstovus.

Malonia sensacija tapo žaismingos Kamerūno rinktinės pasirodymas. Atidarymo rungtynėse afrikiečiai 1:0 parbloškė 1986-ųjų pasaulio čempionę Argentiną, vėliau 2:1 pranoko Rumuniją. Ir nors vėliau 0:4 pralaimėjo SSRS, Kamerūnas su neigiamu įvarčių santykiu grupėje išliko pirmas.

Šioje rinktinėje lyderio vaidmens ėmėsi 38-erių puolėjas Roger Milla. Kamerūną treniravęs rusas iškalbinga pavarde Valerijus Nepomniaščijus (neprisimenantis) net neketino vežtis R.Millos į Italiją, bet, sulaukęs Kamerūno prezidento Paulo Biyos prašymo, apsigalvojo.

Kamerūniečiai stebino ir po grupės etapo. Aštuntfinalyje jie po dviejų R.Millos įvarčių 2:1 įveikė Kolumbiją ir pasiekė didžiausią afrikiečių pergalę pasaulio čempionatų istorijoje. Vieną įvartį R.Milla pelnė šaltakraujiškai atėmęs kamuolį iš varžovų vartininko Rene Higuitos ir pasiuntęs jį į tuščius vartus. "Vartininkas bandė demonstruoti kamuolio valdymo įgūdžius. To negalima daryti žaidžiant prieš R.Millą", - aiškino puolėjas. Po šios pergalės Kamerūno rinktinei prilipo nesutramdomų liūtų pravardė".

Ketvirtfinalyje liūtai gerokai patampė nervus anglams -pralaimėjo šiems tik po pratęsimo - 2:3. Anglijos rinktinės treneris Bobby Robsonas po pergalės kalbėjo: "Kamerūniečiai šiame čempionate įgijo daug gerbėjų. Didelę simpatiją jiems jaučiu ir aš."

Net pralaimėję Kamerūno futbolininkai suko garbės ratą aplink Neapolio stadiono aikštę, ir jiems audringai plojo 55 tūkst. žiūrovų. Anglai džiūgavo dar labiau - į pasaulio čempionato pusfinalį jie pateko po 24 metų pertraukos. "Visi - į diskoteką!" - tribūnose dainavo anglų sirgaliai.

Įelektrinti pusfinaliai

Anglijos rinktinei į diskoteką nebuvo kada - pusfinalyje laukė amžini varžovai iš Vakarų Vokietijos. Aštuntfinalyje 2:1 įveikę olandus, ketvirtfinalyje 1:0 Čekoslovakijos rinktinę, vokiečiai pusfinalyje kibo į kovą su futbolo tėvynės atstovais.

Antrame kėlinyje vokietis Andreasas Brehme su anglu Gary Linekeriu apsikeitė įvarčiais - 1:1. Per pratęsimą įvarčių užfiksuota, tad komandoms teko varžytis 11 m baudinių serijoje. Vokiečiai laimėjo 4:3.

Vienas įsimintiniausių šio čempionato epizodų, kai ūmiu charakteriu pagarsėjusi anglų žvaigždė Paulas Gascoigne'as po nesėkmingo pusfinalio lieja ašaras. B.Robsono komandoje P.Gascoigone'as buvo lyderis, nors treneris žaidėją yra pavadinęs "kvailu per visą pilvą". Tiesa, per baudinių seriją jam neteko smūgiuoti. "Paulas pernelyg pamišęs, kad suteikčiau jam tokią didžiulę atsakomybę", - aiškino B.Robsonas.

Tuo metu vieno baudinio nerealizavęs Stuartas Pearce'as dar ilgai sielojosi: "Mano gyvenimas sugriuvo. Esu realizavęs daugybę baudinių, bet nerealizavau svarbiausio. Dėl mano kaltės Anglija nepateko į finalą."

Po šio pusfinalio G.Linekeris ištarė legendine virtusią frazę: "Futbolas paprastas žaidimas. Čia 22 vaikinai vaikosi kamuolį, bet pabaigoje laimi vokiečiai."

Tuo metu Italijos rinktinė mėgavosi geležine gynyba. Aštuntfinalyje mėlynieji 2:0 nugalėjo Urugvajų, ketvirtfinalyje - 1:0 Airiją ir pateko į pusfinalį laimėję visas penkerias rungtynes bei nepraleidę įvarčio. Pusfinalio dvikovoje su Argentina šeimininkus 17 minutę pirmyn nuvedė Salvatore Schillaci. Bet 67 minutę italų sieną pagaliau pramušė Claudio Caniggia - 1:1. Taip nutrūko vartininko Walterio Zengos rekordinė 517 "sausų" minučių serija.

Ir antrame pusfinalyje prireikė baudinių - čia 4:3 triumfavo Argentina. Lemiamą argentiniečių smūgį atlikęs Diego Maradona prisipažino, kad tai buvo emociškai bene sunkiausios rungtynės karjeroje - mačas vyko Neapolyje, o tuo metu jis jau šešerius metus žaidė šio miesto komandoje "Napoli".

Italijos futbolininkai tenkinosi trečiąja vieta. Mažajame finale jie 2:1 įveikė Angliją. 1990-ųjų čempionate italai nė karto nepralaimėjo per pagrindinį rungtynių laiką, tačiau liko tik treti. 6 iš 10 komandos įvarčių įmušęs Turino "Juventus" puolėjas S.Schillaci išrinktas geriausiu turnyro futbolininku. Jam atiteko ir rezultatyviausio žaidėjo prizas.

Žvaigždžių akistata finale: D.Maradona (priekyje) veržiasi pro J,Klinsmanną. /www.taringa.net nuotrauka

Lemtingas baudinys

1990 metų liepos 8 dieną Romos Olimpiniame stadione dėl čempionų titulo susikovė Argentinos ir Vakarų Vokietijos rinktinės. Franzo Beckenbauerio vedini vokiečiai įveikė varžovus 1:0 ir revanšavosi už 1986-ųjų finale Meksikoje patirtą nesėkmę.

Vertinant žaidimo kokybę, tai buvo bene žemiausio lygio finalas istorijoje: su daugybe pražangų ir neišraiškingomis atakomis. Finalas iliustravo visą čempionatą - gynybinį, pragmatišką futbolą. Argentinietis Pedro Monzonas tapo pirmuoju futbolininku, pašalintu iš aikštės per pasaulio čempionato finalą. Raudonoji kortelė jam parodyta 65 minutę už pražangą prieš Jurgeną Klinsmanną.

Atsižvelgdama į gynybinio futbolo tendencijas FIFA pranešė, kad jei nugalėtojas finale nepaaiškės per pagrindinį laiką ir pratęsimą, 11 m baudiniai nebus mušami, o po dviejų parų komandoms teks peržaisti rungtynes.

Pakartotinių rungtynių pavyko išvengti. Dvikovos pabaigoje teisėjas iš Meksikos Edgardo Codesalis baudos aikštelėje užfiksavo argentiniečio Roberto Sensini pražangą prieš vokietį Rudi Vollerį. Po šio epizodo argentiniečiai kelias minutes koneveikė teisėją, o kai aistros nurimo, A.Brehme realizavo baudinį - 1:0. Netrukus antra geltonoji kortelė buvo parodyta dar vienam argentiniečiui Gustavo Dezotti.

Pergalingo įvarčio autorius A.Brehme neliko sužavėtas finalo kova: "Geriausios rungtynės Italijoje buvo pusfinalis prieš Angliją. Ten vyko finalo verta drama. Susitikę su anglų futbolininkais visuomet prisimename ir pasikalbame apie tai."

Nugalėtojų treneris F.Beckenbaueris tapo antruoju žmogumi po brazilo Mario Zagallo, kuriam pavyko laimėti pasaulio taurę kaip žaidėjui ir kaip treneriui.

Titulą 1990-aisiais iškovojo Vakarų Vokietija, bet džiaugėsi ir šalies rytai - atslūgus politinei įtampai, jau buvo prasidėjęs Vokietijų vienijimosi procesas.

1990-ŲJŲ FINALAS

Vakarų Vokietija - Argentina 1:0 (0:0).

Romos Olimpinis stadionas, 73 603 žiūrovai. Teisėjas - E.Codesalis (Meksika). Įvartis - A.Brehme (85 iš 11 m).

Vakarų Vokietija: B.Illgneris, K.Augenthaleris, G.Buchwaldas, J.Kohleris, T.Bertholdas (73' S.Reuteris), A.Brehme, T.Hassleris, L.Matthausas, P.Littbarskis, R.Volleris, J.Klinsmannas.

Argentina: S.Goycochea, J.Simonas, J.Serrizuela, O.Ruggeri (46' P.Monzonas), N.Lorenzo, J.Basualdo, J.Burruchaga (53' G.Calderonas), P.Troglio, R.Sensini, D.Maradona, G.Dezotti.

Pašalinti - G.Dezotti (5 min.), P.Monzonas (65 min., abu - Argentina).

Tęsinys kitą šeštadienį. Pradžia - vasario 1 d. numeryje.