Istorinis Islandijos rinktinės prisistatymas

2016 06 15 0:08

Paskutinėse Europos futbolo čempionato pirmojo rato rungtynėse susitiko F grupėje žaidžiančios Portugalijos ir Islandijos rinktinės. Nors šeštą kartą iš eilės Senojo žemyno pirmenybėse startavę portugalai buvo laikomi ryškiais šio susitikimo favoritais, bet Europos čempionate debiutavę islandai nepabijojo ir su grėsmingais varžovais sužaidė taikiai 1:1 (1:0).

ALIARMAS. Prieš rungtynes Sent Etjeno „Geoffrey Guichard“ stadionan susirinkę žiūrovai turėjo ne patį maloniausią išbandymą, nes suveikus priešgasrinei sistemai jie buvo priversti apleisti šią futbolo šventovę. Tiesa, paaiškėjus, kad aliarmo būta apgaulingo, žiūrovai sugrįžo. Ir tapo istorinio įvykio liudininkais.

PERSPĖJIMAS. Šių rungtynių scenarijus buvo aiškus: čempionato senbuviai portugalai žaidžia su kamuoliu, o debiutantai islandai visa komanda ginasi. Tačiau Islandijos rinktinė jau pačioje dvikovos pradžioje galėjo perrašyti šį scenarijų. Perėmę kamuolį aikštės viduryje islandai surengė žaibišką ataką, kurios smaigalyje atsidūrė saugas Gylfis Sigurdssonas. Atrankos varžybose 6 įvarčius pelnęs „Stoke“ klubo atstovas smūgiavo stipriai, bet pataikė į Portugalijos vartų sargą Rui Patricio. Pirmame kėlinyje tai buvo pavojingiausias islandų išpuolis.

JUBILIATAS. Portugalijos rinktinės lyderiui Cristiano Ronaldo rungtynės su Islandija buvo 127 vilkint nacionalinės ekipos aprangą. Pagal šį rodiklį 31 metų futbolininkasi pavijo legendinį saugą Luišą Figo. Tiesa, iš pradžių Cristiano buvo nepastebimas, bet laikui bėgant nusprendė sudalyvauti futbolo šventėje. Ir sudalyvavo. Pirmame kėlinyje po jo perdavimo iš kairio krašto Nani privalėjo mušti įvartį, bet pataikė į vartininką. Vėliau jau pats jubiliatas galėjo pasižymėti, bet sėkmė nuo jo nusisuko. Nesisekė jam ir antrame kėlinyje, kamuolys nelipo prie kojos, jo kelyje vis painiojosi varžovai, o smūgiams trūko jėgos ir tikslumo. 85 min. Portugalijos rinktinės žvaigždė patikrino sėkmę smūgiu galva, bet viskas veltui. Ši tiesa galutinai paaiškėjo, kai jau per teisėjo pridėtą laiką C.Ronaldo turėjo du šansus išplėšti pergalę savo komandai, bet abu jo baudos smūgiai nepramušė iš tvirtų Islandijos futbolininkų sudarytos gyvatvorės. Beje, C.Ronaldo pasižymėjo visuose trijuose Europos čempionatuose (2004, 2008 ir 2012 m.). Pratęsti šios serijos pirmose čempionato rungtynėse jam nepavyko.

ATAKA. Vis dėlto, tai ko nesugebėjo padaryti C.Ronaldo, atliko jo komandos draugas Nani. Įpusėjus kėliniui Portugalijos pranašumas tapo neginčijamas, o jų atakos darėsi vis pavojingesnės. Islandijos vartininkas Hannes Halldorsson kurį laiką atsimušinėjo, bet galiausiai sėkmės versmė išseko. 31 min. portugalai surengė efektingą ataką dešiniuoju kraštu, o ją įvarčiu užbaigė NANI. Beje, tai buvo apvalus – 600-asis Europos čempionatų įvartis. Kaip ir viskas aišku? Atrankos varžybose Portugalija laimėjo 7 kartus (iš 8), o 4 kartus pergalę iškovojo minimaliu pranašumu 1:0. Nani pelnė 18 įvartį rinktinėje. 71 min. jis buvo arti 19, bet po klastingo smūgio galva kamuolys praslydo šalia vartų.

AKIBROKŠTAS. Tačiau antro kėlinio pradžioje pergalingas portugališkas planas atsidūrė pavojuje. Pepe ir Vieirinha savo baudos aikštelėje paliko be priežiūros saugą Birkirą Bjarnasoną ir pastarasis iš kelių metrų pasiuntė kamuolį į portugalų vartus. Ir tokiu būdu pelnė pirmąjį – istorinį Islandijos rinktinės įvartį finaliniuose Europos čempionatų turnyruose. Nors po praleisto įvarčio portugalai suaktyvėjo ir atkakliai atakavo varžovų vartus, bet savo šansų turėjo ir Islandijos futbolininkai. Tačiau daugiau įvarčių žiūrovai neišvydo, tad rungtynės baigėsi taikiai.

STATISTIKA. Portugalijos persvara bent jau statistikos departamente buvo neginčijama. Portugalai 66 proc. laiko praleido su kamuoliu, atliko 27 smūgius (10 kartų kamuolys skriejo į vartų plotą), kėlė 11 kampinių, atliko 538 perdavimus (86 proc. tikslumu). Islandų statistika gerokai kuklesnė: 34 proc. su kamuoliu, 4 smūgiai į vartus (ir visi į vartų plotą), 2 kampiniai, 133 perdavimai (60 proc. tikslumas). Tačiau rezultatas dėl to nepasikeitė, o abi komandos pasidalino po tašką.

Portugalija – Islandija 1:1 (1:0)