Įžiebti paskutiniai vilties fakelai

2009 11 20 0:00
Slovėnai džiaugėsi laiminga pabaiga, kuri jų treneriui asocijavosi su Holivudo scenarijumi.

Po trečiadienio rungtynių paaiškėjo visi 2010 metų pasaulio futbolo čempionato Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) dalyviai.

Paskutiniai kelialapiai teko Urugvajaus, Alžyro, Prancūzijos, Graikijos, Portugalijos ir Slovėnijos rinktinėms. Jos prisidėjo prie pirmenybių šeimininkės PAR ir jau anksčiau vietas finaliniame turnyre užsitikrinusių Olandijos, Anglijos, Ispanijos, Vokietijos, Danijos, Serbijos, Italijos, Šveicarijos, Slovakijos, Japonijos, Australijos, Naujosios Zelandijos, Pietų Korėjos, Šiaurės Korėjos, Ganos, Dramblio Kaulo Kranto, Nigerijos, Kamerūno, Brazilijos, Paragvajaus, Čilės, Argentinos, Meksikos, JAV bei Hondūro rinktinių.

Iš viso planetos pirmenybėse, vyksiančiose birželio 11 - liepos 11 dienomis, kovos 32 komandos. Pasaulio čempionato burtai bus ištraukti gruodžio 4 dieną Keiptaune. Tačiau jau nuo trečiadienio vakaro visose minėtose šalyse dega vilties fakelai, o kurioje valstybėje akinančiai suliepsnos tas vienintelis, sužinosime iškart po finalo - 2010-ųjų liepos 11-ąją.

Airija pasipiktinusi

Per Europos zonos atrankos turnyro atsakomąsias atkrintamąsias rungtynes įnirtingiausia kova virė Paryžiuje - ten Prancūzijos ir Airijos rinktinėms prireikė pratęsimo. Pirmąsias rungtynes pasaulio vicečempionai prancūzai svečiuose laimėjo 1:0. Užvakar airiai atsakė tuo pačiu - 90 minučių kova baigėsi jų pergale 1:0 (33 min. pasižymėjo Robbie Keane'as), tad teko kovoti papildomą pusvalandį. Fortūna lydėjo šeimininkus - pratęsimo pirmojo kėlinuko pabaigoje (103 min.) Williamas Gallas įmušė įvartį, atvėrusį Prancūzijai kelią į PAR. Tiesa, peržiūrėjus vaizdo įrašą matyti, kad įvartį įmušęs prancūzas kamuolį gavo iš Thierry Henry, kuris šį pakoregavo ranka. "Taip, paliečiau ranka kamuolį, tačiau aš ne teisėjas, - po dvikovos žurnalistams sakė T.Henry. - Aš - baudos aikštelėje, priešais - du airių gynėjai, kamuolys atšoko nuo rankos, teisėjas nepastebėjo, todėl toliau žaidžiau."

Airių ekipos kapitonas R.Keane'as neabejoja, kad prancūzų pergale labiausiai buvo suinteresuotas UEFA prezidentas prancūzas Michelis Platini. "Mes nusipelnėme pergalės, dėl to negali kilti jokių abejonių", - teigė kapitonas.

Airijos vyriausybė kreipėsi į šalies futbolo asociaciją ir prašė oficialiai pateikti protestą dėl šių rungtynių.

Nedžentelmeniškas olandas

Emocijų netrūko Maribore, kur Slovėnijos rinktinė, pirmąsias rungtynes 1:2 pralaimėjusi Rusijai, namie atsirevanšavo 1:0 ir dėl svečiuose įmušto įvarčio pirmą kartą šalies istorijoje pateko į pasaulio čempionato finalinį etapą. Kelialapį garantavusį įvartį pirmo kėlinio pabaigoje (44 min.) įmušė Zlatko Dedičius.

Olando Guuso Hiddinko treniruojama Rusijos rinktinė rungtynes baigė be pašalintų iš aikštės Aleksandro Keržakovo (66 min.) ir Jurijaus Žirkovo (90+3 min.).

"Mūsų svajonės, norai, tikslai įgyvendinti. Sveikinu vaikinus ir žemai jiems lenkiuosi, - euforijoje skendėjo slovėnų treneris Matjažas Kekas. - Laiminga pabaiga - kaip pagal Holivudo scenarijų. Parodėme, kad sutelkę gynybą galime įveikti geriausius pasaulio žaidėjus."

Jis liko nepatenkintas Rusijos rinktinės trenerio poelgiu, kuris po pralaimėjimo atsisakė paspausti ranką.

"Ponas Hiddinkas - vienas geriausių pasaulio trenerių, tikras džentelmenas. Jam šiandien buvo nelengva, tačiau rankos paspaudimo aš vis dėlto nusipelniau", - sakė M.Kekas.

Rusai tiki treneriu

Rusijos futbolo delegacija liko nepatenkinta slovėnų aistruolių elgesiu. Peržiūrėję vaizdo įrašus rinktinės vadovai ketina kreiptis į FIFA dėl žiūrovų elgesio. Per paskutines rungtynių minutes iš slovėnų tribūnos į rusų ekipos vartininką Igorį Akinfejevą buvo paleistas sulenkiamas peilis. Vartininkas jį perdavė aikštės arbitrui, o šis savo ruožtu - atsarginiam teisėjui.

Po pralaimėjimo grįžtant į Maskvą Rusijos rinktinės žaidėjai lėktuve priėjo prie olandų trenerio ir pareiškė norintys, kad strategas ir toliau su jais dirbtų.

"Dabar visi esame labai nusivylę. Nesugebėjome pasiekti to, ko norėjome. Tačiau kai tokiu metu komanda susivienija, tampa aišku, kad tai stiprus kolektyvas. Man malonu, kad žaidėjai atėjo su manimi pasikalbėti", - sakė G.Hiddinkas. Vos tris valandas praleidęs Maskvoje strategas išskrido į Olandiją.

A.Michailičenkai gėda

Graikijos rinktinės didvyriu trečiadienį tapo Dimitris Salpigidis. 32 minutę jo pelnytas įvartis buvo tarsi peilis į nugarą Ukrainos komandai ir jos gerbėjams. Po nulinių Graikijos ir Ukrainos lygiųjų Atėnuose užvakar svečiuose graikai 1:0 nugalėjo šeimininkus ir papildė laimingųjų gretas.

"Apmaudu, kad taip baigėme savo kelią, - AP cituoja ukrainiečių trenerį Aleksejų Michailičenką. - Gėda, kad komanda neparodė tinkamo meistriškumo ir kūrybiškumo."

Lengviausiai sekėsi Portugalijos rinktinei, kuri abukart 1:0 nugalėjo Bosnijos ir Hercegovinos komandą. Per atsakomąją dvikovą iš nugalėtojų pasižymėjo Raulis Meirelesas (56 min.).

Penktąją vietą Pietų Amerikos atrankos zonoje užėmę Urugvajaus futbolininkai atsakomąsias atkrintamąsias rungtynes su ketvirtąją vietą Šiaurės ir Vidurio Amerikos bei Karibų jūros baseino zonoje užėmusia Kosta Rika namie baigė lygiosiomis 1:1 (0:0). Pirmą mačą išvykoje Urugvajus laimėjo 1:0. Per trečiadienio susitikimą, kurį stebėjo 55 tūkst. žiūrovų, įvartį aikštės šeimininkams pelnė Sebastianas Abreu (70 min.), o svečiams - Walteris Centeno (73 min.).

Sudane vykusiose papildomose Afrikos zonos atrankos rungtynėse Alžyro futbolininkai 1:0 (1:0) įveikė Egipto vienuoliktuką ir po 24 metų pertraukos iškopė į finalinį etapą. Pergalingą įvartį pirmojo kėlinio pabaigoje įmušė Antaras Yahia (40 min.). 1982 ir 1986 metų pasaulio čempionatuose Alžyro komanda pasitraukė jau po grupių varžybų.