Lenkų gėda: futbolo sirgaliai vėl prisidirbo

2016 09 16 6:00
"Legios" sirgaliai surengė efektingą pasirodymą, bet vėliau ėmė kelti neramumus. Reuters/Scanpix nuotrauka

Aršumu visoje Europoje garsėjantys Lenkijos futbolo ultros vėl kėlė neramumus. Šį kartą – per UEFA Čempionų lygos rungtynes.

Žiniasklaidos dėmesio centre nebe pirmą kartą atsidūrė Varšuvos klubo „Legia“ gerbėjai. Prieš devynerius metus jie siautėjo Vilniuje, o dabar sumaištį kėlė per savo komandos namų rungtynes.

Visuotinė kritika

„Spėkite, kas sugrįžo“, – buvo skelbiama didžiuliame „Legios“ sirgalių plakate Varšuvos stadione per rungtynes su Dortmundo „Borussios“ ekipa. Lenkų ultros priminė, kad jų mylima komanda Čempionų lygoje žaidžia po 21 metų pertraukos.

Įspūdingą pasirodymą palydėjo daugybė liepsnojančių deglų, nors oficialios UEFA taisyklės draudžia stadionuose naudoti pirotechniką. Tačiau tai buvo menkniekis, palyginti su tuo, ką „Legios“ sirgaliai vėliau surengė. Jie visas rungtynes skandavo varžovus įžeidžiančius šūkius, o antrame kėlinyje nusprendė šturmuoti „Borussios“ aistruolių tribūną. Per susirėmimus nukentėjo keli apsaugos darbuotojai, kuriems sirgaliai papurškė ašarinių dujų. Chuliganai nurimo, kai tribūnoje pasirodė specialusis policijos būrys. Kai kurie iš stadiono per tvorą šoko tiesiai į gatvę ir apgadino automobilių stogus.

Šiuos neramumus plačiai nušvietė Vokietijos žiniasklaida, „Legia“ sirgalius vadindama rasistais ir ksenofobais. Varšuvos klubas neabejotinai sulauks UEFA sankcijų. Tikėtina, kad kitas namų rungtynes Čempionų lygoje „Legia“ bus priversta žaisti be žiūrovų.

„Tai buvo ypač kvailas poelgis, jam pateisinti nėra racionalaus paaiškinimo. Mūsų reputacija Europoje ir taip prasta, todėl tikėtis UEFA malonės neverta“, – Lenkijos spauda vakar citavo vieną prisistatyti nepanorusį „Legios“ aistruolį.

Lenkų apžvalgininkas Michalas Kolodziejczykas publikavo feljetoną, kuriame ironizavo, kad nemažai lenkų XXI amžiuje pasuko ne į Vakarus, o liko komunizmo epochoje.

„Tokie iki šiol negali pamiršti lemtingo pralaimėjimo vokiečiams 1974 metų pasaulio čempionate. Jiems skauda širdį, kad Lukasas Podolskis ir Miroslavas Klose pasirinko ne Lenkijos, o Vokietijos rinktinę. Gyvename Europos viduryje, bet elgiamės kaip džiunglėse. Mes pasiuntėme signalą: sveiki, čia Varšuva. Aplenkite šį miestą iš toli“, – rėžė M. Kolodziejczykas.

Nors „Legios“ klubas vakar išplatino viešą atsiprašymą, Lenkijos futbolo federacijos (PZPN) prezidentas Zbigniewas Boniekas teigė, kad jam baisu net pagalvoti, kokią bausmę gali skirti UEFA.

„Turime sirgalius, dėl kurių gėda prieš visą Europą“, – kirto Z. Boniekas.

Portalo sport.pl surengtoje apklausoje net 74 proc. respondentų teigė, kad pritartų UEFA sprendimui kitas „Legios“ rungtynes žaisti be žiūrovų.

Žaibo karas

Sirgalių siautėjimas nepadėjo „Legios“ komandai. Lenkijos čempionai net žaisdami namie beviltiškai pralaimėjo svečiams iš Dortmundo – 0:6.

„Blitzkriegas (žaibo karas – red.)“, – taip pasakojimą apie rungtynes pavadino populiarus lenkų futbolo portalas 90minut.pl. Žaibo karo taktiką Antrojo pasaulinio karo metais naudodavo vokiečių vermachtas – netikėtai staigiai puldavo ir sunaikindavo varžovų pozicijas.

„Borussia“ jau per pirmąsias 17 minučių įmušė tris įvarčius ir šeimininkams nepaliko jokių šansų. Dar trys įvarčiai krito po pertraukos.

„Ne rungtynės, o katastrofa, – atsiduso „Legios“ treneris Besnikas Hasi. – Viskas buvo baigta po 17 minutės. Antrame kėlinyje norėjome nepraleisti daugiau įvarčių, bet ir tai nepavyko.“

Įkvėpė himnas

Rugsėjo 14-oji tapo istorine diena „Leicester City“ klubui ir jo gerbėjams. Anglijos čempionai debiutavo Čempionų lygoje.

Pastarąjį kartą tarptautinėje arenoje „Leicester City“ žaidė 2000-aisiais. Tai buvo Europos lyga. Britų žurnalistai juokavo, kad tuomet futbolininkų apranga buvo siaubinga, gerokai per didelė ir laisva, o jų šukuosenos – neskoningos.

"Leicester City" Čempionų lygoje debiutavo pergalingai. /AFP/Scanpix nuotrauka

Prieš keletą metų ant bankroto slenksčio buvusį „Leicester City“ klubą atgaivino Tailando investuotojai, o pavasarį „Lapės“ pirmą kartą tapo Anglijos čempionais, nors prieš sezoną turėjo tikslą neiškristi iš lygos.

„Anksčiau Čempionų lygą stebėdavau per televiziją su draugais, o dabar patys esame jos dalimi“, – džiaugėsi „Leicester City“ kapitonas Wesas Morganas.

Tik trys Lesterio klubo žaidėjai buvo ragavę Čempionų lygos patirties, bet jų treneris Claudio Ranieri kur kas labiau patyręs.

„Didžiuojamės žaisdami tokiame turnyre. Norėtume laimėti jį ir sukurti dar vieną futbolo stebuklą“, – sakė C. Ranieri.

Bet „Lapių“ galimybės užkariauti Europą vertinamos bemaž 10 kartų prasčiau nei turnyro favoritų. Saviškių sėkme patikėjęs ir pinigų pastatęs „Leicester City“ aistruolis sėkmės atveju gautų net 50 kartų didesnę išmoką.

Vis dėlto sezoną „Leicester City“ pradėjo sėkmingai – trečiadienį išvykoje 3:0 įveikė Belgijos čempionus „Brugge“.

„Žaidėjus teigiamai paveikė Čempionų lygos himnas. Tai dvasinga muzika, įkraunanti baterijas“, – aiškino C. Ranieri.

C. Ronaldo skriaudė savus

Sunkia pergale turnyrą pradėjo nugalėtojų titulą ginantys Madrido „Real“ futbolininkai – namie paskutinę akimirką jie 2:1 įveikė Lisabonos „Sporting“. Pastarajai komandai priklauso Lukas Spalvis, bet lietuvis negali rungtyniauti dėl sunkios kelio traumos.

Vangiai žaidęs „Real“ turėjo vytis varžovus, tačiau po sėkmingos atkarpos mačo pabaigoje išplėšė pergalę. 89 min. baudos smūgį realizavo Cristiano Ronaldo, o pridėto laiko 4 minutę smūgiu galva rezultatą persvėrė Alvaro Morata.

C. Ronaldo glaudžiai susijęs su „Sporting“. Šio klubo jaunimo akademijoje jis išmoko futbolo paslapčių ir sulaukęs 18 metų pradėjo profesionalo karjerą. Todėl išlyginęs rezultatą portugalas nedemonstravo ypatingo džiaugsmo.

„Negaliu švęsti įvarčio į „Sporting“ vartus. Šis klubas užaugino mane. „Sporting“ užima didelę vietą mano širdyje. Labai gerbiu šį klubą“, – sakė C. Ronaldo. „Real“ klube per 7 metus jis jau sužaidė 350 rungtynių ir įmušė net 366 įvarčius.

C grupė

„Manchester City“ – Menchengladbacho „Borussia“ 4:0 (2:0). S. Aguero (9, 28 iš 11 m, 77), K. Iheanacho (90+1).

E grupė

Lėverkuzeno „Bayer“ – Maskvos CSKA 2:2 (2:2). A. Mehmedi (9), H. Calhanoglu (15); A. Dzagojevas (36), R. Jeremenka (38).

Londono „Tottenham“ – „Monaco“ 1:2 (1:2). T. Alderweireldas (45); B. Silva (15), Th. Lemaras (31).

F grupė

Madrido „Real“ – Lisabonos „Sporting“ 2:1 (0:0). C. Ronaldo (89), A. Morata (90+4); B. Cesaras (48).

Varšuvos „Legia“ – Dortmundo „Borussia“ 0:6 (0:3). M. Gotze (7), S. Papastathopoulas (15), M. Bartra (17), R. Guerreiro (51), G. Castro (76), P. E. Aubameyangas (87).

G grupė

„Brugge“ – „Leicester City“ 0:3 (0:2). M. Albrightonas (5), R. Mahrezas (29, 61 iš 11 m).

„Porto“ – „Kobenhavn“ 1:1 (1:0). Otavio (13); A. Corneliusas (52).

H grupė

„Lyon“ – Zagrebo „Dinamo“ 3:0 (1:0). C. Tolisso (13), J. Ferri (49), M. Cornet (57).

Turino „Juventus“ – „Sevilla“ 0:0.