Lietuvių futbolo pamoka lenkams

2006 05 04 0:00
Lietuvos rinktinės gynėjas Darius Žutautas kovoja su Kamilu Kosowskiu.
APF/Scanpix nuotrauka

Manę, kad lietuviai taps patrankų mėsa, po pralaimėjimo mūsų šalies futbolininkams lenkai atrodė visiškai sutrikę ir sugniuždyti. Prieš varžybas Lenkijos reprezentantai pergale neabejojo - tik svarstyta, kiek įvarčių bus įmušta į lietuvių vartus.

Tik iš A lygos klubų futbolininkų sudaryta Lietuvos rinktinė antradienį Belchatove pasaulio čempionate Vokietijoje dalyvausiančią Lenkijos komandą įveikė 1:0. Įvartį 14-ą minutę įmušė Klaipėdos "Atlanto" saugas Andrius Gedgaudas. Lietuviai Lenkijos reprezentantus per šių komandų tarpusavio rungtynių istoriją nugalėjo pirmą kartą. Mūsų šalies komanda šiemet laimėjo abejas žaistas varžybas - kovo 1-ąją Tiranoje 2:1 įveikta Albanijos rinktinė.

Menkino Lietuvos rinktinę

Pasitaiko, kad futbole pergalės būna ir atsitiktinės. Lietuvos futbolininkų sėkmė Belchatove priskirtina visai kitai kategorijai - laimėta visiškai dėsningai. Mūsų šalies komandos žaidimas buvo kur kas solidesnis ir brandesnis negu varžovų. Po rungtynių lenkai pralaimėjimą aiškino tuo, kad komandoje nebuvo keturių pagrindinės sudėties futbolininkų.

"Mūsų sudėtis turbūt buvo pagrindinė? Rinktinei atstovavo tik šalies čempionate rungtyniaujantys futbolininkai, bet komandos žaidimo braižas išliko. Kokios sudėties Lietuvos rinktinės būtų, komanda niekuomet nesigina aklai - pasirenkama aktyvi žaidimo taktika, ieškoma šansų prie varžovų vartų", - sakė Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris Algimantas Liubinskas.

Rinktinės strategas neslėpė, kad prieš varžybas jį papiktino Lenkijos spaudoje pasirodę straipsniai, menkinantys Lietuvos rinktinę: "Per komandos susirinkimą žaidėjams priminiau Griunvaldo mūšį, istorines tiesas. Papildoma motyvacija futbolininkams buvo ta, kad rungtynes rodė "Eurosport" kanalas".

Prieš varžybas Lenkijos rinktinės vyriausiasis treneris Pawelas Janasas piktinosi tuo, kad teks žaisti su silpnu varžovu. "Sveikinu lietuvius - jie laimėjo visiškai pelnytai. Tačiau mūsų komandai su tokiu žaidimu nėra ką veikti pasaulio čempionate Vokietijoje", - po rungtynių teigė Janasas.

Galėjo įmušti daugiau

Atrėmę kelias pirmąsias lenkų atakas lietuviai greitai organizavo kontržaidimą. Objektyviai teisėjavęs arbitras iš Makedonijos 13-ą minutę į šeimininkų vartus skyrė baudos smūgį. Manto Savėno smūgį "Liverpool" klubo vartininkas Jerzy Dudekas atrėmė, bet tuoj pat mūsų komanda įmušė įvartį.

Darius Žutautas iš užribio įmetė kamuolį į baudos aikštelę. Čia Valdas Trakys aplenkė gynėjus ir galva atmetė kamuolį Gedgaudui, kurio smūgis iš arti buvo neatremiamas.

Per šias rungtynes maloniai nustebino "Atlantui" atstovaujančio Trakio ir "Kauno" puolėjo Ričardo Beniušio žaidimas. Beniušis prieš lenkų gynėjus laimėjo daugumą oro dvikovų, bet antrame kėlinyje aikštę turėjo palikti dėl traumos.

Po praleisto įvarčio lenkai atrodė visiškai sutrikę, o mūsų futbolininkai kėlinį galėjo laimėti kur kas didesne persvara. 15-ą minutę iš geros situacijos į vartus nepataikė Igoris Morinas, o du grėsmingus lietuvių išpuolius spėjo nutraukti toli iš savo baudos aikštelės išbėgęs Dudekas, turėjęs žaisti kaip vidurio gynėjas.

Pristigo jėgų

Patikimai žaidę Lietuvos rinktinės gynėjai 47-ą minutę padarė rimtą pozicinę klaidą, bet visiškai laisvas baudos aikštelėje paliktas Tomaszas Frankowskis prašovė virš vartų. Vis dėlto šis epizodas neišmušė iš vėžių lietuvių, todėl daugumos lenkų puolėjų iš Anglijos klubų atakos atrodė kaip padrikos pastangos.

Komandai pasitikėjimo savo jėgomis suteikė ramus ir tvirtas patyrusio vartininko Vaido Žutauto žaidimas, nors Vilniaus "Vėtros" vartų sargas tik rungtynių dieną atskrido į Lenkiją. Žutautas skubiai iškviestas į rinktinę, kai per treniruotę Belchatove menisko trauma atsinaujino Mindaugui Malinauskui. Bet reikia pripažinti, kad po pertraukos ir Lietuvos komandos atakos buvo ne tokios efektyvios.

"Kai kurių klubų žaidėjai į rinktinę atvyko sunkoki. Dar ne pati geriausia futbolininkų sportinė forma turėjo įtakos komandos žaidimui antrame kėlinyje - futbolininkams stigo jėgų. Gal kam pabodo mano kalbos, bet esu įsitikinęs, jog šalies pirmenybes reikia pradėti kur kas anksčiau nei balandžio viduryje", - pažymėjo Lietuvos rinktinei vadovaujantis Liubinskas.

Naujai formuojama komanda

Naujai formuojama šalies jaunimo rinktinė antradienį Kaune su Lenkijos bendraamžiais rungtynes baigė 1:1.

Lietuvos ekipa į priekį išsiveržė 67-ą minutę, kai po Tado Labuko ir Mariaus Činiko atakos kamuolys pataikė į lenkų kapitono Blažejaus Telichowskio koją ir įskriejo į vartus. Svečiai pralaimėjimo išvengė 90-ą minutę, kai po kampinio pasižymėjo Kamilas Oziemczukas.

"Labiausiai prieš šias rungtynes baiminausi dėl vartininkų ir gynėjų, debiutavusių jaunimo rinktinėje. Rungtynių pradžia buvo nervinga, vėliau komanda įsižaidė ir prie lenkų vartų sukūrė grėsmingų situacijų. Tačiau po įmušto įvarčio paskutines 20 minučių žaidėme sau nebūdingą futbolą ir atidavėme varžovams iniciatyvą", - taip rungtynes įvertino jaunimo rinktinės vyriausiasis treneris Vitalijus Stankevičius.