Lietuvių peikiama aikštė albanų neklampino

2013 03 28 7:51
M.Palionio (sėdi) reakcija atspindi Lietuvos rinktinės žaidimą Albanijoje./EPA-ELTA nuotrauka

Po pasaulio čempionato atrankos rungtynėse Slovakijoje iškovoto taško Lietuvos futbolo rinktinė sugadino savo gerbėjams nuotaiką per draugiškas rungtynes su Albanija. Užvakar Tiranoje mūsiškiai dvikovą pralaimėjo net 1:4.

Tenka pripažinti, kad prieš susitikimą su albanais lietuvių treneris Csaba Laszlo turėjo ribotą žaidėjų pasirinkimą. Po rungtynių Slovakijoje į klubus leista sugrįžti septyniems žaidėjams. Tiranoje susirgo Mindaugas Panka, Kęstutis Ivaškevičius ir Vytautas Lukša, ne visa jėga žaidė Mindaugas Kalonas.

Labai norint visada galima rasti pasiteisinimų. Kad ir tokių kaip visas rungtynes pliaupiantis lietus ir klampi pavasarį Tiranos stadiono aikštė.

"Nepamenu, kada žaidžiau tokiomis sąlygomis. Koja į veją sulįsdavo iki pat čiurnos", - skundėsi rinktinės debiutantas Evaldas Razulis. Tarsi Lietuvoje aikštės būtų idealios. Albanams gi klampi veja netrukdė maudyti lietuvių ir valdyti situaciją.

Gynybos košmaras

Užvakar nė valandos dar nesužaidus Albanijos ekipa jau pirmavo 4:0. Lietuvių gynybą varpė Albanas Meha (33 min.), Edgaras Cani (37 min.) ir Migjenas Basha (43 min.), o antrame kėlinyje Markus Palionis (57 min.) įmušė į savo vartus.

Vartininkas Ernestas Šetkus taip pat nesužaidė geriausių rungtynių karjeroje ir galėtų prisiimti dalį kaltės dėl pirmojo įvarčio. Kai A.Meha smūgiavo iš 35 metrų, į vartus skriejantį kamuolį vartininkas palydėjo tik akimis. 61 minutę E.Šetkų pakeitęs Emilijus Zubas daugiau įmušti albanams neleido.

M.Palionis šias rungtynes taip pat ilgai prisimins. Antrosios Vokietijos Bundesligos "Paderborn" legionierius į rinktinę pakviestas po daugiau nei 4 metų pertraukos, nors šį sezoną klube žaidė vos dvejas rungtynes, iš viso - 10 minučių. C.Laszlo jį norėjo išmėginti kaip alternatyvų vidurio gynėją ateities kovoms. Deja, M.Palionis žaidė tragiškai. 37 minutę jis nespėjo paskui E.Cani, ir šis pasižymėjo. Netrukus pro lietuvį nesunkiai prasprūdo ir įmušė M.Basha. O 57 minutę gynėjo bandymas išmušti kamuolį baigėsi smūgiu į savo vartus.

"Šios rungtynės suteikė nemažai atsakymų prieš kitas pasaulio čempionato atrankos rungtynes birželį su Graikija. Kai kurie žaidėjai manęs neįtikino", - pareiškė C.Laszlo.

Nedidele paguoda tapo E.Razulio garbės įvartis. 74 minutę jis pasižymėjo smūgiuodamas galva po Edgaro Česnauskio perdavimo. Tik tuomet, albanams jau atleidus vadžias, lietuviai dažniau apsilankydavo jų aikštės pusėje.

"Nors turėjome nemažai naujų žaidėjų, tuo teisintis negalime. Į rinktinę kviečiamas žaidėjas privalo atlikti jam skiriamas funkcijas", - pyktelėjo ir rinktinės senbuvis E.Česnauskis.

Antrame šimtuke

"Džiugina ne tik rezultatas, bet ir žaidimas. Malonu buvo matyti, kaip komanda stengiasi aikštėje, kaip ji atiduoda visas jėgas, nors tai - tik draugiškos rungtynės", - džiaugėsi Albanijos rinktinę treniruojantis italas Gianni De Biasi. Deja, jo oponentas nieko panašaus pasakyti negalėjo. "Buvo viskas blogai, net ir oras", - nelinksmai konstatavo vengras  C.Laszlo.

Draugiškos rungtynės lietuviams - jau lyg peilis po kaklu. Jas žaidžiame retokai, tačiau po jų tenka giliai atsidusti. Per metus C.Laszlo su rinktine nesugebėjo laimėti nė vieno draugiško mačo. Mūsiškius baudė ne tik albanai, bet ir latviai (0:5), estai (0:1), makedonai (0:1) bei armėnai (2:4). Pavyko išplėšti lygiąsias tik su rusais (0:0) ir baltarusiais (1:1). Vengro vadovaujama Lietuvos rinktinė iš viso per 12 susitikimų laimėjo tik sykį - pernai spalį Lichtenšteine (2:0).

Šiuo metu FIFA planetos rinktinių reitinge Lietuva užima 115-ą poziciją. Dar prieš Naujuosius C.Laszlo žadėjo, kad rinktinė 2013 metus baigs 70-tuke. Norisi priminti, kad reitingo taškai fiksuojami ir už pasiektus rezultatus draugiškose rungtynėse. Taip žaidžiant daug taškų nesurinksi.

"Kontrolinėse rungtynėse žaidžiame prasčiau nei oficialiose, - pripažino C.Laszlo. - Tokios dvikovose tenka įrodyti savo vertę, bet tik ne taip rungtyniaujant. Naujus žaidėjus išbandyti reikia, bet nuolat pralaimėti nesmagu."

Albanijoje Lietuvos rinktinė žaidė tokios sudėties: Ernestas Šetkus (61' Emilijus Zubas), Vytautas Andriuškevičius (85' Saulius Mikoliūnas), Mindaugas Palionis, Georgas Freidgeimas, Deividas Česnauskis, Edgaras Česnauskis, Fiodoras Černychas (46' Evaldas Razulis), Arvydas Novikovas, Andrius Bartkus (73' Martynas Dapkus), Linas Pilibaitis (64' Mindaugas Kalonas), Deivydas Matulevičius.