Pietų Amerika lenkiasi Europai

2010 07 07 0:00
Ispanijos rinktinė planetos pirmenybių pusfinalyje žais po 60 metų pertraukos.
AFP/Scanpix nuotraukos

Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) vykstančiame pasaulio futbolo čempionate praėjusį savaitgalį paaiškėjo keturios stipriausios rinktinės. Brazilijos pralaimėjimas Olandijai (1:2) nebuvo vienintelis netikėtumas - skaudžią nesėkmę patyrė Argentina, namo išvyko ir Paragvajus su Gana.

Nors anksčiau kalbėta apie Pietų Amerikos rinktinių dominavimą, pusfinalyje šį žemyną reprezentuoja tik Urugvajus. Kitos trys rinktinės atstovauja Europai.

Viena čempionato favoričių laikyta Argentinos rinktinė, treniruojama arogantiškojo Diego Maradonos, patyrė vieną skaudžiausių pralaimėjimų savo istorijoje. Argentiniečius 4:0 sutriuškino labai solidžiai PAR atrodanti Vokietijos rinktinė.

Tarsi spyris į veidą

Ketvirtfinalio dvikovoje vokiečiai visą laiką dominavo, o įvarčius mušė vos iš kelių metrų atstumo, pasinaudoję šiurkščiomis varžovų gynėjų klaidomis ir neryžtingumu. 100-ąsias rungtynes savo šalies rinktinėje žaidęs vokietis Miroslavas Klose šeštadienį į argentiniečių vartus įmušė du įvarčius, o iš viso pasaulio čempionatuose jis pelnė jau 14 įvarčių. Artėjant čempionato kulminacijai M.Klose nusitaikė į brazilo Ronaldo rekordą. Pastarojo sąskaitoje - 15 tikslių smūgių.

Futbolo ekspertai iki šiol neranda atsakymo, kodėl taip prastai žaidė iki tol be pralaimėjimų žengusi Argentinos komanda.

"Žaidimas, kurį demonstravome antrame kėlinyje, buvo aukščiausios klasės. Mano komanda parodė čempionišką charakterį", - džiaugėsi vokiečių treneris Joachimas Loewas.

Vokietijos rinktinė į stipriausių pasaulio komandų ketvertuką pateko trečią sykį iš eilės. O Argentinai ketvirtfinalio barjero nepavyko įveikti penktą kartą iš eilės nuo 1990-ųjų.

Skaudus pralaimėjimas pritildė anksčiau nevaldomu liežuviu garsėjusį D.Maradoną: "Vokiečiai puikiai išanalizavo mūsų žaidimą. Leidome jiems gerai žaisti ir buvome už tai nubausti. Bet vis tiek didžiuojuosi savo komanda."

D.Maradona prasitarė, jog ketina trauktis iš savo posto, tačiau galutinio sprendimo priimti dar nesiryžta. "Tai nesėkmingiausia diena mano gyvenime. Šis pralaimėjimas - tarsi spyris į veidą. Po tokių nesėkmių nieko nesinori", - sakė 1986-ųjų pasaulio čempionas D.Maradona.

Po 60 metų

Pagaliau nesėkmių ruožą įveikė Europos čempionai ispanai. Jie šeštadienį 1:0 nugalėjo Paragvajų ir į pasaulio čempionato pusfinalį pateko po 60 metų pertraukos.

Ispanijai pergalę vėl lėmė tikslus Davido Villos smūgis 83 minutę. Klubo "Valencia" 28 metų puolėjas pasižymėjo jau 5 kartus ir tapo rezultatyviausiu čempionato žaidėju.

Tačiau iki D.Villos įvarčio abi rinktinės turėjo ne vieną progą. Daug diskusijų sukėlė Paragvajaus ataka 41 minutę. Tada Nelsonas Valdezas įmušė įvartį, bet teisėjai užfiksavo nuošalę. Tai papiktino paragvajiečių trenerį Gerardo Martino: "Rytoj FIFA (Tarptautinė futbolo federacijų asociacija) atsiprašys ir vėl viskas bus puiku."

Tačiau FIFA neatsiprašė, o G.Martino kritika nebuvo išgirsta.

59 minutę Paragvajaus rinktinė įgijo teisę mušti 11 m baudinį, kai baudos aikštelėje Gerardas Pique rankomis laikė Oscarą Cardozo. Mušti baudinio stojo nukentėjusysis, bet ispanų vartininkas Ikeras Casillasas sugavo kamuolį. Vos po minutės baudinys buvo skirtas į Paragvajaus vartus už pražangą prieš D.Villą. Xabi Alonso smūgis buvo tikslus, bet teisėjas jo neužfiksavo, nes ispanai per anksti įbėgo į baudos aikštelę. O pakartotą X.Alonso smūgį atrėmė vartininkas Justo Villaras. Bet ispanų valanda pagaliau išmušė - po lemtingos atakos 83 minutę jiems pavyko išplėšti pergalę. Jos herojumi tapo jau minėtas D.Villa.

"Nežaidėme gerai ir užtikrintai, todėl geriausias dalykas šiose rungtynėse yra rezultatas. Vis dėlto esu įsitikinęs, kad nusipelnėme būti pusfinalyje ir pradžiuginti savo gerbėjus", - tvirtino ispanų treneris Vicente del Bosque.

Išsprūdusi pergalė

Dramatiškiausios buvo Urugvajaus ir Ganos rinktinių ketvirtfinalio rungtynės. Pagrindinis jų laikas ir pratęsimas baigėsi lygiosiomis 1:1, o 11 m baudinių serijoje 4:2 triumfavo Urugvajus.

Prieš pat šią seriją Gana nepasinaudojo puikia proga išplėšti pergalę ir tapti pirmąja Afrikos atstove, patekusia į pasaulio čempionato pusfinalį.

Paskutinę pratęsimo minutę po Ganos rinktinės atakos urugvajietis Luisas Suarezas vieną smūgį nuo vartų linijos atrėmė kojomis, kitą - ranka. Teisėjas pašalino L.Suarezą iš aikštės ir skyrė 11 m baudinį, bet Ganos komandos puolėjo Asamoah Gyano spirtas kamuolys atsimušė į skersinį.

"Tai buvo svarbiausias šiame čempionate atremtas smūgis", - po rungtynių šmaikštavo L.Suarezas. Tačiau prasižengėliui jo poelgis brangiai kainavo - FIFA jam skyrė dvejų rungtynių diskvalifikaciją dėl nesportinio elgesio.

11 m baudinių serijoje blykstelėjo Urugvajaus vartininkas Fernando Muslera. Jis atrėmė Ganos kapitono Johno Mensah smūgį. Tuo metu urugvajiečiai neklydo ir triumfavo serijoje 4:2.

Nepaisant apmaudaus pralaimėjimo, užvakar namo parvykusi Ganos rinktinė buvo sutikta iškilmingai ir šiltai. Akros oro uoste tūkstančiai aistruolių savo dievukus pasitiko dainuodami ir šokdami.

"Jūs aukštai iškėlėte Ganos vėliavą", - futbolininkams dėkojo šalies sporto ministras Nii Nortey Duahas.

Pasirodymu liko patenkintas ir rinktinės treneris iš Serbijos Milovanas Rajevačas: "Nenusipelnėme taip pralaimėti, tačiau didžiuojamės tuo, ką pasiekėme. Mus palaikė visa Afrika, ir čempionatas buvo tarsi pasaka."

Olandija - Brazilija 2:1 (0:1). Port Elizabetas, 40 186 žiūrovai. Teisėjas - Yuichi Nishimura (Japonija). Įvarčiai - Felipe Melo (53 į savo vartus), Wesley Sneijderis (68); Robinho (10).

Raudonoji kortelė - Felipe Melo (Brazilija, 74 min.).

Įspėjimai - Johnas Heitinga, Gregory van der Wielis, Nigelas de Jongas, Andre Ooijeris (Olandija), Michelis Bastosas (Brazilija).

Urugvajus - Gana 1:1 (0:1), 11 m baudinių serija - 4:2. Johanesburgas, 84 017 žiūrovų. Teisėjas - Olegario Benquerenca (Portugalija). Įvarčiai - Diego Forlanas (55); Sulley Muntari (45).

Raudonoji kortelė - Luisas Suarezas (Urugvajus, 120 min.).

Įspėjimai - Jorge Fucile, Egidio Arevalo, Diego Perezas (Urugvajus), Johnas Pantsilas, Hansas Sarpei, Johnas Mensah (Gana).

Argentina - Vokietija 0:4 (0:1). Keiptaunas, 64 100 žiūrovų. Teisėjas - Ravshanas Irmatovas (Uzbekistanas). Įvarčiai - Thomasas Muelleris (3), Miroslavas Klose (68, 89), Arne Friedrichas (74).

Įspėjimai - Nicolas Otamendi, Javieras Mascherano (Argentina), Thomasas Muelleris (Vokietija).

Paragvajus - Ispanija 0:1 (0:0). Johanesburgas, 55 359 žiūrovai. Teisėjas - Carlosas Batresas (Gvatemala). Įvartis - Davidas Villa (83).

Įspėjimai - Victoras Caceresas, Antolinas Alcarazas, Claudio Morelas, Jonathanas Santana (Paragvajus), Gerardas Pique, Sergio Busquetsas (Ispanija).