Po 32 metų vėl išmušė olandų valanda

2010 07 08 0:00
Nugalėtojai nejaučia nuovargio: ant J.Heitingos pečių - trečiojo įvarčio autorius A.Robbenas.

Olandijos futbolo rinktinė užvakar įteikė nuostabią dovaną aistringiems savo gerbėjams - ji 3:2 įveikė Urugvajaus komandą ir iškopė į Pietų Afrikos Respublikoje vykstančio pasaulio čempionato finalą.

Pasibaigus šioms pusfinalio rungtynėms, Keiptauno "Green Point" stadione beveik dešimt tūkstančių oranžinių (Olandijos rinktinės epitetas, - red.) gerbėjų dar ilgai nepaliko savo vietų. Jie šventė istorinę savo dievukų pergalę - Olandija pasaulio čempionato finale žais po 32 metų pertraukos. Ši sėkmė buvo prilyginta 1988 metų pergalei, kai olandai vienintelį kartą per futbolo istoriją triumfavo Europos čempionate.

"Tai neįtikėtinas pasirodymas, - praėjus valandai po rungtynių sunkiai žodžius rinko olandų saugas Arjenas Robbenas. - Dabar lengva tai pasakyti, o juk mūsų tikslas nuo pat turnyro pradžios buvo finalas. Ir mes didžiuojamės jį pasiekę."

Pakeliui į finalą A.Robbenas su komandos draugais iškovojo šešias pergales. O tarptautinėje arenoje Olandija nepralaimėjo jau 25 rungtynių iš eilės.

Euforijos neslėpė ir rungtynes Keiptauno stadione stebėjęs Olandijos princas Willemas Alexanderis su žmona princese Maxima. Po rungtynių karališkoji šeima nuskubėjo į drabužinę ir pasveikino žaidėjus. Iš karto po to futbolininkai sugrįžo į aikštę ir dar kartą padėkojo savo gerbėjams.

Lemtingas keitimas

Urugvajaus ir Olandijos komandų dvikovoje netrūko efektingų epizodų. 18 minutę olandų rinktinės kapitonas Giovanni van Bronckhorstas įmušė vieną gražiausių šio čempionato įvarčių - tolimu smūgiu pasiuntė kamuolį į viršutinį vartų kampą. 41 minutę panašiu smūgiu atsakė Urugvajaus komandos lyderis Diego Forlanas, per šias rungtynes perėmęs kapitono raištį iš traumą patyrusio Diego Lugano. D.Forlanui pusfinalio mače labai trūko diskvalifikuoto puolimo partnerio Luiso Suarezo. Jį pavadavęs Edinsonas Cavani nebuvo toks pavojingas, kaip tris įvarčius iki šiol pelnęs L.Suarezas.

"Pirmame kėlinyje pamatėme, kas įvyksta, kai nustojama laikytis iš anksto numatyto žaidimo plano, - konstatavo oranžinių saugas Markas van Bommelis. - Laimei, po pertraukos suėmėme save į rankas ir susigrąžinome iniciatyvą."

Esminiu rungtynių lūžiu tapo Olandijos rinktinės trenerio Berto van Marwijko taktinis manevras. Jis gynybinio plano žaidėją Demy de Zeeuwą pakeitė atakuojančiu saugu Rafaeliu van den Vaartu, suteikdamas puolimo flangui šviežių jėgų. Rezultato ilgai laukti neteko. 70 minutę tikslą pasiekė Wesley Sneijderio smūgis, o dar po trijų minučių galva įvartį įmušė A.Robbenas. Tai buvo ypatingas - 2200-asis - įvartis pasaulio futbolo čempionatų istorijoje.

"Be abejo, malonu tapti jubiliejinio įvarčio autoriumi. Bet kur kas reikšmingiau, jog šis smūgis įtvirtino mūsų komandos pranašumą", - džiaugėsi A.Robbenas.

Urugvajietis Maxi Pereira baigiantis rungtynėms spėjo sušvelninti rezultatą, tačiau išplėšti pratęsimą jo komandai nebepakako laiko.

"Darėme, ką galėjome, bet to neužteko. Esame nusivylę rezultatu, tačiau savo komanda aš didžiuojuosi, - tvirtino Urugvajaus rinktinės treneris Oscaras Tabarezas. - Įrodėme kritikams, kad be reikalo buvome nurašyti. Mažai kas tikėjo, kad galime pasiekti pusfinalį."

Trečiasis finalas

Spaudos konferencijoje B.van Marwijkas sunkiai tramdė jaudulį, bet džiaugsmą reiškė santūriai: "Mes esame finale - neįtikėtina. Kai prieš dvejus metus tapau šios komandos treneriu, pasakiau žaidėjams, kad turime tikslą ir, kad jį pasiektume, privalome tikėti savimi. Jie patikėjo. Mūsų šalis maža, bet pasiekė finalą. Galiu dar kartą pakartoti - tai neįtikėtina. Po 32 metų pagaliau tai padarėme."

Įdomu, kad nei vienos Europos šalies rinktinė nė karto nebuvo laimėjusi pasaulio čempionato, kai šis vykdavo ne Senajame žemyne. Šiemet ši tradicija bus sulaužyta, nes sekmadienį finale kovos dvi Europos rinktinės - olandų varžovai paaiškėjo po vakar vėlai vakare įvykusios Vokietijos ir Ispanijos akistatos. Šį susitikimą pralaimėjusi komanda šeštadienį paguodos rungtynėse kovos dėl bronzos medalių su Urugvajaus rinktine.

"Ispanija apskritai žaidžia geriausią futbolą, o Vokietija kol kas yra geriausia šiame čempionate. Mums nesvarbu, su kuo teks kautis finale. Bet kokiu atveju lemiamas susitikimas bus nuostabus", - įspūdingą reginį žadėjo B.van Marwijkas.

Europietiškas pasaulio čempionato finalas vyks jau antrą kartą iš eilės. Prieš ketverius metus Italija po 11 m baudinių serijos palaužė Prancūziją.

Olandija dar nežino, ką reiškia iškovoti pasaulio taurę. Arti tikslo oranžiniai buvo du kartus. Tačiau 1974 m. finale jie 1:2 pralaimėjo Vakarų Vokietijai, o 1978 m. - 1:3 Argentinai.

Dabartinė Olandijos futbolininkų karta pasiryžusi perrašyti istoriją.

Jau 5 įvarčius pasaulio čempionate įmušusiam W.Sneijderiui praėjęs sezonas buvo įspūdingas. Su Milano "Inter" klubu jis tapo Italijos čempionu, iškovojo Italijos taurę ir tapo UEFA Čempionų lygos nugalėtoju.

"Nieko nėra didingesnio už pasaulio taurę", - teigė neketinantis sustoti W.Sneijderis.

Urugvajus - Olandija 2:3 (1:1). Keiptaunas, 62 479 žiūrovai. Teisėjas - Ravshanas Irmatovas (Uzbekistanas). Įvarčiai - Diego Forlanas (41), Maxi Pereira (90); Giovanni van Bronckhorstas (18), Wesley Sneijderis (70), Arjenas Robbenas (73).

Įspėjimai - Maxi Pereira, Martinas Caceresas (Urugvajus), Wesley Sneijderis, Khalidas Boulahrouzas, Markas van Bommelis (Olandija).