Po lietuvių volu palindo ir austrai

2008 09 12 0:00
Prie antrosios pergalės atrankos turnyre D.Česnauskis (kairėje) prisidėjo rezultatyviu perdavimu.
Nuotrauka: © "Lietuvos žinios"

Lietuvos futbolo rinktinė toliau verčia iš nuostabos aikčioti futbolo pasaulį. Trečiadienį lietuviai Marijampolėje padovanojo dar vieną gražią pergalę sirgaliams ir tapo vienvalde pasaulio čempionato Europos zonos 7-os atrankos grupės lydere.

Lyg ant sūpynių.

Pirmasis rungtynių kėlinys klostėsi tarsi ant sūpuoklių. Tai viena, tai kita komanda epizodiškai perimdavo iniciatyvą ir kelias minutes grasindavo varžovų vartams.

Mačo pradžioje mūsiškiai pabandė atakuoti, tačiau iš karto susidūrė su kibia svečių gynyba.

Vis dėlto 11 minučių lietuviai surengė aštrų išpuolį. Greitos atakos metu Tomas Danilevičius perdavė kamuolį į baudos aikštelę, kur be priežiūros buvo paliktas Audrius Kšanavičius. Tačiau pastarasis slystelėjo ir smūgiavo netiksliai. Vėliau po firminio Mariaus Stankevičiaus kamuolio išmetimo iš užribio kilo įtampa prie Alexanderio Manningerio vartų, bet ja Ignas Dedura ir T.Danilevičius nepasinaudojo.

Austrų atakos tuo tarpu buvo pavojingesnės. Porą kartų iš toli pavojingai virš skersinio smūgiavo Andreasas Ivanschitzas, ne kartą po svečių kampinių buvo kilusi grėsmė Žydrūno Karčemarsko vartams. Iki pertraukos Lietuvos futbolininkai sugebėdavo palaikyti kamuolį, tačiau trūkdavo aštresnių perdavimų į priekį, o individualių Sauliaus Mikoliūno ar M.Stankevičiaus pastangų prasiveržti nepakakdavo.

Kapitono šou

Po pertraukos Ž.Karčemarskas atrėmė labai pavojingą Paulio Scharnerio smūgį iš arti ir tada išmušė lietuvių valanda. 52 minutes toli nuo vartų austrams pargriovus Lietuvos rinktinės kapitoną T.Danilevičių, iniciatyvos ėmėsi M.Stankevičius. Jis stipriai spyrė į vartus, tačiau kamuolys "surado" kapitono koją ir netrukus suspurdėjo vartų tinkle.

Nespėjus svečiams atsitokėti, į jų vartus krito dar vienas įvartis. Deividas Česnauskis iš dešiniojo krašto tiksliai pasiuntė kamuolį prie vartų ir T.Danilevičius technišku smūgiu apsisukdamas pasiekė antrąjį įvartį.

Pabaigoje sutriko

Dviejų įvarčių persvara lietuviams tarsi padarė meškos paslaugą. Atidavę teritorinę persvarą varžovams, jie susigrąžinti jos nesugebėjo. Apsigynę mūsiškiai skubėdavo, žaisdavo netiksliai ir tuoj pat prarasdavo kamuolį. Austrai tuo kelis kartus vos nepasinaudojo, tačiau įspūdingai savo vartus gynė Ž.Karčemarskas.

Matydamas kas vyksta, Jose Couceiro vietoje A.Kšanavičiaus į aikštę išleido gynėją Marių Žaliūką. Žaidimą pagyvino ir Mindaugas Kalonas. Pakeitęs koją pasitempusį Deividą Česnauskį, jis pavojingai mušė iš toli, sugebėdavo palaikyti kamuolį, paspausti varžovus. Nepaisant to, kad įtampos netrūko iki finalinio švilpuko, paskutinėmis mačo minutėmis perpildyto naujojo Marijampolės stadiono publika atsistojusi dėkojo futbolininkams už pasirodymą.

Įprato laimėti

Lietuvos rinktinė per oficialias rungtynes iškovojo jau ketvirtą pergalę iš eilės, beje, per visas išlaikė savo vartus "sausus". Praėjusio Europos čempionato atrankos varžybų pabaigoje lietuviai, dar vadovaujami Algimanto Liubinsko, du kartus 2:0 pranoko ukrainiečius ir gruzinus. Šį rugsėjį pasaulio čempionato atrankos varžybų starte portugalas Jose Couceiro padėjo pasiekti dvi gražias pergales prieš rumunus ir austrus.

Lietuviai kol kas lieka aiškiais savo atrankos grupės lyderiais. Kitas rungtynes mūsiškiai žais spalio 11 dieną svečiuose su kol kas tik kartą laimėjusia Serbijos rinktine.

Kurs istoriją

Po pergalės Lietuvos futbolininkai švytėjo iš džiaugsmo ir viltingai žvelgė į ateitį.

"Šią sėkmę lėmė disciplinuotas žaidimas, geras savitarpio supratimas ir tai, kad laikėmės iš anksto numatyto plano. Nepaisydami to, ir toliau privalėsime įrodyti savo vertę", - sakė saugas Deividas Česnauskis.

Panašiai kalbėjo ir jo komandos draugas Edinburgo "Hearts" klube Saulius Mikoliūnas: "Puikios rungtynės ir pelnyta pergalė. Malonu būti pirmojoje grupės vietoje. Ir Serbijoje kausimės iš visų jėgų. Turime istorinę galimybę perrašyti istoriją ir reikia ja pasinaudoti."

Austrai liejo įtūžį

Svečiai tokiai rungtynių atomazgai pasirengę nebuvo. Po pralaimėjimo jie liejo įtūžį niokodami naujojo Marijampolės stadiono drabužinę. Po vieno austrų smūgio sienoje net atsirado skylė. Austrijos delegacijai už tai turėtų grėsti bauda.

"Rungtynių komisaras oficialiai įrašė apie šį incidentą į varžybų protokolą ir išsiuntė FIFA (Tarptautinei futbolo federacijų asociacijai). Kol kas laukiame oficialaus šios organizacijos nurodymo, kaip elgtis", - LŽ vakar sakė Lietuvos futbolo federacijos atstovė spaudai Vaiva Zizaitė.

Tai - ne vienintelis svečių akibrokštas. Kelis įsiaudrinusius austrų aistruolius dar per rungtynes iš stadiono išvedė policija, o po mačo pralaimėjusiųjų treneris Karelas Bruckneris atsisakė atvykti į spaudos konferenciją. Tačiau priminus, kad už tai taip pat gresia sankcijos, treneris iš Čekijos pakeitė sprendimą ir atėjo į susitikimą su žurnalistais.

Lietuva - Austrija 2:0 (0:0). Marijampolės "Sūduvos" stadionas, 4500 žiūrovų. Teisėjas - Paolo Tagliavento (Italija). Įvarčiai - Tomas Danilevičius (52 ir 58 min.). Įspėti: Linas Pilibaitis (Lietuva), Rene Aufhauseris, Martinas Stranzlis, Martinas Harnikas (visi Austrija).

Lietuva: Ž.Karčemarskas, M.Stankevičius, I.Dedura, I.Zelmikas, A.Klimavičius, D.Česnauskis (65' M.Kalonas), D.Šemberas, L.Pilibaitis (72' E.Česnauskis), S.Mikoliūnas, A.Kšanavičius (75' M.Žaliūkas), T.Danilevičius.

Austrija: A.Manningeris, E.Pogatetzas, S.Proedlis, M.Stranzlis, G.Garicsius, P.Scharneris (65' E.Hofferis), R.Aufhauseris (55' J.Saumelis), Ch.Fuchsas, A.Ivanschitzas, M.Harnikas, S.Maierhoferis.