Portugalai rado skylę čekų sienoje

2012 06 23 10:12

Europos futbolo čempionate Portugalijos rinktinė įgauna vis didesnį pagreitį ir kaskart demonstruoja solidesnį žaidimą, priversdama sunerimti būsimuosius varžovus.

Besirengdama Europos pirmenybėms Portugalija šiemet sužaidė trejas draugiškas rungtynes. Per jas neiškovojo pergalių, pelnė tik vieną įvartį (lygiosios - 0:0 - su Lenkija ir Makedonija, pralaimėjimas 1:3 Turkijai). EURO 2012 kampaniją portugalai pradėjo pralaimėjimu 0:1 vokiečiams. O tada legendinio Eusebio tėvynainiai prabudo ir pradėjo kilti. Žaismingu stiliumi 3:2 pranoko danus, 2:1 - olandus ir išsiveržė į ketvirtfinalį. Čia buvo visa galva pranašesni už A grupės nugalėtojus čekus.

Viena kryptimi

Prieš Portugalijos ir Čekijos dvikovą daug kalbėta apie 1996 metų Europos čempionato Anglijoje ketvirtfinalį, kai šios rinktinės stojo viena prieš kitą. Tuomet čekai palaužė savo varžovus 1:0. Šį kartą tokiu pačiu rezultatu pergalę iškovojo Portugalija. Tačiau lyginant komandų meistriškumą, skirtumas galėjo būti didesnis.

Čekijos futbolininkai rungtynes pradėjo su aiškia mintimi - gintis ir laukti savojo šanso kontratakose. O galbūt - net pratęsimo su 11 m baudinių serija.

Tokia taktika visiškai nedomino Portugalijos rinktinės ir ji nuo susitikimo pradžios varžovams užkūrė pirtį. Statistika kalba už save - portugalai į vartus smūgiavo 19 kartų, čekai - vos 2. Ir tie skriejo greta virpstų.

Čekams priekyje akivaizdžiai trūko dar rungtynėse su Graikija Achilo sausgyslės traumą patyrusio kapitono Tomašo Rosickio. Be šio atakuojančio saugo aikštės viduryje nebuvo kam palaikyti kamuolio. T.Rosickį pakeitė tik šiemet rinktinėje debiutavęs 21-erių Vladimiras Darida. Plzeno "Viktoria" klubo lyderis stengėsi iš paskutiniųjų ir "kabinosi" už kiekvieno kamuolio, tačiau aikštės viduryje greitai išsikvėpė ir, sužaidus valandą, buvo pakeistas Janu Režeku. Su tikslu - stiprinti vidurio saugų grandį.

O portugalų atakos tuo metu ritosi lyg jūros bangos per audrą. Nebe pirmą kartą aistruoliai stadione ėmė skanduoti "Messi, Messi!". Tačiau Madrido "Real" žvaigždei Cristiano Ronaldo vieno iš aršiausių konkurentų pavardės skandavimas tapo it raudona skraistė įniršusiam buliui.

C.Ronaldo vėl buvo aukštumoje. Praktiškai nė viena portugalų ataka neapsiėjo be jo prisilietimo prie kamuolio. C.Ronaldo ilgai derino taikiklį - du kartus pataikė į virpstą. Daugybę sykių jo ir komandos draugų Nani, Hugo Almeidos smūgiuotą kamuolį atmušdavo puikiai žaidžiantis čekų vartininkas Petras Čechas.

Tačiau čekiška gynybos siena neišlaikė iki susitikimo pabaigos. 79 minutę C.Ronaldo sulaukė Joao Moutinho perdavimo iš krašto ir technišku smūgiu galva pergudravo P.Čechą.

Kas buvo toliau? Čekams reikėjo atakuoti ir lyginti rezultatą, tačiau po sunkaus darbo gynyboje tam nebebuvo jėgų. Keli padriki bandymai priartėti prie varžovų vartų, ilgi perdavimai pavojaus varžovams nesukėlė. Kaip ir P.Čecho žygis paskutinę minutę į varžovų baudos aikštelę. Portugalija lengvai atsilaikė ir iškovojo pelnytą pergalę

Išaušo šlovės valanda?

C.Ronaldo - žmogus, apie kurį visuomet ir visur daug kalbama. Svarstyta, ar tik nėra jis labiausiai pervertintas futbolininkas, nes, skirtingai nei su brangiausių pasaulio futbolininkų prikimštais "Manchester United" ar Madrido "Real" klubais, su rinktine jis nieko įspūdinga dar nepasiekė. Kai tik portugalas subrendo kaip futbolininkas, pasirodymai su nacionaline komanda baigdavosi skaudžiais nusivylimais: 2008 metų Europos čempionate suklupta ketvirtfinalyje, 2010 metų pasaulio čempionate - aštuntfinalyje.

EURO 2012 pradžioje C.Ronaldo taip pat neblizgėjo. Ir vėl prabilta - ar tik žvaigždė, kuriai treneris patiki visišką veiksmų laisvę aikštėje, negramzdina savo komandos į dugną. Ir štai pagaliau 27-erių žaidėjas atrado save Paulo Bento treniruojamoje komandoje. Dabar jį liaupsina ir pripažintos žvaigždės - pagaliau C.Ronaldo demonstruoja savo talentą ne tik "Real" klube, bet ir rinktinėje, per aukščiausio rango varžybas.

"Gražu žiūrėti, kaip C.Ronaldo nuolat kelia grėsmę varžovų vartams. O tokie žaidėjai kaip Nani ir J.Moutinho tik dar labiau išryškina jo talentą. C.Ronaldo yra išskirtinis futbolininkas, vienas iš trijų geriausių pasaulyje kartu su Lioneliu Messi ir Xavi, arba Andresu Iniesta, - žavėjosi buvęs Vokietijos rinktinės žaidėjas ir treneris Jurgenas Klinsmannas. - Portugalija gali laimėti Europos čempionatą. Tačiau tai priklauso nuo vienintelio dalyko - ar komandos draugai sugebės prilygti C.Ronaldo?"

Kol kas P.Bento visiškai pasitiki savo žvaigžde. Per ketverias EURO 2012 rungtynes C.Ronaldo varžovų vartus atakavo net 29 kartus - daugiau nei bet kuris kitas žaidėjas per tiek mačų nuo pat 1980-ųjų, kai UEFA ėmė fiksuoti tokią statistiką. Už pasitikėjimą atakuojantis saugas atsidėkoja įvarčiais - jau atliko 3 tikslius smūgius ir kartu su vokiečiu Mario Gomezu, rusu Alanu Dzagojevu bei kroatu Mario Mandžukičiumi lyderiauja rezultatyviausio turnyro žaidėjo kategorijoje.

Parodęs begalinį troškimą nugalėti čekus C.Ronaldo po pergalės pareiškė, kad jo tikslas - laimėti EURO 2012, nes komanda jau subrendusi tokiam žygiui.

Iškrito puolėjas

Pusfinalyje ateinantį trečiadienį Portugalija kausis su Ispanijos ir Prancūzijos ketvirtfinalio poros nugalėtoju. Šios rinktinės šiandien vakare susitinka Donecke.

Vis dėlto pusfinalyje portugalai tikriausiai neišvengs nuostolių. Didelė tikimybė, kad jiems negalės padėti 29-erių puolėjas Helderis Postiga. Dvikovos su čekais pirmo kėlinio pabaigoje jis pasitempė šlaunies raumenį ir buvo pakeistas.

Paklaustas, ar futbolininkas privalės praleisti pusfinalį, Portugalijos rinktinės gydytojas Henrique Jonesas vakar atsakė: "Atrodo, jog tai neišvengiama."

H.Postiga kartu su C.Ronaldo ir Nuno Gomesu - trys Portugalijos futbolininkai, kuriems yra pavykę įmušti įvarčius trijuose skirtinguose Europos čempionatuose.

H.Postigą pusfinalyje tikriausiai pakeis prieš čekus antrame kėlinyje labai aktyviai žaidęs H.Almeida. Jis net pelnė įvartį, bet padarė tai būdamas nuošalėje.

STATISTIKA

Čekija - Portugalija 0:1 (0:0).

Varšuvos nacionalinis stadionas, 55 590 žiūrovų. Teisėjas - Howardas Webbas (Anglija).

Įvartis - Cristiano Ronaldo (79).

Čekija: P.Čechas, D.Limberskis, T.Sivokas, M.Kadlecas, Th.Gebre Selassie, V.Pilaras, J.Plašilas, T.Hubschmanas (86' T.Pekhartas), P.Jiračekas, V.Darida (61' J.Režekas), M.Barošas.

Portugalija: R.Patricio, F.Coentrao, Bruno Alvesas, Pepe, Joao Pereira, J.Moutinho, M.Velosco, R.Meirelesas (88' Rolando), C.Ronaldo, Nani (84' Custodio), H.Postiga (39' H.Almeida).

Įspėjimai - D.Limberskis (Čekija); M.Veloso, Nani (Portugalija).

IŠ PIRMŲ LŪPŲ

Čekijos rinktinės treneris Michalas BILEKAS:

"Žinojome, kad portugalai bus labai pavojingi ir kurs progas. Ilgai rengėmės sustabdyti C.Ronaldo, bet jis yra aukščiausios klasės žaidėjas ir tai pademonstravo aikštėje. Pasirinkome gynybinę taktiką, nes tikėjome, kad varžovai mėgins atakuoti. Pirmą kėlinį atsilaikėme, bet antrame ėmė stigti jėgų.

Iš karto po finalinio švilpuko jaučiau nusivylimą. Mes tikėjomės patekti į pusfinalį. Bet praėjus kelioms minutėms galiu pasakyti, kad esu patenkintas komandos pasirodymu. Prieš dvejus metus stojau prie rinktinės vairo. Po to, kai turėjome didelių sunkumų atrankos varžybose, nebūčiau patikėjęs, jei kas būtų mums pranašavęs vietą ketvirtfinalyje. Tačiau parodėme charakterio stiprybę, ypač po pirmojo skaudaus pralaimėjimo Rusijai. Sukūrėme dvasingą komandą, su kuria stengsimės patekti į 2014 metų pasaulio čempionatą."

Portugalijos rinktinės treneris Paulo BENTO:

"Pirmąsias 20 minučių nebuvome efektyvūs. Tuomet perėmėme žaidimo kontrolę, padidinome spartą ir ėmėme dominuoti. Pademonstravome puikią žaidimo kokybę. Nors čekai iki ketvirtfinalio turėjo vieną papildomą poilsio dieną, to nesijautė. Šios rungtynės labai skyrėsi nuo paskutinės dvikovos su Olandija. Mūsų nenustebino, kad čekai atsitraukė į gynybą. Per pertrauką atlikau kai kuriuos taktinius pakeitimus, kad toliau demonstruotume žaidimą, kurį rodėme pirmo kėlinio pabaigoje. Todėl sukūrėme daug progų.

Tokių varžybų pusfinaliuose niekuomet nebūna silpnų varžovų. Čia susirenka komandos su aukščiausio lygio žaidėjais. Mes nepamirštame, kokios svarbios šios rungtynės. Įdėjome daug darbo, kad patektume į pusfinalį, dabar rūpinsimės, kad atgautume jėgas. Jau žaidėme Ukrainoje, Lvove ir Charkove, dabar vyksime į Donecką. Sieksime laimėti prieš ispanus ar prancūzus. Kito tikslo nekeliame."

ĮDOMUS FAKTAS

Ketvirtadienio vakarą Portugalijos rinktinė Varšuvoje turėjo išskirtinį gerbėją. Jorge Franco iš gimtojo Palmelos miestelio atvyko į Lenkiją tam, kad pamatytų žaidžiančius savo numylėtinius. 3600 km atstumą jis įveikė... dviračiu. Aistruolis į kelionę leidosi balandžio pabaigoje ir po septynių savaičių pasiekė Opalenicą, kur įsikūrusi jo šalies rinktinė. Nuo jos iki Varšuvos - dar 200 km. "Dėl prastų oro sąlygų turėjau sunkumų kirsdamas Pirėnų pusiasalį. Bet buvimas čia mane priverčia pamiršti visus sunkumus", - prieš ketvirtfinalio rungtynes sakė J.Franco.