Portugalijos žvaigždė spindėjo ryškiausiai

2013 11 21 6:00
C.Ronaldo (dešinėje) ištempė portugalus į pasaulio čempionatą. Reuters/Scanpix nuotrauka

Pasaulio futbolo čempionato dalyvių karavanas beveik suburtas. Po atrankos varžybų atkrintamųjų kovų tapo aiškios 31 iš 32 kitų metų planetos pirmenybėse kovosiančių rinktinių.

Europos zonos atrankos turnyro atkrintamosios varžybos staigmenų nepateikė. Pergales iškovojo favoritėmis laikytos rinktinės - Portugalijos, Prancūzijos, Graikijos ir Kroatijos. Paskutinius kelialapius Afrikos žemyne laimėjo Gana ir Alžyras, tarpžemyninėje dvikovoje triumfavo Meksikos futbolininkai.

Paskutinė pasaulio čempionato dalyvė turėjo paaiškėti praėjusią naktį po Urugvajaus ir Jordanijos rinktinių rungtynių Montevidėjuje. Dėl šios poros niekam nekilo klausimų, kuri komanda stipresnė, - Urugvajaus rinktinė pirmąjį susitikimą išvykoje laimėjo 5:0.

Portugalui nusilenkė varžovas

Spindintis, nuostabus, nesulaikomas - šie epitetai buvo skirti Portugalijos rinktinės žvaigždei Cristiano Ronaldo, svariai prisidėjusiam prie komandos pergalės prieš Švediją. C.Ronaldo įvartis lėmė portugalų pergalę 1:0 namie, o užvakar puolėjas įmušė net tris sykius, ir jo ekipa Stokholme triumfavo 3:2.

"Žinojau, kad Portugalijos komandai reikia manęs, ir aiškiai parodžiau, kad esu aikštėje. Tiesiog atlikau sau įprastą darbą", - sakė C.Ronaldo. Per 109 rungtynes nacionalinėje rinktinėje jis jau pelnė 47 įvarčius.

Stokholme pirmasis kėlinys baigėsi be įvarčių, o antrojo pradžioje C.Ronaldo nuvedė portugalus pirmyn. Švedų vedlys Zlatanas Ibrahimovičius tarė atsakomąjį žodį - pelnė įvartį galva, vėliau realizavo baudos smūgį, ir šeimininkai pirmavo 2:1. Bet dvi žaibiškos portugalų kontratakos baigėsi dviem C.Ronaldo įvarčiais - Portugalija laimėjo 3:2 ir pateko į pasaulio čempionatą.

32 metų Z.Ibrahimovičius po rungtynių prisipažino, kad vienai jo svajonių - pelnyti įvartį pasaulio čempionate - nebus lemta išsipildyti. Ibra su Švedijos rinktine žaidė 2002-ųjų ir 2006-ųjų pirmenybėse, tačiau ten nepasižymėjo.

"Jau žinau, kad pasaulio čempionato nebelauksiu ir juo nesidomėsiu", - pareiškė Z.Ibrahimovičius. Vis dėlto arogantiškasis švedas po trečiojo C.Ronaldo įvarčio paplojo varžovui, o po rungtynių pridūrė: "Jis turėjo tris progas ir visomis pasinaudojo. Taip žaidžia geriausieji."

Prancūzų triumfas po pergalės prieš ukrainiečius. /AFP/Scanpix nuotrauka

Pašėlę prancūzai

Ukrainos rinktinė, Kijeve 2:0 nugalėjusi Prancūziją, puoselėjo viltis patekti į čempionatą Brazilijoje. Bet Paryžiuje ukrainiečiai kapituliavo 0:3 ir su svajonėmis atsisveikino. Prancūzai namie atakavo labai entuziastingai ir drąsiai. Treneris Didier Deschamps'as ryžosi rungtyniauti trimis puolėjais, ir rizika pasitvirtino. Nuo pirmųjų minučių svečių vartininkui Andrijui Piatovui teko atmušinėti varžovų smūgius. 22 minutę jo atremtą kamuolį iš arti į vartus įgrūdo Mamadou Sakho, o 34 minutę bendrą dviejų rungtynių santykį išlygino Karimas Benzema. Puolėjas įmušė būdamas nuošalėje, tačiau vos prieš kelias minutes arbitras iš Slovėnijos Damiras Skomina dėl tariamos nuošalės neįskaitė jo įvarčio. 47 minutę dėl antros geltonosios kortelės ukrainiečiai neteko Jevgenijaus Chačeridi ir patys save nubaudė, kai 72 minutę kamuolį į savuosius vartus nukreipė Olegas Gusevas.

"Tai yra futbolo magija. Kijeve atrodėme itin prastai, bet po keturių dienų sugebėjome viską apversti aukštyn kojomis. Žaidėjai sukūrė stebuklą, ir man smagu būti jo dalimi", - džiūgavo D.Deschamps'as. Būdamas žaidėjas jis tapo 1998 metų pasaulio ir 2000 metų Europos čempionu. D.Deschamps'as pridūrė, kad antradienį jo auklėtiniai žaidė su tokia pačia aistra, kaip čempioniška prancūzų karta.

Ukrainiečių stovykloje - liūdesys. Jie pasaulio pirmenybių atkrintamąsias atrankos rungtynes pralaimėjo jau ketvirtą kartą, anksčiau taip pat jiems nutiko 1998, 2002 ir 2010 metais. "Buvome prastai pasirengę psichologiškai. Žinojome, kad prancūzai mus spaus, bet žaidėjai klydo labai dažnai", - pripažino Ukrainos komandos treneris Michailas Fomenka.

Veterano svajonė

Kroatijos rinktinė nutraukė 5 nelaimėtų rungtynių seriją, kai to labiausiai reikėjo - namie 2:0 įveikė Islandiją ir pateko į pasaulio čempionatą. Po rungtynių 25 tūkst. žiūrovų Zagrebo stadione skandavo ekipos trenerio Niko Kovačo pavardę. Vos prieš mėnesį šiame poste jis pakeitė Igorį Štimacą.

"Pastarosios 10 dienų buvo sunkiausios mano gyvenime. Man teko didelis iššūkis, o aš esu jaunas ir nepatyręs treneris", - kuklinosi 42 metų N.Kovačas, praeityje 83 kartus atstovavęs Kroatijos rinktinei.

Į Braziliją keliaus ir Graikijos rinktinė. Po pergalės namie 3:1 prieš Rumuniją graikai apgynė savo pozicijas ir Bukarešte - 1:1. Pirmame kėlinyje Graikiją pirmyn nuvedė Kostas Mitroglou. Antro kėlinio pradžioje jo komandos draugas Vasilis Torosidis įspūdingu smūgiu nuginklavo... saviškį vartininką Orestį Karnezį, ir rezultatas tapo lygus. 50 tūkst. minios palaikomi rumunai veržėsi pirmyn, bet gerai organizuotos tankios graikų gynybos nepralaužė.

36 metų graikų veteranas Giorgos Karagounis po rungtynių šėlo iš laimės: "Rinktinėje žaidžiu 14 metų. 2004 metais tapome Europos čempionais. Bet ši pergalė man yra dar vienas svajonės išsipildymas."

Diena stadione

Pergalės šėlsmas trečiadienį aplankė ir dvi Afrikos valstybes. Antrame pasaulio čempionate iš eilės žais Alžyras, 2:3 ir 1:0 eliminavęs Burkina Faso komandą. Rungtynių dieną Alžyras alsavo futbolo ritmu. Rungtynės Blidos miesto "Mustapha Tchaker" stadione turėjo prasidėti 19 val. vietos laiku, o tribūnos ėmė pilnėti jau 13 val. Šeimininkams pakako minimalios pergalės, bet sugluminti tokio aistruolių fanatizmo jie pasyviai pradėjo rungtynes. Tik antro kėlinio pradžioje Madjidas Bougherra pasinaudojo varžovų klaida, iš arti įmušė įvartį ir lėmė saviškiams pergalę. Po rungtynių Blidoje 45 tūkst. žiūrovų dar ilgai šventė pergalę.

Stebuklas neįvyko Egipto sostinėje Kaire. Ten Egipto futbolininkai 2:1 palaužė Ganos rinktinę, tačiau pirmąjį mačą buvo pralaimėję 1:6.

Meksikos komanda buvo per stipri Naujajai Zelandijai. Pirmąją akistatą namie meksikiečiai laimėjo 5:1. Vakar vykusiose atsakomosiose rugntynėse Velingtone visas Naujosios Zelandijos komandos viltis sužlugdė jau pirmame kėlinyje Oribės Peraltos pelnyti trys įvarčiai. Meksikiečiai triumfavo ir išvykoje - 4:2.

STATISTIKA

Švedija - Portugalija 2:3 (0:0). Z.Ibrahimovičius (68, 72); C.Ronaldo (50, 77, 79). I rungtynės - 0:1.

Prancūzija - Ukraina 3:0 (2:0). M.Sacho (22), K.Benzema (34), O.Gusevas (72 į savo vartus). I rungtynės - 0:2.

Rumunija - Graikija 1:1 (0:1). V.Torosidis (55 į savo vartus); K.Mitroglou (23). I rungtynės - 1:3.

Kroatija - Islandija 2:0 (1:0). M.Mandžukičius (27), D.Srna (47). I rungtynės - 0:0.

Egiptas - Gana 2:1 (1:0). A.Zaki (25), M.Gedo (83); K.P.Boatengas (89). I rungtynės - 1:6.

Alžyras - Burkina Fasas 1:0 (0:0). M.Bougherra (49). I rungtynės - 2:3.

Naujoji Zelandija - Meksika 2:4 (0:3). Ch.Jamesas (80 iš 11 m), R.Fallonas (82); O.Peralta (14, 29, 33), C.Pena (86). I rungtynės - 1:5.

PASAULIO ČEMPIONATO DALYVIAI

Europa: Ispanija, Vokietija, Belgija, Šveicarija, Olandija, Italija, Anglija, Portugalija, Graikija, Bosnija ir Hercegovina, Kroatija, Rusija, Prancūzija.

Pietų Amerika: Brazilija, Argentina, Kolumbija, Čilė, Ekvadoras.

Afrika: Dramblio Kaulo Krantas, Gana, Alžyras, Nigerija, Kamerūnas.

Šiaurės Amerika: JAV, Meksika, Kosta Rika, Hondūras.

Azija: Japonija, Iranas, Pietų Korėja, Australija.