Šeimininkai varžovus sutiko svetingai

2010 06 12 0:00
Čempionato pirmojo įvarčio autoriumi tapo PAR rinktinės saugas S.Tshabalala.
AFP/Scanpix nuotraukos

Vakar Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) spalvingai ir triukšmingai pradėtas pasaulio futbolo čempionatas, o pirmąsias rungtynes šeimininkų rinktinė 1:1 sužaidė su Meksikos komanda.

Pirmasis istorijoje pasaulio čempionatas Afrikos žemyne pradėtas iškilminga ceremonija Johanesburgo "Soccer City" stadione, į kurį susirinko net 90 tūkst. žiūrovų.

Sujauktas scenarijus.

Per atidarymo iškilmes afrikiečių nuotaiką šiek tiek temdė išvakarėse nutikęs skaudus incidentas: autoavarijoje žuvo pirmojo juodaodžio PAR prezidento (1994-1999 m.) Nelsono Mandelos proanūkė Zenani Mandela. Ji buvo viena iš devynių N.Mandelos provaikaičių. Mergaitė, kuriai prieš tris dienas sukako 13 metų, žuvo per autoavariją. Tai įvyko ketvirtadienio naktį, važiuojant namo iš koncerto, skirto pasaulio čempionatui. Automobilis nuslydo nuo kelio ir apsivertė. Į avariją patekusio automobilio vairuotoją sulaikė policija, jam pareikšti įtarimai dėl nužudymo per neatsargumą.

Dėl šios tragedijos PAR numylėtinis N.Mandela atšaukė savo dalyvavimą čempionato atidarymo ceremonijoje. Joje prezidentui buvo numatyta vieta tarp garbingiausių svečių, nes jis daug prisidėjo, kad PAR pelnytų teisę rengti pasaulio čempionatą.

Spalvinga šventė

Atidarymo ceremonijoje vakar "Soccer City" stadiono tribūnos geltonavo, didžioji dalis žiūrovų afrikietiškomis dūdomis vuvuzelomis sukūrė įspūdingą atmosferą. Stadionas priminė dūzgiantį bičių avilį. Spalvingoje šventėje pasirodė 1,5 tūkst. PAR menininkų - šokėjų, muzikantų ir pan.

"Afrikiečiai, mes perrašėme istoriją, nes pasaulio čempionatas pirmą kartą atkeliavo į Afrikos žemyną", - į susirinkusiuosius kreipėsi poetas Zolani Mkhiva.

Renginio pabaigoje sveikinimo žodį tarė dabartinis PAR prezidentas Jacobas Zuma bei Tarptautinės futbolo asociacijų federacijos (FIFA) vadovas Seppas Blatteris. Ir čempionatas prasidėjo. Iki jo net dvejus metus vyko atrankos varžybos, kuriose 208 pasaulio rinktinės išsiaiškino 32 kelialapių į PAR savininkus.

Galėjo išplėšti pergalę

Atidarymo rungtynės tarp PAR ir Meksikos komandų prasidėjo pastarosios dominavimu. Meksikiečiai pabandė priremti prie sienos startinio jaudulio kaustomus šeimininkus. Jau 3 minutę Giovani dos Santoso pavojingą smūgį į vartus blokavo gynėjai. 18 minutę greitoje atakoje G.dos Santoso iš toli smūgiuotas kamuolys pralėkė greta virpsto. 37 minutę Meksikos komandai pagaliau pavyko įmušti įvartį, tačiau teisėjas iš Uzbekistano Ravšanas Irmatovas Carlosui Velai fiksavo nuošalę. Kėlinio pabaigoje atkuto ir šeimininkai. Jie kėlė net tris kampinius iš eilės prie varžovų vartų, tačiau nieko nepešė.

Antro kėlinio pradžioje "Soccer City" stadionas sprogo iš džiaugsmo. 55 minutę Siphiwe Tshabalala pabėgo kairiuoju kraštu, gavo kamuolį iš aikštės gilumos ir nuginklavo meksikiečių vartininką Oscarą Perezą - 1:0.

Bet persvaros šeimininkams išsaugoti nepavyko. 79 minutę gynėjai be priežiūros paliko meksikietį Rafaelį Marquezą, ir jis šios klaidos varžovams neatleido - 1:1.

PAR rinktinė turėjo puikią progą išplėšti pergalę paskutinę rungtynių minutę. Katlego Mphela pabėgo nuo gynėjų ir smūgiavo į vartus. Žiūrovai sulaikę kvapą laukė įvarčio, tačiau kamuolys atsimušė į virpstą. Tad atidarymo rungtynės baigėsi lygiosiomis.

Vakar vėlai vakare antrose A grupės rungtynėse susitiko Prancūzija ir Urugvajus. Šiandien pasaulio čempionate vyks trejos rungtynės. B grupėje kovos Graikija - Pietų Korėja (14.30 val.) ir Argentina - Nigerija (17.00 val.), o Anglijos ir JAV dvikova (21.30 val.) prasidės C grupės varžybos.