Trys žingsniai iki dangaus

2014 06 30 19:34
Keyloras Navasas (dešinėje) ištempė Kosta Rikos komandą į ketvirtfinalį. AFP/Scanpix nuotrauka

Praėjusį savaitgalį per prasidėjusį pasaulio futbolo čempionato aštuntfinalio varžybų etapą paaiškėjo pirmieji ketvirtfinalio dalyviai.

Pirmąją atkrintamųjų varžybų kliūtį sunkiai įveikė pirmenybių šeimininkai brazilai. Jie tik po baudinių serijos palaužė Čilės komandą. Tokiu pat būdu varžovus įveikė ir Kosta Rika. Pergales per pagrindinį rungtynių laiką iškovojo Kolumbijos ir Olandijos ekipos, šiame čempionate laimėjusios visas ketverias rungtynes. Pirmąsias aštuntfinalio kovas LŽ aptarė su Panevėžio "Ekrano" komandos treneriu Valdu Dambrausku.

Brazilija - Čilė 1:1 (1:1). 11 m baudinių serija - 3:2. Belo Orizontė, 57 714 žiūrovų. Teisėjas - H. Webbas (Anglija). Įvarčiai - D. Luizas (18), A. Sanchezas (32). Įspėti - Hulkas, L. Gustavo, Jo, D. Alvesas (Brazilija); E. Mena, F. Silva, M. Pinilla (Čilė).

"Mums liko trys žingsniai iki dangaus", - prasibrovęs į ketvirtfinalį, sakė Brazilijos rinktinės treneris Luizas Felipe Scolari.

Tačiau nedaug trūko, kad jo komanda tėkštųsi veidu į žemę. Kovinga Čilės ekipa niekuo nenusileido penkis kartus pasaulio čempionams. O paskutinę pratęsimo minutę čilietis Mauricio Pinilla tolimu smūgiu pataikė į brazilų vartų skersinį.

Išvengę pirmojo pralaimėjimo oficialiose rungtynėse namie nuo 1975 metų, brazilai dominavo 11 m baudinių serijoje. Vartininkas Julio Cesaras atmušė M. Pinillos ir Alexio Sanchezo smūgius, o Gonzalo Jara pataikė į virpstą. Brazilija triumfavo 3:2.

"Turime tikslą tapti pasaulio čempionais ir to siekiame. Kiekviena pergalė suteikia emocinį pakilimą. Bet suprantame, kad privalome gerinti savo žaidimą ir mažinti klaidų kiekį. Viena šeštadienį mums būtų kainavusi labai brangiai", - kalbėjo L. F. Scolari.

Buvęs Brazlijos rinktinės puolėjas Walteris Casagrande sakė, kad čiliečiai puikiai naudojosi anksčiau brazilų taikyta taktika - spaudė varžovus po visą aikštę ir neleido laisvai perduoti kamuolio.

"Buvome arti ketvirtfinalio, todėl skaudu taip pralaimėti. Tai būtų buvusi istorinė pergalė. Didžiuojuosi savo žaidėjais. Deja, moralinė pergalė nieko nereiškia. Čempionate teko žaisti su Ispanija, Olandija, Brazilija. Joms niekuo nenusileidome. Dabar mums liūdna, bet vėliau suprasime, kad čia žaidėme gerai", - sakė Čilės rinktinės treneris Jorge Sampaoli.

V. Dambrausko komentaras: "Anksčiau minėjau, kad čempionate bus nemažai sensacijų, ir šiose rungtynėse ji buvo labai arti. Jei M. Pinilla pratęsimo pabaigoje būtų smūgiavęs keliais centimetrais žemiau, brazilams čempionatas būtų pasibaigęs.

Taktiškai Brazilija yra viena silpniausių komandų šiame čempionate, ir varžovų treneriai tai supranta. Nėra jungiamosios grandies tarp gynėjų ir puolėjų, todėl tenka pasikliauti kairiuoju kraštu, kur žaidžia Neymaras. Bet kai rungtynėse su Čile jis buvo pastumtas į vidurį, sutriko. Kiti puolėjai Fredas ir Jo kol kas nepateisina lūkesčių. L. F. Scolari nėra stiprus taktikas, bet moka puikiai suvienyti komandą. Pernai brazilai laimėjo Konfederacijų taurės varžybas ir toliau važiuoja tuo pačiu bagažu. Kol kas sėkmė jiems šypsosi. Galbūt tai lemia įgimtas nugalėtojų mentalitetas."

Kolumbija - Urugvajus 2:0 (1:0). Rio de Žaneiras, 73 804 žiūrovai. Teisėjas - B. Kuipersas (Olandija). Įvarčiai - J. Rodriguezas (28, 50). Įspėti - P. Armero (Kolumbija); J. M. Gimenezas, D. Lugano (Urugvajus).

Kad ir kaip banaliai skambėtų, šiose rungtynėse buvo akivaizdu, kad Urugvajaus rinktinės puolimas be diskvalifikuoto Luiso Suarezo yra bedantis. Urugvajiečiai neturėjo ginklų prieš visas rungtynes dominavusią Kolumbijos komandą. Abu įvarčius nugalėtojams pelnė naujoji futbolo žvaigždė 22 metų Jamesas Rodriguezas iš "Monaco" klubo. Ypač gražus buvo pirmasis įvartis, kai priėmęs perdavimą krūtine J. Rodriguezas nestabdydamas kamuolio pasiuntė jį į vartus iš toli.

Šiame čempionate J. Rodriguezas jau pelnė 5 įvarčius ir privertė Kolumbiją pamiršti kito puolėjo Radamelio Falcao netektį. Praėjusią vasarą "Monaco" klubas nupirko J. Rodriguezą iš "Porto" už 45 mln. eurų.

"D. Maradona, L. Messi, L. Suarezas, J. Rodriguezas yra didingi, nes apdovanoti gamtos. J. Rodriguezas kol kas geriausias šio turnyro žaidėjas", - tvirtino Urugvajaus rinktinės treneris Oscaras Tabarezas.

Ketvirtfinalyje Kolumbija kausis su Brazilija, bet treneris Jose Pekermanas kaip visuomet išliko santūrus: "Tai bus puikios rungtynės komandų, kurios mėgsta kontroliuoti kamuolį ir tuo mėgaujasi. Gaila, kad viena jų bus priversta pasitraukti."

Tik penktą kartą pasaulio čempionate dalyvaujanti Kolumbija pirmą kartą pateko į pajėgiausiųjų aštuntuką. "Nėra jokio spaudimo. Yra komanda, norinti kurti istoriją", - sakė J. Rodriguezas.

V. Dambrausko komentaras: "Urugvajaus rinktinė primena Braziliją, nes turi vieną superfutbolininką, nuo kurio pasirodymo priklauso komandos žaidimas. Urugvajaus komandoje yra Edinsonas Cavani, Diego Forlanas, bet Brazilijoje jie nežiba. Galbūt buvo netiknamos sportinės formos, gal nerado bendros kalbos su partneriais. Aštuntfinalyje Urugvajus žaidė silpnai.

Kolumbijos rinktinė ketvirtfinaliu neapsiribos. Ji pasistengs mesti iššūkį brazilams - tikrai bus nuožmi kova. Atkrintamosiose varžybose kartais viską lemia viena klaidelė - vartininko, gynėjų arba teisėjo. Ja pasinaudęs gali žengti tolyn."

Olandija - Meksika 2:1 (0:0). Fortaleza, 58 817 žiūrovų. Teisėjas - P. Proenca (Portugalija). Įvarčiai - W. Sneijderis (88), K. J. Huntelaaras (90+4 iš 11 m). Įspėti - P. Aguilaras, R. Marquezas, A. Guardado (Meksika).

Meksikiečių pražanga prieš Arjeną Robbeną (priekyje) sukėlė diskusijų audrą. / Reuters/Scanpix nuotrauka

Per šias rungtynes komandas alino 32 laipsnių karštis, todėl vyravo ramus ir atsargus žaidimas. Meksikiečiai įsiveržė į priekį antro kėlinio pradžioje ir artėjo prie ketvirtfinalio, bet suklydo, atiduodami varžovams iniciatyvą. 88 minutę komandos draugų sukurta proga pasinaudojo Wesley Sneijderis, tolimu smūgiu jis išlygino rezultatą. Jau per teisėjo pridėtą laiką dėmesio centre atsidūrė Arjenas Robbenas. Baudos aikštelėje jis suklaidino varžovus ir užkliuvo už meksikiečio Rafaelio Marquezo pakištos kojos. Teisėjo skirtą baudinį įmušė Klaasas Janas Huntelaaras - 2:1.

Meksikiečiai po tokios atomazgos pyko ir vadino A. Robbeną apgaviku. Neva olandas suvaidino pražangą. Pralaimėjusiųjų treneris Miguelis Herrera sakė, kad arbitras ne kartą turėjo bausti A. Robbeną už pražangų simuliaciją.

"Aš neliečiau A. Robbeno. Galbūt jis lietė mane", - svarstė R. Marquezas.

Dėl kaitros teisėjas Pedro Proenca kiekviename kėlinyje minutei sustabdydavo rungtynes. Antrąja pertraukėle pasinaudojo puikiu taktiku vadinamas olandų treneris Louisas van Gaalas. "Griebiausi plano B. Pakeičiau žaidėjų išsidėstymą aikštėje į 4-3-3, ir tai padėjo perimti iniciatyvą", - sakė L. van Gaalas.

V. Dambrausko komentaras: "L. van Gaalas pasirūpino, kad Olandijos rinktinė išsaugotų savo energiją antrojo etapo rungtynėms. Grupės varžybose olandai per rungtynes su Ispanija ir Čile rinkdavosi atsargią laukimo taktiką ir įveikdavo varžovus antrame kėlinyje. Tai padėjo išsaugoti jėgas. Meksikiečiai padarė klaidą, kai įmušę įvartį stengėsi atsilaikyti nepraleisdami jo į savo vartus.

Dėl A. Robbeno - manau, kad pražanga buvo. R. Marquezas koją kišo pernelyg "aštriai", ir prityręs A. Robbenas tuo puikiai pasinaudojo. Nereikėjo net pasitelkti vaidybos. Tačiau sutinku, kad už ankstesnius bandymus imituoti pražangą A. Robbenas turėjo būti baudžiamas geltonąja kortele."

Kosta Rika - Graikija 1:1 (0:0), 11 m baudinių serija - 5:3. Resifė, 41 242 žiūrovai. Teisėjas - B. Williamsas (Australija). Įvarčiai - B. Ruizas (52); S. Papastathopoulos (90+1). Įspėti - O. Duarte, Y. Tejeda, O. Granadosas, B. Ruizas, K. Navasas (Kosta Rika); A. Samaris, K. Manolas (Graikija). Pašalintas - O. Duarte (Kosta Rika, 66 min.).

4,8 mln. gyventojų turinčioje Kosta Rikoje - didžiulė šventė. Šios šalies rinktinė pirmą kartą žais pasaulio čempionato ketvirtfinalyje. Kosta Rikai išsprūdo pergalė per pagrindinį laiką, kai paskutinėmis sekundėmis varžovai išlygino rezultatą, bet sėkmė juos aplankė per baudinių seriją.

Lemiamą baudinį įmušęs Michaelis Umana sakė: "Žinojau, kad laimėsime. Sapnavau tai naktį prieš rungtynes, bet niekam nesakiau. Jaučiausi užtikrintas."

Nuo 66 minutės Kosta Rika žaidė be pašalinto gynėjo Oscaro Duartės, bet šiai komandai pavyko atsilaikyti dėl puikaus vartininko Keyloro Navaso. Baudinių serijoje K. Navasas atmušė Theofanio Geko smūgiuotą kamuolį, o tašką padėjo M. Umana.

Po šio pralaimėjimo karjerą Graikijos rinktinėje baigė 37 metų komandos kapitonas Giorgos Karagounis. Per 15 metų rinktinėje jis sužaidė 139 rungtynes. Iš ekipos pasitraukė ir 59-erių treneris Fernando Santosas. Realiausiu kandidatu į jo vietą laikomas italas Claudio Ranieri.

Kol Afrikos rinktinės streikais reikalavo iš savo šalių futbolo federacijų, kad išmokėtų premijas, nustebino Graikijos komanda. Ji atsisakė komandai skirtų 3 mln. dolerių ir paprašė šiuos pinigus investuoti į šalies futbolo infrastruktūros plėtrą.

V. Dambrausko komentaras: "Labai smagu dėl mažos Kosta Rikos futbolo pergalės. Net praradusį pašalintą gynėją ši komanda neužsivėrė savo aikštės pusėje, stengėsi atakuoti ir sukūrė porą progų įmušti. Žinoma, ypatingai žaidė K. Navasas. Pratęsimo metu jo komanda atrodė pavargusi, bet vartininkas žaidė dieviškai.

Ketvirtfinalyje Kosta Rika žais su Olandija. Pažvelgus į komandų sudėtis nekyla abejonių, kas favoritai. Tačiau ne kartą įsitikinome, kad riba tarp didžiųjų ir mažųjų komandų labai sumažėjusi. Kosta Rika stengsis pasinaudoti istoriniu šansu. Vis dėlto favoritai yra olandai. Protingai sužaidę ir nugalėję, pusfinalyje jie gali būti daugiausia jėgų sutaupiusi komanda."