Vokiečiai mokė futbolo meno

2012 06 25 8:12

Vokietijos rinktinė Europos futbolo čempionatų ketvirtfinaliuose žaidė penkis kartus. Ir nė karto nepatyrė pralaimėjimo.

Šią tendenciją vokiečiai pratęsė praėjusį savaitgalį Gdanske, EURO 2012 ketvirtfinalyje efektingu stiliumi 4:2 įveikdami Graikijos komandą. Vokietijos rinktinė taip pat pasiekė naują pasaulio rekordą - oficialiose rungtynėse iškovojo jau 15 pergalių iš eilės. Ankstesnis rekordas - 14 pergalių - priklausė olandams ir prancūzams.

Prieš dvikovą vokiečių dienraštis "Bild" neabejojo saviškių sėkme, tik nežinojo kada: vienintelis neatsakytas klausimas yra tai, kaip greitai šiose rungtynėse paaiškės nugalėtojas? Vokiečiai besąlygiškai pasitiki solidžiai rungtyniaujančia savo komanda, o ši džiugina pergalėmis.

Vokietijos komandos treneris Joachimas Loewas drąsiai rotuoja žaidėjus. Dvikovoje su graikais jis ant suolo paliko visus tris puolėjus, padėjusius komandai laimėti B grupės varžybas, - Mario Gomezą, Lukasą Podolskį ir Thomasą Mullerį. Vietoj jų aikštėje pasirodė Miroslavas Klose, Andre Schurrle ir Marco Reusas. Eksperimentas pasitvirtino su kaupu - M.Klose ir M.Reusas pelnė po įvartį, o vokiečiai visas rungtynes skersai ir išilgai raižė varžovų gynybą.

J.Loewo komanda kamuolį kontroliavo tris ketvirtadalius - 76 proc. viso rungtynių laiko. Vidurio saugai Bastianas Schweinsteigeris ir Mesutas Ozilas kartu atliko 235 tikslius perdavimus, kai visa Graikijos rinktinė - tik 220.

Graikams atsiliepė komandos kapitono Giorgo Karagounio netektis. Bene kūrybiškiausias rinktinės žaidėjas ketvirtfinalį turėjo praleisti dėl diskvalifikacijos. Atakų organizatoriaus vietą aikštės centre užėmė Kostas Katsouranis, paprastai atliekantis gynybines funkcijas. Todėl graikų taktika buvo paprasta - dažniausiai tolimais perdavimais priekyje buvo ieškoma Dimitrio Salpingidžio arba Giorgo Samaro. Pirmame kėlinyje tokia taktika buvo bedantė - per 45 minutes graikai nė sykio nepristatė kamuolio į vartininko Manuelio Neuerio saugomą baudos aikštelę.

Tuo metu vokiečiai dominavo, tačiau pramušti varžovų gynybą pavyko ne iš karto. Tik 39 minutę tolimas tikslus gynėjo Philippo Lahmo smūgis leido lengviau atsikvėpti - 1:0.

Per pertrauką Graikijos rinktinę treniruojantis portugalas Fernando Santosas atliko iš karto du keitimus. Jie pasitvirtino. Po keitimo aikštėje pasirodęs Giorgos Fotakis 55 minutę spurtavo dešiniuoju kraštu ir po jo perdavimo rezultatą išlygino G.Samaras.

Toks rungtynių posūkis tapo rimtu išbandymu vokiečiams, bet panašu, kad G.Samaras pažadino iki tol miegojusį piktą žvėrį. Vokiečiai per 13 minučių pelnė 3 įvarčius ir neleido suabejoti savo pranašumu. 61 minutę galingu smūgiu iš eigos kamuolį po skersiniu pakišo Sami Khedira. 68 minutę, kaip visuomet, galva įmušė M.Klose. 74 minutę stipriu smūgiu nuo skersinio pasižymėjo ir M.Reusas. Susitikimo pabaigoje Jerome'as Boatengas baudos aikštelėje sužaidė ranka, ir graikai realizavo 11 m baudinį, tačiau jokios įtakos dvikovos baigčiai tai neturėjo - 4:2.

34-erių M.Klose tai buvo jau 64-asis įvartis per 120 rungtynių atstovaujant rinktinei. Puolėjas artėja prie rezultatyviausio visų laikų Vokietijos rinktinės žaidėjo Gerdo Mullerio rekordo - jis yra pasižymėjęs net 68 kartus.

"Buvau nepaprastai laimingas, kai treneris pasakė, kad žaisiu startinėje sudėtyje. Todėl labai džiaugiuosi, kad įmušiau", - džiūgavo M.Klose, kuriam šiame čempionate tenka M.Gomezo dublerio vaidmuo.

O štai M.Reusas, atrodo, yra dar viena būsimoji Vokietijos futbolo žvaigždė. 23-ejų saugui tai buvo tik antrasis įvartis atstovaujant rinktinei, bet praėjusį sezoną jis skambiai pareiškė apie save - žaisdamas Menchengladbacho komandoje "Borussia" įmušė 21 įvartį per 37 turus. Tai sužavėjo buvusį M.Reuso klubą Dortmundo "Borussia", ir jo vadovai susigrąžino savo auklėtinį už 17,5 mln. eurų.

Nesunkiai graikinį riešutą perkrimtę vokiečiai Europos čempionato pusfinalyje susitiks su dvikovos tarp Anglijos ir Italijos nugalėtoja. Šių šalių rinktinės santykius aiškinosi vakar vėlai vakare Kijeve.

STATISTIKA

Vokietija - Graikija 4:2 (1:0).

Gdansko "PGE Arena" stadionas, 38 751 žiūrovas. Teisėjas - Damiras Skomina (Slovėnija).

Įvarčiai - Philippas Lahmas (39), Sami Khedira (61), Miroslavas Klose (68), Marco Reusas (74); Georgios Samaras (55), Dimitris Salpingidis (89 iš 11 m).

Vokietija: M.Neueris, P.Lahmas, H.Badstuberis, M.Hummelsas, J.Boatengas, B.Schweinsteigeris, S.Khedira, A.Schurrle (67' T.Mulleris), M.Ozilas, M.Reusas (80' M.Gotze), M.Klose (80' M.Gomezas).

Graikija: M.Sifakis, G.Tzavelas (46' G.Fotakis), K.Papadopoulos, S.Papastathopoulos, V.Torosidis, I.Maniatis, G.Makos (72' N.Liberopoulos), G.Samaras, K.Katsouranis, S.Ninis (46' T.Gekas), D.Salpingidis.

Įspėjimai - G.Samaras, S.Papastathopoulos (Graikija).

IŠ PIRMŲ LŪPŲ

Vokietijos rinktinės treneris Joachimas LOEWAS:

"Graikija įmušė du įvarčius, nors turėjo vieną progą. Žaidėme gerai nuo pat dvikovos pradžios, bet mums reikėjo įmušti anksčiau ir būtų tapę lengviau. Pakeitimus sudėtyje atlikau ne dėl to, kad būčiau kuo nors nepatenkintas. Tai buvo planuotas žingsnis. Manau, graikai kruopščiai analizavo mūsų žaidimą, todėl turėjome būti šiek tiek nenuspėjami. Kartais naudinga atlikti pakeitimus, nes tokio rango varžybose menkiausia klaidelė ar netikslumas gali tapti lemiamas.

Noriu pasidžiaugti fantastišku savo komandos pasirodymu. Ketvirtą kartą iš eilės patenkame į Europos ar pasaulio čempionato pusfinalį. Kai EURO 2004 neįveikėme grupės varžybų etapo, mažai kas galėjo to tikėtis iš mūsų ateityje. Esame jauniausia komanda šiame čempionate ir tai teikia puikių ateities perspektyvų. Didžiuojuosi savo žaidėjais."

Graikijos rinktinės treneris Fernando SANTOSAS:

"Šiose rungtynėse mes neturėjome erdvės ir vokiečiai kontroliavo situaciją. Norėjome ilgiau palaikyti kamuolį, bet kartais mes tiesiog negalėjome net laisvai įkvėpti oro. Per pertrauką žaidėjams pasakiau, kad jei įmušime, žaidimas pasikeis. Kovojome ryžtingai ir išlyginome rezultatą, bet tuoj pat vėl praleidome įvartį, o vokiečiai uždarė visas erdves kraštuose.

Mums labai trūko svarbiausio žaidėjo G.Karagounio, kuris tampa mūsų pulsu aikštėje. Su juo nebūtume praleidę keturių įvarčių. Taip pat nesitikėjau tiek permainų vokiečių sudėtyje. J.Loewas norėjo įlieti šviežio kraujo, atgaivinti sudėtį ir, manau, pasielgė teisingai. Sveikinu Vokietiją, kuri žaidė labai gerai ir pelnytai laimėjo."

ĮDOMUS FAKTAS

Europos čempionate seniai buvo tokios politizuotos rungtynės kaip ši dvikova. Sunkiausią laikotarpį per visą istoriją išgyvenančiai Graikijai niekaip nepavyksta išsikapstyti iš gilios krizės, o pagalbą jai teikia Europos Sąjunga, kurioje Vokietija turi didžiulę įtaką. Dauguma graikų mano, kad vokiečių politikai primetė jiems savo diktatą, ir net įsitikinę, kad Vokietija pasiryžusi įvesti Ketvirtąjį reichą. Jie širsta, kad Vokietijos kanclerė Angela Merkel reikalauja laikytis griežto taupymo plano, kai nedarbas Graikijoje ir benamių skaičius tebeauga. Graikų spaudoje prieš rungtynes apie futbolą buvo kalbama mažai. Vienas laikraštis ironizavo, kad teisėjas turėtų leisti mesti ginčo monetą būtent A.Merkel. Kiti šaipėsi, kad graikai ant savo marškinėlių turėtų užrašyti Vokietijos pavadinimą ir paaiškinti, kad tai - jų rėmėjas. Beje, A.Merkel stebėjo rungtynes Gdansko stadione, televizijos kameros užfiksavo ją besidžiaugiančią po Vokietijos rinktinės įvarčio.