Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATAŠVIETIMAS
ŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
GIMTASIS KRAŠTAS

M.Daukšą menanti vieta - šiukšlynas

 
Įrodymai, kad išgerti čia susirenkama dažnai.
Įrodymai, kad išgerti čia susirenkama dažnai. Vytenio Almonaičio nuotraukos

Pirmasis lietuviškų knygų leidėjas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje Mikalojus Daukša gimtoje sodyboje Babėnuose (šalia Kėdainių) pasodino ąžuolą. Nuo XVI amžiaus jis išsistiebė 23 metrus, sustorėjo iki 5,4 metrų apimties. Seniausias rajone ir į valstybės saugomų gamtos paminklų sąrašą įtrauktas ąžuolas lankomas turistų. Tačiau vaizdas, kokį jie pamato šalia šios vietos esančiose kapinaitėse, daro gėdą Babėnams.

Senąsias kapinaites vietinis jaunimas seniai padaręs išgertuvių vieta. Gal tiesiog patogu ant pasvirusių antkapių prisėsti? Net pagrindinio kapinių paminklo tvorelė tapusi suolu. Aplink - krūvos šiukšlių, tuščių "bambalių". Kėdainių seniūnijai priklausančią teritoriją darbininkai kartais sutvarko, tačiau jaunimo įpročiai nesikeičia, jie vėl čia susikrausto. Atvažiavus policijai, išsilaksto. Gana keistas vietinės valdžios neįgalumas susitvarkyti su šia problema.

Gal Kėdainiuose M.Daukšos pagrindinę mokyklą lankęs, o gal ir tebelankantis jaunimas nežino, kas tas M.Daukša? Jei ir nežino, tai bent jau kapines turėtų skirti nuo paprasto parkelio.

M.Daukšos ąžuolui - daugiau kaip 400 metų.
M.Daukšos ąžuolui - daugiau kaip 400 metų.

Mena tik ąžuolas

Iš kartos į kartą buvo pasakojama, kad šalia augantį ąžuolą savo buvusios gimtosios sodybos vietoje pasodino pats M.Daukša. Galiūnui jau daugiau kaip 400 metų. Babėnai Livonijos kronikoje minimi nuo 1372 metų, kadangi jie buvo nuniokoti kryžiuočių. XVI amžiuje minimas Babėnų laukas, kuriame buvo bajorų Daukšų tėvonija.

Iš Babėnų kilęs lietuvių raštijos pradininkas M.Daukša (gimęs apie 1527-1538 metus) buvo kontrreformacijos veikėjas, katalikybės gynėjas. Lietuviškas katalikiškas knygas rengė savo globėjo vyskupo Merkelio Giedraičio pavedimu ir lėšomis. Iš lenkų kalbos M.Daukša išvertė ispano Jokūbo Ledesmos "Katekizmą" ("Katekizmas, arba mokslas, kiekvienam krikščioniui privalus"), kuris buvo išleistas Vilniuje 1595 metais. Tai pirmoji iki mūsų laikų išlikusi lietuviška knyga, išspausdinta Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.

Aplink senųjų kapinių paminklėlį - vien šiukšlės.
Aplink senųjų kapinių paminklėlį - vien šiukšlės.

1599 metais M.Daukša išleido išverstą lenkų jėzuito, rašytojo Jokūbo Vujeko "Postilę". Pamokslų "Prakalboje į malonųjį skaitytoją" pats žadino tautinę lietuvių savimonę, kėlė pasididžiavimą gimtąja kalba kaip pagrindine tautos ir valstybės egzistencijos atrama.

Linksmybės ant kaulų

Tikėtina, kad senosiose Babėnų kaimo kapinaitėse ilsisi lietuvių raštijos pradininko, taip pat ir dabartinių babėniškių protėviai. Ant jų kaulų dabar linksminasi vietinis jaunimas. Akivaizdu, kad bet kokį kultūros jausmą praradusių žmonių nepasiekė M.Daukšos "Postilės" prakalbos žodžiai, apeliuojantys į tautinę savimonę. Tačiau nejaugi Kėdainių valdžia į tai specialiai žiūri pro pirštus? Tarsi taip pat prisidėdama prie bet kokių kultūros ženklų niekinimo? Juo labiau, kad vaizdas, šią vasarą užfiksuotas senose kapinėse, nėra naujiena. Pranešimų apie šiukšlynu paverstą šią vietą spaudoje teko matyti ir prieš keletą metų. Nejaugi kapinės nenusipelnė nors šiek tiek daugiau pagarbos?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataŠvietimasTrasaKarjera
Žmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"