Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATA
TRASAŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA
GIMTASIS KRAŠTAS

Socializacijos centrą priglaus maža bendruomenė

2016 03 23 6:00
Tokius didmiesčiuose esančius vaikų socializacijos centrus ketinama perkelti į atokias vietoves gamtos apsuptyje. Alinos Ožič (LŽ) nuotrauka

Telšių gyventojams griežtai atsisakius įsileisti vaikų socializacijos centrą, nusikalsti linkusių vaikų perauklėjimo įstaigą panoro turėti Kelmės rajono Gailių gyvenvietės bendruomenė. Iš žemdirbystės sunkiai išgyvenantys gailiškiai tikina mielai dirbsiantys socializacijos centro kiemsargiais, valytojais, virėjais.

Lietuvoje šiuo metu intensyviai ieškoma, kur galėtų įsikurti pertvarkyti planuojami vaikų socializacijos centrai. Švietimo ir mokslo viceministrės Natalijos Istominos teigimu, vietoj dabartinių šešių tokių įstaigų po poros metų turėtų likti keturios. Vieną jų ketinama įkurti Kelmės rajone, Gailiuose, kitoms vietos vis dar žvalgomasi. Viceministrė džiaugiasi gailiškių geranoriškumu ir sąmoningumu, juolab kad būsima įstaiga ne vienam vietos žmogui suteiktų darbo.

Pertvarka už ES pinigus

Anot N. Istominos, galimybė pertvarkyti šalies vaikų socializacijos centrus atsirado iš Europos Sąjungos gavus per 6 mln. eurų. Rūpinantis į tokias įstaigas patenkančių vaikų ateitimi siekiama, kad centrai iš didmiesčių būtų iškelti į atokias vietoves, kur sunkiai auklėjamiems, paprastai daug psichologinių problemų turintiems auklėtiniams būtų ramu augti.

„Visada skaudu girdėti, kai socializacijos centrus žmonės vadina nusikaltėlių kolonijomis. Manau, kad taip gali teigti tik tie, kurie nėra matę šiuose centruose gyvenančių nelaimingų, likimo nuskriaustų vaikų“, – kalbėjo N. Istomina. Ji pabrėžė, jog valstybė privalo pasirūpinti, kad į tokias įstaigas patenkantys vaikai, kurių neretai būna atsisakę tėvai, užaugtų patirdami ne visuomenės priešiškumą, o geranoriškumą.

„Šiuo metu šešiuose vaikų socializacijos centruose, įsikūrusiuose Vilniuje, Vilniaus rajone (Vėliučionyse), Kaune, Šiaulių rajone (Gruzdžiuose) ir Biržų rajone (Kučgalyje), yra 176 vietos. Po pertvarkos liks keturi centrai, juos siekiama įkurti atokiau nuo didžiųjų miestų, planuojama apgyvendinti ne daugiau kaip 80 vaikų“, – sakė N. Istomina. Viceministrės teigimu, ateityje viename socializacijos centre gyvens ne daugiau kaip 20 vaikų nuo 14 iki 18 metų. Centrai bus kuriami atskirai berniukams ir mergaitėms. Juose nebebus apgyvendinami į nusikaltimus linkę psichikos ar proto negalią turintys vaikai.

Lėmė geranoriškumas

Ėmusis pertvarkos, Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) iniciatyva visoms savivaldybėms išsiuntinėti paklausimai, ar šios norėtų, kad jų teritorijoje atsirastų socializacijos centrai ir kur jie galėtų įsikurti. „Į paklausimus atsakė toli gražu ne visos savivaldybės. Kad norėtų socializacijos centro, kiek pamenu, sužinojome iš Lazdijų, Kupiškio, Zarasų, Telšių, Kelmės savivaldybių vadovų“, – pasakojo viceministrė.

Natalija Istomina: „Visada skaudu girdėti, kai socializacijos centrus žmonės vadina nusikaltėlių kolonijomis." /Ritos Stankevičiūtės nuotrauka

Gavus Telšių rajono vadovybės patikinimą, kad mergaitėms skirto centro norima Žemaitijos sostinėje, svarstyta jo įkurdinimo galimybė, važiuota į susitikimus su šio miesto gyventojais.

„Nuvykę nustebome, kad Telšių žmonės itin kategoriškai pasisakė prieš socializacijos centro kūrimą, žadėjo rengti piketus ir kitas protesto akcijas“, – sakė viceministrė. Į gyventojų nuomonę atsižvelgta ir centro įkūrimo Telšiuose klausimas nebesvarstomas.

„Buvo malonu išgirsti, kad, priešingai nei telšiškiai, tokios įstaigos pageidauja Kelmės rajono Gailių gyvenvietės žmonės“, – kalbėjo N. Istomina. Apžiūrėjusi uždarytos Gailių mokyklos pastatą, kuriame siūloma steigti socializacijos centrą, ŠMM komisija šią vietą įvertino palankiai.

Viltis įsidarbinti

200 gyventojų turinčios Gailių gyvenvietės seniūnaitė Vilma Ivoškienė LŽ teigė, kad ir ji pati, ir visa vietos bendruomenė laukia vaikų socializacijos centro. „Mums buvo paaiškinta, kad jame gyvens ne daugiau kaip 20 vaikų, o darbo turės dvigubai daugiau su jais dirbsiančių žmonių. Be to, bus suremontuotas jau trejus metus neveikiančios mokyklos pastatas“, – sakė V. Ivoškienė.

Ji pabrėžė, kad Gailių gyventojai daugiausia užsiima žemdirbyste, o dabar, kritus žemės ūkio produkcijos kainoms, išgyventi tapo itin sunku. „Moterys džiaugiasi, kad socializacijos centre bent už minimalią algą galės įsidarbinti valytojomis ar virėjomis, o vyrai galbūt gaus apsaugininkų darbo“, – ateities planais dalijosi seniūnaitė. Anot jos, gailiškiai nusikalsti linkusių vaikų anaiptol nebijo. „Mums buvo išaiškinta, kad už vaikų padarytas eibes atsakys su jais dirbsiantys specialistai“, – pridūrė V. Ivoškienė.

Kelmės rajono meras Vaclovas Andriulis pasakojo, jog gavus ŠMM paklausimą dėl galimybės rajone steigti vaikų socializacijos centrą buvo aptartos dvi vietos, kur toks galėtų atsirasti – Budraičių ir Gailių gyvenvietės. Nutarta, kad tinkamiausia vieta vaikų socializacijos centrui – Gailiai.

„Šioje gyvenvietėje stovi pačioje sovietmečio pabaigoje pastatyta mokykla, ją teko uždaryti, nes nebebuvo kam mokytis“, – sakė meras. Kadangi ir vietos bendruomenė nori socializacijos centro, ir ŠMM palankiai žvelgia į jo įkūrimą Gailiuose, kovo pabaigoje vyksiančiame Kelmės rajono tarybos posėdyje bus svarstomas klausimas dėl buvusios mokyklos pastato perdavimo ministerijos žinion.

Telšių rajono meras Petras Kuizinas apgailestavo, kad Žemaitijos sostinės žmonės atsisakė galimybės turėti socializacijos centrą. „Mano požiūriu, daug netekome. Jei būtų buvusi mano valia, būčiau sudaręs visas sąlygas kurtis tokiai įstaigai. Tačiau būdamas meras privalau vykdyti mane išrinkusių žmonių valią“, – kalbėjo jis.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"