Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATA
TRASAŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA
GIMTASIS KRAŠTAS

Spręs taboro problemas

2015 07 22 6:00
LŽ archyvo nuotrauka

Naujoji Vilniaus miesto valdžia neketina tęsti buvusio sostinės mero Artūro Zuoko politikos griauti taborą ir iškeldinti jame įsikūrusius romus. Vietoj to siūloma įgyvendinti 5 žingsnių programą, kurios apmatus palankiai vertina ir romų bendruomenės vadovas.

Strategija Vilniaus taboro problemoms spręsti apima kovą su narkotikų pasiūla ir paklausa, romų socialinės integracijos ir užimtumo skatinimą, taip pat socialinio būsto programą. Konkrečios priemonės rytoj bus pateiktos svarstyti atnaujintai Vilniaus miesto savivaldybės Narkotikų kontrolės komisijai.

Neutralizuos žalą visuomenei

Vilniaus miesto vicemero Gintauto Palucko teigimu, 5 žingsnių programa – kompleksiškai taikomos priemonės, kurios turėtų iš esmės spręsti Vilniaus taboro problemas. „Tai nėra griovimas, taboro ardymas fizinėmis priemonėmis, utopinių projektų, tokių kaip romų iškeldinimas sukuriant etnografinį kaimą, įgyvendinimas. Yra tikimybė, kad kompleksiškai taikydami minėtas priemones per keletą metų sumažinsime tiek taboro dydį, tiek jo žalą visuomenei“, - pažymėjo G. Paluckas.

Anot vicemero, mažinant narkotikų pasiūlą reikšmingas bus policijos vaidmuo. Prie narkotikų paklausos mažinimo prisidėtų įvairios tikslinės priemonės, pavyzdžiui, metadono skyrimas tabore besilankantiems narkomanams. Numatoma įgyvendinti romų socialinės integracijos ir užimtumo programas. „Tai būtų galimybė pakeisti gyvenimo būdą ir užsiimti ne nusikalstama veika, nieko neveikimu, o kurti socialinį verslą. Pavyzdžiui, tabore būtų galima įrengti automobilių remonto dirbtuves ar ką nors panašaus“, - aiškino vicemeras. Dar vienas svarbus akcentas – prieinamo būsto programa.

Integruojant romus taboras mažės

G. Paluckas pabrėžė, kad taboro romai gyvena atskirai, nedidelėje bendruomenėje, o tai trukdo integruotis į visuomenę. Tabore nėra darbo, bet ši problema ne itin aktuali, nes dalis romų „užsidirba“ pinigų platindami narkotikus. Motyvacija mokytis - menka. „Nekeliame klausimo, ką daryti su pačiu taboru. Integruojant romus vieną po kito, šeimomis, jis natūraliai mažės. Mūsų tikslas – romų integracija. Tam prireiks laiko, tai ne 6 mėnesių, ne metų, o visos kadencijos nuoseklus darbas“, - tvirtino vicemeras.

Klausiamas, kaip taboro gyventojai vertina tokius planus, G. Paluckas atsakė, kad romų bendruomenė yra marga. Esą vieni prašo skirti pinigų, o jie „jau patys susitvarkys“, kiti baiminasi, jog išsikraustę iš taboro negaus darbo, nes neturi kvalifikacijos. Vicemeras akcentavo, kad sostinės valdžia sulaukė daug prašymų iš įvairių valstybės institucijų taboro bėdas spręsti „socialinėmis priemonėmis, o ne buldozeriais“.

Opiausios buitinės problemos

Vilniaus romų bendruomenės pirmininkas Stepas Visockis palaiko planą, kuris nenumato taboro naikinimo ar gyventojų iškeldinimo. „Žmonės tabore gyvena seniai, kai kurie net po 70 metų, čia užaugo ne viena karta. Todėl toks miesto valdžios pasiūlymas yra į gera“, - LŽ sakė jis.

S. Visockis skaičiuoja, kad šiuo metu Vilniaus tabore gyvena keli šimtai romų. Pastaraisiais metais jų sumažėjo, mat nemažai žmonių išvyko į užsienį, dalis atlieka bausmes įkalinimo įstaigose. Sostinės romų lyderis pasakojo, kad taboro gyventojai susiduria su daugybe problemų, kurių aktualiausios – buitinės. Jis tikino, jog romai po truputį moka skolą už vandenį iš kolonėlės. Tabore gyvenantys žmonės norėtų, kad būtų sutvarkyti keliai, įrengtas dušas, sprendžiami socialiniai klausimai. Jie taip pat pasiilgsta aktyvesnio kultūrinio gyvenimo: renginių, koncertų, susibūrimų. Anot S. Visockio, numačius tinkamas priemones įmanoma susidoroti ir su narkotikų prekyba tabore.

Nusikaltimai susiję su narkotikais

Vilniaus miesto 2-ojo policijos komisariato viršininko Arūno Paulausko teigimu, situacija tabore po truputį gerėja, ir tai susiję su įdėtomis pastangomis bei darbu. „Šis objektas nuolat reikalauja dėmesio. Negalime jo palikti be priežiūros, nes tai padarius padėtis iš karto pradeda blogėti“, - kalbėjo jis. Pasak A. Paulausko, policininkai nuolat rengia reidus į taborą. Prastesni reikalai, susiję su šioje teritorijoje įrengta vaizdo stebėjimo sistema, - daug kamerų greičiausiai dėl prastos priežiūros, kurią vykdo Vilniaus miesto savivaldybė, nebeveikia.

Pagrindiniai tabore fiksuojami nusikaltimai – narkotinių medžiagų platinimas ir disponavimas jomis. „Vagystės, plėšimai čia gana reti. Jeigu ir įvyksta, dažniausiai niekas nenori kreiptis į policiją. Informacijos apie tokio pobūdžio nusikaltimus turime nedaug“, - aiškino A. Paulauskas. Komisariato viršininkas įsitikinęs, kad tabore įmanoma įvesti tvarką ir smarkiai sumažinti nusikaltimų skaičių. Tam reikia politinės valios, glaudaus tarpinstitucinio bendradarbiavimo ir lėšų.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
GIMTASIS KRAŠTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"