Amžinojo pavasario sala traukia sugrįžti

Milda KNIEŽAITĖ   2011-12-09 10:00
Milda KNIEŽAITĖ
 
2011-12-09 10:00
Sa­ko­ma, kas ne­pa­ki­lo į aukš­čiau­sią Is­pa­ni­jos Ka­ra­lys­tės vir­šū­nę, tre­čią di­džiau­sią pa­sau­ly­je Tei­dės vul­ka­ną, ar ne­si­mau­dė vul­ka­ni­niuo­se Ga­ra­či­ko mies­te­lio ba­sei­nė­liuo­se, tas ne­bu­vo Te­ne­ri­fė­je. 

Dvi vilniečių šeimos skrido į šią didžiausią (2034 kv. km) iš septynių Kanarų salyno vulkaninę salą, aiškiai nusprendusios, ką būtinai turi aplankyti per tris rudens savaites. Žinoma, pirmiausia, kaip pasakojo Jolita Babachinienė, - užkopti į Teidės kalno viršūnę. Po to, vaikų džiaugsmui, apsilankyti įspūdingame Loro parke po atviru dangumi, suteikiančiame prieglobstį įvairiausių rūšių gyvūnams. O dviem savaitėms išsinuomotas automobilis leido pažinti Tenerifę ne tik iš turistinių maršrutų.

Be lagamino?

Keliautojai pasakojo, kad Tenerifės kurortuose smagu ilsėtis visai šeimai. Garantuotas ramus poilsis, o automobiliu galėjo apvažiuoti visą salą. Tie, kurie baiminasi vairuoti patys, gali išsinuomoti automobilį kartu su vairuotoju. Arba rinktis ekskursijas. Jos labai organizuotos. Į pramogų parkus kursuoja net nemokamas transportas.

Tenerifė žavi išskirtiniu gamtovaizdžiu. Šiaurėje stūkso uolėtos pakrantės, pietuose driekiasi geltono ir itin švelnaus juodo smėlio paplūdimiai. Visur tvarkinga ir švaru, labai geri keliai ir tokie mandagūs vairuotojai, kad tik vieną ar du kartus per dvi savaites keliautojai išgirdo pypsėjimą. Nekantravo, žinoma, turistai. Matyta viena avarija - irgi dėl turistų kaltės. 

Pasak vilniečių, Tenerifės gyventojai kultūringi, nuoširdūs, nuolat šypsosi ir visi kalba angliškai. Saloje, galima sakyti, triumfuoja maisto kultas. Žmonės mėgsta skaniai ir gausiai pavalgyti. Maisto parduotuvėse kainos panašios kaip Lietuvoje, tačiau alkoholis ir cigaretės gerokai pigesni nei visoje Europos Sąjungoje. Tenerifėje gaminamų pigiausių cigarečių pakelis kainuoja apie 1,80 lito ir nėra jokių kontrabandinių prekių. Kur kas pigesni nei Europoje ir žymių ženklų drabužiai.

"Patartume važiuoti į Tenerifę tuščiu lagaminu, o dar geriau - be jo. Ten kur kas pigiau galėsi nusipirkti ir lagaminą, ir apsirengti nuo kojų iki galvos, - juokėsi pašnekovė. - Išparduotuvėse net garsių ženklų prekės kainuoja po vieną, du ar kelis eurus. Kitose parduotuvėse ir naujos drabužių kolekcijos gerokai pigesnės nei pas mus."  

Jei pasiseks

Tenerifė vadinama amžinojo pavasario sala, nes ten ištisus metus šilta. Net ir žiemą oro temperatūra nenukrinta žemiau nei 18 laipsnių šilumos, o vasarą nebūna nepakeliamai karšta. Vilniečiai gyveno pietinėje pakrantėje - kur šilčiausia. Važiuojant į šiaurę, būdavo vėsiau, kalnuose nuolat krapnodavo lietutis, o mistiškus Las Mersedes miškus, kaip pasakojo Jolita, dažnai gaubė rūkas. Vis dėlto ruduo, nors žalumos saloje netrūksta ištisus metus. Ir augalijos įvairovė didžiulė - nuo kaktusų iki aukščiausių atogrąžų medžių su apsiraizgiusiomis lianomis. Vakare, kai pradeda temti, galima pasijusti vos ne kaip siaubo filme. Jei pasiseka, sutiksi ir laukinių gyvūnų. Pavyzdžiui, pakilus į kalnus gausu erelių. Plaukiant laivu Atlanto vandenyne galima pamatyti delfinų ir banginių.

Vilniečiai daug keliavo ir lepintis paplūdimyje skirdavo dieną, kai būdavo labai pavargę. Tarkim, po kopimo į Teidės viršukalnę. Į ją pakilti keltuvu gali visi, tačiau toliau porą šimtų metrų takeliu į pačią viršūnę kopti be leidimo negalėsi. Tiems, kurie norėtų į ją patekti, keliautojai patarė dar Lietuvoje užsisakyti leidimus internetu. Reikia iš anksto rezervuoti laiką, nes per dieną leidžiama kopti tik šimtui žmonių, o norinčiųjų - daugybė. Žmonės suskirstyti tiesiog valandomis, nes kylant į 3718 metrų aukštį, pradeda trūkti oro ir kur kas sunkiau, gal net pavojingiau keliauti. Reikia būti gerai fiziškai pasirengus. Tačiau užkopus į viršūnę pasiteisina visi vargai. Atsiveria nepamirštamas vaizdas, o nuo snūduriuojančio 20 kilometrų skersmens Teidės vulkano dvelkia siera. Būtent šis Tenerifės centre stūksantis kalnų masyvas ir skiria salą į pietinę bei šiaurinę dalis, skirtingas gamtovaizdžiu ir klimato sąlygomis.

Plaukiojant su delfinais

Seniausiame Puerto de la Kruzo kurorte salos šiaurėje įsikūręs įspūdingas Loro parkas. Maždaug 135 tūkst. kv. m plote įrengtas didžiausias pasaulyje delfinariumas. Didžiuliame akvariume plaukioja apie 15 tūkst. jūros gyvūnų iš viso pasaulio. Parkas garsėja ir didžiausiu papūgų būriu - per 340 rūšių daugiau kaip 3500 spalvingųjų paukščių. 

Loro parko lankytojams rengiami papūgų, delfinų, orkų ir jūrų liūtų pasirodymai. Penkiametei vilnietei Martynai pasisekė kaip dalyvei patekti ne tik į papūgų, bet ir delfinų pasirodymą. Į juos paprastai paimamas tik vienas vaikas. Įsodintą į valtelę jį plukdo delfinai - šokinėjantys po visą baseiną, nuplaukiantys ir vėl sugrįžtantys. Vaikas gali delfinus paglostyti, pabučiuoti, o vienas jų, visų žiūrovų džiaugsmingai nuostabai, net atneša gėlę ir įteikia programos dalyviui. 

Per papūgų pasirodymą buvo pakviesti du vaikai. Jiems atidarius sienoje dureles, išskrido būrys paukštelių ir aptūpė rankose laikomus dubenėlius su lesalu. Smagu ne tik vaikams, bet ir susirinkusiems žiūrovams.

Kitą kartą

"Tenerifėje labai gražūs paplūdimiai, jų daug ir kiekvienas skirtingas. Vandenyne maudytis visai kas kita nei jūroje. Šiaurinėje salos pusėje tokios didžiulės bangos, kad prie bendrų paplūdimių įrengti bangolaužiai. Jei nori bangų, pasiieškok laukinio paplūdimio", - vardijo salos atrakcijas keliautojai. 

Pavyzdžiui, Teidės nacionalinį parką, apimantį aplinkinius kalnus bei miškus, labai mėgsta iškylaujantys vietos gyventojai. Parke įrengta daug stovyklaviečių ir pėsčiųjų takų su informatyviomis nuorodomis, nes Tenerifėje populiarus kalnų turizmas. Vienu takeliu ir vilniečiai buvo pakilę į daugiau nei dviejų kilometrų aukštį, kai nebelieka žalumos, o plytintys sustingusios lavos laukai primena Mėnulio peizažą. Vietos gyventojai, kaip pasakojo Jolita, apskritai daug sportuoja. Nemažai jų bėgioja, o miesteliuose netrūksta sporto salių po atviru dangumi. 

Vilniečius sužavėjo Tenerifės kasdienis gyvenimas, gamtos įvairovė, turtinga istorija. Pavyzdžiui, salos pavadinimas ("tene ife" - "snieguota kalva") kilęs iš Kanarų aborigenų guančių kalbos. Jau iš naujesnių laikų išlikusi, tarkim, tokia legenda. Garačiko miestelyje gyveno daugybė turtuolių ir kiekvienas statėsi po privačią bažnyčią. Bendros bažnyčios jie jau nenorėjo, todėl buvo kunigo prakeikti, o miestelis užlietas lava.

Aborigenų guančių statulėles galima pamatyti Pueblo Čiko miniatiūrų parke, atkuriančiame mažesniu masteliu visas žymiausias Tenerifės vietoves ir statinius. Jis skirtas, kaip juokavo keliautojai, saloje poilsiaujantiems tinginiams, kad galėtų pasakyti, jog viską matė. Vilniečiams ir 18 dienų pasirodė per mažai Tenerifei pažinti, todėl kai ką pasiliko kitiems metams. Pavyzdžiui, Vėjo urvą - didžiausią vulkaninį vamzdį Europoje, suformuotą tekančios lavos. Arba viena gražiausių Tenerifės vietų Maskos tarpeklį. Norėtų nuplaukti ir į gretimas salas. Pasak keliautojų, kai vaikai paūgėjo, pasikeitė ir prioritetai. Visus labiau domina ne poilsinės, o pažintinės kelionės.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
to as 10.34  88.223.63.206 2011-12-12 22:30:27
Koks gi idijotas privalai gimti kad nesuprastum, jog žurnalistai rašo savo stiliumi, kažką pakoreguojant, iš žmonių kalbų, forume parašyta visai kitaip - ir mamytė ar tėvelis ten davė aiškiai suprasti - kad tai atrakcijai ima tik vietinius, ir kaip ir nulis šansų turistams. Bet tokie komentatoriai juk viską savaip supras ir bandys dergti. Vietoj pastovaus nepatenkinamumo viskuo - pabandykite ten nuvykti ir patekti į tą šou - visi mielai žiūrės ir jūsų nuotraukas.
3 0  Netinkamas komentaras
as  86.41.152.61 2011-12-09 22:34:36
Penkiametei vilnietei Martynai pasisekė kaip dalyvei patekti ne tik į papūgų, bet ir delfinų pasirodymą - keista forume tevelis gyresi, kad pats ''pasistenge'', kad dukra isrinktu ''atsitiktinai''
3 3  Netinkamas komentaras
smalsuolis  88.223.63.206 2011-12-09 19:45:17
Atsiprašau - o kodėl neįdėjote tiek nuotraukų kiek yra laikraštyje ??? Labai išsamų reportažą apie kelionę po Tenerifę galima surasti supermamoje- fotoreportažuose.
2 0  Netinkamas komentaras
Eu­ro­po­je, Azi­jo­je bei Ar­ti­muo­siuo­se Ry­tuo­se at­omi­nes elek­tri­nes sta­tan­ti Ru­si­jos „Ro­sa­tom“ tam­pa geo­po­li­ti­nio spau­di­mo prie­mo­ne, lan­ky­da­ma­sis JAV par­eiš­kė ener­ge­ti­kos ministras Ro­kas Ma­siu­lis.
Lie­tu­vos vals­ty­bi­nės ins­ti­tu­ci­jos kas­dien su­lau­kia tūks­tan­čių ban­dy­mų reng­ti ki­ber­ne­ti­nes at­akas, šim­tai jų ke­lia vi­du­ti­nę, o bent 5 proc. – rim­tą grės­mę, sa­ko Nacionalinio ki­ber­ne­ti­nio sau­gu­mo [...]
Krem­liui ar­ti­mi žmo­nės pro­ru­siš­kiems se­pa­ra­tis­tams Ry­tų Ukrai­no­je ak­ty­viai pa­ta­ri­nė­ja, kaip va­ry­ti „pro­pa­gan­dos kam­pa­ni­ją“ prieš Ki­je­vą ir Va­ka­rus, ket­vir­ta­die­nį pranešė Vo­kie­ti­jos ži­niask­lai­da.
Jung­ti­nė­se Vals­ti­jo­se trau­ki­niui įsi­rė­žus į Ho­bo­ke­no sto­tį Nau­ja­ja­me Džer­sy­je, pa­tvir­tin­ta vie­no žmo­gaus žū­tis, sa­kė Nau­jo­jo Džer­sio gubernatorius Chri­sas Chris­tie.
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
Spa­lio 1 ir 2 die­no­mis Pa­ne­vė­žio Juo­zo Mil­ti­nio dra­mos tea­tre įvyks iš­skir­ti­nė prem­je­ra – gar­saus len­kų ki­no ir tea­tro re­ži­sie­riaus, sce­na­ris­to, pro­diu­se­rio Krzysz­to­fo Zanussio „Hyb­ris (Pui­ky­bė)“. [...]
Ka­dai­se, so­viet­me­čiu, tai bu­vo mies­te­lio ar kai­mo kul­tū­ros na­mai, ku­riuos sta­tant bu­vo sie­kia­ma už­gož­ti vie­tos baž­ny­čią. Da­bar kai ku­rie jų te­be­vei­kia, ki­ti ap­leis­ti, o kai kurių pa­tal­po­mis nau­do­ja­si [...]
Grum­da­ma­sis su pra­stu oru ir prieš­prie­ši­niu vė­ju prieš 180 me­tų iš Ka­ra­liau­čiaus į Klai­pė­dą vy­kęs bur­lai­vis ga­be­no žmo­gų, il­gai­niui ta­pu­sį vie­nu žy­miau­siu XIX amžiaus kom­po­zi­to­rių, pa­sku­ti­nį­jį [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nia­me ope­ros ir ba­le­to tea­tre spa­lio 1 d. ro­do­ma Lud­wi­go van Beet­ho­ve­no ope­ra „Fi­de­li­jus“ – ypa­tin­gas spek­tak­lis, mat tą va­ka­rą įvyks net trys de­biu­tai. 
Rug­sė­jo 29 d., ket­vir­ta­die­nį, du­ris ofi­cia­liai at­vė­rė de­ši­nia­ja­me Ne­ries kran­te įsi­kū­ręs vers­lo mies­tas „Quad­rum“, į ku­rį Nor­ve­gi­jos įmo­nių gru­pė „Scha­ge Group“ investavo 100 mln. [...]
Trims Bal­ti­jos ša­lims po il­gų ir su­dė­tin­gų de­ry­bų pa­sie­kus su­si­ta­ri­mą, kad eu­ro­pi­nės ge­le­žin­ke­lio ve­žės pro­jek­to „Rail Bal­ti­ca“ ran­gos kon­kur­sai bū­tų skel­bia­mi ne tik per bend­rą įmo­nę, [...]
Vil­niu­je ket­vir­ta­die­nį pra­dė­jus šil­dy­mo se­zo­ną, ki­ti di­die­ji Lie­tu­vos mies­tai kol kas neketina šil­dy­ti na­mų.
Tau­ra­gės kraš­to mu­zie­jus pri­sta­to so­viet­me­čio pra­džią Lie­tu­vo­je pri­me­nan­čią NKVD būs­ti­nę su au­ten­tiš­ko­mis su­lai­ky­mo, tar­dy­mo ka­me­ro­mis ir kar­ce­riu. Mu­zie­jaus lan­ky­to­jams bus su­tei­kia­ma pro­ga [...]
Ute­nos „Ju­ven­tus“ ko­man­da sa­vų sir­ga­lių aki­vaiz­do­je kur kas už­ti­krin­čiau su­sit­var­kė su Por­to „Por­to“ krep­ši­nin­kais ir žen­gė į pa­grin­di­nį FI­BA Čempionų ly­gos tur­ny­rą.
Penk­ta­die­nį ir šeš­ta­die­nį Jo­na­vo­je vyks 22-ą kar­tą ren­gia­mas tarp­tau­ti­nis mo­te­rų tink­li­nio tur­ny­ras „A. Ogo­naus­ko at­mi­ni­mo tau­rė“. Ja­me var­žy­sis po dvi Lie­tu­vos ir Lat­vi­jos ko­man­das.
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Kas­kart į Lie­tu­vą ar­ti­mų­jų, gi­mi­nių ir bi­čiu­lių ap­lan­ky­ti at­vyks­tan­ti ži­no­mo po­li­ti­ko, vi­suo­me­ni­nin­ko, gy­dy­to­jo Ka­zio Bo­be­lio naš­lė Da­lia Bo­be­lie­nė iš­vys­ta ge­rų po­ky­čių. Šįsyk ją itin [...]
Rug­sė­jo pra­džio­je Eko­no­mi­nio bend­ra­dar­bia­vi­mo ir plė­tros or­ga­ni­za­ci­ja (EB­PO) pa­skel­bė kas­me­ti­nį švie­ti­mo duo­me­nų lei­di­nį „Žvilgs­nis į švie­ti­mą“ (anlg. Edu­ca­tion at a Glan­ce), ku­ria­me pir­mą [...]
Pi­gi ir leng­vai pa­ga­mi­na­ma sin­te­ti­nė kau­lų me­džia­ga, im­plan­tuo­ta žiur­kių stu­bu­ruo­se ir bež­džio­nių kau­ko­lė­se, sti­mu­liuo­ja kau­li­nio au­di­nio vys­ty­mą­si, trečiadienį pra­ne­šė moks­li­nin­kai.
Žvar­bus ūžau­jan­tis vė­jas, snie­go pus­nys, ap­šar­mo­ję lan­gai ir... kak­tu­sai? Ne, tai ne fan­ta­zi­jos, o vi­siš­kai rea­lus vaiz­das: lie­tu­viš­ką žie­mą iš­tve­rian­tys ir lau­ke vi­sus metus ga­lin­tys aug­ti [...]
Pa­si­bai­gus mau­dy­mo­si se­zo­nui ir api­bend­ri­nus mau­dyk­lų van­dens ko­ky­bės ty­ri­mų re­zul­ta­tus, nu­sta­ty­ta, kad šį mau­dy­mo­si se­zo­ną šva­riau­sias van­duo bu­vo Tau­ra­gės ir Tel­šių aps­kri­ty­se.
Pra­si­dė­jo tarp­tau­ti­nė Par­yžiaus (Pra­ncū­zi­ja) au­to­mo­bi­lių par­oda, o be­ne svar­biau­sia jos nau­jie­na – kon­cep­ci­nis elek­tro­mo­bi­lis „Volks­wa­gen I.D. Con­cept“, ku­rio se­ri­ji­nė versija pa­si­ro­dys, de­ja, [...]
Spe­cia­lis­tai ra­gi­na gy­ven­to­jus, nu­spren­du­sius įsi­gy­ti nau­do­tą au­to­mo­bi­lį, ne­pa­si­ra­ši­nė­ti su­tar­čių, ku­rios su­da­ro­mos ne­va su už­sie­nio pi­lie­čiais, nors au­to­mo­bi­lio pre­kei­vis yra vie­ti­nis gy­ven­to­jas.
Lie­tu­vos ši­lu­mos tie­kė­jų aso­cia­ci­ja dau­gia­bu­čius pri­žiū­rin­čias or­ga­ni­za­ci­jas, ku­rios ne­spė­jo lai­ku par­uoš­ti na­mų vi­daus šil­dy­mo ir karš­to van­dens sis­te­mų ar­tė­jan­čiam šildymo se­zo­nui, par­agi­no [...]
Sti­lin­gi me­di­niai lip­du­kai jū­sų kom­piu­te­riui? Tam­so­je švie­čian­tis bu­me­ran­gas? O gal­būt prie sta­lo prie sta­lo tvir­ti­na­ma ap­lin­kai draugiška šiukš­lių dė­žė? 
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Įtam­pa, stre­sas, prieš­iš­ku­mas, pyk­tis, dep­re­si­ja, ne­ri­mas, pa­vy­das. Ko­kią įta­ką svei­ka­tai da­ro vi­sos šios ne­igia­mos emo­ci­jos? Jos – tar­si kli­jai, la­šas po lašo užk­li­juo­jan­tys  šir­dį [...]
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Pe­ru pie­tuo­se pa­upį tvar­kę dar­bi­nin­kai ap­ti­ko da­lį se­no­vės in­kų al­to­riaus, ku­ris bu­vo lai­ko­mas din­gu­siu, tre­čia­die­nį pranešė Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja.
Aji Cha­ra­pi­ta rū­šies ai­trio­ji pa­pri­ka yra maž­daug žir­nio dy­džio. Kaip skel­bia­ma, ki­log­ra­mas šių prie­sko­nių ga­li kainuoti tūks­tan­čius eu­rų.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar ukrainiečiams pavyks sumažinti korupcijos lygį šalyje?
Taip. Pastangos įveikti korupciją nenueis veltui
Ne. Korupcija Ukrainoje per giliai įsišaknijusi
Man nerūpi
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami