Azerbaidžanas: naftos ir prabangos šešėliuose

© Lietuvos žinios 2012-11-02 08:14

© Lietuvos žinios

2012-11-02 08:14
Monikos Peldavičiūtės nuotraukos Nachičevanės regionas po darbo. Trumpas atokvėpis.
Kas­kart vis dau­giau lie­tu­vių trau­kia at­ras­ti Kau­ka­zo kal­nų ir ten sly­pin­čių kul­tū­rų. Daž­niau­siai marš­ru­tai kryps­ta į Gru­zi­ją, ta­čiau ki­ta Kau­ka­zo vals­ty­bė Azer­bai­dža­nas dar ne­ta­po tra­di­ci­ne tu­ris­tų lan­ko­ma vie­ta.

Autorė Monika Peldavičiūtė

Ši Kaspijos valstybė, įsprausta tarp Rusijos ir Irano, išsidėsčiusi prie Europos ir Azijos ribos. Čia gyvenantys žmonės - etniniai turkai, tačiau su Persijos prieskoniu, anksčiau priklausę sovietams, o šiuo metu valdomi daugianacionalinių bendrovių ir prezidento Ilhamo Alijevo šeimos klano.

Kur pučia vėjai

Kirtus Gruzijos ir Azerbaidžano sieną Kaukazo kalnai kairėje ir toliau driekiasi, skirtumas toks, kad vietoj gruziniškų karvių pakelėse laksto laukiniai žirgai. Pro langą matyti, kaip gamtovaizdis iš lėto virsta dykuma. Apie pusę šalies ploto užima kalnai su įspūdingomis subalpinėmis pievomis, viduryje tįso Lenkoranės subtropinė žemuma, kurioje nuolat kvapą gniaužia karštis, o šiaurėje - didžiausias pasaulyje ežeras, vadinamas Kaspijos jūra. Vietos gyventojai giriasi, esą jų vienoje šalyje iš galimų vienuolikos klimato juostų galima rasti net devynias.

Artėjant Baku link vis daugėja naftos gręžinių ir ryškėja žmonių gyvenimo skirtumai. Vienoje kelio pusėje darbininkai ir tie, tiesiogiai gyvenantys didžiulėje naftos pelkėje, kitoje pusėje -  privačios pilys Kaspijos jūros pakrantėje. Daugumai žmonių išgirdus Baku pavadinimą pirmos asociacijos siejasi su nafta ir prabanga, kuriamas modernaus miesto įvaizdis, tačiau čia piliečiai gyvena Azerbaidžano didelio turto šešėlyje, o naftos siurbliai toliau dirba I.Alijevui ir siurbia likusius dolerius iš išdegusios žemės.

Nors kruopščiai prižiūrimas senamiestis, o miesto centre kyla dangoraižiai, apie kuriuos visi kalba, įprastas vaizdas priemiestyje pasitinka ne juodais visureigiais ir blizgesiu. Čia šimtai surūdijusių ladų, skubančių gruoblėtais keliais ir keliančių dulkių debesis.

Baku, išvertus iš senovės farsi kalbos, reiškia "miestas, kuriame pučia vėjai". Ne veltui. Mat miestas įsikūręs pačiame Apšerono pusiasalio kranto skersvėjyje.

Vietiniai prie parduotuvės.

Autonomiškiausias regionas

Daugiau nei 18 metų Nachičevanės regionas yra atskirtas nuo pagrindinės Azerbaidžano dalies Armėnijos okupuota Kalnų Karabacho teritorija. Nachičevanė labai mažai kam žinomas ar girdėtas vardas, nors iš ten kilę beveik visi Azerbaidžano svarbiausi lyderiai ir intelektualai. Ji - taip pat gimtasis dabartinio prezidento miestas, o gamta čia įspūdingiausia ir turtingiausia visoje šalyje. Tai vienas autonomiškiausių regionų pasaulyje, labiausiai autoritarinis Azerbaidžano regionas. Į jį patekti sausumos kelio nėra, reikia skristi lėktuvu iš Baku arba keliauti neseniai atidarytu automobilių maršrutu per Iraną. Tačiau jei turite Armėnijos arba Irano vizą, jūsų įvažiavimas gali būti uždraustas, įtariant jus šnipinėjant. Baku valdžia ne tik palaiko ir remia, bet ir pateisina visas priemones dėl regiono grėsmingos geografinės padėties visai šaliai.

Gamta Azerbaidžane - užburianti.

Nachičevanės diktatūra

Nachičevanė pasižymi unikalia valdymo sistema su visomis ministerijomis, kaip ir Baku, bei sava Konstitucija. Rinkimai niekada nevyko konkurencijos principu, kadangi atsisakoma registruoti opoziciją. Regiono lyderis Vasifas Talibovas, kuris santuoka yra susijęs su Azerbaidžano valdančiąja šeima, jau keliolika metų yra nepakeičiamas Nachičevanės autoritetas. Ši vieta jam paskirta už ištikimybę prezidentui, o visa valdžios sėkmė slypi šeimos klanuose. Parlamento pirmininko V.Talibovo valdymo laikotarpiu nacionalinio saugumo narių ir armijos atsirado daugiau nei paprastų gyventojų, psichikos prieglaudos perpildytos, nepriklausoma žiniasklaida beveik išnyko. Nachičevanė dažnai vadinama "policijos valdžios regionu", nes režimas priklauso saugumo pajėgoms ir policijai, taip siekiama kontroliuoti bet kokį visuomenės nepasitenkinimą. Policija renka informaciją apie vyriausybės kritikus ir jų artimuosius. Šie įtraukiami į vadinamuosius juoduosius sąrašus arba tiesiog suimami ir deportuojami. Dauguma policijos smurto išpuolių yra oficialiai nepranešami, antraip grasinama sudeginti namus.

Kalnų didybė.

Kad negadintų vaizdo

Beveik visas Nachičevanės verslas priklauso diktatoriaus šeimai, vietiniai turgūs buvo sunaikinti, taip priverčiant žmones pirkti prekybos centruose. 2005 metais valdžia įsakė uždaryti barus ir kavines, panaikinti visus lauko suoliukus, kad žmonės nešvaistytų savo brangaus laiko. Policija uždraudė rinktis kaimo centre daugiau nei trims žmonėms. Tačiau išliko populiarūs vadinamieji sovietiniai savaitgaliai. Visi viešojo sektoriaus darbuotojai yra verčiami esą savo noru atlikti viešuosius darbus šeštadienį arba sekmadienį. Efektyviai naudojamos ir propaguojamos psichiatrijos ligoninės - tiems, kurie skundžiasi esama padėtimi, dažnai diagnozuojama paranoja arba šizofrenija.  

Komiška, tačiau šį tą pasako ir draudimas drabužius džiovinti balkonuose. Nachičevanės lyderis mano, kad kabinti viešumoje savo apatinius yra neetiška ir neestetiška, gadina miesto vaizdą. Valdžia taip pat sunaikino kaimuose gyvenančių žmonių privačias duonos kepyklas, kaltindama juos aplinkos teršimu ir versdama palaikyti parduotuvių tinklą. Egzistuoja oficialiai nerašyta taisyklė, draudžianti importuoti iš užsienio bet kokį automobilį, kuris gali geriau atrodyti ar daugiau kainuoti negu paties krašto lyderio.

Naftos siurbliai Baku priemiestyje.

Karštis, dykuma, kalnai

Korupcijos lygis (Azerbaidžanas patenka į labiausiai korumpuotų šalių trejetuką), ekonominiai rodikliai ir autoritarinis režimas žmonių charakterio neatskleidžia. Ko gero, labiausiai gyventojų būdą lemia karštis, dykumos ir kalnai. Nors viešai bučiuotis negarbinga ir draudžiama, žmonos paslapčia skundžiasi besaikiu vyrų potraukiu mylėtis, o šie juokiasi, kad gamta taip davė - medus, riešutai, mėsa, aštrūs prieskoniai - ir kraujas verda. Bendras vyrų ir moterų bruožas - beprotiškas pavydas. Pagrindinės bendravimo tarp žmonių taisyklės - padėka, pagarba ir paslaugumas. Vadinasi, reikia daug kartų padėkoti, svarbu nedrumsti kaimynams ramybės, mažiau turinčiajam ištiesti pagalbos ranką.

Visuomenė turi tiek islamo, tiek vakarietiškos laisvės elementų, tačiau islamo vaidmuo nėra toks reikšmingas kaip, tarkim, Irane. Arbata geriama didesnėmis stiklinėmis nei Turkijoje, o Azerbaidžane  skelbiant tostus lazda neperlenkiama taip, kaip dažnai pasitaiko Gruzijoje.

Viešojo sektoriaus darbuotojai savaitgaliais verčiami "savanoriškai" pasidarbuoti.

Vestuvių ypatumai

Dar daugiau apie nacionalinį tautos charakterį sužinojau dalyvaudama ne vienose kaimo vestuvėse. Paprastai jos trunka tris  dienas. Pirmiausia tuoktuvėmis džiaugiasi vyro pusė, antrą dieną šoka trypia moters giminė, o štai trečiąją - sustumdomi stalai ir ruošiama puota. Santuokos šventove tampa milžiniška palapinė, suregzta iš kaimynų suneštų margų paklodžių.

Tradicinėse palapinėse pietauja tik vyrai, liberalesnėse - moterys ir vyrai, tačiau prie skirtingų stalų. Man, kaip viešniai iš Europos, buvo galima rinktis, todėl išreiškiau protestą ir tarsi nieko nesuprasdama drąsiai prisėdau prie vyrų kompanijos.

Išragavę skirtingus mėsos patiekalus ir suvalgę karališkąjį plovą, vieni skubėjo į šokių aikštelę, kiti - dažniausiai vyresnieji - sakyti tostų. Neišvengiamas tradicinis tostas - poema apie gamtą.  

Arėjant vakarui besituokiantieji staiga dingsta ir visų širdyse atsiranda nekantrumo jausmas. Tai didžiausia laimė arba nelaimė jaunosios ir jaunojo šeimoms. Trys moterys ir trys vyrai laukia už durų jaunavedžių pirmosios nakties ir skuba pranešti apie jaunosios nekaltybę ir santuokos sėkmę.

Šis jaudulio jausmas yra įprastas ir kasdieniame žmonių gyvenime. Nors Azerbaidžanas gerai žinomas dėl vieno didžiausių naftos eksporto pasaulyje, Kalnų Karabacho konflikto ir neseniai vykusios "Eurovizijos", vis dėlto tikrieji šalies kontrastai ir paslaptys, režimo baimė, islamo taisyklės ir senos tradicijos verčia gyventi svajonėmis apie kitokį pasaulį. Kaip žymiausias Azerbaidžano sufijų  poetas rašė: "Manyje gali tilpti net du pasauliai, tačiau aš netelpu į šį pasaulį."

Pertraukėlė keliaujant autobusu.

Nachičevanės miestas.

Gražios šeimos portretas.

Vestuvės Azerbaidžane trunka tris dienas.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
nebuves  178.19.20.197
"Man, kaip viešniai iš Europos, buvo galima rinktis, todėl išreiškiau protestą ir tarsi nieko nesuprasdama drąsiai prisėdau prie vyrų kompanijos." - "geras" protestas :) "geras" straipsnis:
2 0  Netinkamas komentaras
as  84.46.234.233 2012-11-05 15:34:16
labai idomu,laukiam tesinio
2 0  Netinkamas komentaras
bambeklis  78.62.172.91 2012-11-03 00:17:09
O Dieve! Po vienos nutrintos frazes kita tokia pat... Is anksto suformuotos nuostatos ir stereotipai... Zurnalistinis primityvas.
2 0  Netinkamas komentaras
Vi­du­ti­nio nuo­to­lio nor­ve­giš­koms ir ame­ri­kie­tiš­koms oro gy­ny­bos sis­te­moms NA­SAMS Lie­tu­va pla­nuo­ja iš­leis­ti dau­giau nei 100 mln. eu­rų.
Lie­tu­vos pi­lie­ti, keis­ki­mės ir pa­keis­ki­me sa­vo at­ei­tį Lie­tu­vo­je. Są­ži­nin­gai at­li­ki­me par­ei­gą Lie­tu­vai ir dėl sa­vęs 2016 me­tų LR Sei­mo rin­ki­muo­se. 
Jor­da­ni­jos sos­ti­nė­je sek­ma­die­nį nu­šau­tas įžy­mus ra­šy­to­jas Na­he­das Hat­ta­ras; iš­puo­lis įvy­ko Ama­ne prie teis­mo, ku­ria­me jam ke­tin­ta par­eikš­ti kal­ti­ni­mus is­la­mo įžei­di­mu, padarytu da­li­jan­tis ka­ri­ka­tū­ra [...]
Sek­ma­die­nį švei­ca­rai bal­suo­ja dėl to, ar su­teik­ti nau­jų ga­lių ša­lies žval­gy­bos tar­ny­boms, – tei­sę sek­ti veik­lą in­ter­ne­te, ti­krin­ti elek­tro­ni­nį pa­štą ir klau­sy­tis telefono po­kal­bių, kad [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
1943 me­tų rug­sė­jo 23 die­ną na­ciai ir jų tal­ki­nin­kai ga­lu­ti­nai lik­vi­da­vo Vil­niaus ge­tą. Prieš 22 me­tus ši da­ta ofi­cia­liai įtei­sin­ta kaip Lie­tu­vos žy­dų ge­no­ci­do au­kų at­mi­ni­mo die­na. Šį kar­tą [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Vo­kie­čių gat­vė­je, ne­se­niai du­ris at­vė­rė „I­liu­zi­jų mu­zie­jus“. To­kių vi­sa­me pa­sau­ly­je yra vos ke­li, bet ir tie – la­biau moks­li­nės pa­krai­pos, o lie­tu­viš­ka­me iliu­zi­jų [...]
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Bokš­to ir Onos Ši­mai­tės gat­vių san­kir­to­je, bai­gia­mi iš­kal­ti Čes­lo­vo Mi­lo­šo ei­lių frag­men­tai lie­tu­vių ir len­kų kal­bo­mis. 
Rug­sė­jo 26 die­ną Vil­niaus uni­ver­si­te­to Fi­zi­kos fa­kul­te­te vie­šės pro­fe­so­rius iš Vo­kie­ti­jos Uwe Eich­hof­fas. Sve­čias skai­tys pa­skai­tą „The Al­most Un­li­mi­ted Pos­si­bi­li­ties of NMR in Me­di­ci­ne“. 
Len­ki­jai 2,5 me­tų ati­dė­jus bend­ro du­jo­tie­kio pro­jek­to (GIPL) įgy­ven­di­ni­mo pa­bai­gą, Lie­tu­vos du­jų per­da­vi­mo bend­ro­vė „Am­ber Grid“ tu­rės nu­trauk­ti jau pa­skelb­tus vamz­džių pirkimo ir du­jo­tie­kio [...]
Po už­sie­nio ša­lis ke­lia­vę tu­ris­tai iš Lie­tu­vos pir­mą­jį šių me­tų pus­me­tį ten iš­lei­do 409,7 mln. eu­rų – 15,6 proc. dau­giau nei 2015 me­tų sau­sio-bir­že­lio mė­ne­siais. Po Lietuvą su vie­na [...]
Sos­ti­nės ta­ry­bai ne­pri­ta­rus Vil­niaus kli­ni­ki­nės li­go­ni­nės reor­ga­ni­za­ci­jai, jos fi­lia­le An­ta­kal­nio li­go­ni­nė­je vis­tiek tu­rė­tų įsi­kur­ti Ge­ria­tri­jos cen­tras,  skir­tas su senėjimo pro­ce­sais su­si­ju­sioms [...]
Ru­si­jos am­ba­sa­do­rius Alek­sand­ras Udal­co­vas ne­įti­ki­no Šiau­lių va­do­vy­bės, kad cen­tri­nė­je mies­to aikš­tė­je rei­kė­tų pa­lik­ti sovietmečiu sta­ty­tą pa­mink­lą.
Vie­nuo­lik­tą kar­tą is­to­ri­jo­je ir šeš­tą kar­tą iš ei­lės Vil­niaus „Žal­gi­ris“ iš­ko­vo­jo Lie­tu­vos fut­bo­lo fe­de­ra­ci­jos (LFF) tau­rę. Fi­na­le Klai­pė­do­je vil­nie­čiai 2:0 privertė pa­si­duo­ti Ma­ri­jam­po­lės [...]
Ne­leng­vą per­ga­lę „Te­te-a-Te­te Ca­si­no-LKL“ čem­pio­na­te iš­ko­vo­jo „Žal­gi­rio“ krep­ši­nin­kai. Kau­nie­čiai na­muo­se 90:70 palaužė „Ju­ven­tus“ eki­pą.
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Sep­ty­nių vai­kų ma­ma, dvie­jų anū­kų mo­čiu­tė, tink­la­raš­čio 7tas­kai.lt au­to­rė, rek­la­mos agen­tū­ros „Ad­ca­cao“ įkū­rė­ja ir kū­ry­bos va­do­vė, pro­jek­to „Kūrybinės par­tne­rys­tės“ da­ly­vė, [...]
Ang­lų kal­bos mo­ky­ma­sis tarp Lie­tu­vos moks­lei­vių pa­pli­tęs tiek pat, kiek vi­du­ti­niš­kai Eu­ro­pos Są­jun­go­je (ES). Pa­gal ru­sų kal­bos mo­ky­mą­si Bal­ti­jos ša­lys smar­kiai len­kia kitas Eu­ro­pos vals­ty­bes.
Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bos (STT) par­ei­gū­nai, iš­ana­li­za­vę tei­sės ak­tus, reg­la­men­tuo­jan­čius pri­ėmi­mą į Lie­tu­vos di­džių­jų mies­tų mo­kyk­las, pa­da­rė iš­va­das, jog būtina to­bu­lin­ti tei­sės [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Apie blo­gai ap­šil­tin­tus na­mus sa­ko­ma, kad pro sie­nas švil­pau­ja vė­jas, bet ar ži­no­te, jog apie sep­tin­ta­da­lį vi­sos ši­lu­mos ne­ten­ka­ma dėl ne­tin­ka­mai ap­šil­tin­tos apa­ti­nės namo da­lies? Ap­šil­ti­ni­mo [...]
Dau­ge­lis so­do ir dar­žo dar­bų jau at­lik­ta, ta­čiau ti­krai dar ne vi­si. No­rint sėk­min­gai už­baig­ti šį se­zo­ną ir pa­si­džiaug­ti der­liu­mi, rei­kia spė­ti lai­ku nu­im­ti li­ku­sias daržoves bei par­uoš­ti [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
Kiek­vie­nais me­tais pa­sku­ti­nį rug­sė­jo sek­ma­die­nį Pa­sau­li­nė šir­dies die­na. Įvai­rios svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos kvie­čia at­kreip­ti dė­me­sį į šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų pre­ven­ci­ją, ak­ty­ves­nį gy­ve­ni­mo [...]
Nau­jas in­ter­ne­to var­to­to­jų ty­ri­mas at­sklei­dė, kad nuo in­ter­ne­to pri­klau­so­mi as­me­nys ga­li tu­rė­ti ir dau­giau psichikos svei­ka­tos prob­le­mų.
Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos pri­ncas Wil­lia­mas su žmo­na Ka­te šeš­ta­die­nį at­vy­ko į Ka­na­dos Bri­tų Ko­lum­bi­jos pro­vin­ci­ją aš­tuo­nias die­nas truk­sian­čio vi­zi­to; jie ap­lan­kys įspū­din­gas gamtos vie­tas ir [...]
Bū­ti­ny­bė kas­dien kel­tis ir dirb­ti nuo de­vin­tos va­lan­dos yra la­biau­siai pa­pli­tu­si kan­ki­ni­mo for­ma šiuo­lai­ki­nė­je vi­suo­me­nė­je, tei­gia­ma Oks­for­do uni­ver­si­te­to pro­fe­so­riaus Pa­ulo Kelley at­lik­to ty­ri­mo [...]
Komentarai
Dienos klausimas
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami