Gaivus gurkšnis savaitgalio Estijos

Rima RAZMISLEVIČIŪTĖ 2010-08-13 00:00
Rima RAZMISLEVIČIŪTĖ 2010-08-13 00:00
Rimos Razmislevičiūtės nuotrauka
Lėk­tu­vu iki Ta­li­no - vos pu­san­tros va­lan­dos skry­džio. Ry­tą iš­ėjus iš oro uos­to jau­ku po lie­tu­viš­kos kai­tros įtrauk­ti gai­vų jū­ros vė­jo gurkš­nį. Ir leis­tis į pa­si­ma­ty­mą su Se­nuo­ju To­mu (Va­na Too­mas).

Ateinantys metai Estijai prasidės dviem smagiais nuotykiais. Jau dabar dėl to smarkiai pustomi padai. Nuo sausio krašte kroną pakeis euras: šiuo metu visur kainos nurodomos abiem valiutomis, ir turistui tai labai patogu. Mūsų grupės palydovės Elen teigimu, dėl pinigų permainos žmonės nealpsta iš laimės - esą baiminamasi, kad kainos, galbūt ir ne iškart, gerokai šoktelės. Atseit, jei būtų rengiama apklausa, diduma paprastų žmonių pasisakytų prieš eurą. Gidė pridūrė, kad pagal estiškų kronų kupiūras gali turistui papasakoti bene pusę valstybės istorijos.

Kultūros sostinės statusas.

Paprasčiau laukiama "Talino - Europos kultūros sostinės 2011" statuso. Viena projekto koordinatorių Irina Talviste, LŽ klausiama, ar teko susipažinti su "Vilniaus - Europos kultūros sostinės 2009" patirtimi, smagiai linktelėjo galvą. "Užuot šaudžius pinigus į orą, geriau paaukoti Afrikos vaikams", - sakė moteris ir prisipažino, kad šiuo reikalu jai priimtinesnė partnerystė su Briuseliu, Turku, Sankt Peterburgu. Kita vertus, anot Irinos, teks nežmoniškai taupyti - per metus vyks 251 renginys, o biudžetas tesiekia 16 mln. eurų. Kultūros sostinės organizatorių komitete - apie 30 žmonių, bet tiesiogiai dirbančių juodą darbą - apie dešimt. Kultūrinė vėtra, ko gero, atpūs į Taliną dar daugiau turistų. Šeimininkai jų tikisi bene 300 tūkst. gausiau nei paprastai.

Jei Estijos turizmo departamentas nepataikavo smagaus savaitgalio pakviestai Lietuvos žurnalistų grupelei, mūsų krašto žmonės yra dažniausių turistų trejetuke. Aišku, niekas neįveiks suomių, juk jiems iki Talino, kuriame "daug daug degtinės", - 70 kilometrų keltu. Na, o vokiečiai arba mes - perdaug nesigilinome - antri.

Nors į Taliną vykau trečią kartą (lankiausi prieš dvidešimt ir septynerius metus), šis miestas man vis tiek panašus į atviruką. Lyg tai nebūtų realybė. Visiškai neįtikima, kad per savaitgalį turistų ypač žvalgomose vietose neišvydau nė vieno elgetos ištiesta ranka. Tačiau Talinas, kaip ir Kaunas, turi bemaž milijoną kainavusį tualetą. Atrodo, jis veikia...

Tarsi delne telpantis

Talinas, kadaise vadintas 66 bokštų miestu, įsikūręs aplink gynybai tinkamą istorinę Tompea kalvą, iš kurios vidurio kyšo kalkakmenio uola, dabar turi 19 bokštų ir skelbia, kad gyvenimas yra malonumas. Kai įsikuri senamiesčio širdyje ir pro viešbučio langą regi neįtikimai gražius vaizdus, negali atsispirti estų patarimui ankstų rytą akmenimis grįsta gatvele leistis pajusti bundančio miesto gyvasties. Savaitgalį stebėtinai ramu, nes turistai nepakirdę, o vietos žmonės, matyt, dar penktadienį paliko didmiestį. Nors Taliną vadinti didmiesčiu nelabai sektųsi - dėl senosios architektūros žavesio ir tvarkos jis tarsi delne telpantis.

Sakoma, jog viduramžiais miesto gynyba devintą valandą vakaro pūsdavo ragą ir taip pranešdavo, kad uždaromi miesto vartai bei aludės. Dabar tokiu metu Taline tik prasideda gyvenimas. Būtų didi nuodėmė neperžingsniuoti visa Viru gatve - čia išties žavu. Kavinukėse po atviru dangumi linksmai siaučia turistai, kilnodami ne tik skanaus estų alaus bokalus. Amžius - visoks, visi taikūs, jaunimas ramiai būriuojasi grupelėmis ir nesibaimina viešai išsitraukti butelio. Sako, šią gatvę naktimis ypač pamėgusios... paprastutės mergaitės.

Paveldo saugotojai pyksta

Nors naujasis Rotermano kvartalas iškilęs tarp uosto ir senamiesčio, gidė Elen pasakojo, kad dėl neprotingų statybų UNESCO nuolat grasina iš estų sostinės atimti pasaulio paveldo vietovės statusą.

Vienas tokių naujųjų monstrų - kiek atokiau nuo centro prieš ketverius metus iškilęs didžiausias Skandinavijos ir Baltijos valstybėse daugiafunkcis meno muziejus KUMU. Jis buvo vienas pirmųjų mūsų grupės pamatytų objektų. Priežastis neginčytina - čia rodoma Mikalojaus Konstantino Čiurlionio darbų paroda. Ji lankoma ir mėgstama, o muziejaus gidė tiesiog nustebino uolumu: per netrumpą laiką išsamiai, jautriai papasakojo ir dailininko biografiją, ir apie dvasinės būsenos proveržius paveiksluose.

Ši galerija įdomi kitkuo - man priminė buvusio Vilniaus mero ir jo bendražygių Guggenheimo muziejaus fantaziją. Į Taliną suomiai atvežė idėją, suprojektavo, pastatė. Erdvės daug, ekspozicijų - visokių. Meno artumo pojūčio - mažoka. Pavydėti galima bene dešimčiai muziejaus lankytojų - sumaniusieji pavadinimą KUMU (Kunstmuseum trumpinys - aut.) iki gyvenimo pabaigos galės čia vaikščioti nemokamai.

Verslą pavertė malonumu

Estai puikiai suvokia savo krašto pranašumus ir nesibodi žodelių: gražiausias, seniausias, aukščiausias, reikšmingiausias. Patrauklus pagarbos savo valstybei nusakymas. Štai Rotušės aikštėje iki šiol veikia seniausia Europoje vaistinė, pirmą kartą paminėta 1422 metais. Kalbama, kad kadaise čia užsukęs sunegalavęs oldermenas nusipirko varlių šlaunelių, džiovintų sliekų ir juodos katės kraujo. Dabar prekiaujama žemiškesniais dalykais, bet tebeišlikęs paprotys siūlyti saldumynų, pagamintų pagal senovinį receptą iš marcipanų.

Estų virtuvė dėl istorijos vingių yra perėmusi daugelio tautų ypatumų, tačiau ypač prabangūs kulinarų šedevrai man nepadarė tokio įspūdžio, kokį paliko viešnagė Talino restoranėlyje "NaNo" ir šalia Pernu esančio Tori kaimo sodyboje. Jos šeimininkai vaišino naminiu maistu ir plukdė Pernu upe plaustu, kuriame įrengta pirtis.

Į "NaNo" patenkama iš anksto susisiekus internetu su šeimininkais Beatrice Fenice-Kuusik ir jos vyru Priitu. Ši pora siaurutėje senamiesčio gatvelėje įsigijo XIII amžiaus budistų centro patalpas ir pertvarkė jas: viršuje įsikūrė gyventi su vaikais, o apačioje esančią erdvę pritaikė jaukiai užeigai. Svečiams atiduotas ir kiemelis. Į restoranėlį įeini paspaudęs įprastą namų skambutį. Čia nematyti jokios iškabos - kam reikia, tas randa. Sutuoktiniams verslas nėra kančia, nepaliaujamas, alinantis darbas. Draugų menininkų padedami jie sukūrė nenusakomą, jaukią aplinką. Keturiasdešimtmetė Beatrice, jau močiutė, buvusi užsienio modelis, ir didžėjus bei kulinarijos technikumo auklėtinis nuo lapkričio darbuojasi savo užeigėlėje kada panorėję, turėdami laiko ir polėkio. Per šį laiką jų valdose porą kartų pietavo prezidento Toomo Hendriko Ilveso šeima. Čia taip skanu ir jauku, kad mes gerokai užsibuvome, o paskui jau per galvą vertėmės, nes vėlavome į Pernu, vadinamą vasaros sostine.

Atostogų - į Palangą

Pernu pavydu žvalgytis į apytuštį paplūdimį, lėtai skubančius žmones ir be atvangos mėgautis vandens malonumais jachta išplaukus į jūrą. Mūsų globėja Elin Priks pasakojo per karščius patyrusi netikėtą jūros išdaigą. Paprastai vanduo jūroje būdavo įšilęs gerokai per 20 laipsnių, tačiau aną savaitgalį maudynių suskubę poilsiautojai klykė iš netikėtumo - vandens temperatūra tesiekė 4 laipsnius Celsijaus.

Gidė Elen minėjo, kad savaitė poilsio Pernu kurorte šeimai atsieina bemaž tūkstantį litų, tačiau moteris prisipažino kiekvieną vasarą važiuojanti ilsėtis į Palangą, nes mėgstanti daug veiksmo, J.Basanavičiaus gatvės šurmulį, gausybę turistų. Esą mūsų kurorte ji geriausiai jaučiasi.

Svarbiausias gyventojas

Estai prisipažįsta, kad jie, lietuvių ir latvių nuomone, yra ramaus būdo, lėti. Atseit devynis kartus pamatuos, dešimtą - kirps. Tačiau šiaurės kaimynai suomiai įsitikinę, jog estai labai miklūs, nepavejami. Tiesą sakant, mitas apie kaimynų nepatiklumą, įtarumą man pasirodė netikęs. Su mumis bendravę žmonės negalėtų būti vien išimtis.

Na, ir niekaip negaliu neužsiminti apie ypač svarbų Talino gyventoją - su šalmu ir ilgais ūsais. Tai vėjarodis. Jis, vadinamas Vana Toomas, laikomas oficialiu miesto globėju ir yra įkurdintas rotušės bokšto viršūnėje. Jo nepaminėjusi galiu ir nerasti progos darsyk sugrįžti į Taliną.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Prieš 70 me­tų pir­mą­jį spek­tak­lį su­vai­di­nęs Lie­tu­vos Ru­sų dra­mos tea­tras (LRDT) nu­spren­dė ne­švęs­ti šios ju­bi­lie­ji­nės da­tos. Aiš­ki­na­ma, kad šven­tei nė­ra jo­kios pro­gos, o ju­bi­lie­jus tė­ra [...]
Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos va­do­vo Jo­no Mi­liaus at­lei­di­mo klau­si­mas iš­brauk­tas iš pir­ma­die­nio Vyriausybės po­sė­džio dar­bot­var­kės.
Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja, Pra­ncū­zi­ja ir Jung­ti­nės Vals­ti­jos sek­ma­die­nį Jung­ti­nė­se Tau­to­se už­si­puo­lė Ru­si­ją dėl au­gan­čio žudynių mas­to Si­ri­jo­je.
Kuo per pa­sta­ruo­sius du de­šimt­me­čius la­biau­siai pa­si­žy­mė­jo Cen­tri­nės Azi­jos ša­lys? Svar­biu vaid­me­niu pa­sau­li­nė­je eko­no­mi­ko­je? O gal iki gy­vos gal­vos val­dan­čiais pre­zi­den­tais? Apie tai „Lie­tu­vos [...]
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
Liu­ci­jos Jū­ra­tės Kry­že­vi­čie­nės „Kū­ry­bi­nės trans­for­ma­ci­jos“ – teks­ti­lė, ak­va­re­lė, mo­no­ti­pi­jos, pro­jek­tai, tri­ma­čiai erd­vi­niai ob­jek­tai vie­no­je par­odo­je. Pa­sak pačios au­to­rės, trans­for­ma­ci­jos [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Bokš­to ir Onos Ši­mai­tės gat­vių san­kir­to­je, bai­gia­mi iš­kal­ti Čes­lo­vo Mi­lo­šo ei­lių frag­men­tai lie­tu­vių ir len­kų kal­bo­mis. 
Su Ka­ra­liš­kuo­ju fil­har­mo­ni­jos or­kes­tru Lie­tu­vos na­cio­na­li­nio ope­ros ir ba­le­to tea­tro sce­no­je rug­sė­jo 28 die­ną pa­si­ro­dys le­gen­di­nis maestro Char­les Du­toit.
„Twit­ter“ ar­ti­miau­siu me­tu ga­li su­lauk­ti for­ma­lių pa­siū­ly­mų dėl ak­ci­jų pir­ki­mo, pra­ne­šė CNBC. Tarp pre­ten­den­tų – „Goog­le“ ir „Sa­les­for­ce.com“. Pa­skel­bus šią ži­nią, „Twit­ter“ [...]
Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja at­si­sa­kė anks­čiau dek­la­ruo­tų pla­nų nai­kin­ti mo­bi­liai­siais te­le­fo­nais tei­kia­mo tarp­tink­li­nio ry­šio (roa­ming, – angl.) mokesčius ke­liau­jan­tiems eu­ro­pie­čiams.
Vyks­tant nuo Kau­no au­tos­tra­da Že­mai­ti­jos link,  už Cin­kiš­kio san­kry­žos, kiek dau­giau kaip ki­lo­me­tras, prie miš­ko yra ro­dyk­lė „Ša­ra­vų ąžuo­las. „Pa­va­žia­vus keletą ki­lo­me­trų nuo­ro­dos [...]
Rug­sė­jo 28-ąją tu­rė­tų pa­aiš­kė­ti, ar at­si­ras mai­ti­ni­mo įmo­nė, ga­lin­ti ir no­rin­ti šie­met rū­pin­tis Kau­no „Ži­bu­rio“ mo­kyk­los auk­lė­ti­nių mai­ti­ni­mu. Kol mies­to val­di­nin­kai suka gal­vas, kaip [...]
Šį sa­vait­ga­lį, rug­sė­jo 24 – 25 die­no­mis, Ita­li­jo­je Ma­džo­rės (Mag­gio­re) mies­te vy­ku­sia­me Pa­sau­lio Tau­tų ko­man­di­nio čem­pio­na­to fi­na­le pir­mą kar­tą da­ly­va­vo ir Lie­tu­vos rink­ti­nė. Ta­čiau Lie­tu­vos [...]
Sa­vait­ga­lį vy­ku­sia­me ket­vir­ta­ja­me reg­bio „Top“ ly­gos tu­re už­ti­krin­tas per­ga­les iš­ko­vo­jo tur­ny­ro favoritės Šiau­lių eki­pos.
Dr. Mal­go­ža­ta Ste­fa­no­vič, len­kai­tė iš Vil­niaus, Kro­ku­vo­je bai­gu­si po­li­to­lo­gi­jos ir so­cio­lo­gi­jos stu­di­jas, da­bar Kro­ku­vos Jo­gai­lai­čių uni­ver­si­te­te va­do­vau­ja Lie­tu­vos studijų cen­trui. „Ste­bė­da­ma [...]
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Gy­ve­ni­mas iš­ban­do mū­sų dva­si­nę stip­ry­bę, kai ma­žiau­siai to ti­ki­mės. Ti­krą dva­si­nę stip­ry­bę at­sklei­džia tai, ką da­ro­me, ko ne­da­ro­me ir ko nie­ka­da ne­da­ry­tu­me. Kuo di­des­nis iš­šū­kis, tuo su­nkiau [...]
Šiuo­lai­ki­nia­me pa­sau­ly­je na­cio­na­li­nės bib­lio­te­kos tu­ri per­mąs­ty­ti sa­vo vaid­me­nį ir tap­ti vals­ty­bės so­cia­li­nio, tech­no­lo­gi­nio pro­ce­so da­li­mi. Tai lem­ta ir Na­cio­na­li­nei Martyno Maž­vy­do bib­lio­te­kai, [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Vil­niaus ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to (NT) rin­ko­je – nau­ji vė­jai. Pir­kė­jai vis la­biau ver­ti­na kom­for­tą, tad pa­klau­siau­si tie nau­jos sta­ty­bos pro­jek­tai, ku­rie už­ti­kri­na ne tik tai, kad na­mo sienos bus tvir­tos, [...]
Apie blo­gai ap­šil­tin­tus na­mus sa­ko­ma, kad pro sie­nas švil­pau­ja vė­jas, bet ar ži­no­te, jog apie sep­tin­ta­da­lį vi­sos ši­lu­mos ne­ten­ka­ma dėl ne­tin­ka­mai ap­šil­tin­tos apa­ti­nės namo da­lies? Ap­šil­ti­ni­mo [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
„Ma­no sū­nus šau­nus ir pro­tin­gas vai­kas, ta­čiau mo­kyk­lo­je jam ne­si­se­ka ir jis gau­na blo­gus pa­žy­mius“, – šiuos žo­džius ne­re­tai ga­li­ma iš­girs­ti iš nu­si­vy­lu­sių tė­ve­lių. 
Vi­si ži­no, kad ta­ba­ko ga­mi­niai ken­kia svei­ka­tai, ir net nau­jo­sios e-ci­ga­re­tės ga­li tu­rė­ti kenks­min­gų tok­si­nų. Ta­čiau Tek­sa­so A&M uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kų ty­ri­mas at­sklei­dė, kad pats ni­ko­ti­nas [...]
Vie­nas por­tu­ga­las 43 me­tus be rei­ka­lo pra­lei­do sė­dė­da­mas in­va­li­do ve­ži­mė­ly­je dėl klai­din­gos me­di­kų diag­no­zės. Į penk­tą de­šim­tį įko­pu­siam vy­riš­kiui te­ko iš naujo mo­kin­tis vaikš­čio­ti.
Kai ku­rie žmo­nės už­mo­kė­tų ge­rus pi­ni­gus už bet ką, kas su­si­ję su ve­lio­niu ra­šy­to­ju Tru­ma­nu Ca­po­te, net ir jo pe­le­nus.
Komentarai
Dienos klausimas
Kaip manote, kokie dabar yra Lenkijos ir Lietuvos santykiai?
Geri, bet reikėtų gerinti
Geri, gerinti nereikia
Atšalę visapusiškai
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami