Kuržemės pajūris pratinasi būti kurortu

Gintaras MIKŠIŪNAS   2010-09-03 00:00
Gintaras MIKŠIŪNAS
 
2010-09-03 00:00
Pavilostos žvejų prieplauka.
Kai rugp­jū­čio pra­džio­je Lie­tu­vos pa­jū­ry­je ne­li­ko vie­tos net mu­sei nu­tūp­ti, o poil­sio na­mai ir net mo­čiu­tės smar­kiai su­kė­lė kai­nas, at­os­to­gau­ti pa­si­rin­ko­me kai­my­nę Lat­vi­ją.

Sprendimą vykti ten lėmė ekonominiai ir geografiniai skaičiavimai. Lietuva, kurioje gyvena 3,5 mln. žmonių, turi vos 90 kilometrų pajūrio ruožą, o Latvija - 500 kilometrų, tuo tarpu gyventojų ten - 2,2 milijono. Be to, Latvijoje mažesni akcizai, o ir žmonės nėra taip pamišę kaip lietuviai dėl poilsio prie jūros. Renkantis poilsio vietą teko atmesti Lietuvos pašonėje esančius Nicos ir Papės rajonus, mat sklido kalbos, kad tas vietoves pamėgę mūsiškiai šiemet gerokai sukėlė nakvynės kainas.

Tarp Liepojos ir Ventspilio

Pasirinkome Pavilostą, esančią pusiaukelėje tarp Liepojos ir Ventspilio. Namelį trims su visais patogumais nesunkiai radome už 75 litus per parą. Pavilostoje ramu, jokio šurmulio, triukšmingų pramogų. Kad neatsibostų vien gulėti paplūdimyje, laiko skyrėme ekskursijoms ir kelionėms dviračiais pajūriu. Šiame žvejų miestelyje gyvena apie pusantro tūkstančio gyventojų, veikia dvi bažnyčios, muziejus, vienas restoranas, trys maisto parduotuvės ir degalinė. Daugiau viešų lankytinų vietų lyg ir nebuvo. Centrinis paplūdimys sutvarkytas, o toliau driekiasi natūralūs laukiniai plotai, kuriuose - akmenys, smėlis, medžiai su šaknimis tiesiog įvirtę į jūrą. Ir nė vieno žmogaus. Svarbiausias gamtos paminklas - Jūrakmenis, bene Puntuko dydžio akmuo jūroje. Vietos gyventojai tiki, kad jis stebuklingas, esą palietus išsipildo norai.

Miestelio šerdis - viena ilga gatvė, nusidriekusi beveik du kilometrus. Centre yra išlikusių senesnės architektūros namų, o ant pjedestalo puikuojasi senas žvejų laivas. Miestas labai švarus. Gatvės, parkai, gėlynai - idealiai išpuoselėti.

Gubernatoriaus garbei

Čia pat, Sakos upės žiotyse, įrengtas prabangių jachtų ir žvejų laivų uostas. Jį 1879 metais įkūrė Kuržemės gubernatorius Pavilas fon Lilienfeldas. Jo garbei pavadintas ir pats miestelis - Pavilosta. Iki karo čia veikė trys laivų statyklos, gaminusios nedidelius burlaivius. Sovietų laikais pagrindinis darbdavys buvo žvejų kolūkis "Dzintarjūra", o dabar - kelios žvejų bendrovės.

Pavilosta dar tik atranda save kaip kurortą. Senesniuose turistiniuose žemėlapiuose ji nėra net pažymėta. Dėl gražios gamtos, ramybės ir palankių kainų poilsiautojų Pavilostoje kiekvienais metais daugėja. Lietuvių, palyginti su Pape ar Nica, beveik nėra, dažniau gali išgirsti kalbant rusiškai ar vokiškai. Net kaimyninės Liepojos gyventojai vyksta ilsėtis čia, nes švaresnė jūra.

Į akis krinta nebaigtos poilsinių statybos, renovuojamas centrinis molas, kuris turėtų tapti nauju miestelio traukos objektu. Šiuo metu Pavilostoje veikia per 15 nakvynės ir poilsio namų bei vienas europinio lygio kempingas. Kainos, palyginti su mūsų pajūrio, labai geros. Vienam žmogui nakvynę ramioje vietoje su visais patogumais galima rasti už 15-50 litų, jaukų namelį su židiniu - už 70-100 litų.

Ventspilio kerai

Kadangi viena iš penkių mūsų praleistų Latvijos pajūryje dienų buvo apniukusi, aplankėme Latvijos perlu vadinamą Ventspilį. Unikaliame uostamiestyje išplėtota ir pramonė, yra naftos terminalas, milžiniškas krovos uostas, ir kultūros bei poilsio industrija. Galima sakyti, kad Ventspilis - tikras rojus vaikams. Veikia du vaikų atrakcionų parkai, du vandens pramogų parkai, poilsio parkas, kuriame gausu vaikų sūpuoklių, žaidimo aikštelių, puikuojasi milžiniška inkarų kolekcija, ir net puškuoja senovinis traukinukas. Mieste daug muziejų, iš jų įdomesni - liaudies buities muziejus po atviru dangumi bei buvusi Livonijos ordino pilis.

Senamiestis idealiai sutvarkytas. Stilingai nugenėtos liepos, išpuoselėti gėlynai, gatvės išklotos trinkelėmis, o svarbiausias miesto akcentas - didelės ir mažos karvių statulos. Iki poilsiautojų pamėgtų vietų galima laisvai nuvažiuoti automobiliu. Aikštelių daug, jos didelės ir nemokamos.

Ventspilis puikuojasi ir savo mėlynosios vėliavos paplūdimiu. Šis statusas suteiktas už švarą ir saugumą. Paplūdimys, kaip ir miestas, darbo dienomis beveik pustuštis. Žmonių pagausėja penktadieniais. Paradoksalu pasirodė tai, kad kiekvieną dieną, ypač savaitgaliais, į miestą atvyksta iki 10-15 tūkst. turistų ir svečių, o įprasto akiai poilsiautojų šurmulio visai nesijaučia. Atostogaujantieji taip pasiskirsto po pramogų ir poilsio erdves, kad mieste jų beveik nesimato. Savaitgaliais pagausėja automobilių su lietuviškais, baltarusiškais ir rusiškais numeriais. Čia atvyksta atsipūsti nemažai vokiečių ir švedų.

Palyginti su lietuvišku pajūriu, nakvynės kainos labai patrauklios. Vienam žmogui nakvynė kainuoja nuo 15 iki 60 litų, o namuką ar butą parai su visais patogumais galima nesunkiai rasti už 80-120 litų. Be to, šeimininkai net per sezono įkarštį linkę derėtis.

Liepojos kontrastai

Vienos dienos popietę skyrėme pažinčiai su Liepoja. Miestas tvarka negali net iš tolo prilygti Ventspiliui, tačiau kaip poilsio vieta Liepoja turi savų pranašumų. Pavyzdžiui, čia mėgsta rinktis jaunimas, linkęs linksmintis geros muzikos klubuose ir naktinėse diskotekose. Miesto pasididžiavimas - pirmoji Latvijoje roko kavinė, joje kasdien koncertuoja savos ir užsienio žvaigždės.

Norintiesiems susipažinti su šiuo miestu iš arčiau tenka susidurti su rimta problema - brangios mokamos aikštelės, o nemokamų - nedaug. Vienintelis taupus būdas pamatyti centrą - pasistatyti automobilį šalia didelio prekybos centro ir toliau keliauti tramvajumi (bilietas kainuoja litą).

Liepojos paplūdimys nepadarė įspūdžio, nors skelbiama, kad jis ekologiškas, turi mėlynosios vėliavos statusą. Nepasirodė jis visiškai saugus ir švarus, primena Palangą. Liepojos apylinkėse keliai tokie blogi, jog kai kuriuose ruožuose galima ir dantis pamesti.

Maršrutą į Latviją rinkomės ne dėl artumo, bet dėl lankytinų vietų ir degalų kainų degalinėse. Kolega latvis išdavė paslaptį, jog derėtų vykti per Saldus rajoną, nes ten degalų kainos mažiausios visoje Latvijoje. A95 benzino kaina čia pusę lito mažesnė negu Lietuvoje ir 20 centų - negu kitur Latvijoje. Greitkelis Ryga-Liepoja, kertantis šį mietą, yra pakankamai geras. Į jį galima patekti per Bauskę, Jelgavą, Duobelę.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
zaneta  178.16.42.189 2013-03-26 16:03:06
\ir mes siemet isbandeme Latvijos pajuri - likome labai patenkinti. Vykome i Ventsopili. Vaiku buvo trys nuo 17 iki 6 metru ir visi liko patenkinti, pramogu - nemokamu arba tikrai lengvai ikandamu buvo visoms amziaus grupems, miestas ispuoseletas, zavi originaliais gelynais. Labai graziai derinamas uostamiestis ir kuroretas - ta pramonine miesto dalis irgi pritaikyta tutristams - ekskursija laiveliu po uosto ekvatorija, molas papuostas gelynais ir izymiom Ventspilio karvem. Gavom nakvyne po 25 lt zmogui su visais patogumais, iuz ka Palangoje btu teke moket daugiau nei dvigubai. Gal kiek mazokai ptramogu triuksmingajam jaunimui, bet jiems reiktu vaziuot per miesto dienas. O keliai buvo visiskai geri - per Saldu ir Kuldiga.
2 0  Netinkamas komentaras
Sei­mo pir­mi­nin­kė Lo­re­ta Grau­ži­nie­nė ti­ki­si, kad jos pa­teik­tas Sei­mo sta­tu­to pa­tai­sas dėl par­la­men­ta­rų iš­ei­ti­nių su­ma­ži­ni­mo pri­ims dar šios ka­den­ci­jos par­la­men­tas, nors ki­lus ginčams dėl svars­ty­mo [...]
Spar­čiai ar­tė­jant rin­ki­mų į Sei­mą die­nai, ad­vo­ka­tas Jo­nas Ivoš­ka iš­pla­ti­no krei­pi­mą­si į Lie­tu­vos Res­pub­li­kos pre­zi­den­tę „Dar kar­tą dėl LR Sei­mo rinkimų įsta­ty­mo kons­ti­tu­cin­gu­mo“.
Iz­rae­lio ly­de­riai ir mi­nios ge­din­čių žmo­nių ket­vir­ta­die­nį su­si­rin­ko aikš­tė­je prie par­la­men­to ati­duo­ti pa­sku­ti­nės pa­gar­bos bu­vu­siam pre­zi­den­tui ir No­be­lio pre­mi­jos laureatui Shi­mo­nui Pe­re­sui.
Prieš­in­gai nei ma­nė dau­ge­lis ana­li­ti­kų ir eks­per­tų, Naf­tą eks­por­tuo­jan­čių ša­lių or­ga­ni­za­ci­jos (OPEC) na­rės tre­čia­die­nį Al­žy­re ne­ti­kė­tai, vi­sos rin­kos ir sa­vo pačių nuo­sta­bai, su­ge­bė­jo [...]
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
Spa­lio 1 ir 2 die­no­mis Pa­ne­vė­žio Juo­zo Mil­ti­nio dra­mos tea­tre įvyks iš­skir­ti­nė prem­je­ra – gar­saus len­kų ki­no ir tea­tro re­ži­sie­riaus, sce­na­ris­to, pro­diu­se­rio Krzysz­to­fo Zanussio „Hyb­ris (Pui­ky­bė)“. [...]
Ka­dai­se, so­viet­me­čiu, tai bu­vo mies­te­lio ar kai­mo kul­tū­ros na­mai, ku­riuos sta­tant bu­vo sie­kia­ma už­gož­ti vie­tos baž­ny­čią. Da­bar kai ku­rie jų te­be­vei­kia, ki­ti ap­leis­ti, o kai kurių pa­tal­po­mis nau­do­ja­si [...]
Jau vie­nuo­lik­tus me­tus iš ei­lės ru­duo moks­lei­viams aso­ci­juo­ja­si ne tik su mo­kyk­li­ne ru­ti­na, bet ir su jiems skirtais pra­smin­gais fil­mais.
Nau­jau­sias re­ži­sie­riaus Ig­no Miš­ki­nio dar­bas – tai tre­čia­sis jo pil­no me­tro fil­mas, po sėk­min­gai pa­si­ro­džiu­sių „Di­rin­gas“ ir „Ar­ti­mos švie­sos“.
Ko­pen­ha­go­je pri­sta­ty­tas bū­si­mo­jo vi­siš­kai su­yran­čio „Carls­berg“ bu­te­lio „Green Fi­ber Bott­le“ di­zai­nas. Pla­nuo­ja­ma, jog „Green Fi­ber Bott­le“ ban­do­mo­jo­je rin­ko­je pasirodys 2018 me­tais.
Įvai­riems pra­šy­mams ir pa­žy­moms, raš­tams ir do­ku­men­tams vals­ty­bi­nės ins­ti­tu­ci­jos kas­met su­eik­vo­ja vis ma­žiau po­pie­riaus. Tarp­ži­ny­bi­niam su­si­ra­ši­nė­ji­mui per­si­kė­lus į skaitmeninę erd­vę – [...]
Tau­ra­gės kraš­to mu­zie­jus pri­sta­to so­viet­me­čio pra­džią Lie­tu­vo­je pri­me­nan­čią NKVD būs­ti­nę su au­ten­tiš­ko­mis su­lai­ky­mo, tar­dy­mo ka­me­ro­mis ir kar­ce­riu. Mu­zie­jaus lan­ky­to­jams bus su­tei­kia­ma pro­ga [...]
Baig­tas svar­bus Ve­liuo­nos Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ėmi­mo į dan­gų baž­ny­čios (Jur­bar­ko raj.) tvar­ky­bos dar­bų eta­pas. Jo me­tu res­tau­ruo­ti Vy­tau­ti­ne va­di­na­mos baž­ny­čios pa­ma­tai ir fa­sa­dai. Šie­met [...]
Šeš­ta­die­nį Šiau­lių Zok­nių reg­bio sta­dio­ne bus karš­ta. Bū­tent čia vyks le­mia­mos ir in­tri­guo­jan­čios dvie­jų Šiau­lių gran­dų rung­ty­nės dėl reg­bio „Top“ lygos nu­ga­lė­to­jo var­do.
Kau­no ra­jo­no „Hop­trans-Si­re­nų“ ko­man­dą pa­pil­dė dar vie­na ame­ri­kie­tė. Lie­tu­vos mo­te­rų krep­ši­nio ly­gos (LMKL) čem­pio­nės pa­si­ra­šė su­tar­tį su 28 me­tų puolėja Can­da­ce Wil­liams. 
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Kas­kart į Lie­tu­vą ar­ti­mų­jų, gi­mi­nių ir bi­čiu­lių ap­lan­ky­ti at­vyks­tan­ti ži­no­mo po­li­ti­ko, vi­suo­me­ni­nin­ko, gy­dy­to­jo Ka­zio Bo­be­lio naš­lė Da­lia Bo­be­lie­nė iš­vys­ta ge­rų po­ky­čių. Šįsyk ją itin [...]
Ty­ri­mų duo­me­ni­mis, be gim­to­sios kal­bos di­džio­ji dau­gu­ma lie­tu­vių mo­ka bent vie­ną už­sie­nio – pa­gal šią sta­tis­ti­ką esa­me vie­na iš pir­mau­jan­čių ša­lių Eu­ro­po­je. Vis dėl­to šiais lai­kais vie­nos [...]
Vie­nos di­džiau­sių Lie­tu­vos la­ze­ri­nių pro­duk­tų ir spren­di­mų tie­kė­jų „Al­tech­na R&D“ su­kur­ta itin plo­nų pjū­vių tech­no­lo­gi­ja šie­met pri­pa­žin­ta ge­riau­siu vers­lo ir moks­lo bend­ra­dar­bia­vi­mo [...]
Žvar­bus ūžau­jan­tis vė­jas, snie­go pus­nys, ap­šar­mo­ję lan­gai ir... kak­tu­sai? Ne, tai ne fan­ta­zi­jos, o vi­siš­kai rea­lus vaiz­das: lie­tu­viš­ką žie­mą iš­tve­rian­tys ir lau­ke vi­sus metus ga­lin­tys aug­ti [...]
Pa­si­bai­gus mau­dy­mo­si se­zo­nui ir api­bend­ri­nus mau­dyk­lų van­dens ko­ky­bės ty­ri­mų re­zul­ta­tus, nu­sta­ty­ta, kad šį mau­dy­mo­si se­zo­ną šva­riau­sias van­duo bu­vo Tau­ra­gės ir Tel­šių aps­kri­ty­se.
Pra­si­dė­jo tarp­tau­ti­nė Par­yžiaus (Pra­ncū­zi­ja) au­to­mo­bi­lių par­oda, o be­ne svar­biau­sia jos nau­jie­na – kon­cep­ci­nis elek­tro­mo­bi­lis „Volks­wa­gen I.D. Con­cept“, ku­rio se­ri­ji­nė versija pa­si­ro­dys, de­ja, [...]
Spe­cia­lis­tai ra­gi­na gy­ven­to­jus, nu­spren­du­sius įsi­gy­ti nau­do­tą au­to­mo­bi­lį, ne­pa­si­ra­ši­nė­ti su­tar­čių, ku­rios su­da­ro­mos ne­va su už­sie­nio pi­lie­čiais, nors au­to­mo­bi­lio pre­kei­vis yra vie­ti­nis gy­ven­to­jas.
Lie­tu­vos ši­lu­mos tie­kė­jų aso­cia­ci­ja dau­gia­bu­čius pri­žiū­rin­čias or­ga­ni­za­ci­jas, ku­rios ne­spė­jo lai­ku par­uoš­ti na­mų vi­daus šil­dy­mo ir karš­to van­dens sis­te­mų ar­tė­jan­čiam šildymo se­zo­nui, par­agi­no [...]
Sti­lin­gi me­di­niai lip­du­kai jū­sų kom­piu­te­riui? Tam­so­je švie­čian­tis bu­me­ran­gas? O gal­būt prie sta­lo prie sta­lo tvir­ti­na­ma ap­lin­kai draugiška šiukš­lių dė­žė? 
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Įtam­pa, stre­sas, prieš­iš­ku­mas, pyk­tis, dep­re­si­ja, ne­ri­mas, pa­vy­das. Ko­kią įta­ką svei­ka­tai da­ro vi­sos šios ne­igia­mos emo­ci­jos? Jos – tar­si kli­jai, la­šas po lašo užk­li­juo­jan­tys  šir­dį [...]
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Pe­ru pie­tuo­se pa­upį tvar­kę dar­bi­nin­kai ap­ti­ko da­lį se­no­vės in­kų al­to­riaus, ku­ris bu­vo lai­ko­mas din­gu­siu, tre­čia­die­nį pranešė Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja.
Aji Cha­ra­pi­ta rū­šies ai­trio­ji pa­pri­ka yra maž­daug žir­nio dy­džio. Kaip skel­bia­ma, ki­log­ra­mas šių prie­sko­nių ga­li kainuoti tūks­tan­čius eu­rų.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar išvados dėl numušto Malaizijos keleivinio lėktuvo pakeis Vakarų politiką Rusijos atžvilgiu?
Taip. Vakarai su Rusija elgsis griežčiau
Ne. Toliau bus vykdoma "dialogo ir kompromiso paieškos" politika
Išvados dar labiau išgąsdins Vakarus. Pozicija Maskvos atžvilgiu taps švelnesnė
Man nerūpi
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami