Moldova: palaiko svajonė ištrūkti svetur

LŽ 2010-08-06 00:00
2010-08-06 00:00
Vaido Mikaičio nuotrauka
So­viet­me­čiu Mol­do­va bu­vo ma­žy­tė ir ne­žy­mi res­pub­li­ka So­vie­tų Są­jun­gos už­kam­py­je. Ji ne­gar­sė­jo be­veik nie­kuo, o tiems, ku­rie nors kiek bu­vo apie ją gir­dė­ję, tuo­met Mol­da­vi­jos pa­va­di­ni­mas la­biau­siai sie­jo­si su be­kraš­čiais vy­nuo­gių lau­kais ir vy­nu. Tur­būt ne­dau­ge­lis ži­no­jo, kad Mol­do­va net bu­vo va­di­na­ma SSRS so­du.

Šiandien kraštas yra nepriklausomas, lietuviškas jo pavadinimas nebe Moldavija, o Moldova. Šalis maža, tačiau jos sunkumai dideli. Tai viena skurdžiausių valstybių Europoje. Kita vertus, komplikuota ir Moldovos situacija Europos žemėlapyje. Ji nekontroliuoja dalies savo teritorijos - autonominės Padniestrės respublikos, kuri laiko save nepriklausoma valstybe. Subyrėjus Sovietų Sąjungai, Moldova paskelbė nepriklausomybę, tačiau tą patį padarė ir Padniestrė, buvusi Moldavijos SSR sudėtyje. Tarp tautų kilo karas. Na, ne visai tarp tautų, juk Padniestrė jokia tauta, o tiesiog atskilusi žemė, kurios po trečdalį gyventojų sudaro rusai, ukrainiečiai, moldavai.

Kadangi anuomet Moldovoje virė aistros dėl prisijungimo prie Rumunijos, Padniestrės gyventojai to visiškai nepageidavo, todėl nepanoro likti Moldovos sudėtyje. Per karą Padniestrę aktyviai rėmė Rusija, todėl Moldovai laimėti iš esmės buvo neįmanoma. Padniestrės niekas nepripažino iki šiol, ji liko pasaulio žemėlapyje neegzistuojančia šalimi kairiajame Dniestro upės krante su jos teritoriją "saugančiais" Rusijos kariais. Sostinė Tiraspolis yra antras pagal dydį Moldovos miestas, regione vyrauja rusų kalba, mokyklose dainuojamos dainos, šlovinančios Rusiją, Sovietų Sąjungą, visur kabo pjautuvas ir kūjis bei kiti sovietiniai atributai. Kalbama, kad ten sustojęs laikas. Regionas labai skurdus, tačiau turintis savo valiutą. Laikraščiai rašo, kad krašto prezidentui labai patinka futbolas, todėl Tiraspolyje išdygo modernus stadionas, kainavęs ne vieną milijoną. Pati Moldova neturi normalaus futbolo stadiono, todėl paradoksalu, bet neretai Moldovos rinktinė nacionalines rungtynes žaidžia Padniestrėje. Taigi šie kraštai, skirtingai nei, tarkim, Gruzija ir Abchazija, sugeba šnekėtis ir tarp jų nėra ryškios tarpusavio neapykantos. Manoma, kad naujas karas neįtikimas. Kita vertus, ir Moldova neturi ko pasiūlyti Padniestrės gyventojams, kad šie susigundytų grįžti į Moldovos sudėtį. Šalis jau nebepretenduoja prisijungti prie Rumunijos, tačiau yra kamuojama nedarbo, korupcijos ir netvarkos. Moldavai iš paskutiniųjų stengiasi gauti Rumunijos pasus, o šiai įstojus į Europos Sąjungą procesas dar paspartėjo. Žmonės stengiasi ištrūkti dirbti į Rumuniją, Ispaniją, Italiją, Angliją, Rusiją, todėl emigracijos mastai yra dideli. Apskaičiuota, kad beveik 25 proc. Moldovos gyventojų dirba užsienyje ir jų siunčiami pinigai artimiesiems yra nemenkas Moldovos ekonomikos ramstis. Emigrantų siunčiami pinigai sudaro net 38 proc. Moldovos bendrojo vidaus produkto, tai yra antras rezultatas pasaulyje.

Iš traukinio geriau nelipti

Kadangi mūsų traukinys į Moldovą vyksta pro Padniestrės respubliką, Moldovos pasienio postas yra giliai šalies viduje. Nors traukiniui sustojus Tiraspolyje Padniestrės pareigūnai dokumentų netikrino, išlipti nesusigundėme, nes pasivaikščiojimas Tiraspolyje galėtų trukti tik tol, kol milicininkas paprašytų parodyti dokumentus. Paaiškėjus, kad esi nelegaliai išlipęs iš traukinio, lauktų milžiniškos problemos. Aišku, jei milicininkui ir neįkliūtum, turėtum daug nemalonumų bandydamas legaliai išvažiuoti iš regiono.

Panaši situacija galėjo kilti ir dėl kito autonominio Moldovos regiono - Gagauzijos. Tai yra maža, bet karinga tautelė, gyvenanti Moldovos pietuose. Tačiau moldavai gagauzams suteikė plačias autonomines teises, kurios pastaruosius tenkina, todėl rimtesnių konfliktų buvo išvengta.

Trijų rūšių piliečiai

Moldova pasitiko avių ir ožkų būriais bei dailiai rekonstruota Kišiniovo geležinkelio stotimi - blizgančia, aptverta ir kareivių saugoma. Neturintiems bilietų asmenims į peroną įeiti neleidžiama.

Nors Moldova yra skurdžiausia Europoje, tačiau vertinant kainos ir kokybės santykį nakvynė viešbučiuose tikrai ne pigiausia - Vakarų Europai neprilygsta, tačiau tikrai ne mažesnės nei Lietuvoje. Todėl, aplankę keletą viešbučių ir nesusižavėję jais, užsukome į nekilnojamojo turto agentūrą ir išsinuomojome butą. Mums pavyko rasti netoli centro esantį dviejų kambarių butą su virtuve, karštu vandeniu ir net lygintuvu už 40 JAV dolerių per parą. Tai buvo gerokai pigiau, nei siūlė viešbučiai, kuriuose ne visur yra net karšto vandens. Beje, viename viešbučių pastebėjome, kad kainos surašytos trijų rūšių piliečiams: mažiausios - moldavams ir rumunams, vidutinės - Nepriklausomų Valstybių Sandraugos (NVS) piliečiams, didžiausios - visiems kitiems. Žinoma, malonu, kad esame laikomi aukščiausia rūšimi, bet kaina pasirodė per didelė.

Nors oficiali Moldovos kalba yra moldavų, tačiau ji nesiskiria nuo rumunų kalbos. Sovietų valdžia, siekdama ideologiškai atitolinti moldavus nuo rumunų, įrodinėjo, kad moldavų kalba skiriasi nuo rumunų, ir kad tai atrodytų įtikimiau, sovietmečiu moldavų kalba buvo rašoma kirilica. Pradėjus braškėti sovietiniams gniaužtams ir atsiradus pirmiesiems nacionaliniams sąjūdžiams, 1989 metais moldavų kalba grįžo prie lotyniškos abėcėlės.

Kišiniove nėra senamiesčio

Manoma, kad Moldovos sostinės Kišiniovo pavadinimas yra kilęs iš senovės rumunų kalbos žodžių "naujasis šaltinis". Tas legendinis šaltinis ir dabar čiurlena mieste. Pats miestas yra šiek tiek didesnis už Vilnių, tačiau toli gražu ne toks gražus, nes neturi senamiesčio. Modernių stiklinių pastatų mieste netrūksta, vienas tokių yra ir prezidentūra. Vis dėlto didžiausią architektūros dalį sudaro sovietiniai statiniai.

Labai menkas pajamas turintys gyventojai keliauja senais troleibusais, kokių Lietuvoje jau nebepamatysi, o šiek tiek turtingesni - pirmyn atgal zujančiais mikroautobusais. Važiuoti abiem transporto priemonėmis pigiau negu Lietuvoje.

Tarp žymiausių miesto objektų yra Kišiniovo katedra, Triumfo arka ir Moldovos valdovų alėja, kurioje yra dešimt paminklų iškiliausioms Moldovos asmenybėms.

Mieste daug parkų, pagal žaliąjį plotą, tenkantį vienam gyventojui, Kišiniovas yra vienas pirmaujančių tarp didžiųjų Europos miestų. Populiariausias tarp miestiečių yra Moldovos princo Stefano Cel Mare vardu pavadintas parkas miesto širdyje, jame yra paminklas šiam princui.

Kišiniovo centras paliko tvarkingo miesto įspūdį, nors buvome nusiteikę išvysti prastesnį vaizdą. Sovietinių automobilių beveik nėra, maisto kainos panašios į lietuviškas, nors atlyginimai gerokai mažesni nei mūsų. Turbūt taip pasaulis sutvarkytas, kad kuo vargingesnis kraštas, tuo jo gyventojai brangiau moka už paprastus dalykus. Žinoma, tik ne už vaisius, jie pigūs ir puikios kokybės.

Vienoje miesto parduotuvių mus užkalbino simpatiška pardavėja, skųsdamasi sunkiu gyvenimu Moldovoje. Anot jos, dėl didelio nedarbo, menkų atlyginimų ir nedidelių galimybių užsidirbti didžiausia moldavų jaunimo svajonė - išvykti į užsienį. Mergina pavydėjo mums, kad esame Europos Sąjungoje ir galime vykti į Angliją dirbti legaliai, o jiems reikia kryžiaus kelius pereiti, kad išvyktų.

Senasis Orchėjus

Senovinis miestas Orchėjus - 60 kilometrų nuo Kišiniovo esantis vienuolynas uolose - yra unikalus gamtos ir istorinės architektūros kompleksas po atviru dangumi. Tai bene populiariausias turistų objektas Moldovoje. Vaikštinėdamas po šį muziejų gali aptikti paleolito bei neolito erų ir geležies amžiaus pėdsakų. Archeologai teigia radę viduramžio Aukso Ordos Šer al-Djedido ir Moldovos Orchėjaus miestų liekanas. Net ir žmonėms, nesidomintiems istorija, tai yra puiki vieta atsipalaiduoti, pajusti ramybę ir pasigrožėti nuostabia gamta. Į senąjį Orchėjų yra organizuojamos ekskursijos iš Kišiniovo, norintiesiems nuvykti savarankiškai reikia gerokai pasistengti, mat viešasis transportas važinėja labai retai, lėtai ir yra nepatogus. Moldovoje labai prasti keliai.

Mėgstantieji rizikuoti ir norintieji nukeliauti į praeitį gali aplankyti ir Padniestrę. Nors beveik visų valstybių oficialios įstaigos to daryti nerekomenduoja, keliaujančiųjų ten atsiranda tikrai nemažai. Paprastai dienai ar dviem į Padniestrę keliaujančius turistus traukia ne tik kelionė laiku, bet ir įspūdingi Dniestro slėniai. Tiesioginio pavojaus nėra, Padniestrė saugi turistams, jos gyventojai draugiški, tik sklinda kalbų dėl Padniestrės pasieniečių priekabumo ir kyšių reikalavimo iš užsieniečių.

Vyną daro visi

Labiausiai Moldovą garsina vynas. Kraštas turi ilgametes vyno gamybos tradicijas ir išplėtotą vyno pramonę. Turbūt kiekviena šeima turi savo vynininkystės receptų, kurie yra perduodami iš kartos į kartą. Kaimuose žmonės daugiausia augina vynuoges, patys jas spaudžia ir daro puikų vyną. Šaltiniai teigia, kad standartinė moldavų ūkio valda per metus išspaudžia 3-4 tūkst. litrų vyno. Todėl neabejotina, kad keliaujant po Moldovą vyno galima gauti pasibeldus į bet kurią sodybą. Populiariausias - raudonasis saldus. Jis išties geras, tačiau dėl politinės situacijos visai nežinomas Vakaruose. Galima sakyti, vienintelė Moldovos vyno eksporto rinka yra Rusija ir kitos NVS šalys, nuo kurių malonės priklauso eksporto rodikliai. Moldaviškas vynas toks pats geras, kokį gamina ir garsėjantys savo vyno rūšimis kraštai.

Pasikeitė komplimentais

Tvankiame traukinyje į Bukareštą prie valstybės sienos moldavų muitininkė pradėjo aktyviai domėtis, kodėl neturime įvažiuojant užpildytų muitinės deklaracijų. Teko gudrauti, esą kai atvykome pro Padniestrę, mums tiesiog pamiršo duoti užpildyti deklaracijas. Išsijuosę gyrėme jų kraštą, kvietėme į svečius, tad muitininkė net susigraudino. Ėmė apgailestauti, kad sovietmečiu moldavai labai mėgdavo vykti poilsiauti į Lietuvą, prie Baltijos, tačiau dabar sudėtinga tai padaryti. Padūsavome drauge ir atsisveikinome kaip geri draugai, o deklaracijos buvo pamirštos.

Panaikinus vizų režimą ir atsiradus tiesioginiam skrydžiui iš Rygos, į Moldovą nuvykti tikrai paprasta. Tačiau, mano nuomone, tikrąjį malonumą galima pajusti keliaujant traukiniais. Jais Moldovą galima pasiekti keliaujant persėdus Baltarusijoje arba Lenkijoje.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Skaityti visus komentarus (6)
jovita  62.212.204.98 2013-03-26 16:03:06
sveiki,gal kas galite patarti apie kelione i Moldova?isvykstu sausio diena
2 0  Netinkamas komentaras
jovita  62.212.203.173 2013-03-26 16:03:06
sveiki,as ketinu i Moldova vykti sausio pabaigoje,gal kas noretu prisijungti ir keliauti kartu?butu tikrai smagiau,nes as pirma karta keliauju,lauksiu atsakymu i skype-Jovita Pavlovaite,arba nr-863887374
2 0  Netinkamas komentaras
Liutauras  78.57.141.55 2013-03-26 16:03:06
Prieš kelias dienas grįžau iš Moldovos, važiavau savo automobiliu kaip turistas.Susidarė įspūdis, kad ne visi gyventojai supranta politinę situacija(komunistų propoganda ypatingai stipri).Aplankiau ir Padniestrę.Nuo 2010m. pradžios vizų EU piliečiams nereikia, todėl vienintelė problema buvo eilė, pasienije.Laikas ten tikrai sustojes.Pačioje Moldovoje tikrai yra ką pažiurėti tik reikia rasti informacijos apie lankytinas vietas ir ekskursijas į vyno rusius užsisakyti iš anksto.Linkiu išminties svetingiems Moldovos žmonėms.
2 0  Netinkamas komentaras
skaitytojas  86.100.245.93 2013-03-26 16:03:06
Dar net ne Moldova,o Moldovos TSR laikinai vadinosi,kai pripažino Lietuvą.O Tiraspolyje stadionas pastatytas už apsišaukėlio prezidento Smirnovo sūnaus įmonės "Šeriff" pinigus,gautus už prekybą ginklais ir narkotikais,kas Padniestrėje yra kone legalu,jei skirta eksportui. Įdomus faktas,kad Padniestrėje esančios metalurgijos įmonės gavo leidimą eksportuoti prekes į ES,tačiau privalo parašyti ant prekių Made in Moldova.
2 0  Netinkamas komentaras
Hm?  91.64.122.186 2013-03-26 16:03:06
Taip ir nesupratau, ar buvote Padniestrėj? Labai mažai ir abstrakčiai apie ją parašyta.
2 0  Netinkamas komentaras
Kraš­to ap­sau­gos mi­nis­tras so­cial­de­mo­kra­tas Juo­zas Ole­kas iš­sau­go­jo pos­tą. Tre­čia­die­nį į slap­tą bal­sa­vi­mą at­vy­ko vos 37 Sei­mo na­riai.
Že­mės ūkio mi­nis­trė „dar­bie­tė“ Vir­gi­ni­ja Bal­trai­tie­nė at­lai­kė opo­zi­ci­nių konservatorių su­reng­tą in­ter­pe­lia­ci­ją.
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma ir Ira­ko mi­nis­tras pir­mi­nin­kas Hai­de­ras al-Aba­di su­ta­rė, kad į Ira­ką pa­pil­do­mai bus at­siųs­ta 600 JAV ka­rių, ku­rie pa­dės reng­ti Mo­su­lo puo­li­mą, sa­kė tre­čia­die­nį [...]
Egip­to par­ei­gū­nai an­tra­die­nį iš­kė­lė Vi­dur­že­mio jū­ro­je nu­sken­du­sį mig­ran­tų lai­vą ir iš­trau­kė ma­žiau­siai 33 la­vo­nus, o pra­ei­tą sa­vai­tę įvy­ku­sios tra­ge­di­jos pa­tvir­tin­tų aukų skai­čius pa­di­dė­jo [...]
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
16-asis Len­kų ki­no fes­ti­va­lis vyks spa­lio 6 – 16 die­no­mis pen­kiuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se – Vil­niu­je, Kau­ne, Klai­pė­do­je, Ma­žei­kiuo­se ir Šal­či­nin­kuo­se. Len­ki­jos ins­ti­tu­to direktorius Mar­ci­nas Lapc­zyns­kis, [...]
Ak­to­riui, re­ži­sie­riui, bar­dui Kos­tui Smo­ri­gi­nui pa­skir­ta pir­mo­jo laipsnio vals­ty­bi­nė pen­si­ja.
Nau­jau­sias re­ži­sie­riaus Ig­no Miš­ki­nio dar­bas – tai tre­čia­sis jo pil­no me­tro fil­mas, po sėk­min­gai pa­si­ro­džiu­sių „Di­rin­gas“ ir „Ar­ti­mos švie­sos“.
Klai­pė­dos dra­mos tea­tras kvie­čia į prem­je­rą vai­kus – spa­lio 8 – 9 d. 12 val. tea­tras ro­dys spek­tak­lį pa­gal vie­ną gar­siau­sių pa­sau­ly­je kla­si­ki­nės vai­kų li­te­ra­tū­ros kny­gą – Ken­net­ho Gra­ha­me­‘o [...]
Ki­tų me­tų biu­dže­tas pla­nuo­ja­mas su ne­di­de­liu de­fi­ci­tu, ku­riam, kaip ti­ki­ma­si, Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja pri­tars, jei nau­ja­sis Dar­bo ko­dek­sas ir ki­ti so­cia­li­nės ap­sau­gos sis­te­mos pakeitimai bus pri­pa­žin­ti [...]
„Devs.LT“, ku­rian­ti dirb­ti­nio in­te­lek­to pa­grin­du vei­kian­čią prog­ra­muo­to­jų pa­ieš­kos plat­for­mą, jun­gia­si prie „Vil­nius Tech Park“ vers­lo vystymo par­tne­rių tink­lo. 
Baig­tas svar­bus Ve­liuo­nos Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ėmi­mo į dan­gų baž­ny­čios (Jur­bar­ko raj.) tvar­ky­bos dar­bų eta­pas. Jo me­tu res­tau­ruo­ti Vy­tau­ti­ne va­di­na­mos baž­ny­čios pa­ma­tai ir fa­sa­dai. Šie­met [...]
Vals­ty­bės sie­nos ap­sau­gos tar­ny­ba (VSAT) su­lai­kė tar­ny­bi­nį pa­sie­nie­čių šu­nį nu­šo­vu­sį Ar­vy­dą Koms­kį, ku­ris yra Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­ko Kęs­to Koms­kio ir Pa­gė­gių me­ro Virginijaus Koms­kio bro­lis.
Tre­čia­die­nį bu­vo pra­tęs­tas Lie­tu­vos mo­te­rų ran­ki­nio čem­pio­na­to star­to rung­ty­nės tarp Ute­nos dau­gia­funk­ci­nio spor­to cen­tro (DSC) ir Vil­niaus LEU „Švie­sa-Eg­lė“ ko­lek­ty­vų. Ute­nos DSC – Vil­niaus [...]
„Te­te-a-Te­te Ca­si­no-LKL“ čem­pio­na­te „Lie­tu­vos ry­tas“ na­muo­se po itin at­kak­lios ko­vos 68:66 pa­lau­žė Pa­ne­vė­žio „Liet­ka­be­lį“ ir iš­ko­vo­jo tre­čią pergalę iš ei­lės.
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Ho­li­vu­do ak­to­riai Lie­vas Schrei­be­ris ir Nao­mi Watts po 11 drau­ge nu­gy­ven­tų me­tų su­ka kiekvienas sa­vo ke­liu.
Ty­ri­mų duo­me­ni­mis, be gim­to­sios kal­bos di­džio­ji dau­gu­ma lie­tu­vių mo­ka bent vie­ną už­sie­nio – pa­gal šią sta­tis­ti­ką esa­me vie­na iš pir­mau­jan­čių ša­lių Eu­ro­po­je. Vis dėl­to šiais lai­kais vie­nos [...]
Vie­nos di­džiau­sių Lie­tu­vos la­ze­ri­nių pro­duk­tų ir spren­di­mų tie­kė­jų „Al­tech­na R&D“ su­kur­ta itin plo­nų pjū­vių tech­no­lo­gi­ja šie­met pri­pa­žin­ta ge­riau­siu vers­lo ir moks­lo bend­ra­dar­bia­vi­mo [...]
Žvar­bus ūžau­jan­tis vė­jas, snie­go pus­nys, ap­šar­mo­ję lan­gai ir... kak­tu­sai? Ne, tai ne fan­ta­zi­jos, o vi­siš­kai rea­lus vaiz­das: lie­tu­viš­ką žie­mą iš­tve­rian­tys ir lau­ke vi­sus metus ga­lin­tys aug­ti [...]
Pa­si­bai­gus mau­dy­mo­si se­zo­nui ir api­bend­ri­nus mau­dyk­lų van­dens ko­ky­bės ty­ri­mų re­zul­ta­tus, nu­sta­ty­ta, kad šį mau­dy­mo­si se­zo­ną šva­riau­sias van­duo bu­vo Tau­ra­gės ir Tel­šių aps­kri­ty­se.
Ti­ki­ma­si, jog jau ki­tais me­tais Lie­tu­vo­je bus įreng­ta kro­vi­ni­nėms trans­por­to prie­mo­nėms skir­tos ypač sau­gios sto­vė­ji­mo aikš­te­lės.
Vis dau­giau lie­tu­vių ryž­ta­si nuo­sa­vą au­to­mo­bi­lį įsi­gy­ti li­zin­gu. Li­zin­gu per­kan­čių nau­do­tus au­to­mo­bi­lius tur­gu­je ar iš­si­rink­tus in­ter­ne­to skel­bi­mų sve­tai­nė­se gy­ven­to­jų skaičius kas­met au­ga.
Sti­lin­gi me­di­niai lip­du­kai jū­sų kom­piu­te­riui? Tam­so­je švie­čian­tis bu­me­ran­gas? O gal­būt prie sta­lo prie sta­lo tvir­ti­na­ma ap­lin­kai draugiška šiukš­lių dė­žė? 
Vil­niaus ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to (NT) rin­ko­je – nau­ji vė­jai. Pir­kė­jai vis la­biau ver­ti­na kom­for­tą, tad pa­klau­siau­si tie nau­jos sta­ty­bos pro­jek­tai, ku­rie už­ti­kri­na ne tik tai, kad na­mo sienos bus tvir­tos, [...]
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Ti­kriau­siai kiek­vie­na esa­te iš­gy­ve­nu­si šo­ką, kai vie­ną die­ną svo­ris stai­ga pa­šo­ka po­ra ki­log­ra­mų, ar­ba va­ka­re sve­ria­te ge­ro­kai dau­giau nei ry­te. Šie svo­rio ki­ti­mai, kurie daž­niau­sia at­si­ran­da [...]
JAV ak­to­rius Ja­re­das Le­to pro­diu­suos fil­mą „War­ho­las“ ir vai­dins pa­grin­di­nį jo he­ro­jų. Juo­sto­je bus pa­sa­ko­ja­ma apie le­gen­di­nį po­pu­lia­rio­jo me­no pradininką An­dy War­ho­lą.
Bang­la­de­šo mui­ti­nin­kai šiukš­lių kon­tei­ne­ry­je sos­ti­nės oro uos­te ra­do 10 auk­so ly­di­nių, ku­rių bend­ras svo­ris sie­kia tris ki­log­ra­mus, pra­ne­šė Di­džio­sios Britanijos trans­liuo­to­jas BBC.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar Jums trukdė reikalavimas rodyti asmens dokumentą, perkant alkoholį?
Taip. Žeminanti patirtis
Ne. Civilizuotas sprendimas
Seimas neturi svarbesnių reikalų
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami