Nuo Bankoko šurmulio iki šventyklų Kambodžos džiunglėse

Aistė STANKEVIČIENĖ 2011-05-06 00:00
Aistė STANKEVIČIENĖ 2011-05-06 00:00
Jono Jankūno nuotrauka
Po pu­san­tro mė­ne­sio, pra­leis­to Tai­lan­de, vil­nie­čiai Jo­nas ir Dai­va Jan­kū­nai su­ma­nė pa­ma­ty­ti dar ir Viet­na­mą bei Kam­bo­džą. Kai iš­vy­ko iš Lie­tu­vos, du­kry­tei Evi­tai te­bu­vo me­tai ir du mė­ne­siai. Ta­čiau ke­liau­ti su ma­žy­le bu­vo net pa­to­giau - Azi­jos ša­ly­se vai­kai tie­siog die­vi­na­mi.

Jankūnų šeima daugiau kaip tris mėnesius keliavo po Tailandą, Vietnamą, Kambodžą. Rinkodaros specialistas Jonas Jankūnas pasakojo, kad idėja grįžti į Tailandą kilo dar tada, kai prieš ketverius metus su žmona čia lankėsi pirmą kartą. Iš šios kelionės liko malonių įspūdžių, tad antrąkart išsirengus norėjosi pabūti ilgiau, šiek tiek pagyventi.

Kraštas pasikeitė

"Pirmasis įspūdis tik atvykus į Tailandą - per tuos ketverius metus kraštas labai pasikeitė. Komercializavosi, dar labiau išplėtojo turizmą, pristatė naujų viešbučių. Atvykėlių gerokai padaugėjo, kainos šoktelėjo dvigubai, jei ne daugiau. Ir santykiai tarp turistų ir vietinių pakito. Tailandiečiai jau nebe taip lankstosi, tarsi truputį asimiliavosi su atvykėliais", - pasakojo J.Jankūnas.

Aišku, tebėra vietų, kur turistai beveik neužsuka - ten viskas kaip buvę. Tokios yra atokesnės salos. Į jas greičiausiai atvažiuoja tik tie, kurie po Tailandą keliauja ne savaitę ar dvi, o mėnesius.

Iš pradžių Jankūnai įsikūrė nemažoje Koh Samui saloje, o vėliau išplaukė į kitą, Koh Phangano - kalvotą, apaugusią itin gražiomis palmių giraitėmis. Šioje saloje vyksta garsieji "Full Moon Party", - žmonės iš viso pasaulio per mėnulio pilnatį linksminasi paplūdimyje. Koh Phangane gyveno kartu su grupele draugų, ant bungalo plevėsuojant Lietuvos trispalvei. Saloje Jankūnai poilsiavo mėnesį. Netradiciškai sutiko Kalėdas - draugams išsivažinėjus, ant jūros kranto išsikepė kiaušinienės.

Vėliau patraukė į Tailando sostinę Bankoką, kur praleido tris savaites. Apsigyveno gėjų pamėgtame viešbutyje, kur buvo nemažai šios pakraipos vyrukų. Pasirinko jį dėl patogios vietos ir galimybės patogiai gyventi už akcijos kainą.

Anot J.Jankūno, priprasti prie Bankoko, prie jo nuolatinio triukšmo, tarakonų, žiurkių gatvėse iš pradžių buvo sudėtinga. Bet vėliau įsuko jo vakarinis gyvenimas, apsipirkinėjimas turguose, pasisėdėjimai gatvėje valgant puikų maistą, vaikščiojimas tarp dangoraižių, buvimas tarp minios žmonių. Paaiškėjo, kad mieste yra nemažai parkų. Tokios žalumos oazės labai svarbios užterštu oru kvėpuojančiame didmiestyje.

Antrieji Naujieji

Iš Bankoko šeima iškeliavo į Vietnamą, jo pietuose esantį Hošiminą (Saigoną). "Ten patyrėme šoką. Nors teigiama, kad Bankokas yra labiausiai pasaulyje užterštas didmiestis, bet manau, kad Hošiminas užterštas dar labiau. Ten akivaizdi netvarka. Susidarė įspūdis: kur žmonės - ten šiukšlynai. Per miesto vidurį eina kanalas, paverstas sąvartynu. Žmonės kur kas piktesni nei Tailande. Įsiminė ir tie didžiuliai srautai motorolerių, kurie važiuoja be jokių taisyklių. Tikėtis, kad praleis prie perėjos, - be šansų. Po tam tikro laiko supratome, kaip pereiti gatvę - po truputį, iš lėto, o tūkstančiai motorolerių tuo metu tave apvažiuoja", - dalijosi įspūdžiais Jonas.

Lietuvis įsidėmėjo ir socialistinės santvarkos apraiškų - nuolatinė propaganda per televiziją, raudonos vėliavos gatvėse, partijos lyderių atvaizdai ir pan. Vietnamo salose šie dalykai mažiau juntami. Vilniečių šeima mėnesį gyveno labai gražioje Phu Quoc saloje. Čia Jankūnai antrąkart sutiko Naujuosius metus. Įprastuosius - gruodžio 31-ąją - jie leido įspūdingai išpuoštame Bankoke. Vietname paaiškėjo, kad vasario 6-ąją šalis švenčia savus naujus metus pagal kinų kalendorių. Ta proga ant salos kranto buvo pastatyta scena, išpuošta raudonomis vėliavomis. Gal pusantros valandos šnekėjus partijos lyderiams, prasidėjo tikroji šventė su fejerverkais.

Saloje Jankūnai gyveno puikiame bungale, džiaugėsi įspūdingais laukiniais paplūdimiais, apsipirkdavo turguje, patys gamino maistą. Netoliese klykė povai, lakstė beždžionės. Jono žodžiais tariant, toks "super" gyvenimas. Pašnekovui susidarė įspūdis, kad į Vietnamo salas paprastai atvyksta pensininkai iš Australijos ar Amerikos, norintys ramiai pagyventi du tris mėnesius.

Plaukioja net degalinės

Viešnagė Kambodžoje buvo trumpiausia, - tiesiog neužteko laiko. Šiame krašte keliauninkus lydėjo išties geras jausmas. Pasak J.Jankūno, nors žmonės ten verčiasi sunkiai (tarkim, barmenė uždirba 40 dolerių per mėnesį), vis tiek atrodo laimingi, nuolat šypsosi. Dėl kalbos barjero su vietiniais bendrauti buvo sudėtinga, net ir jų ženklų kalba skiriasi nuo mūsiškės.

Įdomų įspūdį paliko Tonlesapo ežeras, didžiausias ne tik Kambodžoje, bet ir visoje Pietryčių Azijoje. Šiame vandens telkinyje įsikūrę ištisi plaukiojantys kaimai. Ant bambukų sijų suręsti nameliai tiesiog prikabinami inkaru netoli kranto. Plaukioja ne tik namai, bet ir tvartai su kiaulėmis ar krokodilais, mokyklos, krepšinio aikštelės, parduotuvės ar degalinės.

Žmonės susisiekia plaustais ar apvalius kubilus primenančiomis priemonėmis. Kai kurie gyventojai apskritai įsikuria valtyse. Yra pastogė, stovi tradicinis kepintuvas - ir pakanka. Taip gyventi, matyt, pigiausia. Vietiniai ežere gaudo krevetes, žuvis, tai ir verčiasi.

Viešbutyje su driežiuku

J.Jankūnas pasakojo, kad Kambodžoje mažai asfaltuotų kelių, daugelyje miestų nėra įprastų prekybos centrų, žmonės viską perka turguje.

Viešbutyje lubomis bėgiojo driežai. Kartais naktimis jie skleisdavo specifinį garsą, panašų į garsų čirpimą. Tailande teko girdėti šį garsą. "Lankantis šiuose kraštuose tikrai nereikia nustebti, jei kambaryje rasite driežiuką, vorą ar tarakoną", - paaiškino keliauninkas.

J.Jankūno teigimu, Kambodžoje nepavyks išsinuomoti automobilio, geriausiu atveju - dviratį. Todėl šeima visur vykdavo taksi - vadinamuoju tuktuku - motoroleriu su priekaba. Tokią transporto priemonę su vairuotoju visai dienai galima samdyti maždaug už 8 JAV dolerius.

Įdomu, kad Kambodžoje bene 95 proc. gyventojų važinėja vieno modelio - "Toyota Camry" - mašinomis. Kodėl, taip ir liko paslaptis.

"Įstrigo ir rekomendacijos neišklysti iš kelio. Mat šalyje likę labai daug minų. Net patariama: jei išgirdai, kad kažkur žmogus šaukia pagalbos, neik pas jį, nes ir pats gali užlipti ant minos", - pasakojo keliautojas.

Šventyklų mieste

Viena svarbiausių įžymybių, dėl kurių Kambodža traukia turistus, - netoli Siemreabo miesto esančios Ankoro miesto šventyklos, pastatytos IX-XIII amžiais, klestint Khmerų imperijai. Pastatų labai daug, - tai tarsi didžiulis miestas, išsidėstęs džiunglėse 30-40 km teritorijoje. Šis kompleksas vadinamas aštuntuoju pasaulio stebuklu. Kai kurie atvykėliai šiuos senovės paminklus tyrinėja ištisas savaites.

Nors šventyklos apgriuvusios, bet vis tiek labai didingos. Kai kurių bokštai panašūs į žmonių veidus, o kitos apaugusios milžiniškais medžiais. Prie vienos šventyklų filmuotas kinas "Kapų plėšikė Lara Kroft".

Kai kurių šventyklų viduje gali sutikti vienuolių. Panorėjusiesiems jie užriša pašventintą ir užkalbėtą raudoną virvelę.

Baltasis vaikas

Iš Kambodžos į Tailandą šeima grįžo taksi. Jis nevežė iki pat valstybių sienos, - galbūt todėl, kad už 100 km, galima sakyti, vyko karas. "Išsodino likus maždaug pusei kilometro - toks jausmas, kad išlipi su lagaminu, vaiku ir laukais eini į Tailandą. Tačiau pamatę baltąjį vaiką tailandiečiai suminkštėjo ir mus tuoj pat praleido", - prisiminė LŽ pašnekovas.

Anot J.Jankūno, keliauti su baltaodžiu vaiku yra labai patogu - visur esi tarsi išrinktasis, apsuptas dėmesio. "Būdavo, ateini į bariuką pavalgyti, iš kažkur išdygsta moteriškė, pasiima mūsų vaiką ir nusineša į namus parodyti savo šeimai. Iš pradžių buvo keista, bet paskui apsipratome. Dažniausiai net po keletą auklių turėdavome. Patys ramiai vakarieniaudavome, o dukra visada būdavo užimta, tiesiog keliaudavo per rankas", - sakė J.Jankūnas.

Pasisekė, kad keliaujant su mažąja pavyko išvengti viduriavimo ir kitų problemų bei ligų. "Reikia matyti Vietnamo turgų - kokios ten sąlygos, kaip pardavinėjamas maistas ir kaip gaminamas čia pat. Vos Evita pasprunka į šalį, tuoj, žiūrėk, kas nors jau siūlo pomidorą, ir, žinoma, neplautą, ar dar kuo nors vaišina. Kita vertus, dėl žmonių meilės vaikams visur jautėmės labai saugiai. Pavyzdžiui, buvome policijos sustabdyti tiek Vietname, tiek Tailande, nes važiavome be šalmų. Tačiau pamatę, kad šalia sėdi vaikas, policininkai iškart paleido", - prisiminė J.Jankūnas.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
Genutė  90.130.136.108 2013-03-26 16:03:06
Įdomu kie galėtų kainuoti tokiakėlionė po tiek šalių ir dar trise,keletą mėnesių?Jums labai pasisekė,kad nesusirgote,nes ,manau,gydymas turėtų būti labai brangus.Gaila,mažai nuotraukų,sunku pilnai įsivaizduoti patirtus įspūdžius.
2 0  Netinkamas komentaras
Uncle Tadas  188.69.226.81 2013-03-26 16:03:06
Kompanija super-aciu uz gera laika Draugai
2 0  Netinkamas komentaras
Spa­lį Lie­tu­vo­je vyk­sian­čius par­la­men­to rin­ki­mus ste­bės Eu­ro­pos sau­gu­mo ir bend­ra­dar­bia­vi­mo or­ga­ni­za­ci­jos (ES­BO) at­sto­vų gru­pė.
Aukš­čiau­sio­ji au­di­to ins­ti­tu­ci­ja, at­li­ku­si Bend­rų­jų miš­kų ūkio reik­mių fi­nan­sa­vi­mo prog­ra­mos au­di­tą, nu­sta­tė, jog 2015 m. pu­sė prog­ra­mos lė­šų – apie 4 mln. eu­rų – buvo pa­nau­do­tos ne [...]
Ny­der­lan­dų va­do­vau­ja­mi ty­rė­jai nu­sta­tė, kad oro bend­ro­vės „Ma­lay­sia Air­li­nes“ rei­so MH17 lai­ne­rį 2014-ųjų lie­pą nu­mu­šęs mo­bi­lu­sis ra­ke­tų komp­lek­sas „Buk“ bu­vo atgabentas į se­pa­ra­tis­ti­nio [...]
Egip­to par­ei­gū­nai an­tra­die­nį iš­kė­lė Vi­dur­že­mio jū­ro­je nu­sken­du­sį mig­ran­tų lai­vą ir iš­trau­kė ma­žiau­siai 33 la­vo­nus, o pra­ei­tą sa­vai­tę įvy­ku­sios tra­ge­di­jos pa­tvir­tin­tų aukų skai­čius pa­di­dė­jo [...]
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
16-asis Len­kų ki­no fes­ti­va­lis vyks spa­lio 6 – 16 die­no­mis pen­kiuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se – Vil­niu­je, Kau­ne, Klai­pė­do­je, Ma­žei­kiuo­se ir Šal­či­nin­kuo­se. Len­ki­jos ins­ti­tu­to direktorius Mar­ci­nas Lapc­zyns­kis, [...]
Ak­to­riui, re­ži­sie­riui, bar­dui Kos­tui Smo­ri­gi­nui pa­skir­ta pir­mo­jo laipsnio vals­ty­bi­nė pen­si­ja.
Spa­lio vi­du­ry­je pra­si­dė­sian­tis 10-asis „Ne­pa­to­gus ki­nas“ ža­da pa­kvies­ti į spe­cia­lią re­tros­pek­ty­vą iš tie­sų ne­pa­to­gia te­ma – „Ho­lo­kaus­tas: at­min­tis ekra­ne“ – taip va­di­na­si kartu su Ber­ly­no [...]
Klai­pė­dos jau­ni­mo tea­tras (KJT) pa­si­tin­ka penk­tą­jį sa­vo se­zo­ną. Kū­rė­jai nau­ją į star­tą žen­gia su pir­mo­jo mo­nos­pek­tak­lio prem­je­ra ir pla­nuo­ja at­ei­ties dar­bus. Iš­skir­ti­nį KJT re­per­tua­rą jau [...]
Siek­da­ma su­ma­žin­ti pie­no per­tek­lių Eu­ro­po­je, Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja įgy­ven­di­na par­amos sche­mą, skir­da­ma pie­no ga­min­to­jams, įsi­pa­rei­go­jan­tiems 3 mė­ne­sius ma­žiau par­duo­ti pie­no per­dirb­ti, pa­ly­gin­ti su [...]
„Devs.LT“, ku­rian­ti dirb­ti­nio in­te­lek­to pa­grin­du vei­kian­čią prog­ra­muo­to­jų pa­ieš­kos plat­for­mą, jun­gia­si prie „Vil­nius Tech Park“ vers­lo vystymo par­tne­rių tink­lo. 
Vals­ty­bės sie­nos ap­sau­gos tar­ny­ba (VSAT) su­lai­kė tar­ny­bi­nį pa­sie­nie­čių šu­nį nu­šo­vu­sį Ar­vy­dą Koms­kį, ku­ris yra Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­ko Kęs­to Koms­kio ir Pa­gė­gių me­ro Virginijaus Koms­kio bro­lis.
Ša­lies sa­vi­val­dy­bės tu­ri net 11 mln. kv. m nuo­sa­vų pa­tal­pų ir pa­sta­tų – tiek, kiek uži­ma Anykš­čių mies­to te­ri­to­ri­ja, at­sklei­dė Lie­tu­vos lais­vo­sios rinkos ins­ti­tu­to ana­li­zė. 
At­siž­velg­da­ma į tai, kad Lie­tu­vos par­olim­pie­čiai lai­mė­jo auk­so me­da­lius po 12 me­tų per­trau­kos, o ša­lies ak­lų­jų gol­bo­lo ko­man­da – pir­mą kar­tą ne­prik­lau­so­mos Lietuvos is­to­ri­jo­je, Vy­riau­sy­bė [...]
Ge­te­bor­ge vy­ku­sia­me 2016 me­tų at­vi­ra­ja­me Šve­di­jos kio­ku­šin ka­ra­tė čem­pio­na­te per­ga­lė­mis džiau­gė­si ir lie­tu­viai – Bri­gi­ta Gus­tai­ty­tė ta­po čem­pio­ne, o Jev­ge­ni­jus Ju­ru­tas užėmė 3-ąją vie­tą.
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Ho­li­vu­do ak­to­riai Lie­vas Schrei­be­ris ir Nao­mi Watts po 11 drau­ge nu­gy­ven­tų me­tų su­ka kiekvienas sa­vo ke­liu.
Vie­nos di­džiau­sių Lie­tu­vos la­ze­ri­nių pro­duk­tų ir spren­di­mų tie­kė­jų „Al­tech­na R&D“ su­kur­ta itin plo­nų pjū­vių tech­no­lo­gi­ja šie­met pri­pa­žin­ta ge­riau­siu vers­lo ir moks­lo bend­ra­dar­bia­vi­mo [...]
JAV kos­mi­nių tech­no­lo­gi­jų bend­ro­vės „Spa­ceX“ va­do­vas Elo­nas Mus­kas an­tra­die­nį at­sklei­dė sa­vo am­bi­cin­gus pla­nus į Mar­są iš­siųs­ti erd­vė­lai­vį su 100 žmo­nių, ir prog­no­za­vo, kad to­kia ke­lio­nė [...]
Pa­si­bai­gus mau­dy­mo­si se­zo­nui ir api­bend­ri­nus mau­dyk­lų van­dens ko­ky­bės ty­ri­mų re­zul­ta­tus, nu­sta­ty­ta, kad šį mau­dy­mo­si se­zo­ną šva­riau­sias van­duo bu­vo Tau­ra­gės ir Tel­šių aps­kri­ty­se.
Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos gam­ti­nin­kai gre­ti­ma­me kie­me, su­ta­rę su gy­ven­to­jais, va­kar nu­pjo­vė ten au­gu­sias uo­sia­la­pio kle­vo at­ža­las ir no­ri dar kar­tą par­agin­ti žmo­nes ko­vą su invazinėmis rū­ši­mis, kad [...]
Drau­di­mo bend­ro­vės at­lik­tas eks­pe­ri­men­tas at­sklei­dė ma­lo­nų fak­tą apie vil­nie­čių vai­ra­vi­mo kul­tū­rą – su­si­da­rius spūs­čiai vai­ruo­to­jai el­gia­si so­li­da­riai ir už­lei­džia vie­tą kitiems eis­mo da­ly­viams. [...]
Kas an­trus me­tus ru­de­nį Ha­no­ve­ry­je (Vo­kie­ti­ja) vyks­tan­ti di­džiau­sia Eu­ro­po­je ko­mer­ci­nio trans­por­to par­oda IAA su­bu­ria stam­biau­sius leng­vo­jo, su­nkio­jo bei spe­cia­li­zuo­to komercinio trans­por­to ga­min­to­jus [...]
Lie­tu­vos ši­lu­mos tie­kė­jų aso­cia­ci­ja par­agi­no pa­sku­bė­ti dau­gia­bu­čius pri­žiū­rin­čias or­ga­ni­za­ci­jas, ku­rios ne­spė­jo lai­ku par­uoš­ti na­mų vi­daus šil­dy­mo ir karš­to vandens sis­te­mų ar­tė­jan­čiam [...]
Vil­niaus ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to (NT) rin­ko­je – nau­ji vė­jai. Pir­kė­jai vis la­biau ver­ti­na kom­for­tą, tad pa­klau­siau­si tie nau­jos sta­ty­bos pro­jek­tai, ku­rie už­ti­kri­na ne tik tai, kad na­mo sienos bus tvir­tos, [...]
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Ti­kriau­siai kiek­vie­na esa­te iš­gy­ve­nu­si šo­ką, kai vie­ną die­ną svo­ris stai­ga pa­šo­ka po­ra ki­log­ra­mų, ar­ba va­ka­re sve­ria­te ge­ro­kai dau­giau nei ry­te. Šie svo­rio ki­ti­mai, kurie daž­niau­sia at­si­ran­da [...]
JAV ak­to­rius Ja­re­das Le­to pro­diu­suos fil­mą „War­ho­las“ ir vai­dins pa­grin­di­nį jo he­ro­jų. Juo­sto­je bus pa­sa­ko­ja­ma apie le­gen­di­nį po­pu­lia­rio­jo me­no pradininką An­dy War­ho­lą.
Bang­la­de­šo mui­ti­nin­kai šiukš­lių kon­tei­ne­ry­je sos­ti­nės oro uos­te ra­do 10 auk­so ly­di­nių, ku­rių bend­ras svo­ris sie­kia tris ki­log­ra­mus, pra­ne­šė Di­džio­sios Britanijos trans­liuo­to­jas BBC.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar Jums trukdė reikalavimas rodyti asmens dokumentą, perkant alkoholį?
Taip. Žeminanti patirtis
Ne. Civilizuotas sprendimas
Seimas neturi svarbesnių reikalų
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami