Omanas: nepažįstama žemė tarp jūros ir kalnų

Ilona STAŠKUTĖ   2013-04-12 06:00
Ilona STAŠKUTĖ
 
2013-04-12 06:00
Nakhalo fortą galima apžiūrėti visiškai laisvai - puikiai išsilaikiusios svarbios tvirtovės neprižiūri jokie darbuotojai.  Viliaus Steponėno nuotraukos
Ma­ža ša­lis ry­ti­nia­me Ara­bi­jos pu­sia­sa­lio pa­kraš­ty­je lie­tu­viams dar la­bai men­kai ži­no­ma. Kai vil­nie­tis Vi­lius Ste­po­nė­nas ren­gė­si ke­liau­ti į Oma­ną, be­ne vi­si apie tai su­ži­no­ję iš­pūs­da­vo akis: "Kur?"

LŽ pašnekovas Omane praleido pusantro mėnesio. Ilga kelionė buvo skirta ne poilsiauti, vyras vyko į komandiruotę, taigi per darbo dienas turėjo progą pažinti vietos gyventojų įpročius, tvarką šalyje, o savaitgaliais leisdavosi į keliones po įdomiausius krašto kampelius.

Bimaho smegduobė yra kalkakmenio įgriuva, pripildyta ryškiai melsvo ir žalsvo vandens, bet vietiniai tiki, kad tai meteorito krateris.

Lyja retai

V.Steponėnas prisiminė vos atvykęs į Omano sostinę Muskatą pasijutęs kaip pirties prieangyje - išlipusį iš lėktuvo apgaubė šilta drėgmė, stipriai lijo. Tačiau toks oras ten - išimtis. "Pasirodo, drėgna Omane būna itin retai, nes lyja ne kiekvienais metais. Vietiniai lietumi džiaugiasi, kaip mes džiaugiamės saule. Jeigu lyja dieną, visi skuba į pajūrį pažiūrėti didžiulių bangų, nusifotografuoti lietuje", - stebėjosi pašnekovas. Sausros šalyje yra tokios įprastos, kad net neįrengta lietaus kanalizacija. Omane nėra nė vienos upės - vien išdžiūvusios vagos, vadinamos "wadi", kurios prisipildo tik prapliupus lietui. "Tai gana pavojinga. Kadangi lyja labai retai, žmonės nesibaimindami "wadi" dugne stato automobilius ar iškylauja, bet palijus vandens priplūsta akimirksniu. Ahmedas pasakojo, kad beveik per kiekvieną liūtį pasitaiko žuvusiųjų", - prisiminė V.Steponėnas. Jis su omaniečiu Ahmedu susipažino darbe. Kolegos greitai susidraugavo ir Ahmedas supažindino lietuvį su tokiu Omanu, kurio turistai paprastai nepastebi.

Dykumoje galima pamatyti laisvai besiganančių kupranugarių, bet jie ne laukiniai - visi gyvuliai priklauso beduinams, kurie yra vieni turtingiausių Omane.

Ekonomikos pakilimas

V.Steponėnas įsitikino, kad Omane žmonės labai draugiški, visi šypsosi ir sveikinasi, teiraujasi, kaip sekasi, noriai bendrauja, tačiau netampo kitataučių už rankovių siūlydami ką nors įsigyti. "Lankantis ne sostinėje dauguma net pravažiuodami pypteli, kad atsisuktum ir pamatytum, kaip jie šypsodamiesi kilstelį ranką - pasisveikina. Apsižvalgius gatvėje atrodo, kad visi yra itin atsipalaidavę ir neslegiami gyvenimo rūpesčių", - pasakojo jis ir patvirtino, kad pirmas įspūdis dažniausiai yra teisingas. Omaniečiai išties gyvena gana pasiturimai, šalyje nėra didelės turtinės atskirties, dauguma gyventojų priklauso vidurinei klasei. "Palyginti neseniai Omanas buvo gerokai skurdesnė valstybė, tačiau dabar ji sparčiai tvarkosi. Kur pasisuksi, matyti statybų kranai, tiesiami keliai, jie apšviesti net užmiestyje", - dėstė lietuvis. Jis paaiškino, kad staigaus šuolio paslaptis paprasta - šalyje buvo rasta naftos. Iš jos uždirbtais pinigais Omane finansuojama dauguma viešųjų paslaugų, todėl gyventojams ar individualias įmones įsteigusiems asmenims nereikia mokėti jokių mokesčių į šalies biudžetą. Vietinių gyventojų kasdienybę dar labiau lengvina pigūs degalai - litras benzino ar dyzelino kainuoja vos 80 centų, todėl gatvėse pilna didelių visureigių ir galingų amerikietiškų "muscle car'ų", kurie europiečiams jau tapę neįkandama prabanga.

Didžioji sultono Qabooso mečetė naktį sušvinta kitokiomis spalvomis.

Pramogauja automobiliais

Su automobiliais susijusios dauguma omaniečių pramogų. Kaip vieną įdomiausių išvykų V.Steponėnas prisiminė kelionę visureigiu į dykumą. "Važiavome per kalnus, maždaug 300 kilometrų per dykynes, kol prasidėjo smėlėti plotai. Per dykumą driekiasi geras asfaltuotas kelias, bet daugybė vairuotojų lekia smėlėtomis šalikelėmis. Mes irgi pasukome iš kelio ir nuvažiavome į kopas", - aiškino pašnekovas. Palakstę dykumų ralio lenktynininkų stiliumi iškylautojai pavakare grįžo namo, tačiau lietuvis prisiminė Ahmedo pasakojimą apie rimtesnius Omano jaunuolių žygius. "Kartą ar du per metus susirenka draugų grupė su 20-30 visureigių, jie būtinai pasiima palydovinį telefoną ir išvažiuoja gilyn į dykumą visam savaitgaliui. Tai kaip lietuvių išvyka į gamtą. Omaniečiai yra musulmonai, jie nevartoja jokio alkoholio, todėl pramogavimas kiek kitoks. Pasisėdėjimų bare jie nesuprastų", - tvirtino Vilius.

Populiariausia jaunimo pramoga - įvairūs triukai automobiliais ir lakstymai dykumoje.

Mėgsta prabangą

Gatvėse vietiniai taip pat nesielgia ramiai, jie važinėja chaotiškai ir labai greitai, net mieste. "Nors pačiam neteko matyti avarijų, tačiau su kuo bendravau, visi tikino, kad jų būna daug ir dažnai. Jaunesni vaikinai ir merginos vairuoja "sulindę į savo išmaniuosius telefonus" - bendraudami socialiniuose tinkluose. Taip pat automobilyje kalbantis su vietiniu jis būtinai daugiau žiūrės į tave, o ne į kelią", - pastebėjo pašnekovas. Vietos įstatymai greičio mėgėjams gana palankūs - piniginės baudos tik simbolinės. Tiesa, už bet kokį rimtesnį nusižengimą vairuotojas keletui parų siunčiamas į areštinę, tačiau grotos vietinių negąsdina, nes net darbdaviai į tai žvelgia kaip į savaime suprantamą dalyką. Blogiau tik vedusiems vyrams, nes negrįžti vakare namo laikoma didele nepagarba žmonai. "Omane leidžiama turėti keturias žmonas, tačiau šiais laikais tai pasitaiko labai retai, mat kiekviena sutuoktinė turi gauti visiškai tą patį. Tarkim, jei viena gyvena name, kita turi gyventi kitame, bet analogiškame name. Jos turi gauti vienodas dovanas, drabužius, papuošalus - viską. Vietiniai pripažįsta, kad tai būtų itin sudėtinga ir labai brangu. Omane ir vieną žmoną išlaikyti brangiai kainuoja, nes moteris turi jaustis kaip karalienė - gauti viską, ko paprašo", - pasakojo V.Steponėnas. Jis atkreipė dėmesį, kad moterys Omane gyvena gana liberaliai - gausiai puošiasi aukso ir sidabro dirbiniais, rengiasi europietiškais drabužiais, eina į darbą ir neprivalo slėpti plaukų. Tačiau gerbdamos vietinę kultūrą dauguma moterų dėvi skaras. Kartu jos pasinaudoja dar viena proga pademonstruoti prabangius pirkinius - daugelis ryši Louis Vuitton, "Burberry" ar kitų žinomų dizainerių kūrinius.

Šalies sostinė Muskatas driekiasi pakrante, iš vienos pusės apkabinta Omano įlankos, iš kitos - Al Hajar kalnų masyvo.

Baugina gyvatės

Vilius pastebėjo, kad vietos gyventojai sparčiai pratinasi prie turtingesnio gyvenimo ir vengia imtis paprastų darbų, todėl aptarnavimo srityje dažniausiai darbuojasi imigrantai iš skurdesnių aplinkinių valstybių, dažniausiai Indijos ir Filipinų. "Aptarnavimo kultūra labai aukšta. Degalinėje darbuotojai įpila degalų, nuvalo langus ir paima pinigus klientui net neišlipus iš automobilio. Prekybos centruose yra darbuotojai, sudedantys pirkinius į maišelius. Pirmą kartą pamatęs, kad dar nesumokėjau, o kažkas pradėjo imti mano prekes, čiupau už rankos. Nesupratau, kas vyksta, prekes ėmęs vyrukas taip pat sutriko, bet kasininkas iškart nuramino ir paaiškino, kad jo toks darbas - padėti man", - prisiminė lietuvis.

Toliau nuo pakrantės žalią, gyvą peizažą keičia kalnuotos, uolėtos dykvietės.

Per visą viešnagės laiką V.Steponėnui Muskate teko pamatyti vos kelis turistus. Europiečiai ir amerikiečiai dar tik atranda tolimą turizmo verslo nesugadintą valstybę, bet lankytojų srautą šiek tiek stabdo Omano gamta. Nors šalies klimatas idealus poilsiauti, maudytis jūroje nesaugu dėl nuodingų gyvačių. "Šalyje veisiasi kelių rūšių nuodingų gyvačių. Nors nė vienos nemačiau, vietiniai tikino, kad jų gali būti visur. Didžiausios ir nuodingiausios Omane gyvenančios gyvatės - jūrinės, todėl nors vandens temperatūra net sausio viduryje nenukrinta žemiau 25 laipsnių, maudytis ryžausi tik kartą, paskutinę viešnagės savaitę. Buvo labai baisu, bet nepajėgiau atsispirti", - prisipažino pašnekovas. Jo manymu, nors ir laukinė gamta Omane, netrukus jis turėtų atsidurti tarp geidžiamiausių kelionių maršrutų. "Šalis saugi, liberali, skanus maistas, draugiški žmonės ir daug saulės - su malonumu dar grįžčiau ten", - tvirtino Vilius.

Vietiniai visureigiais ne tik laisvai važinėja po paplūdimį, bet ir nesikuklindami įrieda į vandenį, kad patogiai nukeltų vandens motociklus.

  

Bene įspūdingiausias statinys Muskate - Didžioji mečetė - buvo pastatytas vos prieš 12 metų.

  

Visa miesto augmenija akylai puoselėjama, antraip nebūtų nė menkiausio žalio lopinėlio.

  

V.Steponėnas pietauja su kolegomis, kasdien vilkinčiais tradiciniais drabužiais.

  

Net šiltomis dienomis jūroje besimaudančių žmonių beveik nebūdavo, nes vandenyje veisiasi nuodingos gyvatės.

  

Naktį Muskato gatves gausiai apšviesdavo žibintai.

   

Vakarais sostinės gatves užplūsdavo žmonės, tačiau ilgai vakaroti omaniečiai nelinkę.

  

Vairuoti kuo galingesnį visureigį Omane - garbės reikalas.

  

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
Forestas  78.62.241.240 2014-02-02 23:14:26
Ar brangi ar labai brangi šalis? Supermarket'ai, barai, visuomeninis transportas, t.t.? Šiaip, kaip su biudžetais savarankiškai keliaujant?
2 0  Netinkamas komentaras
keliautoja  175.137.121.118 2013-04-24 19:53:20
Buvome pries pusmeti Omane, is tiesu saugi, liberali salis, jautemes ten ypatingai. Zmones labai draugiski. Tik del chaotisko vairavimo - chaotiskai vairuoja ne visai vietiniai, o atvykeliai (ypac is Indijos), kuriu ten labai labai labai daug. Musu vietinis draugas buvo labai nepatenkintas atvykeliu vairavimo kultura.. Na ir nera ten taip grieztai su alkoholiu, turi jie ir baru (kur vietiniai uzeina), o musu sutikti omanieciai - vynelio megejai :) Alkoholio isigyti galima, bet reikia biurokratizmo barjera pereiti (o karininkai ir policininkai turi savo klubus, jiems lengva) - net pats sultonas neslepia, kad alkoholio nesibaido (zinoma, dauguma musulmonu negeria). Is tikruju liberali salis.
5 0  Netinkamas komentaras
Penk­ta­die­nio va­ka­rą še­šio­li­kai sa­vi­val­dy­bių įteik­ti „Auk­si­nės kri­vū­lės“ ap­do­va­no­ji­mai už pasiekimus skir­tin­go­se sri­ty­se.
Po­li­ci­ja tei­gia pa­sie­ku­si rim­tų pos­lin­kių iki­teis­mi­nia­me ty­ri­me dėl pla­taus mas­to ki­ber­ne­ti­nių at­akų, šį pa­va­sa­rį įvyk­dy­tų prieš Lie­tu­vos valstybės ins­ti­tu­ci­jų tink­la­la­pius.
Če­ki­jos prem­je­ras pa­pra­šė bri­tų mi­nis­trės pir­mi­nin­kės The­re­sos May su­stab­dy­ti smur­tą prieš če­kus, anot Pra­hos, pra­si­ver­žian­tį po bri­tų rin­kė­jų pri­im­to spren­di­mo iš­sto­ti iš Eu­ro­pos Są­jun­gos, [...]
Jung­ti­nės Tau­tos penk­ta­die­nį pers­pė­jo, kad maž­daug 100 tūkst. žmo­nių yra įstri­gę Pie­tų Su­da­no Jė­jaus mies­te, ku­ria­me jiems trūks­ta maisto ir me­di­ka­men­tų.
Prieš 77 me­tus, 1939-ųjų rug­sė­jo 28 die­ną, Vo­kie­ti­jos ir SSRS pa­si­ra­šy­tas va­di­na­mo­jo Mo­lo­to­vo-Rib­ben­tro­po pa­kto pa­pil­do­mas slap­ta­sis pro­to­ko­las ga­lu­ti­nai nu­lė­mė Lie­tu­vos li­ki­mą. Ta­čiau są­moks­lo [...]
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
Šių­me­ti­nės Šven­to­jo Je­ro­ni­mo pre­mi­jos pa­skir­tos ver­tė­jai į pra­ncū­zų kal­bą Sta­sei Ba­nio­ny­tei-Ger­vie­nei ir lie­tu­vių li­te­ra­tū­rą į bul­ga­rų kal­bą ver­čian­čiai Antonijai Pen­če­vai, pra­ne­šė [...]
Šį tea­tro se­zo­ną tea­tro­lo­gas, kri­ti­kas, spek­tak­lių pro­diu­se­ris Aud­ro­nis Liu­ga pra­dė­jo Vals­ty­bi­nia­me jau­ni­mo tea­tre. Jo da­bar­ti­nis va­do­vas sie­kia nau­jin­ti tea­trą, bū­si­mos prem­je­ros – tiek jau­nų, [...]
Grum­da­ma­sis su pra­stu oru ir prieš­prie­ši­niu vė­ju prieš 180 me­tų iš Ka­ra­liau­čiaus į Klai­pė­dą vy­kęs bur­lai­vis ga­be­no žmo­gų, il­gai­niui ta­pu­sį vie­nu žy­miau­siu XIX amžiaus kom­po­zi­to­rių, pa­sku­ti­nį­jį [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nia­me ope­ros ir ba­le­to tea­tre spa­lio 1 d. ro­do­ma Lud­wi­go van Beet­ho­ve­no ope­ra „Fi­de­li­jus“ – ypa­tin­gas spek­tak­lis, mat tą va­ka­rą įvyks net trys de­biu­tai. 
2015 me­tais kas tre­čias iš Lie­tu­vos emig­ra­vęs vy­ras bu­vo 19–26 me­tų am­žiaus, kas penk­tas – 27–34 me­tų am­žiaus. Pa­ly­gin­ti su 2014 me­tais, emig­ra­vu­sių 19–26 me­tų amžiaus vy­rų skai­čius [...]
2016 m. an­trą­jį ket­vir­tį tie­sio­gi­nių už­sie­nio in­ves­ti­ci­jų srau­tas į Lie­tu­vą di­dė­jo, o tie­sio­gi­nių Lie­tu­vos in­ves­ti­ci­jų srau­tas už­sie­ny­je ma­žė­jo, bend­ra­me pra­ne­ši­me skelbia Lie­tu­vos sta­tis­ti­kos [...]
VšĮ At­ei­ties vi­suo­me­nės ins­ti­tu­to 2016 me­tais at­lik­tas sa­vi­val­dy­bių kul­tū­ros įstai­gų veik­los ino­va­ty­vu­mo ty­ri­mas par­odė, kad pa­grin­di­nis bū­das ska­tin­ti ino­va­ci­jas regionų kul­tū­ros įstai­go­se [...]
Se­niau­siam Lie­tu­vos le­do ri­tu­lio klu­bui, daug­kar­ti­niams Lie­tu­vos čem­pio­nams ir dau­giau­siai žai­dė­jų Lie­tu­vos rink­ti­nei iš­ug­džiu­siai Elek­trė­nų „E­ner­gi­jai“ at­si­bo­do taiks­ty­tis su blo­go­mis sa­vo [...]
Rug­sė­jo mė­ne­sį pra­si­dė­jęs nau­ja­sis spor­ti­nių šo­kių se­zo­nas Lie­tu­vos at­sto­vams ža­da kaip niekada daug per­ga­lių.
Šių me­tų lie­pą su­si­tuo­kęs tris­de­šimt­me­tis bu­ši­do ko­vo­to­jas Ta­das Jon­kus at­vi­ras – šei­ma jam di­džiau­sias tur­tas.
„Šian­dien da­lin­siuo­si sa­vo pa­tir­ti­mi, kaip įveik­ti dep­re­si­ją, kaip ne­pa­si­duo­ti ir at­ras­ti ti­kė­ji­mą sa­vy­je. Ži­nau, kad Lie­tu­vo­je yra la­bai skau­di si­tua­ci­ja dėl didelio sa­vi­žu­dy­bių skai­čiaus. [...]
Vil­niu­je ga­li­ma ska­nau­ti ko­ne vi­sų pa­sau­lio vir­tu­vių pa­tie­ka­lų. Čia ne­trūks­ta ir tra­di­ci­nės lie­tu­viš­kos vir­tu­vės res­to­ra­nų, ku­riuos daž­nai ren­ka­mės, kai at­vy­ku­siems svečiams no­ri­si pri­sta­ty­ti [...]
Nau­jus ke­lius kos­mo­so ty­ri­muo­se pra­my­nęs Eu­ro­pos kos­mi­nis zon­das „Ro­set­ta“ penk­ta­die­nį bai­gė 12 me­tų tru­ku­sią odi­sė­ją, kai bu­vo nu­kreip­tas įsi­rėž­ti į ko­me­tą, kurią ly­dė­jo pa­sta­ruo­sius [...]
Nau­ji moks­lo me­tai pra­si­dė­jo Mi­la­no li­tua­nis­ti­nė­je mo­kyk­lo­je „Pa­bi­ru­čiai“, į ku­rią už­re­gis­truo­ta 30 vai­kų nuo 4 iki 12 m. Be­veik vi­si vai­kai yra iš miš­rių šei­mų.
Pa­sau­lio kli­ma­tas iki 2050 me­tų at­šils dviem laips­niais Cel­si­jaus ir per­žengs ri­bą, ro­dan­čią, kad kli­ma­to po­ky­čių pro­ce­sas įgi­jo pa­vo­jin­gą mas­tą, ket­vir­ta­die­nį perspėjo sep­ty­ni iš­ki­lūs [...]
Pa­gal Mė­gė­jų žve­jy­bos vi­daus van­de­ny­se tai­syk­les mar­gų­jų upė­ta­kių ne­ga­li­ma žve­jo­ti nuo spa­lio 1 d. iki gruo­džio 31 d., bet šį­syk drau­di­mas įsi­ga­lios spa­lio 3-ąją, praneša Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja.
Jau­niau­si vai­ruo­to­jai pa­si­žy­mi ne tik ne­pa­ma­tuo­tai drą­siu el­ge­siu ke­ly­je, bet ir itin di­de­liu iš­sib­laš­ky­mu. Nors jau­ni žmo­nės Eu­ro­po­je pa­ti­ria di­džiau­sią ri­zi­ką žū­ti eismo įvy­ky­je, aiš­kė­ja, [...]
Jau ry­toj, spa­lio 1 die­ną, Lie­tu­vo­je pra­dės veik­ti iš­ma­nio­ji mo­kes­čių ad­mi­nis­tra­vi­mo sis­te­ma (i.MAS) – vi­si pri­dė­ti­nės ver­tės mo­kes­čio (PVM) mo­kė­to­jai pri­va­lės teikti elek­tro­ni­nes sąs­kai­tas [...]
IT mil­ži­nė „Dell Tech­no­lo­gies“ pri­sta­tė at­nau­jin­tą ne­šio­ja­mą­jį kom­piu­te­rį „XPS 13“, jau lai­ko­mą ne tik vie­na sti­lin­giau­sių se­zo­no tech­no­lo­gi­nių nau­jie­nų, bet ir be­ne kom­pak­tiš­kiau­siu [...]
Lie­tu­vos ši­lu­mos tie­kė­jų aso­cia­ci­ja dau­gia­bu­čius pri­žiū­rin­čias or­ga­ni­za­ci­jas, ku­rios ne­spė­jo lai­ku par­uoš­ti na­mų vi­daus šil­dy­mo ir karš­to van­dens sis­te­mų ar­tė­jan­čiam šildymo se­zo­nui, par­agi­no [...]
Gra­žuo­lis Ken­dis – apie 3 mė­ne­sių am­žiaus ka­ti­nu­kas ga­li bū­ti va­di­na­mas lū­ši­mi. Ži­no­ma, na­mi­ne lū­ši­mi, nes Ken­dis glos­to­mas burz­gia kaip trak­to­riu­kas ir yra tikras mei­lu­mo įsi­kū­ni­ji­mas.
Rū­pi­ni­ma­sis vo­kie­čių bok­se­re Vė­tra pa­ska­ti­no vil­nie­čius Ža­ną ir Ta­dą Pen­kaus­kus pra­dė­ti šei­mos vers­lą: įkur­ti pre­kės ženk­lą „Dog Punk“ val­dan­čią bend­ro­vę „Penki šu­nys“. Idė­ją [...]
Kaip in­for­muo­ja Na­cio­na­li­nis transp­lan­ta­ci­jos biu­ras prie Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos, šie me­tai bus įsi­min­ti­ni dėl aki­vaiz­džiai ge­rė­jan­čios si­tua­ci­jos or­ga­nų donorystės ir transp­lan­ta­ci­jos [...]
Įtam­pa, stre­sas, prieš­iš­ku­mas, pyk­tis, dep­re­si­ja, ne­ri­mas, pa­vy­das. Ko­kią įta­ką svei­ka­tai da­ro vi­sos šios ne­igia­mos emo­ci­jos? Jos – tar­si kli­jai, la­šas po lašo užk­li­juo­jan­tys  šir­dį [...]
Stin­gas, ku­ris sa­vo nau­jau­siam al­bu­mui, be ki­tų, pa­si­rin­ko ir pa­bė­gė­lių kri­zės te­mą, Ber­ly­ne su­si­ti­ko su Si­ri­ją pa­li­ku­siais mu­zi­kan­tais ir pa­pra­šė jų leidimo įra­šy­ti dai­ną.
Šie vy­rai ir mo­te­rys vil­ki gra­žiau­sius ir bran­giau­sius dra­bu­žius pa­sau­ly­je, bet jų vei­duo­se atsispindi ab­so­liu­tus nuo­bo­du­lys.
Komentarai
Dienos klausimas
Kaip vertinate padėtį Lietuvoje per pastaruosius 4 metus?
Teigiamai. Pasiekta daug svarbių laimėjimų
Neutraliai. Pasirodėme neblogai, bet tikėjausi geriau
Neigiamai. Neišspręsta nei viena opi šaliai problema
Man tas pats. Niekada čia niekas nepasikeis
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami