Opera be rūbinės ir nuobodžių spektaklių

Nijolė KAVALIAUSKAITĖ-HUNTER, specialiai lzinios.lt iš JAV 2011-11-20 09:00

Nijolė KAVALIAUSKAITĖ-HUNTER, specialiai lzinios.lt iš JAV

2011-11-20 09:00
Pri­si­me­na­te skam­bią­ją Kons­tan­ti­no Sta­nis­lavs­kio fra­zę „Tea­tras pra­si­de­da nuo rū­bi­nės“? O ką da­ry­ti, jei jos nė­ra? Ame­ri­kos tea­truo­se rū­bi­nių nė­ra, tad ne­ver­ta jų ieš­ko­ti. To­dėl rei­kia va­do­vau­tis Da­lios Ibel­haup­tai­tės žo­džiais, kad „tea­tras šiais lai­kais pra­si­de­da nuo sce­nos“. To­kia min­tis pir­miau­sia ir šau­na į gal­vą ap­si­lan­kius Niu­jor­ko Me­tro­po­li­te­no ope­ro­je, ame­ri­kie­čių su­trum­pin­tai va­di­na­ma tie­siog MET.

Įžengus į ją ir toliau pravartu vadovautis D.Ibelhauptaitės rekomendacijomis: „Ateini, sulankstai paltą pamušalu į viršų, pakiši po kėde. Po spektaklio išsitrauki, pakratai, apsivelki ir keliauji namo.“ Tiesa, aš savo paltą laikiau sulankstytą ant kelių. Be to, Metropoliteno operoje niekas nepersiauna batelių ir pusvalandį nesigroži savimi tualeto veidrodyje. Čia nepaisoma Europos šalyse paplitusio nerašyto ritualo: jei veido nedengs šventinis makiažas, o šukuosena bus kasdieniška, išorė nulems tavo meno suvokimą.

Vertinamos emocijos, ne komfortas

Taigi Metropoliteno operos lankytojai ateina ne į drabužių šou, o nusiteikę išgyventi muzikos ir vaidybos šventę. Čia ir tualetai požemyje, ten, kur mašinų aikštelės. Nesinori juose užsibūti. Čia ir baras kuklus, negausiai lankomas. Lankytojai labiau domisi parduodamais įrašais, knygomis. Beje, Williamo Shakespeare'o laikais „Globe“ teatro parteris neturėjo net kėdžių. Tačiau ten visada buvo gausu žiūrovų. Tad ne komfortas ir šioje operoje yra vertinamas, svarbiau – teatre perteikiamos emocijos, talentas. Tikra priešingybė, pavyzdžiui, Maskvos ar Sankt Peterburgo operos teatrams, skendintiems perdėtoje prabangoje, įmantriose inkrustracijose, žėrintiems ir pribloškiantiems, su tokia pačia išvaizda besididžiuojančia barokine publika.

Metropoliteno opera, sukurianti komforto, bet ne prabangos jausmą, buvo suprojektuota amerikiečių architekto Philip‘o Johnson‘o ir atidaryta 1966 m. Įėjęs į teatrą atsiduri prie siaurų, aukštyn platėjančių laiptų, tartum kviečiančių: prašau, ateik i mano glėbį, priimsiu ir suteiksiu malonių akimirkų.

Šioje operoje solistams keliami kitokie reikalavimai. Jie privalo ne tik dainuoti, t. y. atskleisti savo balsą, kuris kažkada buvo pagrindas operoje. Jie yra priversti vaidinti, įsigyventi ir išgyventi, suprasti vaidmens paskirtį. Čia susijungia talentas ir galimybė jį atskleisti. 

Metropoliteno operoje atsisakoma statiškų operų, kur nėra veiksmo, kur dominuoja tik dainininko ir dirigento kontaktas. Juk pastarąjį tiesiog galima išgyventi ir nusipirkus kompaktinę plokštelę.

Svarbi ir scenos dalyvio išvaizda. Prisiminkime D.Ibelhauptaitės paminėtą faktą, kad Deborah Voight kontraktas Londono karališkajame operos teatre buvo nutrauktas todėl, kad solistė buvusi per daug apkūni. Tiesa, po metų ji grįžo į sceną, bet jau sublogusi. Taigi šiuolaikiniams režisieriams teatras prasideda nuo scenos, o talentingiems aktoriams – nuo publikos. Niekas nebekreipia dėmesio, kokiomis suknelėmis vilki ir kaip išsipusčiusios vakaro ponios.

Beje, Metropoliteno operos teatras turi savo radijo stotį. Pirmoji transliacija įvyko 1931 metais. Ir taip iki šios dienos eteryje netyla operų arijos.

Nepriekaištingas orkestras

Klausydama operos buvau sužavėta įspūdingai grojančio MET orkestro. Jis didelis, prilygstantis simfoniniam, jo technika preciziška, nepriekaištinga, virtuoziška. Kiekviena melodijos linija sukurta tarsi emocija, jausminė išraiška. 

Šioje operoje orkestras nesitraukia į antrą planą, nesislepia už solistų nugaros, jis – lygiavertis partneris, kartais net pranokstantis. Daugelis orkestrą supranta kaip foną ir jo rimtai nevertina. Gal dėl to, kad jis įsikūręs duobėje ir yra nepastebimas. Gal dėl to mano, kad orkestro misija – gražiai groti uvertiūras, intarpus ir akomponuoti dainininkams.

Klausantis MET orkestro, salės erdvėje sklando ne tik muzikos garsais skleidžiamos emocijų, bet ir spalvos.

Linkolno centras

Prieš gerą šimtmetį operos namais Niujorke buvo laikoma Muzikos akademija, įsikūrusi Union aikštėje. Tai buvo labai populiari vieta tarp aristokratiškos visuomenės, bet laikui bėgant joje tapo ankštoka. Buvo ruošiamasi statyti papildomas patalpas, bet atsiradus keliems turtingiems rėmėjams – Morgan, Roosevelt, Astor, Vanderbiltams – tiems, kurie ieško atgaivos sielai muzikos ir šokio mene 1880 m. buvo įkurta MET opera Brodvėjuje, Niujorko širdyje Manhatane.

Tik 1966 metais MET opera persikėlė į Lincolno centrą. 

Nebuvę ar dar tik besiruošiantys į Niujorką paklaus: „O kas yra Linkolno centras?“ Vienas atsakymas būtų trumpas – muzikinės kultūros židinys. Detaliau reikėtų paaiškinti, jog tai 12 pastatų kompleksas, kuriuose šokama, dainuojama, vaidinama, muzikuojama. Jam priklauso  Vivian Beaumont Dramos teatras, Avery Fisher Hall, Kinocentras, garsioji muzikos talentų kalvė, plačiai žinoma „Juilliard“ vardu, Niujorko filharmonija, Niujorko baletas, minėtasis MET ir kiti. Teigiama, kad šiuo metu tai – didžiausias muzikinės kultūros centras pasaulyje, įsikūręs 6,6 ha teritorijoje. 

Kasmet Linkolno centre parodoma daugiau nei 5 tūkst. pastatymų, savo talentą pademonstruoti į jį atvyksta talentingiausios pasaulio žvaigždės, tarp jų, beje, ir Violeta Urmanavičiūtė-Urmana. Per metus centre apsilanko daugiau nei 5 mln. lankytojų, o tai beveik prilygsta dviejų tokių šalių. kaip Lietuva, gyventojų skaičiui.

Lincolno centro gimimo data laikomi 1956 metai, kai sumanyta toje vietoje stovėjusius daugiabučius nugriauti ir pastatyti kažką reikšmingo. Valdžioje buvęs 33-iasis JAV prezidentas Dwightas D. Eisenhoweris Lincolno centro viziją išsakė tokiais žodžiais: tai turi būti didžiausias ir ambicingiausias pasaulyje scenos menų kompleksas.

Statė filantropai

Statybos prasidėjo 1959-aisiais. Tam tikslui trejais metais anksčiau buvo įkurta „Lincoln Center Corporation“, ne pelno organizacija. Jos prezidentu tapo filantropas ir meno mylėtojas J. D. Rockefelleris III. Jis yra Rockefeller centro Niujorke įkūrėjas, kuriam priklauso 19 pastatų kompleksas, pastatytų šiuolaikišku art deco stiliumi: Radio City Hall“, GE dangoraižis, kuriame veikia televizijos tinklas NBC, ir t. t. 

J.D.Rockefeller rūpinosi Lincolo centro finansiniais reikalais. Jis pervedė savo asmeninių lėšų ir skatino kitus paremti. Šiuo metu centras išlaikomas iš koncertų pajamų, asmenų dovanų, privačių fondų ir korporacijų. 

Bendrą projektą buvo patikėta vykdyti statybos genijui, miesto architektui Robertui Mose, vienam ryškiausių architektų visoje Niujorko istorijoje. 

Išdygę pastatai aikštę pavertė kultūros sala. Ji nėra izoliuota, į ją rieda požeminis transportas, mašinos, miesto autobusai. Atvykėlius pasitinka į dangų trykštantys fontanai, per pastatų stiklines sienas sklindanti šviesa.

Taip, dar neturėjęs galimybės prisiliesti prie dvasinių Metropoliteno operos gėrybių, jau esi pakylėtas. 

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
Autorei  78.60.114.65 2011-11-22 22:37:07
skaitant apima jausmas, kad autorė pirmą kartą pakliuvo į operos teatrą! Iki tol ji nebuvo nei vienam europos teatre? Tai yra - šių dienų operoje? Kaip atradimas skelbiamas faktas, kad operos spektakliuose reikalaujama vaidinti!!! Cirkas kažkoks. Visa Europa tuo persunkusi, statiškų spektaklių kaip ir niekur nebeliko. O geriausia frazė, kad METo orkestras didelis, prilygsta simfoniniam!!! Tai kad operos teatruose ir yra simfoninis orkestras, ne kamerinis juk. Su didelėmis styginių grupėmis, pučiamaisiaias, mušamaisiais ir kt - tai ir yra simfoninis. Kaip juokinga, kai rašo neišmanantis, ir dar bando rašyti didaktiškai! Ir kuo remiasi - Ibelhauptaite, ot tai operos žinovė... O šiaip tai didžiuojuosi, kad Europos teatruose (ir Lietuvoje) išlaikoma teatro tradicija - teatras tikrai prasideda nuo rūbinės, nuo etiketo, nuo savigarbos. Kur mums beišmokti pasipuošti, negi nuo ryto iki vakaro privalome trintis su džinsais ir megztiniais. Ir labai gerbiu žiūroves, kurios atėję į operą, persiauna, tai pagarba teatrui, menui ir...sau. Valio Europos ir Lietuvos publikai.
3 0  Netinkamas komentaras
Taigi  213.226.153.146 2011-11-21 13:00:14
jau beveik supaprastinom teatrą iki tiek, kad greitai krimsim traškučius ir "baronkas" spektalių metu... Kine tai jau įprasta, todėl kine nebesilankau.
2 0  Netinkamas komentaras
rsule  62.212.204.112 2011-11-21 08:37:01
Autore suklydo.Teatre yra mokama rubine ,
2 1  Netinkamas komentaras
kukis  78.63.226.153 2011-11-20 15:46:07
Na nesupratau autores-lygina nelyginamus dalykus,ir remtis reiktu kiek autoritetingesniais operos zinovais nei ibelhauptaites visokios:)Labai patiko p.Visnevskajos zodziai:iki operos novatoriskiausio pastatymo truksta Lenskio arijos atlikimo,sedint ant unitazo...O visu pirma-rubiniu nera daugely operos teatru,nes privalu buvo puikuotis kailiniais, o ne kisti juos po uzpakaliu(po ibelhauptaiciu uzpakaliu is palto ar kailiniu nezinia kas liktu:):batelius persimauna veiloku propaguotojai ir toli nuo NY:)NEI SIS,NEI TAS surasyta str.-sorry parasyciau "riebiau,ale geda-apie klasika kalbama gi...
2 0  Netinkamas komentaras
Aukš­čiau­sio­ji au­di­to ins­ti­tu­ci­ja, at­li­ku­si Bend­rų­jų miš­kų ūkio reik­mių fi­nan­sa­vi­mo prog­ra­mos au­di­tą, nu­sta­tė, jog 2015 m. pu­sė prog­ra­mos lė­šų – apie 4 mln. eu­rų – buvo pa­nau­do­tos ne [...]
Sei­mas tre­čia­die­nį ne­priims pir­mų­jų nau­jo­jo Dar­bo ko­dek­so pa­tai­sų. Pa­kei­ti­mų jis im­sis jau po rin­ki­mų.
Is­pa­ni­jo­je, Bel­gi­jo­je ir Vo­kie­ti­jo­je po­li­ci­ja su­lai­kė pen­kis as­me­nis, ga­li­mai su­bū­ru­sius kuo­pe­lę, ku­ri sklei­dė dži­ha­dis­tų pro­pa­gan­dą ir sie­kė pri­trauk­ti ko­vo­to­jų į grupuotę „Is­la­mo vals­ty­bė“ [...]
In­do­ne­zi­jos gel­bė­to­jai tre­čia­die­nį dėl ug­ni­kal­nio iš­si­ver­ži­mo iš vie­nos po­pu­lia­riau­sių žy­gių vie­tų eva­ka­vo apie 400 tu­ris­tų, dau­giau­siai už­sie­nie­čių, pranešė vie­nas par­ei­gū­nas.
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
16-asis Len­kų ki­no fes­ti­va­lis vyks spa­lio 6 – 16 die­no­mis pen­kiuo­se Lie­tu­vos mies­tuo­se – Vil­niu­je, Kau­ne, Klai­pė­do­je, Ma­žei­kiuo­se ir Šal­či­nin­kuo­se. Len­ki­jos ins­ti­tu­to direktorius Mar­ci­nas Lapc­zyns­kis, [...]
Ak­to­riui, re­ži­sie­riui, bar­dui Kos­tui Smo­ri­gi­nui pa­skir­ta pir­mo­jo laipsnio vals­ty­bi­nė pen­si­ja.
Spa­lio vi­du­ry­je pra­si­dė­sian­tis 10-asis „Ne­pa­to­gus ki­nas“ ža­da pa­kvies­ti į spe­cia­lią re­tros­pek­ty­vą iš tie­sų ne­pa­to­gia te­ma – „Ho­lo­kaus­tas: at­min­tis ekra­ne“ – taip va­di­na­si kartu su Ber­ly­no [...]
Klai­pė­dos jau­ni­mo tea­tras (KJT) pa­si­tin­ka penk­tą­jį sa­vo se­zo­ną. Kū­rė­jai nau­ją į star­tą žen­gia su pir­mo­jo mo­nos­pek­tak­lio prem­je­ra ir pla­nuo­ja at­ei­ties dar­bus. Iš­skir­ti­nį KJT re­per­tua­rą jau [...]
„Devs.LT“, ku­rian­ti dirb­ti­nio in­te­lek­to pa­grin­du vei­kian­čią prog­ra­muo­to­jų pa­ieš­kos plat­for­mą, jun­gia­si prie „Vil­nius Tech Park“ vers­lo vystymo par­tne­rių tink­lo. 
Uos­ta­mies­tis tu­ris­ti­nį se­zo­ną pra­de­da ir bai­gia krui­zi­nių lai­vų vi­zi­tais, ta­čiau ge­rė­jan­tys tu­riz­mo ro­dik­liai men­kai te­vei­kia to­liau nuo uos­to esan­tį Va­ka­rų Lie­tu­vos re­gio­ną. Ap­jun­gu­sios iš­tek­lius [...]
Vals­ty­bės sie­nos ap­sau­gos tar­ny­ba (VSAT) su­lai­kė tar­ny­bi­nį pa­sie­nie­čių šu­nį nu­šo­vu­sį Ar­vy­dą Koms­kį, ku­ris yra Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­ko Kęs­to Koms­kio ir Pa­gė­gių me­ro Virginijaus Koms­kio bro­lis.
Ša­lies sa­vi­val­dy­bės tu­ri net 11 mln. kv. m nuo­sa­vų pa­tal­pų ir pa­sta­tų – tiek, kiek uži­ma Anykš­čių mies­to te­ri­to­ri­ja, at­sklei­dė Lie­tu­vos lais­vo­sios rinkos ins­ti­tu­to ana­li­zė. 
Ge­te­bor­ge vy­ku­sia­me 2016 me­tų at­vi­ra­ja­me Šve­di­jos kio­ku­šin ka­ra­tė čem­pio­na­te per­ga­lė­mis džiau­gė­si ir lie­tu­viai – Bri­gi­ta Gus­tai­ty­tė ta­po čem­pio­ne, o Jev­ge­ni­jus Ju­ru­tas užėmė 3-ąją vie­tą.
Ka­ta­ži­na Sos­na („Tor­pa­do Fac­to­ry“) ta­po Ita­li­jo­je vy­ku­sių Tarp­tau­ti­nės dvi­ra­čių spor­to są­jun­gos (UCI) tre­čios ka­te­go­ri­jos kal­nų dvi­ra­čių kro­so varžybų „Gi­mon­di­Bi­ke“ nu­ga­lė­to­ja. 
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Ho­li­vu­do ak­to­riai Lie­vas Schrei­be­ris ir Nao­mi Watts po 11 drau­ge nu­gy­ven­tų me­tų su­ka kiekvienas sa­vo ke­liu.
JAV kos­mi­nių tech­no­lo­gi­jų bend­ro­vės „Spa­ceX“ va­do­vas Elo­nas Mus­kas an­tra­die­nį at­sklei­dė sa­vo am­bi­cin­gus pla­nus į Mar­są iš­siųs­ti erd­vė­lai­vį su 100 žmo­nių, ir prog­no­za­vo, kad to­kia ke­lio­nė [...]
„Šel­pia­me var­gin­giau gy­ve­nan­čius vo­kie­čius, – iro­ni­za­vo Lie­tu­vos ener­ge­ti­kos ins­ti­tu­to (LEI) di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas dr. Ro­lan­das Ur­bo­nas. – Ir per anks­tes­nę sep­ty­ne­rius metus vyk­dy­tą Eu­ro­pos [...]
Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos gam­ti­nin­kai gre­ti­ma­me kie­me, su­ta­rę su gy­ven­to­jais, va­kar nu­pjo­vė ten au­gu­sias uo­sia­la­pio kle­vo at­ža­las ir no­ri dar kar­tą par­agin­ti žmo­nes ko­vą su invazinėmis rū­ši­mis, kad [...]
De­vy­ni iš 10 žmo­nių vi­sa­me pa­sau­ly­je kvė­puo­ja pra­stos ko­ky­bės oru, an­tra­die­nį pa­skel­bė Pa­sau­li­nė svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­ja (PSO) ir par­agi­no im­tis dra­ma­tiš­kų veiks­mų prieš tar­šą, nu­le­mian­čią [...]
Drau­di­mo bend­ro­vės at­lik­tas eks­pe­ri­men­tas at­sklei­dė ma­lo­nų fak­tą apie vil­nie­čių vai­ra­vi­mo kul­tū­rą – su­si­da­rius spūs­čiai vai­ruo­to­jai el­gia­si so­li­da­riai ir už­lei­džia vie­tą kitiems eis­mo da­ly­viams. [...]
Kas an­trus me­tus ru­de­nį Ha­no­ve­ry­je (Vo­kie­ti­ja) vyks­tan­ti di­džiau­sia Eu­ro­po­je ko­mer­ci­nio trans­por­to par­oda IAA su­bu­ria stam­biau­sius leng­vo­jo, su­nkio­jo bei spe­cia­li­zuo­to komercinio trans­por­to ga­min­to­jus [...]
Lie­tu­vos ši­lu­mos tie­kė­jų aso­cia­ci­ja par­agi­no pa­sku­bė­ti dau­gia­bu­čius pri­žiū­rin­čias or­ga­ni­za­ci­jas, ku­rios ne­spė­jo lai­ku par­uoš­ti na­mų vi­daus šil­dy­mo ir karš­to vandens sis­te­mų ar­tė­jan­čiam [...]
Vil­niaus ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to (NT) rin­ko­je – nau­ji vė­jai. Pir­kė­jai vis la­biau ver­ti­na kom­for­tą, tad pa­klau­siau­si tie nau­jos sta­ty­bos pro­jek­tai, ku­rie už­ti­kri­na ne tik tai, kad na­mo sienos bus tvir­tos, [...]
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Ti­kriau­siai kiek­vie­na esa­te iš­gy­ve­nu­si šo­ką, kai vie­ną die­ną svo­ris stai­ga pa­šo­ka po­ra ki­log­ra­mų, ar­ba va­ka­re sve­ria­te ge­ro­kai dau­giau nei ry­te. Šie svo­rio ki­ti­mai, kurie daž­niau­sia at­si­ran­da [...]
JAV ak­to­rius Ja­re­das Le­to pro­diu­suos fil­mą „War­ho­las“ ir vai­dins pa­grin­di­nį jo he­ro­jų. Juo­sto­je bus pa­sa­ko­ja­ma apie le­gen­di­nį po­pu­lia­rio­jo me­no pradininką An­dy War­ho­lą.
Bang­la­de­šo mui­ti­nin­kai šiukš­lių kon­tei­ne­ry­je sos­ti­nės oro uos­te ra­do 10 auk­so ly­di­nių, ku­rių bend­ras svo­ris sie­kia tris ki­log­ra­mus, pra­ne­šė Di­džio­sios Britanijos trans­liuo­to­jas BBC.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar Jums trukdė reikalavimas rodyti asmens dokumentą, perkant alkoholį?
Taip. Žeminanti patirtis
Ne. Civilizuotas sprendimas
Seimas neturi svarbesnių reikalų
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami