Pilimis nusėto Luaros slėnio pasaka

Kristina KUČINSKAITĖ 2012-09-14 09:39

Kristina KUČINSKAITĖ

2012-09-14 09:39
Šalia Luaros upės - daugybė prancūzišką dvasią išlaikiusių miestelių. Jovitos Kontautaitės nuotraukos
Vil­nie­tė Jo­vi­ta Kon­tau­tai­tė, šią va­sa­rą dar­bo iš­vy­ką su­de­ri­nu­si su trum­po­mis at­os­to­go­mis po vie­ną gar­siau­sių Pra­ncū­zi­jos re­gio­nų - Lua­ros slė­nį, kur kas­dien ap­lan­ky­da­vo po pen­kias pi­lis, įsi­ti­ki­nu­si - ji čia dar su­grįš.  

Pasak J.Kontautaitės, į Luaros slėnį nebūtina keliauti autobusu. Atskridus į vieną iš Paryžiaus oro uostų pigių avialinijų lėktuvu (pašnekovė už bilietą į abi puses su visais mokesčiais sumokėjo 230 litų), iš šalies sostinės Luaros slėnio link per keletą valandų galima nukakti greituoju traukiniu. Jo bilietas į vieną pusę kainuoja 49-89 eurus.

Pašnekovė pasirinko automobilį, kurį iš anksto išsinuomojo internetu (už keturias paras sumokėjo apie 600 litų). Tačiau reikia žinoti, kad Bovė oro uoste yra tik didžiųjų nuomos kompanijų atstovybės, todėl atsiimant automobilį kredito kortelėje būtina turėti ne mažiau nei 1100 eurų. Pinigai kelioms savaitėms yra įšaldomi - tam, kad jei kompanija dėl nuomininko kaltės patirtų nuostolių, turėtų kaip juos padengti.

Kiek kas kainuoja

Vykstant į Luaros slėnį išvengti Paryžiaus priemiesčių nepavyks, todėl po juos klaidžiojant patartina turėti navigacinį prietaisą. Pasiekti šį pasakišką regioną, kaip pasakoja mergina, galima dviem keliais - nemokamais atokesniais arba nemažai kainuojančiais greitkeliais.

"Nesu tikra, ar visuomet važiavau artimiausiu keliu, bet už galimybę naudotis autostrada iš viso sumokėjau apie 70 eurų", - pasakojo J.Kontautaitė.

Degalai iki Luaros slėnio ir atgal - iki Bovė oro uosto jai kainavo apie 130 eurų. Pašnekovė apsistojo Blou miestelyje. Ten itin paprastame viešbutyje virš restorano naktis dviviečiame kambaryje kainuoja apie 25, o keturviečiame - 40 eurų. Anot merginos, tai tikrai nedidelė kaina, todėl nei komforto, nei ypatingos švaros ji nesitikėjo. Pasidomėjusi, kiek atsieina nakvynė pilyse, sužinojo, jog naktis vienam asmeniui kainuoja 36-270 eurų.

Luaros slėnyje daugelis turistų keliauja automobiliniais nameliais ir apsistoja kempinguose. Transporto priemonė juose įkurdinama už 5-28 eurus, o žmogui nakvynė atsieina 4-8 eurus.

"Tiek automobilinių namelių, važiuojančių nuo vienos pilies prie kitos, nesu mačiusi. Iš tiesų suprantama, kodėl europiečiai Prancūzijoje taip keliauja - paupiu judėti patogu, daug kempingų, o jų paslaugų kainos yra prieinamos. Be to, daugelis jų įsikūrę prie vandens, kur galima prieš leidžiantis į kelią smagiai atsigaivinti", - sakė J.Kontautaitė.

Pilys - viena už kitą gražesnės.

   

Pievagrybių ir kadilakų muziejai

Nuo Blou iki artimiausios Somiūro miestelyje esančios pilies tėra 15 kilometrų. Pasak J.Kontautaitės, tai viena gražiausių pilių apylinkėse, ją tikrai verta aplankyti. Už 10 eurų įsigijus bilietą galima dalyvauti ir improvizuotame viduramžių šou. Papildomai kainuoja pasivažinėjimas mediniu laivu su ratais. Pilies kieme taip pat yra senovinių žaidimų aikštelė, o nuo bokštų atsiveria vaizdas į upę ir prancūzišką dvasią išsaugojusį miestelį.

Be to, žavingas yra Somiūro senamiestis, o važiuojant nuo centro į priešingą pusę paupiu galima rasti dar kelis slėnio pasididžiavimus - bent keturias vyno ir šampano gamyklas bei unikalų pievagrybių muziejų. Vienoje jo dalyje yra sukaupti įvairūs suvenyrai, simbolizuojantys grybus ar kitaip su jais susiję. Skulptūrėlės, pieštukai, papuošalai, baldai, tautinės juostos, drabužiai, indai ir kiti niekučiai yra paženklinti pievagrybiais.

Daug dėmesio sulaukia ir antroji muziejaus dalis - požemiuose įrengta pievagrybių ferma. Joje gali išvysti, kaip grybai auginami. Vieni dera tarsi lysves primenančiuose plotuose, kiti kalasi iš ant grindų sudėtų specialių maišų su žemėmis, trečių gyvenamoji vieta yra ant metalinių lentynų, o ketvirti auga ant kablių pakabintuose maišuose.

J.Kontautaitė įsitikinusi, kad norint atidžiau apžiūrėti Luaros slėnio gėrybes reikėtų bent dviejų savaičių. Čia įspūdingos ne tik pilys, bet ir muziejai. Pavyzdžiui, niekur kitur lietuvė nėra mačiusi kadilakų ekspozicijos.

Vilandri pilies pasididžiavimas - prieskonių ir daržovių sodas.

Pilių gausybė

Mažesniuose miesteliuose stabtelėti prie pilių nieko nekainuoja - stovėjimo aikštelės yra nemokamos. Tuo tarpu labiau turistų lankomose vietovėse reikėtų būti atidiems.

Toje vietovėje, kur lietuvaitė lankėsi, yra 66 pilys. Nuo Nanto iki Orleano prieigų, pasak J.Kontautaitės, atsiskleidžia visas Luaros slėnio grožis. Daugiausia pilių supa Turo, Ambuazo, Blua miestelius. Kelios yra Le Mano, Nanto, Anžė, Somiūro teritorijose. Net penkios pilys yra už Orleano miestelio.

Per dieną pasižvalgiusi net po penkias pilis J.Kontautaitė įsitikinusi: į Luaros slėnį ji dar grįš išsamiau patyrinėti.

"Kiekviena pilių žavi ne tik savo architektūra, bet ir idėja. Nėra nė vienos, kuri stovėtų tiesiog šiaip sau. Prižiūrintys asmenys pilyse visuomet įrengia atrakcijų turistams", - pasakojo lietuvaitė.

Tarkime, 1728 metais pastatyta Vivano pilis garsėja joje auginamais šunimis. Čia išsaugoti seni baldai, karieta ir daugybė medžioklės trofėjų.

Su prieskonių sodu

Vilandri pilies pasididžiavimas - sodas. Jis suskirstytas į septynias zonas pagal tematiką. Pirmojoje zonoje gėlės ir krūmai susodinti taip, kad simbolizuotų įvairius ornamentus: švelnią, aistringą, tragišką ar nepastovią meilę. Antra žemėlapyje pažymėta vietovė yra aukščiausias sodo taškas. Iš čia atsiveria jo ir pilies panorama.

Trečioji dalis - vandens sodas, džiuginantis lankytojus pavėsinėmis ir fontanais. Dar pilies teritorijoje yra labirintas ir saulės sodas. Svarbiausias pasididžiavimas - prieskonių ir daržovių sodai. Juose auginamos gėrybės parduodamos vietos turgeliuose, tiekiamos restoranams. Rudenį pilies sode rengiama gėrybių mugė. Jos nuotraukos su tvarkingai pasodintais moliūgais ir kopūstais vėliau puošia daugelį pilies lankstinukų ar atvirukų.

Žolynai ir L.da Vinci

Žavinga yra ant vandens įsikūrusi Plesi-Bourė pilis. Vanduo skalauja ir Azė le Rido pilies pamatus. Daugybę gydomųjų žolelių galima rasti joms skirtoje pilyje. Čia demonstruojama, kaip vaistažolės auginamos, renkamos, apdorojamos. Lanžė pilyje žavi mediniai tilteliai, bokšteliai, keltuvai, simbolizuojantys, kokiu būdu anksčiau buvo stebimos jos prieigos, pakeliami į viršų ginklai.

Šv. Lukos pilis yra viena mažiausių. Ambuazo miestelyje įsikūrusio pastato garsiausias gyventojas - Leonardas da Vinci. Čia dailininkas nutapė ne vieną savo paveikslą, todėl pilies prieigose įkurtas jo meno ir technikos kūriniams įamžinti skirtas parkas. Po kanalus plaukioja L. da Vinci sukonstruoti laivai, iš dangaus leidžiasi piramidės formos parašiutai, ant medžių kybo stulbinamo dydžio paveikslai, o skirtingus krantus jungia keisti tiltai. Parke yra net dailininko sukurtas medinis tankas.

L.da Vinci parke kabo daug paveikslų.

Pusdienis pilyje - už 9 eurus

Tik kelios Luaros slėnio pilys yra gyvenamos. Šiek tiek daugiau jų paversta viešbučiais, o didžioji dalis laukia turistų, norinčių pasižvalgyti.

Vidutiniškai bilietas į bet kurią pilį kainuoja 9 eurus. Kiekvienoje jų, pasak J.Kontautaitės, galima praleisti po pusdienį - ką veikti turi ir vaikai, ir suaugusieji. Ją sužavėjo ir Luaros slėnyje esantys miesteliai, kuriuose gausu parduotuvėlių, kavinių, viliojančių rankų darbo saldumynais ir gardžia kava. Pietaudavo ir vakarieniaudavo J.Kontautaitė kur pakliuvo - dažniausiai įsitaisiusi kokiame nors parke.

"Kelionės žavingos tuo, kad gali paskanauti mums rečiau įperkamų valgių. Tarkim, sūrių ragavau daugybės rūšių. Gaila, jog keliaudama tik su rankiniu bagažu jų negalėjau parvežti namiškiams, nes oro uoste informavo, kad pieno produktų gabenti negaliu", - pasakojo pašnekovė.

Grįždama į Bovė oro uostą ji apžiūrėjo ir naktinį Paryžių. Merginai buvo keista, kad 3 valandą nakties didmiestis buvo tuštutėlis, o Eifelio bokštas - paskendęs tamsoje. "Vadinasi, ir Paryžiuje naktį būna nyku..." - stebėjosi J.Kontautaitė. 

Susiję straipsniai
Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Prieš 70 me­tų pir­mą­jį spek­tak­lį su­vai­di­nęs Lie­tu­vos Ru­sų dra­mos tea­tras (LRDT) nu­spren­dė ne­švęs­ti šios ju­bi­lie­ji­nės da­tos. Aiš­ki­na­ma, kad šven­tei nė­ra jo­kios pro­gos, o ju­bi­lie­jus tė­ra [...]
Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos va­do­vo Jo­no Mi­liaus at­lei­di­mo klau­si­mas iš­brauk­tas iš pir­ma­die­nio Vyriausybės po­sė­džio dar­bot­var­kės.
Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja, Pra­ncū­zi­ja ir Jung­ti­nės Vals­ti­jos sek­ma­die­nį Jung­ti­nė­se Tau­to­se už­si­puo­lė Ru­si­ją dėl au­gan­čio žudynių mas­to Si­ri­jo­je.
Kuo per pa­sta­ruo­sius du de­šimt­me­čius la­biau­siai pa­si­žy­mė­jo Cen­tri­nės Azi­jos ša­lys? Svar­biu vaid­me­niu pa­sau­li­nė­je eko­no­mi­ko­je? O gal iki gy­vos gal­vos val­dan­čiais pre­zi­den­tais? Apie tai „Lie­tu­vos [...]
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
Liu­ci­jos Jū­ra­tės Kry­že­vi­čie­nės „Kū­ry­bi­nės trans­for­ma­ci­jos“ – teks­ti­lė, ak­va­re­lė, mo­no­ti­pi­jos, pro­jek­tai, tri­ma­čiai erd­vi­niai ob­jek­tai vie­no­je par­odo­je. Pa­sak pačios au­to­rės, trans­for­ma­ci­jos [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Bokš­to ir Onos Ši­mai­tės gat­vių san­kir­to­je, bai­gia­mi iš­kal­ti Čes­lo­vo Mi­lo­šo ei­lių frag­men­tai lie­tu­vių ir len­kų kal­bo­mis. 
Su Ka­ra­liš­kuo­ju fil­har­mo­ni­jos or­kes­tru Lie­tu­vos na­cio­na­li­nio ope­ros ir ba­le­to tea­tro sce­no­je rug­sė­jo 28 die­ną pa­si­ro­dys le­gen­di­nis maestro Char­les Du­toit.
„Twit­ter“ ar­ti­miau­siu me­tu ga­li su­lauk­ti for­ma­lių pa­siū­ly­mų dėl ak­ci­jų pir­ki­mo, pra­ne­šė CNBC. Tarp pre­ten­den­tų – „Goog­le“ ir „Sa­les­for­ce.com“. Pa­skel­bus šią ži­nią, „Twit­ter“ [...]
Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja at­si­sa­kė anks­čiau dek­la­ruo­tų pla­nų nai­kin­ti mo­bi­liai­siais te­le­fo­nais tei­kia­mo tarp­tink­li­nio ry­šio (roa­ming, – angl.) mokesčius ke­liau­jan­tiems eu­ro­pie­čiams.
Vyks­tant nuo Kau­no au­tos­tra­da Že­mai­ti­jos link,  už Cin­kiš­kio san­kry­žos, kiek dau­giau kaip ki­lo­me­tras, prie miš­ko yra ro­dyk­lė „Ša­ra­vų ąžuo­las. „Pa­va­žia­vus keletą ki­lo­me­trų nuo­ro­dos [...]
Rug­sė­jo 28-ąją tu­rė­tų pa­aiš­kė­ti, ar at­si­ras mai­ti­ni­mo įmo­nė, ga­lin­ti ir no­rin­ti šie­met rū­pin­tis Kau­no „Ži­bu­rio“ mo­kyk­los auk­lė­ti­nių mai­ti­ni­mu. Kol mies­to val­di­nin­kai suka gal­vas, kaip [...]
Šį sa­vait­ga­lį, rug­sė­jo 24 – 25 die­no­mis, Ita­li­jo­je Ma­džo­rės (Mag­gio­re) mies­te vy­ku­sia­me Pa­sau­lio Tau­tų ko­man­di­nio čem­pio­na­to fi­na­le pir­mą kar­tą da­ly­va­vo ir Lie­tu­vos rink­ti­nė. Ta­čiau Lie­tu­vos [...]
Sa­vait­ga­lį vy­ku­sia­me ket­vir­ta­ja­me reg­bio „Top“ ly­gos tu­re už­ti­krin­tas per­ga­les iš­ko­vo­jo tur­ny­ro favoritės Šiau­lių eki­pos.
Dr. Mal­go­ža­ta Ste­fa­no­vič, len­kai­tė iš Vil­niaus, Kro­ku­vo­je bai­gu­si po­li­to­lo­gi­jos ir so­cio­lo­gi­jos stu­di­jas, da­bar Kro­ku­vos Jo­gai­lai­čių uni­ver­si­te­te va­do­vau­ja Lie­tu­vos studijų cen­trui. „Ste­bė­da­ma [...]
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Gy­ve­ni­mas iš­ban­do mū­sų dva­si­nę stip­ry­bę, kai ma­žiau­siai to ti­ki­mės. Ti­krą dva­si­nę stip­ry­bę at­sklei­džia tai, ką da­ro­me, ko ne­da­ro­me ir ko nie­ka­da ne­da­ry­tu­me. Kuo di­des­nis iš­šū­kis, tuo su­nkiau [...]
Šiuo­lai­ki­nia­me pa­sau­ly­je na­cio­na­li­nės bib­lio­te­kos tu­ri per­mąs­ty­ti sa­vo vaid­me­nį ir tap­ti vals­ty­bės so­cia­li­nio, tech­no­lo­gi­nio pro­ce­so da­li­mi. Tai lem­ta ir Na­cio­na­li­nei Martyno Maž­vy­do bib­lio­te­kai, [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Vil­niaus ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to (NT) rin­ko­je – nau­ji vė­jai. Pir­kė­jai vis la­biau ver­ti­na kom­for­tą, tad pa­klau­siau­si tie nau­jos sta­ty­bos pro­jek­tai, ku­rie už­ti­kri­na ne tik tai, kad na­mo sienos bus tvir­tos, [...]
Apie blo­gai ap­šil­tin­tus na­mus sa­ko­ma, kad pro sie­nas švil­pau­ja vė­jas, bet ar ži­no­te, jog apie sep­tin­ta­da­lį vi­sos ši­lu­mos ne­ten­ka­ma dėl ne­tin­ka­mai ap­šil­tin­tos apa­ti­nės namo da­lies? Ap­šil­ti­ni­mo [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
„Ma­no sū­nus šau­nus ir pro­tin­gas vai­kas, ta­čiau mo­kyk­lo­je jam ne­si­se­ka ir jis gau­na blo­gus pa­žy­mius“, – šiuos žo­džius ne­re­tai ga­li­ma iš­girs­ti iš nu­si­vy­lu­sių tė­ve­lių. 
Vi­si ži­no, kad ta­ba­ko ga­mi­niai ken­kia svei­ka­tai, ir net nau­jo­sios e-ci­ga­re­tės ga­li tu­rė­ti kenks­min­gų tok­si­nų. Ta­čiau Tek­sa­so A&M uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kų ty­ri­mas at­sklei­dė, kad pats ni­ko­ti­nas [...]
Vie­nas por­tu­ga­las 43 me­tus be rei­ka­lo pra­lei­do sė­dė­da­mas in­va­li­do ve­ži­mė­ly­je dėl klai­din­gos me­di­kų diag­no­zės. Į penk­tą de­šim­tį įko­pu­siam vy­riš­kiui te­ko iš naujo mo­kin­tis vaikš­čio­ti.
Kai ku­rie žmo­nės už­mo­kė­tų ge­rus pi­ni­gus už bet ką, kas su­si­ję su ve­lio­niu ra­šy­to­ju Tru­ma­nu Ca­po­te, net ir jo pe­le­nus.
Komentarai
Dienos klausimas
Kaip manote, kokie dabar yra Lenkijos ir Lietuvos santykiai?
Geri, bet reikėtų gerinti
Geri, gerinti nereikia
Atšalę visapusiškai
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami