Savaitgalis laimingų žmonių mieste

Vaidas MIKAITIS 2012-06-22 08:25

Vaidas MIKAITIS

2012-06-22 08:25
Įvai­rios apk­lau­sų agen­tū­ros Nor­ve­gi­jos sos­ti­nę Os­lą ne­re­tai krikš­ti­ja mies­tu, ku­ria­me gy­ve­na lai­min­giau­si pa­sau­lio žmo­nės. Prie­lai­dų bū­ti lai­min­gam Os­le - ti­krai už­ten­ka. Tai tur­tin­gas, aukš­to gy­ve­ni­mo ly­gio mies­tas, ku­ria­me žmo­nės ap­sup­ti gra­žios gam­tos, šva­raus van­dens ir pui­kiai su­tvar­ky­tos inf­ras­truk­tū­ros.

Osliečiai gana turtingi, o socialinė sistema beveik ideali. Miestą retai dusina transporto grūstys. Ir nors neseniai didžiulė tragedija, ištikusi Osle ir jo kaimynystėje esančioje saloje, kiek sumažino laimės ir saugumo pojūtį, tačiau nesumažino norinčiųjų įsikurti ir gyventi laimingų žmonių mieste.

Emigracijos rojus

Oslas gyventojų skaičiumi ir didingumu nusileidžia skandinavų milžinams Stokholmui ir Kopenhagai. Jis yra mažesnis ir gerokai ramesnis. Nors čia įsikūrę apie 600 tūkst. gyventojų, tik kiek daugiau negu Vilniuje, tačiau jau kurį laiką Oslas yra vienas sparčiausiai augančių miestų pasaulyje. Ieškoti laimės atvyksta ne tik skurdesnių kraštų piliečiai, bet ir danai, švedai, vokiečiai. Šiuo metu beveik 30 proc. miesto gyventojų yra atvykėliai ir jų skaičius vis auga. Daugiausia čia įsikūrusių pakistaniečių, tačiau nuo 2004 metų sparčiai gausėja Lenkijos ir Baltijos valstybių piliečių. Nenuostabu, nes ir mūsų tautiečiai emigracijos rojumi laiko jau nebe Jungtinę Karalystę, o Norvegiją.

Traukia ir lietuviai

Tai patvirtino ir mūsų skrydis. Pilnutėliame lėktuve matėme tik du norvegus. Daugumą keleivių sudarė akivaizdžiai ne turistauti susirengę, o sunkiai tempiantys didelius krepšius ir lagaminus tautiečiai.

Į laimingiausių žmonių miestą iš Lietuvos pakliūti lengva. Skrydžiai vykdomi iš Vilniaus, Kauno ir Palangos, tačiau iš Kauno galima nuskristi ypač pigiai. Nusprendę Norvegijos sostinėje praleisti savaitgalį, į Oslą skridome iš Palangos, o grįžome į Kauną. Skrydį į Kauną pavyko nusipirkti už 40 litų.

Nors Oslas kaskart įvardijamas ir brangiausiu pasaulio miestu, atrodo, kad ši aplinkybė žmonių noro įsikurti čia nemažina. Iš tikrųjų mieste labai brangu ir visavertiškai turistauti ten gali tikrai ne kiekvienas norintysis. Tai patiri vos išlipęs iš lėktuvo, kai tenka pirkti 60 litų kainuojantį traukinio bilietą iš oro uosto į miestą. Neretai bilietas į oro uostą yra brangesnis už skrydžio į Oslą bilietą.

Maistas ir gėrimai Osle taip pat brangūs. Pigiausiai gali pavalgyti azijiečių arba vadinamojo greitojo maisto restoranuose. Dešrainis ar gabalėlis picos kainuoja apie 10 litų. Vidutinio lygio restoranuose pietūs atsieina per 50 litų, bokalas alaus - apie 25 litus, o kava - apie 10 litų. Žinoma, taupesni keliautojai, vykstantys į Oslą savaitgaliui, gali maitintis atsivežtu iš Lietuvos maistu, o silpno alaus prekybos centruose galima įsigyti už 4-5 litus. Nešvaistykite pinigų pirkdami geriamąjį vandenį buteliukuose. Osle vanduo iš čiaupo yra vienas švariausių pasaulyje.

Stipresni alkoholiniai gėrimai pardavinėjami tik specialiose parduotuvėse. Gerti alkoholį viešumoje - nelegalu, tačiau norvegų policija į tai žvelgia gana tolerantiškai. Užteks tik nusišypsoti, atsiprašyti ir didesnių problemų išvengsite. Patys norvegai sako, kad jaukiai sėdėti ir grožėtis miesto vaizdais legaliai gurkšnojant alų galima St. Hanshaugeno parke, įkurtame ant kalvos.

Iškylos užmiestyje

Oslas - švarus, gamtos apsuptas miestas. Jo centras įkurtas prie Oslo fiordo, o priemiesčiai skendėja miškingose ir kalvotose vietovėse. Miestą supančiuose parkuose galima aptikti tokių augalų ir gyvūnų, kurie paprastai negyvena tokio dydžio miestuose. Todėl miestiečiams visiškai nekeista greta namų pamatyti išdidžiai vaikščiojančius briedžius, o užmiestyje - ir vilkus.

Oslo fiordas yra smarkiai į miestą įsirėžęs ežeras Šiaurės jūros Skagerako įlankoje. Jame yra įspūdingas salynas - daugybė salų ir salelių, į kurias vasarą miestiečiai plaukia laiveliais praleisti popietės žaidžiant arba rengia iškylas su užkandžiais gamtoje. Iškylomis salelėse gali mėgautis ir turistai, nes iš miesto centro kursuoja daug laivelių.

Važinėti brangu

Mieste puikiai sutvarkytas viešasis transportas. Be jau minėtų laivelių, Osle važinėja autobusai, tramvajai, traukiniai ir metro. Deja, kainos kandžiojasi. Vienkartinis bilietas, kai perki kioske, kainuoja apie 12 litų, o iš vairuotojo - apie 20 litų. Dienos bilieto kaina yra apie 30 litų, todėl daug važinėjantiems miestiečiams pigiausia būtų naudotis kaip tik tokiu bilietu. Mieste galima nuomotis ir dviračius. Ypač brangios kelionės taksi automobiliu. Jų pranašumas tik tas, kad galima atsiskaityti mokėjimo kortelėmis.

Oslas pirmauja pasaulyje pagal vienam gyventojui tenkantį metro bėgių ilgį. Miesto centras yra gana kompaktiškas, todėl atvažiavus tik savaitgaliui galima apsieiti be viešojo transporto, nes visur galima nueiti pėsčiomis. Kita vertus, Oslas su savo miškingais priemiesčiais yra vienas didžiausių miestų pasaulyje pagal plotą. Todėl norint aplankyti kai kuriuos parkus, muziejus ar puikius užmiesčio paplūdimius viešojo transporto išvengti nepavyks.

Miestas neužmiega

Atvykusiems į Oslo stotį turistams pirmiausia siūlyčiau aplankyti Operos teatro aikštę. Iš geležinkelio stoties ji pasiekiama pėsčiųjų tiltuku. Pats Operos teatras unikalus modernios architektūros pastatas prie Oslo fiordo. Vasarą galima užlipti ant teatro stogo ir grožėtis miesto vaizdais, uostu ir jūra. Ši aikštė labai populiari miestiečių ir turistų poilsio bei iškylų su užkandžiais vieta.

Nors patys norvegai kuklinasi ir pripažįsta, kad Oslo architektūra, palyginti su kaimynų sostinėmis, ne tokia turtinga, tačiau pasigrožėti tikrai yra kuo.

Iš geležinkelio stoties Karaliaus rūmų link veda Karlo Johano gatvė. Joje kunkuliuoja aktyviausias miesto gyvenimas. Vaikštant šia gatve galima grožėtis aplinka ir aplankyti Norvegijos parlamentą, Nacionalinį teatrą arba Oslo rotušę, kurioje teikiami Nobelio premijos apdovanojimai. Šalia yra ir universitetas, miesto katedra, kurios aikštė po neseniai įvykusios Oslo tragedijos tapo vilties, susikaupimo ir žuvusiųjų pagerbimo vieta. Pėsčiųjų gatvė baigiasi Karaliaus rūmais ir parku. Norint apsilankyti Karaliaus rūmuose, bilietus reikia iš anksto pirkti pašte, nes vietoje jie neparduodami.

Vakarais gatvė anaiptol nemiega, joje tik keičiasi lankytojų kontingentas, nes iniciatyvą perima barai, kavinės, klubai, ir gyvenimas verda toliau.

Dosnus muziejų gerbėjams

Vis dėlto sakoma, kad Oslo pasididžiavimas - medinių namų architektūra. Deja, senamiestyje ir centre jų nėra, tačiau priemiesčiuose medinės architektūros mėgėjai gali išvysti tikrų perlų.

Netoli rotušės yra Akešhiuso tvirtovė ir parkas. Tvirtovę nesunku pasiekti pėsčiomis. Ji pastatyta 1299 metais ir niekada nebuvo užimta, nors ilgą laiką buvo apsupta nacių armijos. Užlipus į tvirtovės kalną atsiveria puikūs vaizdai į Oslo miestą ir fiordą. Pilyje yra įkurtas muziejus, eksponuojantis Norvegijos militarizmo istoriją.

Muziejų mėgėjams miestas labai dosnus, tačiau kaip ir viskas Osle, dauguma jų nepigūs. Žinomiausi yra Henriko Ibseno, Edvardo Muncho, Alfredo Nobelio, Vikingų muziejai ir Nacionalinė galerija. Muziejų mėgėjams išmintingiausia būtų įsigyti apie 90 litų kainuojančią "Oslo Pass" kortelę, kuri suteikia galimybę nemokamai aplankyti ne tik muziejus, bet ir važinėti viešuoju transportu.

Kiekvienam po parką

Parkų mieste tiek daug, kad bet kur įsikūręs miestietis turi parką netoli namų. Žinomiausias yra Frognerio parkas. Jį puošia šimtai norvegų menininko Gustavo Vigelando skulptūrų. Jos gal ir nėra pačios meniškiausios, bet vaikai ypač džiaugiasi galėdami jomis laipioti. Parke ir Oslo miesto bei G.Vigelando muziejai.

Frognerio parkas yra kiek toliau nuo centro. Jei nenorite naudotis viešuoju transportu, tuomet pailsėkite Karališkųjų rūmų parke, esančiame pačiame miesto centre. Šis parkas nedidelis, todėl labiau verta užsukti į St. Hanshaugeno parką ant kalvos. Iki jo nuo Karlo Johano gatvės reikia pėdinti apie pusvalandį, tačiau viską atperka puikus miesto vaizdas iš aukštai.

Nebrangių nakvynės vietų Osle nedaug, todėl rekomenduojama jas užsisakyti iš anksto. Turintieji automobilius mėgsta apsistoti miesto kempinguose, kurie palyginti nebrangūs. Manau, pigiausia daryti taip, kaip padarėme mes: susirasti Osle draugų ir nakvynės apsistoti pas juos.

Bet kuriuo atveju laimingų žmonių miestas Oslas yra tikrai puikus ir patogus savaitgalio kelionės pasirinkimas.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
xxx  46.249.171.42 2012-06-29 15:22:31
puikus miestas
3 0  Netinkamas komentaras
kaja  84.215.82.5 2012-06-29 14:54:55
Nesąmonė. Parašyta iš turisto perspektyvos.
2 0  Netinkamas komentaras
Eu­ro­po­je, Azi­jo­je bei Ar­ti­muo­siuo­se Ry­tuo­se at­omi­nes elek­tri­nes sta­tan­ti Ru­si­jos „Ro­sa­tom“ tam­pa geo­po­li­ti­nio spau­di­mo prie­mo­ne, lan­ky­da­ma­sis JAV par­eiš­kė ener­ge­ti­kos ministras Ro­kas Ma­siu­lis.
Lie­tu­vos vals­ty­bi­nės ins­ti­tu­ci­jos kas­dien su­lau­kia tūks­tan­čių ban­dy­mų reng­ti ki­ber­ne­ti­nes at­akas, šim­tai jų ke­lia vi­du­ti­nę, o bent 5 proc. – rim­tą grės­mę, sa­ko Nacionalinio ki­ber­ne­ti­nio sau­gu­mo [...]
Krem­liui ar­ti­mi žmo­nės pro­ru­siš­kiems se­pa­ra­tis­tams Ry­tų Ukrai­no­je ak­ty­viai pa­ta­ri­nė­ja, kaip va­ry­ti „pro­pa­gan­dos kam­pa­ni­ją“ prieš Ki­je­vą ir Va­ka­rus, ket­vir­ta­die­nį pranešė Vo­kie­ti­jos ži­niask­lai­da.
Jung­ti­nė­se Vals­ti­jo­se trau­ki­niui įsi­rė­žus į Ho­bo­ke­no sto­tį Nau­ja­ja­me Džer­sy­je, pa­tvir­tin­ta vie­no žmo­gaus žū­tis, sa­kė Nau­jo­jo Džer­sio gubernatorius Chri­sas Chris­tie.
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
Spa­lio 1 ir 2 die­no­mis Pa­ne­vė­žio Juo­zo Mil­ti­nio dra­mos tea­tre įvyks iš­skir­ti­nė prem­je­ra – gar­saus len­kų ki­no ir tea­tro re­ži­sie­riaus, sce­na­ris­to, pro­diu­se­rio Krzysz­to­fo Zanussio „Hyb­ris (Pui­ky­bė)“. [...]
Ka­dai­se, so­viet­me­čiu, tai bu­vo mies­te­lio ar kai­mo kul­tū­ros na­mai, ku­riuos sta­tant bu­vo sie­kia­ma už­gož­ti vie­tos baž­ny­čią. Da­bar kai ku­rie jų te­be­vei­kia, ki­ti ap­leis­ti, o kai kurių pa­tal­po­mis nau­do­ja­si [...]
Grum­da­ma­sis su pra­stu oru ir prieš­prie­ši­niu vė­ju prieš 180 me­tų iš Ka­ra­liau­čiaus į Klai­pė­dą vy­kęs bur­lai­vis ga­be­no žmo­gų, il­gai­niui ta­pu­sį vie­nu žy­miau­siu XIX amžiaus kom­po­zi­to­rių, pa­sku­ti­nį­jį [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nia­me ope­ros ir ba­le­to tea­tre spa­lio 1 d. ro­do­ma Lud­wi­go van Beet­ho­ve­no ope­ra „Fi­de­li­jus“ – ypa­tin­gas spek­tak­lis, mat tą va­ka­rą įvyks net trys de­biu­tai. 
Rug­sė­jo 29 d., ket­vir­ta­die­nį, du­ris ofi­cia­liai at­vė­rė de­ši­nia­ja­me Ne­ries kran­te įsi­kū­ręs vers­lo mies­tas „Quad­rum“, į ku­rį Nor­ve­gi­jos įmo­nių gru­pė „Scha­ge Group“ investavo 100 mln. [...]
Trims Bal­ti­jos ša­lims po il­gų ir su­dė­tin­gų de­ry­bų pa­sie­kus su­si­ta­ri­mą, kad eu­ro­pi­nės ge­le­žin­ke­lio ve­žės pro­jek­to „Rail Bal­ti­ca“ ran­gos kon­kur­sai bū­tų skel­bia­mi ne tik per bend­rą įmo­nę, [...]
Vil­niu­je ket­vir­ta­die­nį pra­dė­jus šil­dy­mo se­zo­ną, ki­ti di­die­ji Lie­tu­vos mies­tai kol kas neketina šil­dy­ti na­mų.
Tau­ra­gės kraš­to mu­zie­jus pri­sta­to so­viet­me­čio pra­džią Lie­tu­vo­je pri­me­nan­čią NKVD būs­ti­nę su au­ten­tiš­ko­mis su­lai­ky­mo, tar­dy­mo ka­me­ro­mis ir kar­ce­riu. Mu­zie­jaus lan­ky­to­jams bus su­tei­kia­ma pro­ga [...]
Ute­nos „Ju­ven­tus“ ko­man­da sa­vų sir­ga­lių aki­vaiz­do­je kur kas už­ti­krin­čiau su­sit­var­kė su Por­to „Por­to“ krep­ši­nin­kais ir žen­gė į pa­grin­di­nį FI­BA Čempionų ly­gos tur­ny­rą.
Penk­ta­die­nį ir šeš­ta­die­nį Jo­na­vo­je vyks 22-ą kar­tą ren­gia­mas tarp­tau­ti­nis mo­te­rų tink­li­nio tur­ny­ras „A. Ogo­naus­ko at­mi­ni­mo tau­rė“. Ja­me var­žy­sis po dvi Lie­tu­vos ir Lat­vi­jos ko­man­das.
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Kas­kart į Lie­tu­vą ar­ti­mų­jų, gi­mi­nių ir bi­čiu­lių ap­lan­ky­ti at­vyks­tan­ti ži­no­mo po­li­ti­ko, vi­suo­me­ni­nin­ko, gy­dy­to­jo Ka­zio Bo­be­lio naš­lė Da­lia Bo­be­lie­nė iš­vys­ta ge­rų po­ky­čių. Šįsyk ją itin [...]
Rug­sė­jo pra­džio­je Eko­no­mi­nio bend­ra­dar­bia­vi­mo ir plė­tros or­ga­ni­za­ci­ja (EB­PO) pa­skel­bė kas­me­ti­nį švie­ti­mo duo­me­nų lei­di­nį „Žvilgs­nis į švie­ti­mą“ (anlg. Edu­ca­tion at a Glan­ce), ku­ria­me pir­mą [...]
Pi­gi ir leng­vai pa­ga­mi­na­ma sin­te­ti­nė kau­lų me­džia­ga, im­plan­tuo­ta žiur­kių stu­bu­ruo­se ir bež­džio­nių kau­ko­lė­se, sti­mu­liuo­ja kau­li­nio au­di­nio vys­ty­mą­si, trečiadienį pra­ne­šė moks­li­nin­kai.
Žvar­bus ūžau­jan­tis vė­jas, snie­go pus­nys, ap­šar­mo­ję lan­gai ir... kak­tu­sai? Ne, tai ne fan­ta­zi­jos, o vi­siš­kai rea­lus vaiz­das: lie­tu­viš­ką žie­mą iš­tve­rian­tys ir lau­ke vi­sus metus ga­lin­tys aug­ti [...]
Pa­si­bai­gus mau­dy­mo­si se­zo­nui ir api­bend­ri­nus mau­dyk­lų van­dens ko­ky­bės ty­ri­mų re­zul­ta­tus, nu­sta­ty­ta, kad šį mau­dy­mo­si se­zo­ną šva­riau­sias van­duo bu­vo Tau­ra­gės ir Tel­šių aps­kri­ty­se.
Pra­si­dė­jo tarp­tau­ti­nė Par­yžiaus (Pra­ncū­zi­ja) au­to­mo­bi­lių par­oda, o be­ne svar­biau­sia jos nau­jie­na – kon­cep­ci­nis elek­tro­mo­bi­lis „Volks­wa­gen I.D. Con­cept“, ku­rio se­ri­ji­nė versija pa­si­ro­dys, de­ja, [...]
Spe­cia­lis­tai ra­gi­na gy­ven­to­jus, nu­spren­du­sius įsi­gy­ti nau­do­tą au­to­mo­bi­lį, ne­pa­si­ra­ši­nė­ti su­tar­čių, ku­rios su­da­ro­mos ne­va su už­sie­nio pi­lie­čiais, nors au­to­mo­bi­lio pre­kei­vis yra vie­ti­nis gy­ven­to­jas.
Lie­tu­vos ši­lu­mos tie­kė­jų aso­cia­ci­ja dau­gia­bu­čius pri­žiū­rin­čias or­ga­ni­za­ci­jas, ku­rios ne­spė­jo lai­ku par­uoš­ti na­mų vi­daus šil­dy­mo ir karš­to van­dens sis­te­mų ar­tė­jan­čiam šildymo se­zo­nui, par­agi­no [...]
Sti­lin­gi me­di­niai lip­du­kai jū­sų kom­piu­te­riui? Tam­so­je švie­čian­tis bu­me­ran­gas? O gal­būt prie sta­lo prie sta­lo tvir­ti­na­ma ap­lin­kai draugiška šiukš­lių dė­žė? 
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Įtam­pa, stre­sas, prieš­iš­ku­mas, pyk­tis, dep­re­si­ja, ne­ri­mas, pa­vy­das. Ko­kią įta­ką svei­ka­tai da­ro vi­sos šios ne­igia­mos emo­ci­jos? Jos – tar­si kli­jai, la­šas po lašo užk­li­juo­jan­tys  šir­dį [...]
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Pe­ru pie­tuo­se pa­upį tvar­kę dar­bi­nin­kai ap­ti­ko da­lį se­no­vės in­kų al­to­riaus, ku­ris bu­vo lai­ko­mas din­gu­siu, tre­čia­die­nį pranešė Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja.
Aji Cha­ra­pi­ta rū­šies ai­trio­ji pa­pri­ka yra maž­daug žir­nio dy­džio. Kaip skel­bia­ma, ki­log­ra­mas šių prie­sko­nių ga­li kainuoti tūks­tan­čius eu­rų.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar ukrainiečiams pavyks sumažinti korupcijos lygį šalyje?
Taip. Pastangos įveikti korupciją nenueis veltui
Ne. Korupcija Ukrainoje per giliai įsišaknijusi
Man nerūpi
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami