Septynių kalvų mieste

Vaidas MIKAITIS 2012-03-23 08:28

Vaidas MIKAITIS

2012-03-23 08:28
Edin­bur­gas - pui­ki vie­ta pra­leis­ti įdo­mų sa­vait­ga­lį. Šiau­rės At­ėnais va­di­na­ma Ško­ti­jos sos­ti­nė yra an­tras pa­gal dy­dį Ško­ti­jos mies­tas, tu­rin­tis be­veik pu­sę mi­li­jo­no gy­ven­to­jų. Šis kom­pak­tiš­kas ir vie­nas gra­žiau­sių Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės mies­tų įsi­kū­ręs prie For­to įlan­kos Ško­ti­jos ry­tuo­se.

Vietiniai mėgsta vadinti Edinburgą miestu ant septynių kalvų. Nors kai kurios kalvos yra ne pačiame mieste, o šiek tiek už jo, škotams negalima priekaištauti dėl noro lyginti Edinburgą su Roma ar kitais miestais, taip pat įsikūrusiais ant septynių kalvų.

Ilgą laiką Edinburgas buvo didžiausias ir svarbiausias Škotijos miestas, tačiau XIX amžiuje, prasidėjus Didžiosios Britanijos industrializacijai, pramoninis Glazgas augo sparčiau ir pagal gyventojų skaičių bei ekonominę plėtrą pralenkė Škotijos sostinę.

Tačiau populiarumu, grožiu, istoriniu turtingumu Edinburgo Škotijoje dar ilgai niekam nepavyks pavyti. Sakoma, kad vykstant kasmetiniam Edinburgo festivaliui turistų čia atvyksta dvigubai daugiau, negu yra miesto gyventojų. Tai miestas, kuriame puikiai dera tiek senovinė, tiek modernioji Škotija.

Pavasarį ir rudenį

Nuvykti į Edinburgą iš Lietuvos paprasta ir nebrangu. "Ryanair" lėktuvai tiesiogiai skrenda iš Kauno į didžiausią Škotijoje Edinburgo oro uostą. O iš jo patogūs autobusai kursuoja į bet kurią miesto vietą.

Dėl šalia esančios Šiaurės jūros Edinburge klimatas gana švelnus. Vasara būna vėsi, bet žiema nešalta. Mano nuomone, geriausia Škotiją aplankyti pavasarį arba rudenį, kai Lietuvoje šaltoka, o Edinburge bent dešimčia laipsnių šilčiau. Vasarą čia paprastai būna vėsiau negu Lietuvoje, tad gal ir ne visada protinga tuomet vykti ten, kur atšiauriau.

Škotijoje lankėmės kovo viduryje ir čia jau buvo prasidėjęs gražus, saulėtas, nors dar ir nelabai šiltas pavasaris. Tačiau matėme, kad škotams ir toks pavasaris jau reiškė šiltojo sezono pradžią, nes žmonės, nors ir šiurpdami nuo šalčio, gatvėmis vaikščiojo vienmarškiniai, stumdė vežimėlius, kuriuose sėdėjo ar gulėjo nuo šalčio pamėlę vaikai, o maži berniukai basi turškėsi ką tik iš ižo išsivadavusiame lediniame fontano vandenyje. Šis vaizdas mane privertė tvirčiau užsiveržti šaliką, pasitaisyti pirštines ir užsimaukšlinti kepurę. Nereikia stebėtis, kad nuo ilgos žiemos pavargusiems žmonėms vos pirma šiltesnė pavasario diena šiek tiek susuka ir atpalaiduoja protą.

Populiarus tarp turistų

Edinburgas - tai Škotijos finansų, studentų, sporto, kultūros, išradėjų ir literatūros šviesuolių miestas. Nuo pat įkūrimo miestas garsėjo didelėmis finansinėmis korporacijomis, bankais ir draudimo bendrovėmis, todėl šiandien Edinburgo finansų sektorius pagal dydį nusileidžia tik Londonui ir yra antras finansų centras visoje Jungtinėje Karalystėje. Turizmas labai svarbus Škotijos sostinės ekonomikai, tai vienas populiariausių Jungtinės Karalystės miestų tarp turistų. Keliautojus žavi ir traukia tiek Edinburgo senasis, tiek naujasis miestai. Jie abu įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Mieste yra keturi universitetai, todėl nenuostabu, kad gabiausi žmonės studijuoja būtent Edinburge.

Paviliojo futbolas

Edinburgo gyventojai dievina sportą. Mūsų apsilankymo tikslas buvo ne tik susipažinti su miesto gyvenimu, nuotaikomis, bet ir pamatyti futbolo rungtynes. Tą savaitgalį populiariausia Edinburgo futbolo komanda, valdoma vieno Lietuvos milijonierių, nugalėjo savo varžovus, todėl publika, pasidabinusi violetiniais marškinėliais, šalikais, kepurėmis ir kita atributika, ėjo iš proto, griaudama vieną seniausių Škotijoje "Tynecastle" stadioną.

Beje, tai vienas iš objektų, kurį vertėtų aplankyti žmogui, nors šiek tiek besidominčiam futbolu ar šiaip sportu. Stadionas toks senas, kad būdamas jame mintimis tarsi nusikeli į XIX amžiaus pramoninę Škotiją. Jis atidarytas seniai - prieš 126 metus. Žinoma, per tą laiką buvo renovuotas, tačiau pati infrastruktūra ir kai kurie elementai rodo, jog šis sporto statinys - vienas seniausių pasaulyje. Tai ypač jauti sėdėdamas medinėmis kolonomis paremtoje tribūnoje, vaikščiodamas senoviniais siaurais koridoriaus ar bandydamas prasibrauti pro neįtikimai siaurą turniketą į stadiono vidų. Manau, truputį apkūnesnius žmones reikėtų leisti pro atskirus vartus. Nors jau ne kartą diskutuota, kad metas "Tynecastle" išleisti "užtarnauto poilsio", kol kas tai yra tik kalbos, ir stadionas veikia iki šiol.

Regbis populiaresnis

Kad ir kaip būtų keista, ne futbolas, o regbis populiariausia sporto šaka mieste. Kai lankėmės Edinburge, tą pačią dieną vyko ir regbio rungtynės, kurias žaidė Škotijos nacionalinė rinktinė. Nuo pat ankstaus ryto miestas buvo pasipuošęs tamsiai mėlynomis - tai Škotijos komandos spalva - vėliavomis ir kita atributika, visur skambėjo dūdmaišiai, sirgaliai masiškai šturmavo miesto aludes. Tuo metu futbolo aistruolių buvo matyti vos vienas kitas, bet ir tie daugiausia būriavosi "Tynecastle" stadiono prieigose. Anot mano draugo Deivido, futbolą labiau mėgsta mažiau uždirbantys ir mažiau išsilavinę gyventojai, o regbį - geresnį išsilavinimą turintys ir daugiau pajamų gaunantys škotai.

Garsieji festivaliai

Pagal kultūrinius renginius Škotijos sostinė taip pat nusileidžia tik Londonui. Garsiausias yra mieste kasmet organizuojamas Edinburgo festivalis. Jį sudaro daugybė renginių, vykstančių nuo liepos pabaigos iki rugsėjo pradžios. Tai puikaus lygio teatro, kino, kariuomenės, mokslo, dailės, komedijos, džiazo, bliuzo, klasikinės muzikos kolektyvų pasirodymai. Edinburgo festivalis sutraukia visame pasaulyje garsius meno atstovus. Pastaraisiais metais vis populiaresnis tarp lankytojų tampa komedijos žanras, tad į renginį suvažiuoja geriausi pasaulio komikai.

Dar viena didelė miesto šventė - "Hogmanay" festivalis, vykstantis Naujųjų metų laikotarpiu. Tai keturias dienas pagrindinėje miesto Princess gatvėje šurmuliuojanti koncertų, šokių, eitynių, fejerverkų ir prekybos šventė. Tada gatvė užtveriama, į ją galima patekti tik įsigijus bilietą.

Kai vyksta festivaliai, suplūsta daugybė turistų, todėl nakvyne reikėtų pasirūpinti gerokai iš anksto, kitaip kils rizika likti gatvėje. Neradus tinkamo prieglobsčio neblogas variantas yra už 46 kilometrų esantis Glazgo miestas. Ten kur kas lengviau gauti nakvynę, o abu miestus jungia patogus geležinkelis. Atvykus į Škotiją net ir ne festivalių dienomis, tarkime, ilgojo savaitgalio, galima aplankyti abu miestus. Mums to nepavyko padaryti, nes Edinburgas pasirodė pernelyg žavus, kad bent vieną savaitgalio dieną skirtume Glazgui.

Populiarūs mėsainiai

Nakvynės kainos mieste labai skiriasi, tačiau panašios kaip ir kituose Vakarų Europos miestuose. Jaunimo nakvynės namuose galima gauti lovą už 15 svarų (per 60 litų), o viešbučių paslaugos brangesnės. Per Edinburgo festivalį kainos paprastai dar pakyla.

Maisto kainos taip pat labai varijuoja. Pigiausias yra vadinamasis greitas maistas, toks kaip žuvys su keptomis bulvytėmis ar mėsainiai. Jų už kelis svarus galima gauti bet kurioje užkandinėje. Pavalgyti restorane atsieitų keliolika svarų.

Edinburgas laikomas literatų sostine tarp visų anglakalbių valstybių pasaulyje. Mieste gimė novelistai Walteris Scottas ir Šerloko Holmso sumanytojas seras Arthuras Conanas Doyle'as. Šiuo metu Edinburgą savo namais vadina naujųjų laikų rašytojai, tokie kaip knygų apie Harį Poterį autorė J.K.Rowling, "Traukinių žymėjimą" parašęs novelistas Irvine'as Welshas ir kiti.

Miestas regėjo ir daug žymių mokslininkų. Edinburge gimė telefono išradėjas Aleksandras Grehemas Belas, o studijavo Charlesas Darwinas. Čia gimė ir šarmingasis Tony Blairas, buvęs Didžiosios Britanijos premjeras.

Beje, Škotijoje, kaip ir visoje Jungtinėje Karalystėje, aktyviai siekia įsitvirtinti Rytų Europos tautų, tarp jų ir lietuvių, bendruomenės, tačiau daugiausia - lenkų. Ant pastatų, ypač "Tynecastle" rajone, atsiranda vis daugiau iškabų lenkų kalba.

Geriausia - pėsčiomis

Miesto centras padalytas į dvi dalis - senamiestį ir naujamiestį. Juos skiria pagrindinė Princess gatvė. Senamiestis pasižymi istorine architektūra, iš viduramžių išlikusiu planavimu ir keliais skirtingais gatvių lygiais. Jo simbolis - įspūdinga Edinburgo pilis.

Naujamiesčio akcentai - racionalus šviečiamojo amžiaus planavimas, plačios gatvės. Miestiečiai juokauja, kad Edinburge senoviniai viduramžių pastatai tiesiog trinasi šonais su moderniausia architektūra, o gotikinės bažnyčios - su naujais muziejais ir galerijomis.

Senamiestį nuo naujamiesčio skiria tik 15 minučių kelio pėsčiomis, todėl šitaip geriausia pažinti miestą. Kai laidžia oras, tai daryti - didelis malonumas. Tačiau jei tingite, galite naudotis miesto autobusais. Vienkartinis bilietas kainuoja 1,3 svaro, o visos dienos - 3,5 svaro.

Pasidairymai

Edinburgo pilis yra antras pagal turistų lankomumą objektas Škotijoje. Tai įspūdingas XIV amžiaus statinys, pastatytas ant kalvos. Ši pilis buvo vienas svarbiausių gynybinių centrų. Ir šiandien čia galima išvysti Škotijos kariuomenės karių, tačiau jie atlieka tik reprezentacines funkcijas.

Taip pat labai rekomenduočiau aplankyti "Artūro sostą". Tai negyvas ugnikalnis, esantis visai šalia miesto centro. Kol užkopi į jį,  ilgokai užtrunki ir pavargsti, tačiau pasiekus viršų atsiveria nuostabi Edinburgo panorama. Nenorintieji ilgai lipti į "Artūro sostą" gali tenkintis viena mažesnių kalvų, esančių netoliese.

Aplankėme ir Škotijos parlamentą. Tuo metu jame nieko nevyko, todėl turistams buvo leista pasidairyti po posėdžių salę, pasėdėti ten ir įsivaizduoti, kad esi parlamento pirmininkas. Už įėjimą mokėti nereikia, tačiau lankytojai griežtai tikrinami.

Šalia parlamento yra Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos II rezidencija. Į rūmus galima pažvelgti pro tvoros plyšį.

Princess gatvė - pagrindinė linksmybių ir apsipirkimo vieta. Ji skirta tiems, kurie nelabai nori lankyti muziejų ar kitų objektų. Roslyno bažnyčia, įsikūrusi šiek tiek atokiau nuo miesto centro, pasižymi tuo, kad buvo rodoma garsiajame filme "Da Vinčio kodas".

Muziejų mėgėjai Edinburge taip pat ras ką veikti. Garsiausias jų - Karališkasis muziejus, nesenai sujungtas su Škotijos nacionaliniu muziejumi, todėl meno vertybių dabar turi dvigubai daugiau.

Na, o ką gi veikti pažiūrėjus rungtynes stadione ar pasivaikščiojus mieste dar vėsią kovo dieną? Be abejo, užsukti į vieną tradicinių škotiškų "pubų" ir pasimėgauti stikliuku gėrimo, kuriuo Škotija garsėja visame pasaulyje. Tai - viskis. Škotijoje jo daryklų yra be galo daug ir kiekviena gėrimo rūšis turi specifinį skonį bei aromatą. Tik reikia neprarasti budrumo, kad smaguriavimo nebūtų per daug. O tiems, kurie nemėgsta stiprių gėrimų, škotiškas viskis - puikios lauktuvės iš Edinburgo.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Eks­per­tai ir apž­val­gi­nin­kai ma­no, kad pa­sta­rie­ji ket­ve­ri me­tai mū­sų ša­liai ne­ta­po pro­ver­žio lai­ko­tar­piu. Esą reikš­min­ges­nius val­džios lai­mė­ji­mus ga­li­ma su­skai­čiuo­ti ant vienos ran­kos pirš­tų. [...]
Kad val­dan­čių­jų ža­da­mos nau­jo­jo Dar­bo ko­dek­so (DK) pa­tai­sos bū­tų pri­im­tos iki ka­den­ci­jos pa­bai­gos, Sei­mo na­riams te­rei­kia no­ro. Jei par­la­men­ta­rai šio dar­bo ne­at­lik­tų, la­biau­siai, eks­per­tų tei­gi­mu, [...]
TAI­KA. Vie­nas iš tūks­tan­čių žmo­nių, ku­rie rug­sė­jo 26 die­ną rin­ko­si į pa­grin­di­nę Bo­go­tos, Ko­lum­bi­jo­je, aikš­tę švęs­ti tai­kos su­si­ta­ri­mo. Tą­dien Kar­ta­che­nos mies­te vyriausybė ir di­džiau­sia [...]
Šio­mis die­no­mis po­pie­žius Pra­nciš­kus vie­ši Kau­ka­zo re­gio­ne. Va­kar jis at­skri­do į Gru­zi­ją, o ry­toj lan­ky­sis Azer­bai­dža­ne. Abie­jo­se ša­ly­se gy­ve­na la­bai ma­žai ka­ta­li­kų. Azerbaidžane be­veik 95 [...]
Į Vil­nių Na­pa­leo­nas Kit­kaus­kas at­vy­ko 1960-ai­siais, bai­gęs stu­di­jas Kau­no po­li­tech­ni­kos ins­ti­tu­te, tai­gi jau 56 me­tai, kai yra vil­nie­tis.
Prieš 77 me­tus, 1939-ųjų rug­sė­jo 28 die­ną, Vo­kie­ti­jos ir SSRS pa­si­ra­šy­tas va­di­na­mo­jo Mo­lo­to­vo-Rib­ben­tro­po pa­kto pa­pil­do­mas slap­ta­sis pro­to­ko­las ga­lu­ti­nai nu­lė­mė Lie­tu­vos li­ki­mą. Ta­čiau są­moks­lo [...]
Ne me­mo­ria­li­nis mu­zie­jus. Bet ir ne lan­ky­to­jams ne­priei­na­mos sau­gyk­los, ku­rio­se pa­pras­tai pri­glo­bia­mi iš­ki­lių žmo­nių as­me­ni­nių daik­tai, įskai­tant bib­lio­te­kas, su­kaup­tus rin­ki­nius, įvai­rią ar­chy­vi­nę [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nė­je fil­har­mo­ni­jo­je spa­lio 6-ąją vyks Sau­liaus Lip­čiaus gy­ve­ni­mo 70-me­čiui ir kū­ry­bi­nės veik­los 50-me­čiui skir­tas ju­bi­lie­ji­nis kon­cer­tas „Ro­man­ti­kai – ro­man­ti­kams“. Nuo [...]
Grum­da­ma­sis su pra­stu oru ir prieš­prie­ši­niu vė­ju prieš 180 me­tų iš Ka­ra­liau­čiaus į Klai­pė­dą vy­kęs bur­lai­vis ga­be­no žmo­gų, il­gai­niui ta­pu­sį vie­nu žy­miau­siu XIX amžiaus kom­po­zi­to­rių, pa­sku­ti­nį­jį [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nia­me ope­ros ir ba­le­to tea­tre spa­lio 1 d. ro­do­ma Lud­wi­go van Beet­ho­ve­no ope­ra „Fi­de­li­jus“ – ypa­tin­gas spek­tak­lis, mat tą va­ka­rą įvyks net trys de­biu­tai. 
Res­pub­li­ki­nė Kau­no li­go­ni­nė pir­ko dar­bus iš vie­nų ran­go­vų, o ga­vo iš ki­tų. Bend­ro­vei „Ir­dai­va“ jos su­bran­go­vė „Nis­ka­ma“ su­mo­kė­jo 478 tūkst. eu­rų už perleistą ga­li­my­bę re­mon­tuo­ti [...]
Klai­pė­dos uos­to pie­ti­nė­je da­ly­je per pu­san­trų me­tų įreng­ta pir­mo­ji dvie­jų ly­gių san­kry­ža pa­leng­vins trau­ki­nių ir ma­ši­nų ju­dė­ji­mą. Es­ta­ka­dos pro­jek­tas kai­na­vo dau­giau kaip 4 mln. eu­rų.
Pa­ne­vė­žio val­džia nu­ta­rė, kad ga­li­my­bės iš­si­mau­dy­ti na­muo­se ne­tu­rin­tiems mies­tie­čiams ge­riau­sia vie­ta tai da­ry­ti – pa­tal­pos pa­sta­te, ku­ria­me vei­kia Ne­mu­no po­lik­li­ni­ka. Jos darbuotojams toks su­ma­ny­mas [...]
Dar šie­met Ša­kių cen­tre tu­rė­tų iš­kil­ti pa­mink­las lie­tu­vių kal­bai. Ją sim­bo­li­zuos Ne­prik­lau­so­my­bės gat­vės alė­ja žen­gian­čios za­na­vy­kės mer­gai­tės skulp­tū­ra ir lietuviškos abė­cė­lės rai­dės [...]
Iš­vyks­tan­čios žvaigž­dės, by­ran­tis klu­bai, per pu­sę su­ma­žė­jęs žiū­ro­vų su­si­do­mė­ji­mas – to­kia su­nku­mus iš­gy­ve­nan­čio Ukrainos fut­bo­lo nū­die­na.
2020 me­tų To­ki­jo olim­pi­nė­se žai­dy­nė­se žiū­ro­vai iš­vys pen­kias nau­jas spor­to ša­kas. Į olim­pi­nę prog­ra­mą įtrauk­tas spor­ti­nis lai­pio­ji­mas, bang­len­čių ir ried­len­čių spor­tas, ma­ža­sis beis­bo­las [...]
Lie­tu­vos ak­lų­jų bib­lio­te­ka šio­mis die­no­mis ne­įp­ras­tai šur­mu­liuo­ja: vi­si džiau­gia­si iš Rio de Ža­nei­ro grį­žu­siais bend­ra­dar­biais „auk­si­niais ber­niu­kais“, par­olim­pi­nius aukso me­da­lius par­ve­žu­siais [...]
Jau šį pir­ma­die­nį, spa­lio 3 die­ną, Vil­niaus vo­kie­čių bend­ruo­me­nės an­samb­lis at­liks pro­tė­vių dai­nas sos­ti­nė­je, Vo­kie­čių gat­vė­je. Čia bus pa­ka­bin­ta ir at­mi­ni­mo len­te­lė vokiečių kal­ba. Pen­kio­li­ka [...]
Nau­jus ke­lius kos­mo­so ty­ri­muo­se pra­my­nęs Eu­ro­pos kos­mi­nis zon­das „Ro­set­ta“ penk­ta­die­nį bai­gė 12 me­tų tru­ku­sią odi­sė­ją, kai bu­vo nu­kreip­tas įsi­rėž­ti į ko­me­tą, kurią ly­dė­jo pa­sta­ruo­sius [...]
Nau­ji moks­lo me­tai pra­si­dė­jo Mi­la­no li­tua­nis­ti­nė­je mo­kyk­lo­je „Pa­bi­ru­čiai“, į ku­rią už­re­gis­truo­ta 30 vai­kų nuo 4 iki 12 m. Be­veik vi­si vai­kai yra iš miš­rių šei­mų.
Rug­sė­jis mus pa­si­ti­ko šil­tais orais, ir bu­vo grau­du skir­tis su at­os­to­go­mis. Jei pūs­tų šal­ti, bjau­rūs vė­jai su lie­tu­mi, tai psi­cho­lo­giš­kai bū­tų ti­krai leng­viau dar­buo­tis. Tačiau ši­lu­ma taip [...]
Pa­sau­lio kli­ma­tas iki 2050 me­tų at­šils dviem laips­niais Cel­si­jaus ir per­žengs ri­bą, ro­dan­čią, kad kli­ma­to po­ky­čių pro­ce­sas įgi­jo pa­vo­jin­gą mas­tą, ket­vir­ta­die­nį perspėjo sep­ty­ni iš­ki­lūs [...]
Ki­ni­jos kom­pa­ni­ja „Nex­tEV“ ku­ria elek­tri­nę su­per­ma­ši­ną, ku­ri, por­ta­lo elec­trec.co tei­gi­mu, gal­būt at­ei­ty­je da­ly­vaus su­pe­re­lek­tro­mo­bi­lių „Formula E“ var­žy­bo­se.
Jau­niau­si vai­ruo­to­jai pa­si­žy­mi ne tik ne­pa­ma­tuo­tai drą­siu el­ge­siu ke­ly­je, bet ir itin di­de­liu iš­sib­laš­ky­mu. Nors jau­ni žmo­nės Eu­ro­po­je pa­ti­ria di­džiau­sią ri­zi­ką žū­ti eismo įvy­ky­je, aiš­kė­ja, [...]
IT mil­ži­nė „Dell Tech­no­lo­gies“ pri­sta­tė at­nau­jin­tą ne­šio­ja­mą­jį kom­piu­te­rį „XPS 13“, jau lai­ko­mą ne tik vie­na sti­lin­giau­sių se­zo­no tech­no­lo­gi­nių nau­jie­nų, bet ir be­ne kom­pak­tiš­kiau­siu [...]
Lie­tu­vos ši­lu­mos tie­kė­jų aso­cia­ci­ja dau­gia­bu­čius pri­žiū­rin­čias or­ga­ni­za­ci­jas, ku­rios ne­spė­jo lai­ku par­uoš­ti na­mų vi­daus šil­dy­mo ir karš­to van­dens sis­te­mų ar­tė­jan­čiam šildymo se­zo­nui, par­agi­no [...]
Gra­žuo­lis Ken­dis – apie 3 mė­ne­sių am­žiaus ka­ti­nu­kas ga­li bū­ti va­di­na­mas lū­ši­mi. Ži­no­ma, na­mi­ne lū­ši­mi, nes Ken­dis glos­to­mas burz­gia kaip trak­to­riu­kas ir yra tikras mei­lu­mo įsi­kū­ni­ji­mas.
Rū­pi­ni­ma­sis vo­kie­čių bok­se­re Vė­tra pa­ska­ti­no vil­nie­čius Ža­ną ir Ta­dą Pen­kaus­kus pra­dė­ti šei­mos vers­lą: įkur­ti pre­kės ženk­lą „Dog Punk“ val­dan­čią bend­ro­vę „Penki šu­nys“. Idė­ją [...]
Užg­rū­din­ti vai­kai ser­ga re­čiau. At­ša­lus orams ne­ga­li­me vai­ko pa­vers­ti mi­mo­za, sau­go­ma nuo vė­jo gū­sio. Kaip iš­la­vi­ruo­ti, kad grūdindami jo ne­su­sarg­din­tu­me.
Jei vai­ko he­mog­lo­bi­no kie­kis ma­žas, tė­vai ga­li ne­rtis iš kai­lio grū­din­da­mi, ta­čiau li­gos vis tiek kibs. Kaip su­stip­rin­ti krau­ją prasidėjus li­gų se­zo­nui?
Stin­gas, ku­ris sa­vo nau­jau­siam al­bu­mui, be ki­tų, pa­si­rin­ko ir pa­bė­gė­lių kri­zės te­mą, Ber­ly­ne su­si­ti­ko su Si­ri­ją pa­li­ku­siais mu­zi­kan­tais ir pa­pra­šė jų leidimo įra­šy­ti dai­ną.
Šie vy­rai ir mo­te­rys vil­ki gra­žiau­sius ir bran­giau­sius dra­bu­žius pa­sau­ly­je, bet jų vei­duo­se atsispindi ab­so­liu­tus nuo­bo­du­lys.
Komentarai
Dienos klausimas
Kaip vertinate padėtį Lietuvoje per pastaruosius 4 metus?
Teigiamai. Pasiekta daug svarbių laimėjimų
Neutraliai. Pasirodėme neblogai, bet tikėjausi geriau
Neigiamai. Neišspręsta nei viena opi šaliai problema
Man tas pats. Niekada čia niekas nepasikeis
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami