Vietnamas: net Naujuosius metus sutinka ant motorolerių

Aistė STANKEVIČIENĖ 2011-02-18 00:00
Aistė STANKEVIČIENĖ 2011-02-18 00:00
Audros Vilčiauskienės nuotrauka
Gam­ta pri­me­na at­vi­ru­kų vaiz­dus, o mies­te ap­lin­kui tvy­ran­tis chao­sas ne­er­zi­na. Vie­tos žmo­nės bend­rau­ja ra­miai, mė­gau­ja­si šei­ma, mais­tu. Mo­te­rys čia dir­ba ir už­dir­ba dau­giau už vy­rus.

Kelionės&turizmas

Viešųjų ryšių specialistei vilnietei Audrai Vilčiauskienei pernykštė kelionė po Vietnamą, Malaiziją, Indiją, Indoneziją, Tailandą, Laosą, Kiniją, Tibetą bei Nepalą tapo vienu svarbiausių gyvenimo įvykių. Iš Lietuvos išvykusi po Naujųjų, Audra namo grįžo tik liepą. Šiemet sausį ji antrąkart išvyko į Vietnamą. Norėjo dar geriau pajusti tenykščio gyvenimo tėkmę. "Traukė ten dar išlikęs paprastumas. Buvimas tokioje aplinkoje padeda išvalyti smegenis, prisiminti svarbiausius, daug džiaugsmo teikiančius dalykus, kaip bendravimas ar maisto gaminimas kartu", - LŽ sakė pašnekovė.

Hošimine - šokas

Didžiausias Vietnamo miestas - pietuose prie Saigono upės įsikūręs Hošiminas sukėlė tikrą šoką. Čia gyvena apie 8 mln. žmonių ir toks įspūdis, kad visi jie kažkur lekia motoroleriais. O pypina taip, jog atrodo, kad tylint signalui neveikia ir pati transporto priemonė.

Pereiti gatvę, kur šviesoforai yra tik didžiausiose sankryžose, bet ir tie dažniausiai sugedę, iš pradžių pavykdavo tik prisigretinus prie vietos žmonių. Motorolerių vairuotojai nestabteli nei prieš žmogų, nei prieš mašiną, suka į visas puses, bet kažkaip nesusiduria. Tiesa, Audra girdėjo statistikos, kad per dieną jų žūsta apie 20.

"Labai įdomu buvo pasivažinėti kartu su tokiu srautu", - juokėsi pašnekovė. Tiesa, pačiame Hošimine ji važiavo nedaug, tačiau užmiestyje ar nedideliuose miestukuose motoroleris tapo geriausia transporto priemone.

Pernai vasario 14-ąją Hošimine Audra sutiko kinų Naujuosius metus. "Bet ir tą momentą dauguma miesto gyventojų, ko gero, pasitiko sėdėdami ant savo motorolerių. Eismas buvo uždarytas, o gatvės tiesiog perkimštos šiomis transporto priemonėmis", - prisiminė Audra.

Anot jos, motoroleriais ten važiuoja visi: vaikai, moterys, senučiukai. Ant vienos transporto priemonės sutelpa visa keturių asmenų šeima, priekyje dar tupi šuo, aplink - maišai su daiktais, daržovėmis. Ant motorolerių vietnamiečiai susikrauna net sofas, televizorius, didžiulius šaldytuvus. Dažnas vairuotojas - su kauke ant veido, saugančia nuo dūmų.

Chaosas ir ramybė

"Atėjus pusryčiams, visi išeina į lauką. Beveik gatvėje susistato stalus, gamina ir valgo tradicinį savo patiekalą fo bo - makaronų sriubą su jautiena. Paskui susipakavę daiktus eina dirbti, o vakare vėl išsineša savo puodus. Jie valgo, o už nugaros ūžia nenutrūkstamas motorolerių srautas. Apima įdomus jausmas: atrodo, kad aplink chaosas, bet stebint žmones, lyg niekur nieko valgančius ir bendraujančius, jauti ramybę. Europos miestuose paprastai pavargsti nuo skubėjimo, streso, sklindančio iš vairuotojų ir praeivių", - lygino Audra.

Žavėjo ir tai, kad vietnamiečiai moka būti dėl paties buvimo. Malonu stebėti, kaip jie bendrauja šeimomis, žaidžia su savo vaikais.

"Mus perspėjo, kad vietos gyventojai labai neigiamai žiūri į baltuosius - esą šie jiems asocijuojasi su amerikiečiais, su kuriais teko kariauti. Tačiau to nepatyrėme: žmonės tikrai draugiški turistams, labai malonūs ir neįkyrūs, o prireikus pagalbos - mielai padeda. Vis dėlto savo charakteriu jie - kaip kieti riešutėliai. Jei užsispirs nenuleisti kainos nė pusės dolerio, šios nuostatos nekeis. Paprašius pakeisti motorolerį atšaus, kad yra tik šitas ir jokio kito. Prieš kelionę mums niekaip nepavyko rezervuoti viešbučio kambario. Mat jiems esą nenaudinga: per Naujuosius metus atvažiuos labai daug žmonių, o tada jie galės pakelti kainą. Nors vietnamiečiai nėra itin lankstūs, bet kartu tuo jie ir žavūs", - nesipiktino Audra.

Jos teigimu, daugumą darbų Vietname nudirba moterys. Jos atsakingos ir už finansus, o vyrai daugiau užsiima bendravimu. Didžiuosiuose miestuose yra labai šiuolaikiškų moterų, jos dumia motoroleriais, pasipuošusios kostiumėliais, apsiavusios bateliais labai aukštais kulniukais, pasigriebusios portfeliuką ir kompiuterį. "Sužinojome, kad Vietname daug moterų eina vadovaujančias pareigas, uždirba daugiau nei vyrai. Tačiau provincijoje jos atrodo labai tradiciškai, vis dar dėvi tas savo kepures, vaikšto apsirengusios pižamas primenančiais drabužiais. Visos labai saugosi saulės. Jei kaimietės apsiavusios šlepetėmis, tai būtinai su kojinėmis. Jei važiuoja motoroleriu, tai užsimovusios pirštines. Ant veido - kaukė, iš po šalmo kyšo kepurė. Balta odos spalva laikoma aristokratiška, tad vietnamiečiai nepuola degintis", - pasakojo Audra.

Sužavėjo virtuvė

Vietname ragautas maistas keliauninkei pasirodė bene skaniausias iš visų aplankytų Azijos šalių. "Vietos žmonės nedaro košių makalošių, jauti, ką valgai, viskas šviežia. Ragavome visokių jūros "bjaurybių": austrių, krevečių, kalmarų, jūrų šukučių, midijų, net ryklio. Stebėjome, kaip šalia mūsų sėdėjusiems klientams gamino gyvatę. Restorano darbuotojas iš dar gyvo padaro išsunkė kraują, supylė jį į degtinę, kurią tie žmonės išgėrė, o tada jau išėjo kepti mėsos. Kituose kraštuose gauni patiekalą ir nė nesusimąstai, kad dėl tavęs reikėjo ką nors nužudyti. Taip tarsi neprisiimi atsakomybės. O ten matai visą maisto gaminimo procesą. Kai užsisakėme pasirinktą jūrų ryklį, prie mūsų akių jį trenkė į asfaltą ir užmušė, o tada nuėjo kepti. Likome sėdėti išsižioję: supratome, kad jo nebenorime. Tačiau paragavus ryklienos buvo taip skanu, kad neatsilaikėme nesuvalgę", - prisiminė pašnekovė.

Keliaudama ji stengėsi lankytis ne turistų mėgstamuose restoranuose, todėl daugiau pabendraudavo su vietiniais. Susidraugavus su vieno restorano savininku, jo sūnus net nuvežė į nuosavą drakono vaisių plantaciją. Audra džiaugėsi, kad pavyko pamatyti, kaip auginami ir renkami šie lietuviams neįprasti vaisiai. Išoriškai jie primena burokėlį su spygliais, pasižymi maloniu saldžiarūgščiu skoniu.

Tarsi iš atviruko

Dideli įspūdį paliko Vietnamo gamta. Tai ir vaizdus iš atvirukų primenantys ryžių laukai, ariami jaučiais. Nuo jų žalumos net skauda akis. Tai ir baltos, o kitur - raudonos kopos. Arba ežeras, kur kasdien 6 val. ryto pražįsta lotosai.

Per abi keliones Audra lankėsi Mui Ne kurorte, kuris sutraukia gausybę jėgos aitvarų mėgėjų. Atvykusi antrą kartą, čia jau turėjo draugų tarp vietinių. Beje, šią žiemą (Vietname tuo metu buvo apie 30 laipsnių karščio) Mui Ne miestelyje Audra sutiko daug daugiau lietuvių: pernai jų buvo gal šeši, šiemet - apie 20. Nenuostabu: atostogavusiųjų čia atsiliepimai - tik geri.

Per antrąjį apsilankymą Vietname moteris daugiau keliavo po šalies šiaurę, apžiūrėjo tokius miestus kaip Hoi An ir Hue. Istorinių įžymybių mėgėjams juose yra ką pamatyti: šalį valdė ne viena imperatorių dinastija.

Pigu keliauti

Anot pašnekovės, Vietname verta keliauti ir dėl kainų: po Indijos tai pigiausia šalis. Vakarienė gerame, ne turistiniame restorane dviem (pradedant vynu ir užkandžiais, baigiant desertu) kainuoja apie 20 JAV dolerių. Vidutinis, ne pats pigiausias viešbučio kambarys dviem atsieis 15 dolerių, bet daug kur galima rasti nakvynę ir už 7 dolerius.

Viešbutukai dažniausiai šeiminiai, tad kiemu dalijamasi su šeimininkais. Smagu, nes gali matyti, kaip jie gyvena, bendrauja tarpusavyje. Gyvą atmosferą sukuria šalia nuolat zujantys vaikai.

Ir nors Vietnamas - socialistinė respublika, Audra teigė nepastebėjusi kokių nors išskirtinumų. Gatvėje galima sutikti pionierių, pamatyti Ho Ši Mino atvaizdų ar socializmo simbolių - pjautuvą su kūju, tačiau kitkas nekrito į akis.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Eks­per­tai ir apž­val­gi­nin­kai ma­no, kad pa­sta­rie­ji ket­ve­ri me­tai mū­sų ša­liai ne­ta­po pro­ver­žio lai­ko­tar­piu. Esą reikš­min­ges­nius val­džios lai­mė­ji­mus ga­li­ma su­skai­čiuo­ti ant vienos ran­kos pirš­tų. [...]
Kad val­dan­čių­jų ža­da­mos nau­jo­jo Dar­bo ko­dek­so (DK) pa­tai­sos bū­tų pri­im­tos iki ka­den­ci­jos pa­bai­gos, Sei­mo na­riams te­rei­kia no­ro. Jei par­la­men­ta­rai šio dar­bo ne­at­lik­tų, la­biau­siai, eks­per­tų tei­gi­mu, [...]
Ka­ri­bų jū­ros re­gio­ne siau­čian­tis ura­ga­nas „Matt­hew“ su­stip­rė­jo iki penk­tos ka­te­go­ri­jos ir, ne­šda­mas pa­vo­jin­gus vė­jus ir lie­tų, ar­tė­ja link Ja­mai­kos, Hai­čio ir Ku­bos te­ri­to­ri­jų.
TAI­KA. Vie­nas iš tūks­tan­čių žmo­nių, ku­rie rug­sė­jo 26 die­ną rin­ko­si į pa­grin­di­nę Bo­go­tos, Ko­lum­bi­jo­je, aikš­tę švęs­ti tai­kos su­si­ta­ri­mo. Tą­dien Kar­ta­che­nos mies­te vyriausybė ir di­džiau­sia [...]
Į Vil­nių Na­pa­leo­nas Kit­kaus­kas at­vy­ko 1960-ai­siais, bai­gęs stu­di­jas Kau­no po­li­tech­ni­kos ins­ti­tu­te, tai­gi jau 56 me­tai, kai yra vil­nie­tis.
Prieš 77 me­tus, 1939-ųjų rug­sė­jo 28 die­ną, Vo­kie­ti­jos ir SSRS pa­si­ra­šy­tas va­di­na­mo­jo Mo­lo­to­vo-Rib­ben­tro­po pa­kto pa­pil­do­mas slap­ta­sis pro­to­ko­las ga­lu­ti­nai nu­lė­mė Lie­tu­vos li­ki­mą. Ta­čiau są­moks­lo [...]
Ne me­mo­ria­li­nis mu­zie­jus. Bet ir ne lan­ky­to­jams ne­priei­na­mos sau­gyk­los, ku­rio­se pa­pras­tai pri­glo­bia­mi iš­ki­lių žmo­nių as­me­ni­nių daik­tai, įskai­tant bib­lio­te­kas, su­kaup­tus rin­ki­nius, įvai­rią ar­chy­vi­nę [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nė­je fil­har­mo­ni­jo­je spa­lio 6-ąją vyks Sau­liaus Lip­čiaus gy­ve­ni­mo 70-me­čiui ir kū­ry­bi­nės veik­los 50-me­čiui skir­tas ju­bi­lie­ji­nis kon­cer­tas „Ro­man­ti­kai – ro­man­ti­kams“. Nuo [...]
Vil­niu­je bai­gia­ma­ja­me Ino­va­ci­jų sa­vai­tės ren­gi­ny­je šeš­ta­die­nį ren­gia­mas ro­bo­tų par­adas ir ko­vos, bepiločių or­lai­vių pa­si­ro­dy­mai.
Grum­da­ma­sis su pra­stu oru ir prieš­prie­ši­niu vė­ju prieš 180 me­tų iš Ka­ra­liau­čiaus į Klai­pė­dą vy­kęs bur­lai­vis ga­be­no žmo­gų, il­gai­niui ta­pu­sį vie­nu žy­miau­siu XIX amžiaus kom­po­zi­to­rių, pa­sku­ti­nį­jį [...]
Res­pub­li­ki­nė Kau­no li­go­ni­nė pir­ko dar­bus iš vie­nų ran­go­vų, o ga­vo iš ki­tų. Bend­ro­vei „Ir­dai­va“ jos su­bran­go­vė „Nis­ka­ma“ su­mo­kė­jo 478 tūkst. eu­rų už perleistą ga­li­my­bę re­mon­tuo­ti [...]
Klai­pė­dos uos­to pie­ti­nė­je da­ly­je per pu­san­trų me­tų įreng­ta pir­mo­ji dvie­jų ly­gių san­kry­ža pa­leng­vins trau­ki­nių ir ma­ši­nų ju­dė­ji­mą. Es­ta­ka­dos pro­jek­tas kai­na­vo dau­giau kaip 4 mln. eu­rų.
Pa­ne­vė­žio val­džia nu­ta­rė, kad ga­li­my­bės iš­si­mau­dy­ti na­muo­se ne­tu­rin­tiems mies­tie­čiams ge­riau­sia vie­ta tai da­ry­ti – pa­tal­pos pa­sta­te, ku­ria­me vei­kia Ne­mu­no po­lik­li­ni­ka. Jos darbuotojams toks su­ma­ny­mas [...]
Dar šie­met Ša­kių cen­tre tu­rė­tų iš­kil­ti pa­mink­las lie­tu­vių kal­bai. Ją sim­bo­li­zuos Ne­prik­lau­so­my­bės gat­vės alė­ja žen­gian­čios za­na­vy­kės mer­gai­tės skulp­tū­ra ir lietuviškos abė­cė­lės rai­dės [...]
Iš­vyks­tan­čios žvaigž­dės, by­ran­tis klu­bai, per pu­sę su­ma­žė­jęs žiū­ro­vų su­si­do­mė­ji­mas – to­kia su­nku­mus iš­gy­ve­nan­čio Ukrainos fut­bo­lo nū­die­na.
2020 me­tų To­ki­jo olim­pi­nė­se žai­dy­nė­se žiū­ro­vai iš­vys pen­kias nau­jas spor­to ša­kas. Į olim­pi­nę prog­ra­mą įtrauk­tas spor­ti­nis lai­pio­ji­mas, bang­len­čių ir ried­len­čių spor­tas, ma­ža­sis beis­bo­las [...]
Lie­tu­vos ak­lų­jų bib­lio­te­ka šio­mis die­no­mis ne­įp­ras­tai šur­mu­liuo­ja: vi­si džiau­gia­si iš Rio de Ža­nei­ro grį­žu­siais bend­ra­dar­biais „auk­si­niais ber­niu­kais“, par­olim­pi­nius aukso me­da­lius par­ve­žu­siais [...]
Jau šį pir­ma­die­nį, spa­lio 3 die­ną, Vil­niaus vo­kie­čių bend­ruo­me­nės an­samb­lis at­liks pro­tė­vių dai­nas sos­ti­nė­je, Vo­kie­čių gat­vė­je. Čia bus pa­ka­bin­ta ir at­mi­ni­mo len­te­lė vokiečių kal­ba. Pen­kio­li­ka [...]
Nau­jus ke­lius kos­mo­so ty­ri­muo­se pra­my­nęs Eu­ro­pos kos­mi­nis zon­das „Ro­set­ta“ penk­ta­die­nį bai­gė 12 me­tų tru­ku­sią odi­sė­ją, kai bu­vo nu­kreip­tas įsi­rėž­ti į ko­me­tą, kurią ly­dė­jo pa­sta­ruo­sius [...]
Nau­ji moks­lo me­tai pra­si­dė­jo Mi­la­no li­tua­nis­ti­nė­je mo­kyk­lo­je „Pa­bi­ru­čiai“, į ku­rią už­re­gis­truo­ta 30 vai­kų nuo 4 iki 12 m. Be­veik vi­si vai­kai yra iš miš­rių šei­mų.
Rug­sė­jis mus pa­si­ti­ko šil­tais orais, ir bu­vo grau­du skir­tis su at­os­to­go­mis. Jei pūs­tų šal­ti, bjau­rūs vė­jai su lie­tu­mi, tai psi­cho­lo­giš­kai bū­tų ti­krai leng­viau dar­buo­tis. Tačiau ši­lu­ma taip [...]
Pa­sau­lio kli­ma­tas iki 2050 me­tų at­šils dviem laips­niais Cel­si­jaus ir per­žengs ri­bą, ro­dan­čią, kad kli­ma­to po­ky­čių pro­ce­sas įgi­jo pa­vo­jin­gą mas­tą, ket­vir­ta­die­nį perspėjo sep­ty­ni iš­ki­lūs [...]
Ki­ni­jos kom­pa­ni­ja „Nex­tEV“ ku­ria elek­tri­nę su­per­ma­ši­ną, ku­ri, por­ta­lo elec­trec.co tei­gi­mu, gal­būt at­ei­ty­je da­ly­vaus su­pe­re­lek­tro­mo­bi­lių „Formula E“ var­žy­bo­se.
Jau­niau­si vai­ruo­to­jai pa­si­žy­mi ne tik ne­pa­ma­tuo­tai drą­siu el­ge­siu ke­ly­je, bet ir itin di­de­liu iš­sib­laš­ky­mu. Nors jau­ni žmo­nės Eu­ro­po­je pa­ti­ria di­džiau­sią ri­zi­ką žū­ti eismo įvy­ky­je, aiš­kė­ja, [...]
IT mil­ži­nė „Dell Tech­no­lo­gies“ pri­sta­tė at­nau­jin­tą ne­šio­ja­mą­jį kom­piu­te­rį „XPS 13“, jau lai­ko­mą ne tik vie­na sti­lin­giau­sių se­zo­no tech­no­lo­gi­nių nau­jie­nų, bet ir be­ne kom­pak­tiš­kiau­siu [...]
Lie­tu­vos ši­lu­mos tie­kė­jų aso­cia­ci­ja dau­gia­bu­čius pri­žiū­rin­čias or­ga­ni­za­ci­jas, ku­rios ne­spė­jo lai­ku par­uoš­ti na­mų vi­daus šil­dy­mo ir karš­to van­dens sis­te­mų ar­tė­jan­čiam šildymo se­zo­nui, par­agi­no [...]
Gra­žuo­lis Ken­dis – apie 3 mė­ne­sių am­žiaus ka­ti­nu­kas ga­li bū­ti va­di­na­mas lū­ši­mi. Ži­no­ma, na­mi­ne lū­ši­mi, nes Ken­dis glos­to­mas burz­gia kaip trak­to­riu­kas ir yra tikras mei­lu­mo įsi­kū­ni­ji­mas.
Rū­pi­ni­ma­sis vo­kie­čių bok­se­re Vė­tra pa­ska­ti­no vil­nie­čius Ža­ną ir Ta­dą Pen­kaus­kus pra­dė­ti šei­mos vers­lą: įkur­ti pre­kės ženk­lą „Dog Punk“ val­dan­čią bend­ro­vę „Penki šu­nys“. Idė­ją [...]
Užg­rū­din­ti vai­kai ser­ga re­čiau. At­ša­lus orams ne­ga­li­me vai­ko pa­vers­ti mi­mo­za, sau­go­ma nuo vė­jo gū­sio. Kaip iš­la­vi­ruo­ti, kad grūdindami jo ne­su­sarg­din­tu­me.
Jei vai­ko he­mog­lo­bi­no kie­kis ma­žas, tė­vai ga­li ne­rtis iš kai­lio grū­din­da­mi, ta­čiau li­gos vis tiek kibs. Kaip su­stip­rin­ti krau­ją prasidėjus li­gų se­zo­nui?
Stin­gas, ku­ris sa­vo nau­jau­siam al­bu­mui, be ki­tų, pa­si­rin­ko ir pa­bė­gė­lių kri­zės te­mą, Ber­ly­ne su­si­ti­ko su Si­ri­ją pa­li­ku­siais mu­zi­kan­tais ir pa­pra­šė jų leidimo įra­šy­ti dai­ną.
Šie vy­rai ir mo­te­rys vil­ki gra­žiau­sius ir bran­giau­sius dra­bu­žius pa­sau­ly­je, bet jų vei­duo­se atsispindi ab­so­liu­tus nuo­bo­du­lys.
Komentarai
Dienos klausimas
Kaip vertinate padėtį Lietuvoje per pastaruosius 4 metus?
Teigiamai. Pasiekta daug svarbių laimėjimų
Neutraliai. Pasirodėme neblogai, bet tikėjausi geriau
Neigiamai. Neišspręsta nei viena opi šaliai problema
Man tas pats. Niekada čia niekas nepasikeis
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami