Žiema nepradangino Talino žavesio

Tomas BAŠAROVAS© Lietuvos žinios 2012-02-10 06:00

Tomas BAŠAROVAS

© Lietuvos žinios

2012-02-10 06:00
Per­nai Eu­ro­pos kul­tū­ros sos­ti­nės ti­tu­lu tu­ris­tus vi­lio­ju­sia­me Ta­li­ne vis dar zu­ja už­sie­nio ke­liau­to­jų gru­pe­lės. Net vi­dur­žie­mį čia at­vyks­tan­čių smal­suo­lių ne­at­bai­do nuo jū­ros pu­čia­mas žvar­bus šal­tu­kas, o snie­gu pa­si­den­gęs se­na­mies­čio sto­gų rau­do­nis abe­jin­gų ne­pa­lie­ka.

Praūžus "Talino - Europos kultūros sostinės 2011" renginiams, skirtingai nei Vilniuje, prieš dvejus metus taip pat turėjusiame Europos kultūros sostinės titulą, skandalų kol kas negirdėti. Organizatoriai džiaugiasi sklandžiai pavykusiais renginiais, taliniečiai atrado naujų miesto kultūros erdvių, o užsienio turistai į Estijos sostinę vis dar traukte traukia net ir pasibaigus proginėms pramogoms. 

Estai skaičiuoja, kad pernai turistų padaugėjo beveik ketvirtadaliu, netrūksta smalsuolių ir šaltuoju metų laiku. Kasdien neužšąlančiame Talino uoste prisišvartuoja bent po keletą kruizinių laivų, tad viduržiemį čia daugiausia šeimininkauja Baltijos jūros kaimynai skandinavai ir rusai. Didėjantis užsienio turistų skaičius - tikra atgaiva Talino viešbučių, kavinių ir restoranų savininkams. Pernai estams įsivedus eurą šoktelėjo kainos ir išaugo pragyvenimo išlaidos, todėl valiutos pasikeitimą čia daugelis vis dar vertina skeptiškai. Tačiau tai mažai jaudina iš turtingų Skandinavijos ar Vakarų Europos valstybių atvykstančius keliautojus. Net priešingai - išlaidauti Taline užsienio svečiams tapo paprasčiau dėl vienodos valiutos, be to, laisvalaikio malonumai jiems čia vis dar įkandami pigiau nei tėvynėje. 

Nukelia į viduramžius

Tegul ir antrąkart atvykus į Taliną, atsispirti viduramžiškam šio miesto senamiesčiui išties neįmanoma. Juolab žiemą, žvelgiant nuo Tompėjos kalvos į miesto panoramą, pro apsnigtus senamiesčio stogus boluojančios grakščios gotikos bažnyčių smailės žadą atima ne tik romantikams.

Siauromis, akmenimis grįstomis gatvelėmis besileidžiančius nuo kalno turistus pasitinka viduramžiškais drabužiais apsitaisę gatvės prekiautojai ir nosį riečiantis parduodamų skrudinamų migdolų kvapas. Trubadūrų kostiumais vilkintys gatvės muzikantai, fakyrų pasirodymai praeivius nejučiomis nukelia į tikrus viduramžius, kai kūrėsi ir klestėjo šis miestas. Rotušės aikštėje įsikūrę restoranai lankytojus vilioja tą metą primenančiomis smuklėmis ir tavernomis. Čia siūlomi tradiciniai estų virtuvės patiekalai, skamba senovinė muzika, palubėse rusena didžiuliai žvakių sietynai... Net padavėjai čia tarsi teatre vilki puošnius ir ištaigingus istorinius drabužius! 

Talino senamiestyje kavinių, restoranų ir barų tikrai netrūksta, o nuo jų gausos praeiviams akys raibsta - tai ir tradicinė estų, ir įvairiausių užsienio kraštų - graikų, kinų, prancūzų, italų, indų, rusų - virtuvės. Deja, pernai įsivedus eurą, dabar čia dažniau pamatysi užsukusį užsienio turistą nei vietinį estą. Tenka pripažinti, kad kainos Taline šiandien prilygsta Europos didmiesčiams. Kavinėje ar bare alaus bokalas kainuoja nuo 3 eurų (apie 10 litų), už pietus ar vakarienę čia tenka pakloti nuo 10 iki 20 eurų (apie 35-70 litų). Todėl nieko keisto, kad daugelis restoranų net savaitgalio vakarais apytuščiai. Užsienio turistai - kol kas vienintelis vietos verslininkų išsigelbėjimas.

Raudonųjų žibintų spindesys

Vakarėjant senamiestyje šurmuliuojančius smalsuolius išvaiko kilusi pūga ir spustelėjęs šaltukas, tačiau namo ar į viešbučius niekas neskuba. Naktinis gyvenimas Taline užverda tik po vidurnakčio. Kadaise pagrindinis įėjimas į miestą vedė pro akmeninius Viru vartus, dabar šie vartai sutemus veda į naktinį pasilinksminimo sūkurį. Raudonų neoninių žibintų švieselių nutvieksta Viru gatvė kažkuo primena skandalingąjį Amsterdamo kvartalą. Tarp gausybės prabangių parduotuvių ir jaukių kavinukių vakarais čia duris atveria naktiniai striptizo klubai ir barai. Nors ir žiemos šaltis, trumpais sijonais ir akimis praeivius čia medžioja gatvės merginos. 

Dėmesio nestokoja

Talinui užsienio svečių netrūksta - tai puikiai liudija savaitgaliais neužsiveriančios miesto turizmo informacijos centro durys. Čia dirbančios konsultantės puikiai kalba rusų, anglų, prancūzų, vokiečių, ispanų kalbomis, nes esą iš šių kraštų pastaruoju metu į Estiją atvyksta daugiausia turistų. "Pernai daugiausia sulaukėme vokiečių, prancūzų, suomių, anglų, ispanų ir lenkų. Taip pat daugiau nei įprasta atvyko svečių iš Latvijos ir Lietuvos. Žiemos metu, kaip ir kasmet, čia daugiausia atvažiuoja rusų", - LŽ pasakojo Talino turizmo informacijos centro konsultantė Hellen. 

Akivaizdu, kad pernai čia atvykusių smalsuolių dėmesys buvo nukreiptas į "Talino - Europos kultūros sostinės 2011" renginius, tačiau moteris šypteli, kad ne mažiau turistų laukiama ir šią vasarą. "Talino vardas tapo žinomas, tikimės, kad keliautojų srautai dabar tik dar labiau augs", - sakė ji. Pavasarį duris čia atvers interaktyvus jūrų muziejus, įsikursiantis buvusiame kariniame angare. Jį buvo planuota atidaryti dar praėjusią vasarą, deja, nesuspėta. Šiuo metu lankytojams čia prieinama tik viena muziejaus salių, kurioje eksponuojamas netoli Estijos krantų iš Baltijos jūros dar visai neseniai ištrauktas didžiulis nuskendęs povandeninis laivas. "Planuojama, kad bent jau artimiausiu metu tai bus didžiausias ir moderniausias jūrų muziejus visose Baltijos šiaurės valstybėse", - LŽ tikino Hellen. 

Kalėjimas turistams

Europos kultūros sostinės metai taliniečiams ir miesto svečiams atvėrė naujų ekstravagantiškų erdvių. Viena jų - visai šalia miesto senamiesčio buvęs sovietinis karinis Kalamaja kvartalas. Pasivaikščioti čia dabar galima pakrantėje įrengta "Kultūros kilometro" alėja. Milžiniškus statinius ir karinius angarus puošia ryškiaspalviai grafičių piešiniai, tai tapo mėgstama jaunimo susibūrimo vieta. Viename iš čia buvusių angarų įsikurs ir minėtas jūrų muziejus. 

Itin didelio smalsuolių susidomėjimo pernai sulaukė ant jūros kranto stūksantis buvęs "Patarei" kalėjimas. Jis atgimė kaip kultūros parkas, o vasarą čia vyko pagrindiniai "Talino - Europos kultūros sostinės 2011" renginiai: buvo organizuojamos ekskursijos, parodos, koncertai. Dabar žiemą atklydusius smalsuolius čia pasitinka tvirtai kalėjimą apjuosusios niūrios spygliuotos tvoros, tačiau pavasarį durys lankytojams vėl bus atvertos. Įdomu tai, kad prieš septynerius metus, iki 2005 metų, šis kalėjimas atliko pirminę savo paskirtį. Dabar - tai vienas vis labiau posovietinėse valstybėse populiarėjančių vadinamojo šoko turizmo pavyzdžių.

"Naujam gyvenimui prikėlėme šią apleistą miesto pakrantę. Tai jau nuo seno didelis taliniečių rūpestis ir galvos skausmas, nes sovietų okupacijos metu miestiečiai neteko didelės teritorijos, naudojamos kaip uždara militarizuota zona, kur buvo įsikūrę kariškiai. Nors jų čia seniai nebėra, per pastaruosius dešimtmečius Talino pajūris tapo dar labiau apleistas, tarsi nuo miesto atskirta teritorija, kurią gyventojai labai seniai norėjo susigrąžinti", - LŽ pasakojo viena "Talino - Europos kultūros sostinės 2011" renginių organizatorių Piret Ehavald.

Lietuvių parodos

Iš Talino senamiesčio per pusvalandį pėsčiomis nesunkiai galima pasiekti Kadriorgo parką. XVIII amžiuje Rusijos caras Petras I čia pasistatė prašmatnius barokinius vasaros rezidencijos rūmus, dabar juose eksponuojama Estijos dailės muziejaus užsienio kolekcija. Netoli rūmų, parko kaimynystėje, reziduoja ir pats Estijos prezidentas, o virš pušų paunksnių stiebiasi modernus tarsi kosminis laivas KUMU meno muziejaus pastatas. Tai - didžiausias modernaus meno muziejus Baltijos valstybėse, duris lankytojams atvėręs prieš šešerius metus. "Talino - Europos kultūros sostinės 2011" metu čia taip pat vyko nemažai renginių, o garsiajame muziejuje pristatomos ir lietuvių dailininkų parodos. Pernai rodyti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio darbai, šiuo metu eksponuojama gausi Šarūno Saukos tapybos ir skulptūrų paroda "Aš, tapytojas Šarūnas".

Vilniui nepasisekė

Nežinia, ar dėl estų būdo bruožų, ar liaudies išminties, kad "devynis kartus pamatavus reikia pjauti tik dešimtą", tačiau tenka pripažinti, jog Talinas pernai, prisiimdamas Europos kultūros sostinės karūną, su šiuo iššūkiu susitvarkė puikiai. Renginiai sklandžiai vyko be didesnių skandalų, palyginti su Vilniumi, čia vyko net triskart daugiau renginių, o biudžetas buvo 25 mln. litų mažesnis nei Lietuvoje. Atsinaujinęs Talinas savo šiaurietiško žavesio nepraranda ir šiandien, net kai kultūros sostinės karūna jau yra iškeliavusi į Portugaliją ir Slovėniją.

"Vilniui tiesiog nepasisekė, nes tapimo Europos kultūros sostine išvakarėse atėjo didžioji ekonomikos krizė, todėl labai greitai reikėjo susispausti, nes projekto biudžetas buvo staiga apkarpytas, daugelis sprendimų priimti paskutinę minutę. Nors ekonominis sunkmetis dar nebuvo visiškai pasibaigęs, mes tam ruošėmės nuo pat pradžių, žinojome, kad parama nebus labai didelė. Laikas, skirtas išlaidoms tinkamai susiplanuoti ir papildomam finansavimui susirasti, buvo vienintelis mūsų pranašumas", - guosdama lietuvius, LŽ kalbėjo P.Ehavald.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Vi­du­ti­nio nuo­to­lio nor­ve­giš­koms ir ame­ri­kie­tiš­koms oro gy­ny­bos sis­te­moms NA­SAMS Lie­tu­va pla­nuo­ja iš­leis­ti dau­giau nei 100 mln. eu­rų.
Lie­tu­vos pi­lie­ti, keis­ki­mės ir pa­keis­ki­me sa­vo at­ei­tį Lie­tu­vo­je. Są­ži­nin­gai at­li­ki­me par­ei­gą Lie­tu­vai ir dėl sa­vęs 2016 me­tų LR Sei­mo rin­ki­muo­se. 
Jor­da­ni­jos sos­ti­nė­je sek­ma­die­nį nu­šau­tas įžy­mus ra­šy­to­jas Na­he­das Hat­ta­ras; iš­puo­lis įvy­ko Ama­ne prie teis­mo, ku­ria­me jam ke­tin­ta par­eikš­ti kal­ti­ni­mus is­la­mo įžei­di­mu, padarytu da­li­jan­tis ka­ri­ka­tū­ra [...]
Sek­ma­die­nį švei­ca­rai bal­suo­ja dėl to, ar su­teik­ti nau­jų ga­lių ša­lies žval­gy­bos tar­ny­boms, – tei­sę sek­ti veik­lą in­ter­ne­te, ti­krin­ti elek­tro­ni­nį pa­štą ir klau­sy­tis telefono po­kal­bių, kad [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
1943 me­tų rug­sė­jo 23 die­ną na­ciai ir jų tal­ki­nin­kai ga­lu­ti­nai lik­vi­da­vo Vil­niaus ge­tą. Prieš 22 me­tus ši da­ta ofi­cia­liai įtei­sin­ta kaip Lie­tu­vos žy­dų ge­no­ci­do au­kų at­mi­ni­mo die­na. Šį kar­tą [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Vo­kie­čių gat­vė­je, ne­se­niai du­ris at­vė­rė „I­liu­zi­jų mu­zie­jus“. To­kių vi­sa­me pa­sau­ly­je yra vos ke­li, bet ir tie – la­biau moks­li­nės pa­krai­pos, o lie­tu­viš­ka­me iliu­zi­jų [...]
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Bokš­to ir Onos Ši­mai­tės gat­vių san­kir­to­je, bai­gia­mi iš­kal­ti Čes­lo­vo Mi­lo­šo ei­lių frag­men­tai lie­tu­vių ir len­kų kal­bo­mis. 
Rug­sė­jo 26 die­ną Vil­niaus uni­ver­si­te­to Fi­zi­kos fa­kul­te­te vie­šės pro­fe­so­rius iš Vo­kie­ti­jos Uwe Eich­hof­fas. Sve­čias skai­tys pa­skai­tą „The Al­most Un­li­mi­ted Pos­si­bi­li­ties of NMR in Me­di­ci­ne“. 
Len­ki­jai 2,5 me­tų ati­dė­jus bend­ro du­jo­tie­kio pro­jek­to (GIPL) įgy­ven­di­ni­mo pa­bai­gą, Lie­tu­vos du­jų per­da­vi­mo bend­ro­vė „Am­ber Grid“ tu­rės nu­trauk­ti jau pa­skelb­tus vamz­džių pirkimo ir du­jo­tie­kio [...]
Po už­sie­nio ša­lis ke­lia­vę tu­ris­tai iš Lie­tu­vos pir­mą­jį šių me­tų pus­me­tį ten iš­lei­do 409,7 mln. eu­rų – 15,6 proc. dau­giau nei 2015 me­tų sau­sio-bir­že­lio mė­ne­siais. Po Lietuvą su vie­na [...]
Per gais­rą dau­gia­bu­čio na­mo bu­te Kau­ne sek­ma­die­nio va­ka­rą žuvo du vy­rai.
Vil­niaus sa­vi­val­dy­bė sos­ti­nė­je ke­ti­na at­nau­jin­ti dar 13 pers­pė­ji­mo si­re­nų.
Sek­ma­die­nį Elek­trė­nuo­se Lie­tu­vos le­do ri­tu­lio čem­pio­nai Elek­trė­nų „E­ner­gi­jos“ le­do ri­tu­li­nin­kai sto­jo į ko­vą Bal­ta­ru­si­jos aukš­čiau­sio­sios ly­gos rung­ty­nė­se su sve­čiais iš Bres­to. Elek­trė­nie­čiai [...]
Dvi­ra­ti­nin­kas Ai­dis Kruo­pis („Ve­ran­da's Wil­lems“) sek­ma­die­nį Bel­gi­jo­je lai­mė­jo 13-ąsias lenk­ty­nes „Gooik­se Pijl“ (1.2 ka­te­go­ri­ja). Už per­ga­lę 29-erių me­tų lie­tu­viui atiteko 40 pa­sau­lio [...]
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Sep­ty­nių vai­kų ma­ma, dvie­jų anū­kų mo­čiu­tė, tink­la­raš­čio 7tas­kai.lt au­to­rė, rek­la­mos agen­tū­ros „Ad­ca­cao“ įkū­rė­ja ir kū­ry­bos va­do­vė, pro­jek­to „Kūrybinės par­tne­rys­tės“ da­ly­vė, [...]
Sek­ma­die­nį Piet­va­ka­rių Ki­ni­jo­je pra­dė­jo veik­ti di­džiau­sias pa­sau­ly­je ra­dio­te­les­ko­pas. Pe­ki­nas tei­gia, kad šis pro­jek­tas pa­dės žmo­ni­jai kos­mo­se ieš­ko­ti kitų gy­vy­bės for­mų.
Ang­lų kal­bos mo­ky­ma­sis tarp Lie­tu­vos moks­lei­vių pa­pli­tęs tiek pat, kiek vi­du­ti­niš­kai Eu­ro­pos Są­jun­go­je (ES). Pa­gal ru­sų kal­bos mo­ky­mą­si Bal­ti­jos ša­lys smar­kiai len­kia kitas Eu­ro­pos vals­ty­bes.
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Apie blo­gai ap­šil­tin­tus na­mus sa­ko­ma, kad pro sie­nas švil­pau­ja vė­jas, bet ar ži­no­te, jog apie sep­tin­ta­da­lį vi­sos ši­lu­mos ne­ten­ka­ma dėl ne­tin­ka­mai ap­šil­tin­tos apa­ti­nės namo da­lies? Ap­šil­ti­ni­mo [...]
Dau­ge­lis so­do ir dar­žo dar­bų jau at­lik­ta, ta­čiau ti­krai dar ne vi­si. No­rint sėk­min­gai už­baig­ti šį se­zo­ną ir pa­si­džiaug­ti der­liu­mi, rei­kia spė­ti lai­ku nu­im­ti li­ku­sias daržoves bei par­uoš­ti [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
Kiek­vie­nais me­tais pa­sku­ti­nį rug­sė­jo sek­ma­die­nį Pa­sau­li­nė šir­dies die­na. Įvai­rios svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos kvie­čia at­kreip­ti dė­me­sį į šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų pre­ven­ci­ją, ak­ty­ves­nį gy­ve­ni­mo [...]
Nau­jas in­ter­ne­to var­to­to­jų ty­ri­mas at­sklei­dė, kad nuo in­ter­ne­to pri­klau­so­mi as­me­nys ga­li tu­rė­ti ir dau­giau psichikos svei­ka­tos prob­le­mų.
Vie­nas por­tu­ga­las 43 me­tus be rei­ka­lo pra­lei­do sė­dė­da­mas in­va­li­do ve­ži­mė­ly­je dėl klai­din­gos me­di­kų diag­no­zės. Į penk­tą de­šim­tį įko­pu­siam vy­riš­kiui te­ko iš naujo mo­kin­tis vaikš­čio­ti.
Kai ku­rie žmo­nės už­mo­kė­tų ge­rus pi­ni­gus už bet ką, kas su­si­ję su ve­lio­niu ra­šy­to­ju Tru­ma­nu Ca­po­te, net ir jo pe­le­nus.
Komentarai
Dienos klausimas
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami