Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATAŠVIETIMAS
ŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Kas kaltas dėl vyriškumo krizės

 
2007 03 19 0:00

Kovo 8-osios "Lietuvos žinių" publikacija "Nuomonių parke" (Aivaras Lileika. "Atvirai vyriškai apie Lietuvos vyrus") sukėlė ironišką šypseną. Dar kartą galėjome įsitikinti, kad Lietuvoje klesti religinis neraštingumas, o kartais tiesiog provincialumas.

Tiesa, autoriaus intencija puiki. Lietuvos vyrai vis išgyvena vyriškumo krizę ir tuo reikėtų rimtai susirūpinti. Diskusijų vyriškos tapatybės klausimais tikrai trūksta.

Deja, kai panašių klausimų iškyla, dažniausiai viskas nuslysta paviršiumi, nes paprastai apsiribojama dailiosios lyties atstovių padejavimais apie blogas vyrų manieras.

Tik jei bandytumėte tokiuose straipsniuose atkapstyti kokias nors gilumines istorines ar socialines priežastis, geriau nesivarginkite. Pasirodo, dėl vyriškumo krizės kaltas ne kas kitas, o... katalikų kunigų celibatas. Štai kaip situaciją diagnozuoja Lileika: "Šimtmečius būdama katalikiškos religijos židiniu, Lietuva perėmė jos papročius, panašiai kaip Saudo Arabija musulmoniškuosius. Geriausi vyrai, išeidami į katalikiškus vienuolynus ir seminarijas, palikdavo kaimuose, miestuose niekam tikusius "pijokus" ir arklo bei žagrės žinovus." Va, o Latvijoje, kur didžioji visuomenės dalis yra protestantiška, vienos (!) studentės liudijimu, tai bent vyrai! Mat pastoriai vedę...

Atleiskite už ironiją, bet manau, kad geriausia Lietuvai būtų priimti islamą. Ten vyrai (ir dvasininkai) gali turėti po keturias žmonas, tad merginimo menas taip įvaldytas, kad lietuvaitės, nuvykusios į Vokietiją ar Prancūziją ir sutikusios musulmonus, pamiršta visus tautinius bei religinius prietarus. Sako, jie taip sugeba atverti visas baltaodžių moterų seksualines čakras ir itin dvasingai kalbėti, kad vėliau tos visos čakros su džiaugsmu po burkomis palenda...

Tačiau Lileika siūlo "paprastesnį" kelią: galėtų Vatikanas pasirūpinti, kad Lietuva kaip katalikiškas kraštas ne tik neišnyktų, bet dar ir suklestėtų. Tam tereikia Vatikanui Lietuvoje atšaukti celibatą. Keli šimtai kunigų išgelbės Lietuvą, padarys lietuves laimingas, jei savo meile pasotins nepatenkinamas Lietuvos moteris.

Būtų juokinga, jei ne liūdna. Mūsų provincialumas pasiekia tokį lygį, kad įsivaizduojame, jog esame pasaulio bamba ir savo vietiniais purkštavimais galėsime pakeisti institucijos, kuri atstovauja beveik milijardui žmonių, tūkstantmetę tradiciją...

Laimė, kunigų celibatas nėra dogma. Katalikų Bažnyčioje yra ir vedusių Rytų apeigų kunigų. Vedę diakonai turi teisę pamokslauti, tuokti, krikštyti, laidoti, dalyti komuniją, užsiimti visaverte pastoracine veikla. Pagaliau ta pati "tamsybinė" Katalikų Bažnyčia deklaruoja sąžinės laisvę, tad jei kažkam nesimiega dėl kunigų celibato, gali rinktis kitas krikščioniškas konfesijas, kur nėra tokio įstatymo. Kaip matome, alternatyvų netrūksta. Tik visa bėda, kad yra ir norinčiųjų vaizduoti Vatikaną žiauria ir kraugeriška organizacija, propaguojančia autoritarizmą, kastruojančia kunigus, nesirūpinančia Lietuva ir jos moterų tragiška padėtimi.

Tenka pastebėti, kad mūsų krašte nesilpsta tendencijos Katalikų Bažnyčią viešumoje rodyti kaip politinę organizaciją. Vis eskaluojama Kaltinėnų istorija, nors joje nebėra ko ir nagrinėti, vis traukiama į dienos šviesą celibato "korta", tai virkaujant dėl lytinio susilaikymo "nukankintų" kunigų, tai lakstant su kameromis paskui tuos, kurie pažeidžia celibato pažadus.

Vertėtų pastebėti, kad Katalikų Bažnyčioje vyksta teologinė, pastoracinė, teisinė diskusija dėl celibato prasmės kunigų gyvenime. Pavyzdžiui, prieš metus aukštas Vatikano pareigūnas, vienas žymiausių Katalikų Bažnyčios teologų, kardinolas Walteris Kasperas sakė, kad hipotetiškai celibato pažadas galėtų būti panaikintas tik dėl vienos priežasties: pašaukimų stygiaus. Tačiau prieš keletą dienų popiežius Benediktas XVI dar kartą patvirtino, kad lotyniškojoje tradicijoje celibatas lieka privalomas. Naujienų agentūros išplatino ir pontifiko motyvą: "Kristus, amžinasis kunigas, iki aukos ant Kryžiaus įvykdė savo misiją skaistybėje, tai yra aiški atskaitos žymė, padedanti suprasti Lotynų Bažnyčios tradicijos prasmę".

Tiesa, iš Evangelijos kylantys popiežiaus paaiškinimai kažin ar įtikins seksistinės kultūros persisotinusį šių dienų žmogų: juk, pasak, Browno evangelijos, po pasaulį kažkur klajoja Jėzaus ir Marijos Magdalietės palikuonė. Ar bereikia kam didesnių argumentų?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataŠvietimasTrasaKarjera
Žmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"